Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Как да преборя повета?

Recommended Posts

Боби Димитров

Тони, предполагам имаш предвид повет, което е доста ужасна гад, въпреки, че е билка. Не съм фен на "инвазивната" терминология, но действително нямаме под ръка употреба за повета, която да помогне с неговото държане под контрол. Знаейки колко усилия коства изчистването на 25 метра ограда, невидима от повет, както и че парчета от него се вкореняват добре навсякъде, включително в компоста, бих си затворил очите за едно ритуално изгаряне - все пак и пепел е нужна за градината.

 

Поне така направихме ние, преди 5 години - това отзад е само една от многото купчини повет.

5526225854_acf9c2076d_z_d.jpg

 

От тогава не е държан под контрол повета и почти е стигнал старото си ниво...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Нямам представа как се казва, но направих снимки днес между две превалявания.

Жал ми е да горя - толкова много гадинки има вътре - гъмжило и толкова се старахме да върнем живота...
...не намирам друго решение за сега. Някои от купчините вече се слегнаха, но не и "опакованите".

 

 

post-151-0-37502900-1462814728_thumb.jpg

post-151-0-49304700-1462814729_thumb.jpg

post-151-0-52308500-1462814732_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мда, повет е. Този джип най-добре го преместете овреме :D

 

Не е задължително да гориш цялата купчина, ако смяташ че можеш да издърпаш повета, но дори и така, корените му ще останат, до две години макс ще е същото.

 

Пък и имате декари гора, едва ли купчина клони насред ливада е топ обиталище за цялото био разнообразие? Сигурно няма да е никак трудно да направиш много други купчини, където няма повет?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Въпросните 3 купчини ще се горят явно.
off:
Като започнахме упражнението с купчините, не съм мервала грам повет, появи се изневиделица и "сграбчи" близо 7 декара - косената, по-влажна и плодородна част. ...че и по дърветата тръгва. В глината на слънце като че не го виждам. Не можем да смогнем да косим, докато не е цъфнал - сякаш си нямаме друга работа. Ще търся инфо как да се справя с него.
Преди години чистихме дърветата от бръшлян (стебла колкото китката ми), но той расте бавно и сега само от време на време махаме нови стъбълца, но този повет е доста скорострелен - очаквам да "хване" жипът-амфибия в движение даже.  :D 
Това си е май за отделна тема.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

При нас има много повет, кося си го и толкоз. Проблем е, ако се остави на самотек по-дълго време - наистина може да задуши дръвчетата. 

 

Ако имах толкова декари като вас, надали щях да го мисля изобщо, стига да ми седи далеч от овошките. И с купчините клони хич нямаше да се занимавам. Няма как да огрееш навсякъде.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Заговорихме за повета в темата за клоните, та май е по-добре да изнеса дискусията. 


...
Като започнахме упражнението с купчините, не съм мервала грам повет, появи се изневиделица и "сграбчи" близо 7 декара - косената, по-влажна и плодородна част. ...че и по дърветата тръгва. В глината на слънце, като че не го виждам. Не можем да смогнем да косим, докато не е цъфнал - сякаш си нямаме друга работа. Ще търся инфо как да се справя с него.
Преди години чистихме дърветата от бръшлян (стебла колкото китката ми), но той расте бавно и сега само от време на време махаме нови стъбълца, но този повет е доста скорострелен - очаквам да "хване" жипът-амфибия в движение даже.   :D 
Това си е май за отделна тема.

 

 

 


При нас има много повет, кося си го и толкоз. Проблем е, ако се остави на самотек по-дълго време - наистина може да задуши дръвчетата. 

 

Ако имах толкова декари като вас, надали щях да го мисля изобщо, стига да ми седи далеч от овошките. И с купчините клони хич нямаше да се занимавам. Няма как да огрееш навсякъде.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Тиквичке, както казах - в частта, където не му е толкова комфортно (целодневно слънце, глина - или е с локви, или е спек) - никакъв проблем. Не че изобщо няма там повет, но не е агресивен, поорязахме преди време и още не е дръпнал.
Говоря  за влажно място на завоя на реката - наноси, пясък, органика, в активния сезон пада сянка към 15 ч. наполовина и до 17 ч. нацяло - всичко що лиани, ягодови, мицели... любят, тачат и милеят. В тези именно около 7 дк. ходим по ягоди, бъз и гъби - звучи райски на пръв поглед, но си има негативи - в битка сме с малини, акациеви издънки, а сега и повет. Останалите, овладяваме с повечко внимание, но ме плаши светкавичната инвазия на повета.
Дългата ми и объркана мисъл е, че е въпрос на условия - на това място, явно му харесват.

 

Нападнатите дърветата са в речния пояс - не са за пренебрегване - все нещо трябва да държи пръстта, пресаждаме елши там, не можем да ги оставим без никакво внимани - овошките са в глината, а там е ок.

Четох из пространството, не намирам нищо друго освен третиране с Раундъпови - и те му идвали слаби. 
Въпросът е как да стане без препарати?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Без работа или животни - няма как. Тъй като очевидно за момента не можете да въдите кози (би било идеално), просто го премахвайте където ви пречи. Работа е, но ако я занемариш, ще превземе. Същото при нас е в новата градина с издънките от вишните, които, ако ги оставиш, за 3-4 години правят гора.

 

За условията - близо до офиса имам демо, че расте повета в точно обратните условия повет. Целодневен припек (ок, само лятото, иначе хваща пролет и есен сянка от блок малко), до паркинг бетонен плочник 500 квм, в смолница, омешана със строителен отпадък. За две-три години се покачи навръх 5 метров ясен и сега го навежда надолу.

 

Досами офиса имам една 12 квм "ливадка" в бетонна "саксия", която кося 2-3 пъти годишно. Там е сянка, глина, под борче - също вирее. Кося го, скубя го, но от 6 години не се е отказал да се размножава, напротив, сега видях, че има две нови гнезда.

 

 

пп: Ако си ОК да преместя част от другите мнения тук, тъй като касят само твоя повет? :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Поветът е голяма напаст - с много упоритост и търпение успявам да го държа под контрол. Като купих мястото някои стъбла бяха 6-7 сантиметра в диаметър - за дължината изобщо не коментирам ... поне две години го дърпам, скубя, режа и вече мисля е овладян, даже го ползвам тук таме вместо въженца - примерно да ми придържа малините.

 

Много интересно ми беше да науча, че тая напаст е всъщност вид Клематис (Clematis vitalba). А пък клематисът ми е любим и точно сега ми цъфти в двора... :)

post-273-0-08648000-1462900961_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване