Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Violeta Stefanova

Какво да правим с клоните

Recommended Posts

Violeta Stefanova

добри хора, 

 

ние наскоро се озовахвахме в джунглата, с идеята да разчистим дворчето (800 кв. м.)

на човешка тяга. :)

 

гледаме и се дивим... безидейни... (вж. файловете) и имаме нужда от помощ/акъл.

 

свалихме, каквото свалихме, нагласихме го на купчини и... запецнахме..

.

post-264-0-12286900-1462647516_thumb.jpg

post-264-0-78287100-1462647521_thumb.jpgpost-264-0-18739600-1462647525_thumb.jpgpost-264-0-41532600-1462647529_thumb.jpg

 

-  да запалим купчините - пак не е вариант - има вятър, пазим и съседите 

 

- за дробилка за клони - обмисляхме, но излиза скъпо.... 

 

идеи?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Моят съвет е да си ги запазите. Имат страшно много приложения - я някоя дупка да запълнят, я за висока леха, оградки може да поискате да плетете, колци разни... в краен случай зимата в печката ще отидат. И ние след големите разчиствания в началото имахме две купчини, а сега нямам клон за цяр - всичко се изразходи и още ми трябва, ама няма...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mr_nikolov

Ако искаш експресно да се освободиш от тях, аз така като гледам една висока леха би глътнала доста от тях, ако не и всичките. Иначе за дробилка под наем се сетих аз, ама те много скъпи били...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

​Аз си купих миналата седмица дробилка за клони за 280 лева, но още не съм я пробвал....

 

http://www.emag.bg/drobilna-mashina-fieldmann-fzd-4020-e-2500-w-dve-ostrieta-50-l-50001382/pd/DGLMRYBBM/

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Здравей Вили и добре дошла при нас! Тъй като съм на телефон, ще бъда кратък, а утре повече при нужда.

 

В НИКОЙ случай не горете клоните! Вече имаш доста добри идеи от другите включили се, аз искам да добавя, че най лесното и практично нещо за камари клони е бавен компост. Потърси за slow compost и ще намериш. Много добро нещо за дом на гъби и редица насекоми полезни.

 

Дробене и ползване за мулчиране на пътеки и овощни дървета е следващото като комбинация от практичност и усилия и пари. Но да знаеш, че тези привидно много клони ще ти напълнят два чувала дробено, а ще ви отнеме цял ден борба.

 

И накрая, с електрически дробилки не си губете времето. Ако държите да пробвате дробене, вземете под наем за уикенд една бензинова и се "позабавлявайте".

 

Иначе дворчето изглежда супер, радвам се, че сте се заели с него (къде се намира?), но комай клоните ще са малък проблем, като гледам снимките...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Солидаризирам се с Боби - заложили сме на доста места slow compost. С малко търпение, започвам да виждам резултати - гъби и обитатели, които извикват "новодомци" и още, и още живот. 
Във вашият случай, проблем предполагам е заетата площ - също бих се ориентирала към моторна дробилка под наем (не знам дали си струва да се купува за толкова квадрати).
Успех! 

 

пп
Имам и питанка - 3 от купчините - в по-влажната част - се "опаковаха" с лиани (утре ще снимам), това ми се вижда притеснително, защото са инвазивни. Някакви съвети?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

И накрая, с електрически дробилки не си губете времето.

 

Да, аз най-после изпробвах моята (2500 W) - доста безнадеждна работа... Не е като да не става съвсем, но ако клоните са малко по ъглести, разклонени, чепати - каквито са на орехите, трябва да си ги "подготвяш" предварително и в крайна сметка се губи много време.   Но все пак върши работа де, ако си търпелив и сравнително рядко ти се налага да мелиш клони...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Violeta Stefanova
благодаря със закъснение за отговорите. 

 

стана ми вече кристално ясно, че не трябва да "варкаме" и докато не сме сигурни какво точно правим, да поизчакаме. времето го позволява, за радост. 

 

Боби, местенцето е близо до Годеч. за бавния компост нямах много късмет и време да разбера какво е, но доколкото ми стигнаха силите, зацепих, че е или "chop and drop", или се заравя в земята. (?!)

 

сега това, което много ме вълнува е печатната литература, в посока пермакултура. 

ако можете да препоръчате нещо на български, става и руски, немски в краен случай английски или арабски, ще съм ви благодарна. :) 

налага се да подаря някоя друга книжка, за може да си говорим на един език с Опозицията. :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На английски мога да те затрупам, пиши ми на лично при мерак и година-две свободно време :) На български няма богат избор - "Пермакултурната домашна градина" в превод на Таня от Шипка е добро начало, но бързо се надживява. Бях чул, че се гласи издаване на една от книгите на Сеп Холцер на български, но като цяло има доста проблем с преводната литература, та не съм се задълбочил до колко е качествен превода.

 

Но се опасявам, че пермакултурата никога няма да има общ език с Опозицията. Толкова са различни и странни нещата, че обикновено реакцията е (дори в лицето на метафоричния жираф) - "е те такоа животно нема!"

 

Бавният компост е на практика една компресирана купчина с предоминантно "кафяво" съдържание - клони, дънери, листа, стара слама и тн. Нещо, което ще иска години и години да се разложи и ще помогнат само гъбите. Практично решение за хора, които имат много материал от тоя тип без алтернативна употреба.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Стефан Н

На нашето място - около 2 дка имаше около декар акациики, брястове, рози, жасмини  , няколко джанки големи. Окастрих всичко до ниво 30 см. Клоните сортирахме , всичко над 5 см на една купчина, всичко около 4 и надолу на големи купчини.  В края на занятието имах в центъра на мястото около 120-130 кубика клони, без да броя едрото, вероятно 8-10 кубика годни дърва. Наехме дробилка Ласки 65, върши работа но метода на работа е бавен защото се налага да се притиска към въртящия диск - ренде - хем натискаш хем вибрации успокояваш , слава богу в края на деня се повреди - наем - 70 лв на ден. В събота взехме под наем "уикенд пакет" Elite major 4s  пак бензинова за 120 лв уикенд пакет - е тогава видяхме откъде изгрява слънцето - работи като ярмомелка с въртящи се ножове , при млада дървесина и внимателно подаване може и по-едро да вземе. Чипса й е по-едър от на Ласкито, но пък за мулч е перфектен. За ден и половина с нея (товарене - разтоварване, превоз) успяхме да обработим може би около 80-100 кубика от клоните (Ласкито е ефективно при единично подаване на дълги дръвчета - напр. тънки дълги акации). Резултата е около 6-8 кубика надробено. При много тънки клони според мен не си заслужава дробенето - трябва и калий в почвата, затова клончетата които са много тънки и сухи ги изгорих - резултат 100 л пепел за торене. Едрите остатъци вече ще се пробвам да правя активен въглен като в другата тема за Тера прета. Вкратце при много клони - трябва " и трите, дядо попе, и трите" - пепел за торене, чипс за компостиране и мулч, и частично дървета за дървени въглища. Чипса от Ласкито е дребен - ще го смесим с двете купи сено от косенето в едни дупки, да се надяваме че ще има резултат напролет. Едрото от Елита- засега за пътеки, мулчиране, има време да се помисли. Снимки мога да кача ама да падне малко тая администраторска забрана, вече 2 месеца съм коша .... Оставащите издънки - всичко дето е до 5-6 см може да се вади ръчно с един уред изкоренител поръчан от ОЛХ - върши работа, но при по-големи акации с преплетени корени - по-добре да влезе багер. При мен пак е "и двете" - и багер ще влезе че много преплетени клоните на огнищата, но самостоятелните дръвчета си ги вадя с уреда( като моркови излизат).

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване