Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

mr_nikolov

Малки мушици (сциариди)

Recommended Posts

mr_nikolov

Терасната ми градина е пълна с едни малки черни мушици според описанието, което намерих в нета май се казвали сциариди. Изглеждат по този начин:

 

post-178-0-01202200-1462704071_thumb.png

 

Снимката не е моите растения (за щастие не са толкова много все още мушиците, че да успея да ги снимам ясно).

Мисля, че са напаст и миналото лято ми унищожиха едно годжибери (поне си мисля, че те бяха виновни). Тъй като има супер разнородни мнения относно причината за появяването (влажна почва, суха почва, зараза и т.н.) първо искам да питам: вредят ли? Ако вредят как да се преборя с тях? Четох за различни начини за премахването им: цигарена вода, кибритени клечки и една камара препарати... Миналото лято при годжиберитата бях пробвал с кибритените клечки ама не беше много успешно. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Neem oil + Castile soap пробва ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mr_nikolov

Neem oil + Castile soap пробва ли?

Не, не съм. С нищо не са третирани. Тези неща от био магазини ли се взимат защото като гледам в конвенционалните агро аптеки няма да ги има?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз лично си ги поръчвам от Англия (eBay + гъбко), защото цената е добра и имам доверие на търговците, за разлика от тукашните. Имам останал малко нийм, мога да ти го пратя, но сапун още нямам, чакам пратка до 2 седмици...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mr_nikolov

Четох сега по хАмериканските форуми и открих един начин, който ми се струва безвреден за растенията и викам да го пробвам. За мухите се ползват мухоловки или смес от ябълков оцет и течен сапун (второто било опционално и уж засилвало ефекта, не знам точно как), а за ларвите заровен суров картоф на кубчета нарязан.

 

Ако не се получи ще прибегна към нийм-а обаче като разгледах офертите в ebay и за маслото и за сапуна е далавера само ако вземеш голямо количество, пък аз дори и да пръскам на вилата пак няма да го изразходя. Ако не стане по първия метод ще се възползвам от твоето предложение или ще хвана някои познати за партия.

 

Маслото от Нийм и сапунът имат ли срок на годност един вид?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Чини ми се, че тия дребосъци вреда ще нанесат само ако са наистина много, ама не разбрах как при теб хем е пълно, хем не са достатъчно да ги снимаш?

 

Погледнах руснаците какво казват за тях - имат слабост към африкански теменужки. Харесват много влажна почва и гниеща органика. Да се види в почвата има ли ларви. Да не се преувлажнява. Да не се подхранва с органика директно - с кафеена утайка и подобни. Може да се премахнат с краткотрайно засушаване, стига растението да може да го понесе.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mr_nikolov

Като си прочетох по-късно мнението и аз се усетих, че съм написал глупост относно количеството. На мен ми се виждат доста, но според това което видях като снимки - въобще не са много. Гледам да не преполивам, но определено поливам редовно и не допускам пресушаване защото всичките ми растения са малки и не мисля, че ще го понесат.

 

Иначе до колкото четох аз опасни били само ларвите им защото ядали корени на поразия, особено на младите растения.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

А има ли ларви, ако разровиш малко отгоре?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако не се получи ще прибегна към нийм-а обаче като разгледах офертите в ebay и за маслото и за сапуна е далавера само ако вземеш голямо количество, пък аз дори и да пръскам на вилата пак няма да го изразходя. Ако не стане по първия метод ще се възползвам от твоето предложение или ще хвана някои познати за партия.

 

Маслото от Нийм и сапунът имат ли срок на годност един вид?

Аз купувам на туби по 5 литра и разфасовам, затова и цената идва добра, 50 лв/литър, имам половинка отсипан в шишенце, който ще ти стигне за няколко години. Не съм чул за срок на годност, ако се държи на тъмно и по възможност не горещо място.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mr_nikolov

А има ли ларви, ако разровиш малко отгоре?

 

Не успях да видя ларви рових и на плитко и на по-дълбоко. Все пак сложих картофите и капаните с оцет и искам да се похваля с резултата:

 

post-178-0-02124000-1462814982_thumb.jpg

 

След няма и 1 час първите жертви вече са в капана. Разрази се буря обаче и се покриха гадовете.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бай Ли Шъсей

Здравейте, 

при мен има много такива черни дребошлъци и много се лепят по доматите. Комшийката има няколко черници до дувара и ми се струва, че се завъждат из окапалите от нашата страна плодове (цял развъдник си е за какво ли не). Аз ги напръсках с вода и оцет, а няколко пъти и с прясно мляко и йод. Намаляват много за няколко дни и сетне пак се появяват... Не съм сигурен дали вредят ама яко се лепят по долната част на листата и нещо там живуркат... :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
rallitta
На 9.05.2016 г. at 20:31, mr_nikolov написа:

 

Не успях да видя ларви рових и на плитко и на по-дълбоко. Все пак сложих картофите и капаните с оцет и искам да се похваля с резултата:

 

post-178-0-02124000-1462814982_thumb.jpg

 

След няма и 1 час първите жертви вече са в капана. Разрази се буря обаче и се покриха гадовете.

Здравейте, градинари. Тези малки наглед безобидни мушици много вредят на цветовете на домата. Имаше ли в крайна сметка ефект от този оцетен капан???

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Не знам дали всички говорим за едно и също, но аз знам, че тези мушици не са толкова опасни колкото ларвите им. Характерна особеност: като се полее позасъхналата почва отгоре изплува фин бял прашец, т.е. ларвите, които започват да подскачат при най-малкия допир с твърда повърхност, понякога от самата вода.

Навремето бяха голяма напаст по цветята ми, но предпочитаха определени саксии, в съседната можеше да няма. Пръскането с отрови не помогна. Трябваше да набуча доста кибритени клечки с "барута" надолу, почти като таралеж, и да изчакам 2-3 седмици.

Поставянето на лепкави мухоловки едва ли ще ги отстрани, но няма и да навреди.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване