Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

mr_nikolov

Тъй като на града мястото е доста ограничено един интересен похват е вертикалното градинарство, защото си оползотворяваш мястото максимално. Продават се разни такива приспособления къде тръбовидни къде с друга форма, но някои от тях са доста скъпи.

 

post-178-0-76432700-1462302027_thumb.jpg

 

След неуспешния ми екперимент с подръчни материали (голяма бутилка от минерална вода) да си направя мини кула или както там се нарича за да си засадя великите 3 разсада ягоди (за провала ще пиша утре най-вероятно тъй като времето навън не ми позволи да направя хубави снимки) успях да убия този, който е в най-ниската част. Първо нямаше достатъчно вода и беше почти изсъхнал, после се съживи, но нещо го преполях и загни.

 

Пробвали ли сте изработката на такова нещо с подръчни материали да споделите разни тънкости? Аз това което открих е, че се ползва централна тръба (тръбичка) за поливане уж по-равномерно да се разпределя водата, а в по-големите изработки там се слагат червеи и хранителни отпадъци, така че да си имаш мини компостер за съответната кула.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

С тънкостенна pvc тръба и приставка за бормашина за пробиване на отвори, няма никакъв проблем да стане това. Даже и да не е тънкосенна, но по-лесно ще се пробива. Въпросът е как ще го затапиш отдолу, или просто в някакъв съд да изтича излишната вода. Другият вариант е етажерка от дърво, но ако нямаш нужните машини, става трудно, поне зеге, че да кълцаш лесно кофражните дъски, като най-евтин вариант. Ще тествам проблем ли е пробиването на отвор в pvc.

image.jpeg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

В пвц тръба с бор корона не е никакъв проблем. Според мен тоя тип конструкция отива повече към хидропонно, щото е драма всяка година да вадиш пръст и наново. Погледни в тая посока, иначе дали ще е това или 5 големи сандъчета, площта ще е еднаква.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mr_nikolov

Е как ще е еднаква площта при положение, че една такава конструкция би заела място като за 2 сандъчета примерно като я сложиш на земята? Останалите 3 са си чиста печалба на място.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Хм, ако гледаме чиста математика, пак не знам дали ще излезе - не че е трудно да се сметне, ако знаем точните размери на планираната от теб кула - диаметър и височина на тръбата, брой и диаметър на дупките. Интересно упражнение, нека пробваме.

 

При д=30 см и височина 150 см, имаме 14000 квсм обща площ. Обиколката на тази тръба ще е къде 80 см - примерно правим 8 дупки с д=5 см в тази обиколка. Във височина правим 10 реда дупки, или общо 80 дупки, което е към 1600 квсм площ за посаждане.

 

Като имаш предвид, че на показаната кула са доста по-малко на брой дупките, но да речем, че ги направиш по-големи и се балансират нещата, в името на упражнението.

 

Едно обикновено сандъче, което ползвам, е 50 х 25 х 25 см, или има 1250 квсм площ за посаждане. На височина от 150 см мога спокойно да разположа 3 броя с добро място отгоре. Като площ на терасата ще заемат колкото 2 кули. Получаваме 3200 при кулите срещу 3750 при сандъчетата.

 

Сега, условностите. Кулата както и да я сложиш, ако не я въртиш ежедневно ( :blink:) няма да има добро осветяване, съответно за задната й 1/3 от дупките резултатите ще са доста по-зле, дори да слагаш само рукола и шивес. Ако си с плътен парапет, кулата трябва да е качена на нещо, съответно става неудобна. Докато сандъците можеш да ги провесиш извън терасата дори и ще са идеално осветени.

 

Можеш и едно стелажче с 3 етажерки да монтираш и си готов. На стандартните Element System етажерки, примерно, можеш да сложиш (с малко надстърчане) 2 такива сандъчета едно до друго, или 6 броя на площ за 4 кули - разликата става още по-видима.

 

Друго - в кулата какво можеш да отгледаш като растение? В такова сандъче се гледат без проблеми висящи или на кол черита, повивен грах, краставици, дори кратунки съм гледал. Едно е спанак и марули в кулата или тия красиви етажерки дето Гого е показал, друго е домати.

 


 

Целта на това упражнение не е да охуля едното за сметка на другото. Искам просто да покажа, че различните условия най-вероятно имат различни подходящи решения. По филмчета съм виждал гигантски д=50 и х=200+ кули, които са само със субстрат и хидропоника и са на колелца освен туй - това нещо е трудно да стане с почва, макар да не съм фен на чистата хидропоника. За места със 100% изкуствено осветление, или за създаване на ефектни дисплеи, като това с петуниите - определено имат употреба.

 

При всяко положение те поощрявам да пробваш поне две различни решения и да видиш кое работи по-добре - като пари за изграждане и поддръжка, като усилия и време, като поведение на растенията и добив!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Уважавам я много идеята за вертикално градинарство, понеже макар и да имам цял двор - пак ми е малко мястото, подходящо за садене. Обаче тия пластмасови кули хич не ме кефят визуално и ми се чини, че шанса растенията така хубавичко да я прикрият (като на първата снимка) е много малък. Иначе от палета и изобщо дъски стават хубави етажерчици. Колко са удобни вече не знам.

 

multi-tiered-pallet-planter.jpg

 

2.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

За да пестиш място,  можеш да отглеждаш доматите и "надолу с главата". Аз съм пробвал - става (отдолу домат - отгоре босилек (да имашe как и моцарелата да расте в саксия ;-)) http://botanika.bg/news/read/otglejdane-na-domati-nadolu-s-glavata-2352

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mr_nikolov

За да пестиш място,  можеш да отглеждаш доматите и "надолу с главата". Аз съм пробвал - става (отдолу домат - отгоре босилек (да имашe как и моцарелата да расте в саксия ;-)) http://botanika.bg/news/read/otglejdane-na-domati-nadolu-s-glavata-2352

 

Е с това ме разби. А на какво я закачаш саксията? 20 литра торф ми се струват доста, като знам 70 литровите чували като ги мъкнах как тежаха.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ние имахме един корен чери такъв, в туба от вода с дупка. Обаче нещо с поливането не го курдисхаме, бабата го заливаше много, тече вода по него и се маноса веднага.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Да възобновя малко темата.

 

вертикална-градина.jpg вертикална-зеленчукова-градина.jpg

 

На първата снимка пише, че се поставя какъв да е материал, който задържа влага. Хубаво, стена от памперси ще си направя, ама с какво се хранят тези зеленчуци, с течна тор?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Любима тема, която позанемарих, поради ангажименти.

Ето още идеи:

 

А това е направа на тераса, но поливането е с лейка, няма изградена система с капково, което гледах по разни други клипове.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Компостиране + вертикална градина - две в едно.

Реклама е, но идеята не е никак лоша.

https://m.youtube.com/watch?list=PLroN1oWkcrLiQK3Oo5G8dgZ2IvGFgfzz0&params=OAFIAVgd&v=jAQwuVRu0WQ&mode=NORMAL

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Ммм, компостер с вертикална градина ми хареса. Ново място за калифорнийските ми червеи.  :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

неочаквано добра комбинация :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

На село към едните съседи имам грамадна южна стена, която ме чака за вертикална градина :)

Ето идея за поливането:

https://m.youtube.com/watch?list=PLroN1oWkcrLiQK3Oo5G8dgZ2IvGFgfzz0&params=OAFIAVgk&v=wSjQehUZqjs&mode=NORMAL

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Интересна комбинация (не знам дали е съвсем по темата, ама би трябвало да е) са цъфтящи лиани върху храсти и малки дървета. Примерно аз имам клематиси върху магнолия много красиво се получава... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Много сте сложни :D. Аз пък си имам тиквички върху сливи (в сезона им, разбира се).:) Цъфтят с красиви бели цветчета (дългите режещи се тиквички).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

Image_6218552_302.jpg

Image_6218553_128.jpg

Image_6218566_128.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ПустинЯк

Ебаси тучовете хахахаха :D

Извинявам се, не е цинично, нито подигравателно, забавлявам се. Аз се опитвам да прототипирам мега "тънко" - някои панели са до 2 инча дебели, а повечето от тези инсталации са "тучове" - огромни, обемисти, "дебели" :D

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ПустинЯк
На 2/24/2017 at 22:08, Гого написа:

Да възобновя малко темата.

 

вертикална-градина.jpg вертикална-зеленчукова-градина.jpg

 

На първата снимка пише, че се поставя какъв да е материал, който задържа влага. Хубаво, стена от памперси ще си направя, ама с какво се хранят тези зеленчуци, с течна тор?

Между "какъв да е" и подходящия felt ( вата ) разликата е ... огромна...Да не говорим за нюансите във водозадържането и водоотделянето-обратното отдаване на влага, хидрофобност/хидрофилност...

На първата снимка прилича на геотекстил, който...става-става, ама никак не е най-доброто решение...

Синтетичните фелтове са горе-долу ОК като характеристики, най-вече са супер като аериране, доста добре дишат корените там, но си е играчка самото производство - най-често е пластик рециклаж, който е "разбридан", "надарачен" на фибри, влакна...т.е. достатъчно тежко като продукция...На втората прилича на нещо такова...

Някои видове готови текстили вършат добра работа, но е ключово както комбинирането им, така и подбора, както и времепространствената конфигурация...

Ще ни трябва каса бира за да детайлизираме :D



 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване