Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Деньо

Как да изчистя запустял двор от плътно заселил се бъзак?

Recommended Posts

Деньо

Става дума, за двор, който много години не е поддържан. В него има няколко овошки и обилно количество бъзак (ако не греша Sambucus nigra или Черен бъз се води). Почвата е наситена с корените на тези растения.

Image030_zpstwhf3bgq.jpg

Image031_zpsqhc90psx.jpg

Image032_zps1unikokx.jpg

За сега започнах да го режа и да застилам земята с него, та да не стига слънце до почвата. Надявам се така да го спра поне временно, докато намеря решение как да се отърва от него.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

В едно ъгълче от двора ми настъпва бъзак откъм комшийски неподдържан двор. Засега го ограничавам като унищожавам коренищата /вадя ги, доколкото това е възможно/. Нямам 100% успех, но площта не е голяма и не създава особен проблем. Сподели какъв ще е ефектът от застилането.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Какви са плановете за двора след изчистването?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Охохохохохо :) Това е доволно-съчуствителен смях.

 

Преди години правихме експерименти в едно мега обрасло дворче. Оградата беше яко повет, а земята - яко бъзак. Отделно и голям орех. Прекопахме 200 квм някъде като махахме корените и насадихме различни неща, моркови, картофи, аспержи, лук, марули, репички, тикви и тн.

 

Яката работа беше, че след старателното чистене, избиха страшно много нови растения на пролет. Бих казал 50% покритие щеше да има, ако не ги бяхме дърпали в движение.

 

Дори в зоната, където бяхме мулчирали с кашон от хладилник, затиснат с дограма от 100 годишен прозорец, служещ като мини парниче - дори там изби през картона. В крайна сметка зарязахме този експеримент след 2 години, по различни причини - не заради бъзака и повета.

 

Ако просто го косиш и оставяш (chop & drop), на практика го наторяваш двойно - той сам се наторява всяка есен като пада и се компостира, а ако го окосиш примерно сега, просто ще го рестартираш за двоен растеж :)

 

На твое място просто бих упорствал. Където го видиш, колкото и да е малък - скубеш. Ако ти фен на копането (аз лично не особено), можеш да го копваш с лопатата, за да го извадиш по-издълбоко. В крайна сметка ще отстъпи, вероятно до 3-5 години ще е достатъчно малко, че да не ти създава работа. Ако имаш досег до кашони, ще помогнат значително и не само срещу бъза.

 

Но трябва да знаеш, че в момента, в който зарежеш за едно лято двора, за да идеш да се покиснеш на Халкидики, на следващото ще се чуе "ДОБЪР ВЕЧЕР!" (казано с интонацията на Вежливия Лос от вица).

 

пп: Исках да допълня, че това не е черен бъз, който е дървовиден. Това е бъзак (Sambucus ebulus), тревист. Ето двата вида:

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%8A%D0%B7%D0%B0%D0%BA

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD_%D0%B1%D1%8A%D0%B7

 

ппп: И нещо позитивно за ептен-финал, когато чистихме двора от бъзака се изумихме колко малко други плевели има всъщност. Дори троскотът, който властва в по-далечната част на двора, под ореха, беше отстъпил. Само здравецът (друг нагъл плевел, но по-лесен за контрол поне) вирееше изобилно под/във бъзака. Тъй че и най-мрачната нощ не е изцяло лишена от светлина :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За да не редактирам трети път горното, пускам тук:

 

7170585704_f3924b6a83_b_d.jpg

 

В ляво отзад е бъз, който не сме копали. Лятото си става 2 метра, сега едвам е тръгнал, основно е виолетки. Бившата къща вътре и отвън е изцяло погълната от бъз. Отпред в ляво под сламата е въпросния сегмент, мулчиран с кашон. Още през пролетта вече имаше 2-3 избили там, виждат се. В дясно са бъдещите картофи - вече има бъз по 1 педя на места. Като имаш предвид, че снимката съм я направил след като сме почистили избилите през седмицата и явно не всичко!

 

Почистването на това нещо ни отне два пълни уикенда на мен и жената, отиваме петък вечер и тръгваме понеделник сутрин. И тогава още нямахме деца :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Не мисля, че с рязане и оставяне ще се получи. При нас расте в keyline до гората, в сянка, пробива плътен естествен мулч и не му пречат здравеца и бръшляна (или пък здравецът е още твърде малко). 
След дъжд обаче, лесно се изтръгва с корена - предполагам, че е доста работа, но не се сещам за безобидна алтернатива. Нашият бъзак е слабичък и не си пречим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Деньо

Какво ще правим мястото - това щеше да е следващия въпрос. Особеностите са, че няма възможност за напояване и е заградено с двуметрова каменна ограда. Лятно време е някак задушно като отиде човек там. Не знам какви култури биха вирели в подобни условия.

 

Ясно, мощен е и ще пробива мулча. Някаква идея с какво мога да го покрия та да не успява да избие? Смятах, че ако се спре слънчевата светлина, без възножност да се развива, коренищата биха изгнили. Но колко време е нужно за това - не знам. Иначе, ако изнасям изрязаните растения, все едно изнасям хранителни вещества от мястото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Според мен е добре да решите, преди да се хвърлите в тая неравна битка. Щото може да се окаже после, че освен, че ви е коствала време и нерви е била и излишна.

 

Условията явно са специфични, кажете повече за мястото - почва, климат, други особености?

 

Какви са предпочитанията ви за използване - зеленчук ли да се гледа, овошки, нещо за продан? Продуктите от бъзак са доста търсени напоследък  ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Това с чистенето  на бъзака чрез  ваденето  на корени е непосилна работа.

Според мен по- удачно е след осичането му и поникването на млад прираст да се напръска с раундъп .

А това за наличието на бъзак съм чувала , че той ни подсказва за подпочвени води в близост. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не бъзак, а бъз - Sambucis Nigra. И не е задължително подпочвена вода, а висока влажност, може да е просто мочурливо.

 

А, и добре дошла, но тук няма да срещнеш привърженици на глифозата и прочее отрови.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Привет Иванина и добре дошла!
"безобидна" съм написала.  :)

...

Според мен по- удачно е след осичането му и поникването на млад прираст да се напръска с раундъп .

...

Бих се информирала преди да посегна към подобен препарат.
...това все пак са си нашите градинки, земя, вода, бубулечки, червеи, пчели и т.н. помощници.
Ако ми беше дошло на ум да направя видео + аудио на парчето земя, което взехме преди години, предполагам щеше да е по-разбираемо, но...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Деньо

Благодаря за съдействието. Нямам представа какви видове биха вирели на подобно мясо, та да избирам. Да речем, чувал съм, че доматите обичат да им е проветриво, т.е. тук определено няма да им хареса. Климата е 30 километра от морето. На едно друго неполивно място съм пробвал царевица 2 години и почти нищо не ражда. По буйния растеж на бъзака мога ли да съдя, че тук е по-влажна почвата? Иначе, един познат ми каза, че това не било черен бъз, а тревист бъз. Овошките мисля и без поливане ще си раждат, а отдолу си мисля че нещо като люцерна би се спогодило добре с овошките. Ако ще е зеленчук, трябва да е нещо дето се бере трудно, понеже е необитаема къщата, та да не го крадат. ОК, аз не държа да позлвам химикали, но за сега друго работещо решение нямам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

На мен ми е много интересен този казус, само не знам доколко бързате да "се справите с проблема" и доколко имате желание да експериментирате. Ако писанията ми ви идват в повече, смело ги игнорирайте  :)

 

Доколкото съм забелязала, бъзакът е много слънцелюбив. Ако засадите мястото с овошки, мисля, че има голям шанс да си отиде сам, обиден, че го засенчват. Минус - ще отнеме доста време да пораснат овошките, през което време може да се наложи ръчно да спасявате положението. Минус - затворено и задушно място крие риск от гъбични заболявания по овошките, та трябва да се изберат такива, които традиционно растат добре при вашия климат. Плюс - накрая ще си имате овощна градинка, а отдолу ще може да насеете каквото искате.

 

Интересно е, че бъзакът я има тази слабост да расте край изоставени постройки, зидове и купчини строителен боклук. Предполагам, че ако се разчисти мястото от подобни пак ще си тръгне, но тази задача със сигурност е не по-малко трудна от унищожаването му  :rolleyes:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Деньо

Какво да бързам, като вече 2 години безрезултатно се боря. Първата година го скубахме и изхвърляхме. После се сетих, че така само изнасяме хранителни вещества от мястото и решихме да го режем и оставяме на място като някакъв вид мулч. Последно, мислех с черен найлон да го покривам. Виждал съм сякаш в някои производства това като метод. Само не знам от къде се купува, колко струва и дали ще има ефект.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Иначе, един познат ми каза, че това не било черен бъз, а тревист бъз. Овошките мисля и без поливане ще си раждат, а отдолу си мисля че нещо като люцерна би се спогодило добре с овошките.

Е да де, това ти го писах в първия отговор, виж накрая :)

 

Cucurbita много правилно е писала да си помислиш за начина на употреба. Колко често си там, колко време можеш да отделя дневно / седмично / месечно?

 

Ако нямаш време, естествено, че овошната градина е по-доброто решение. Първата година (може би и втората) ще имаш повече поддържка - поливане, косене, мулчиране, подхранване, но от там насетне, две-три коситби годишно би трябвало да са достатъчни. Това е добър път за развитие - изкопаваш / фрезоваш го цялото, насипваш микс от азотофиксиращи треви (детелина, фий, люцерна и так дале), садиш фиданките, мулчираш дебело с кашони в окръжност около всяка 1 м диаметър (ако имаш дробени клони, но не иглолистни, още по-добре). Но ще трябва да го направиш на есен, когато има валежи и ще се вкоренят фиданките и ще тръгнат тревите. Иначе без поливка няма да минеш. На следващото лято ще е добре поне 1/месечно да поливаш фиданките. Аз не ги поливах моите и първата година в голямата жега не порастнаха изобщо, а някои си умряха.

 

Ако искаш зеленчукова градина, подходът ще е различен и ще изисква МИНИМУМ 1 седмично ходене за по 1-2 дни.

 

Казваш, че е оградено с 2 м дувар - а колко е общата площ на имота? Дали тоя дувар не прави прекалено сянка? Близо до дувара расте ли бъзака, в сянката? Има ли порта, как се влиза? Не може ли да се отвори срещулежащ "прозорец", дори да е малък, в дувара? На такова спарено място мисля ще виреят добре всички от семейството на тиквите, хем са и почвопокривни, не пречи да пробваш.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Друг вариант е да се опитате да изгоните бъзака с помощта на други растения, които да са по-силни от него и да го подтиснат. Понеже не знам кои точно биха свършили работа, аз лично бих пробвала с различни видове - тоест разделям двора на части и всяка засявам с различна култура. Примерно горчица, ръж, елда и някакво бобово. Те и четирите са сравнително агресивни и способни да изместват плевели. Това за наесен/напролет, докато няма бъзака надземна част.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Деньо

Вярно Боби, събирам акъл при всяка възможност и в главата ми е каша кое от къде е дошло. За кашоните щях да питам, не изгниват ли? Или всяка година нови слагахте? Идеята да видим, дали няма възможност за кладенец ще трябва да се провери. Така проблема с поливането ще се реши. И на мен така ми хрумна, че при сегашните условия, овошки с бобови треви е най-подходящо. Но не съм специалист и за това рекох да попитам. Знам, че ще ме осъдите тук, но на есен мисля да обърна някаква част от мястото, като го почистя от коренища и камъни до колкото мога. В началото бях пробвал де, ама камъните ме спряха, че ми запира много лопатата в тях. Но за сега няма друг вариант който да ми изглежда работещ. До тогава при всяко посещение, ще режа и ще “мулчирам” с отрязаното. Не съм ходил от миналия път, така че за сега не знам какъв е ефекта. Мога да ходя там да речем веднъж месечно за 1 ден. Бъзака сега се замислям, че предпочита по-сенчестата част от двора, на по-слънчевата част е по-рехав. Май предпочита влажността пред слънцето. Вероятно за това се заселва в полусрутени постройки. В някакви документи сигурно пише колко точно е мястото, но на око преценено, мисля е 15-20 метра едната страна на около 50-60 другата. Дувара е граница с друг двор и трябва да видя комшията дали ще се съгласи да го събаряме. Пък си е хамалогия това, ако на люцерната и детелината не им пречи, предпочитам да не го събарям. Трябва да пробвам и идеята с тиквите. Всъщност на едно друго неполивно място пробвах индианската комбинация царевица-боб-тиква, ама не ми се получи. Но то е на открито, а на това място, заради дувара ли, заради бъзака ли, ми изглежда по-влажно. Може тук да се получи. Мислех също за вариант, да развия културните растения на чисто място и вече развити да ги засаждам на това с бъзака, така щото да му хвърлят сянка. Обаче си е доста хамалогия тоя начин, пък и нямам сведения дали ще проработи. А да моря бъзака с още по-упорит плевел… има логика, но какъв ще е тоя бурен, който на мен ще ми свърши работа. Пък и овошките да се спогаждат с него все пак. Иначе да, за сега дръвчетата са малки, едва ги спасяваме, като на първо място гледаме да чистим и мулчираме около тях. Носихме им с туби вода докато се вкоренят. Повечето се захванаха. Благодаря за съдействието и оставам да следя темата, ако някой има какво да добави.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Забелязах, че при мен здравецът и копривата се борят доста успешно с бъзака. Не знам дали е за предпочитане обаче двор с коприва де ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

На здравеца поне корените му са плитки и бързо се изчиства при необходимост.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Деньо

Май започвам да схващам. Копривата ми звучи добре. Добра стока е, ако кажете, че и лесно ще се изчисти после, ще е супер!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване