lenseffect

Кърлежи

4 мнения в тази тема

Здравейте, искам да Ви попитам как се борите с кърлежите в двора Ви? Миналата година имахме много неприятен филм с малкото момче. Миналата седмица съседи ни казах, че имало около нас много кърлежи, за първа година сме в новия ни дом. Имам 3 лехи и на много места по двора съм засадил зеленчуци. С какво пръскате, как влияе препарата когато има зеленчуци и плодни дръвчета? Нямам никакъв опит. На съседите двора е обрасъл и не могат да го почистват, ще има ли ефект ако пръскам в моя, пък техния е така ....

С две малки деца сме който са постоянно в .. калта :) тревата.

Благодаря

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И ние имаме две деца - макар да не живеем на село (все още), сме по селата или сред природата всеки уикенд. На синчето (3 г) всяко лято му вадя кърлеж, до тук 3 броя. Първия - още докато беше на 6 месеца, на морето. Изследвали сме ги и трите пъти, бяха чисти (не пренасят лаймска болест). Единият дори се беше хванал в косата му, а юнакът има доста гъста коса - по случайност го видях още на втория ден.

Ще кажа няколко натрупани наблюдения, които едва ли ще ти помогнат, но знае ли човек.

• Ако пръскаш с разпространените препарати срещу кърлежи, ще избиеш голяма част от насекомите в градината.
  • С едно пръскане на година не става, трябват няколко, а има карантитен срок, в който не е добре да се ходи там (смятай!), хеле пък за домашни любимци.
  • Дори да избиеш всичко в градината, винаги могат да дойдат от другаде, вкл. от съседите, че дори да падне и от птица, катерица и тн.
  • Нито един от кърлежите, които е хващал малкия, не е бил от селската ни градина, а комшиите на ограда гледат доста овце и има сума други животни.
  • Единият от тия кърлежи беше хванат от двор, в който не влизат никакви домашни животни и няма никакви други домашни животни по комшиите от всички страни. Освен това няма висока трева, само райграс и зеленчук и плочник.
  • Двамата ми приятели, които са лекувани от лаймска болест, са хващали кърлежа от морето, макар да са върли природообитатели и палаткуват и чувалуват навсякъде.
  • Кучетата на всички мои приятели, които се разхождат с тях само паркове в София, винаги имат по няколко кърлежа на сезон, макар да се пръска доста сериозно там.

За предазване ползваме на Бочко едно пръскало, макар че лани си направихме наше с етерични масла от гераниум (миризливо мушкато?), мащерка, евкалипт, чаено дърво и мента. Пръскаме го по ръце и крака, а и по дрехите по някога. Не зная колко е ефективно, но точно когато хвана последния кърлеж не бяхме го ползвали (драматично *тън-дън-дъъън*).

От човек, който живее в Орегон, съм чел, че е нормално да хване по дрехите си дузина кърлежи при ежедневната си разходка в гората с кучето. При такава опастност просто бих търсил по-ефективен препарат за да предпазя себе си, а не да обгазя цялата гора.

Проучи нещото, наречено Citriodiol.

И накрая, познати, които живеят на село, използват котките в двора като анти-кърлежова система. Звучи извратено, но котките ги нападат кърлежите, после ги вадиш в процеса на обезпаразитяване и против бълхи и те така. Основното е да не се оставят да станат големи, защото тогава се откачат и правят поколение.

Успех!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При нас май няма кърлежи, поне не съм виждала нито по нас, нито по котките. Май им е твърде жега. Те не обичат слънце, а сенчица и висока трева, така че може да косите по-нисичко и децата да не се завират много-много по шубраците.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, сетих се за тази мацка и решението за кърлежите и така и направихме, на една лъжица зехтин слагам по 2 капки rose geranium oil което спомена и мажа по глезените, врътле, зад ушите и т.н. може да сложа и другите който си изброил. Всъщност по двора го имаме насам натам :) дали помага не знам.

Благодаря!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.