Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Деньо

Как да изчистя запустял двор от плътно заселил се бъзак?

Recommended Posts

Антоанета

Нашата не ми се е налагало да я чистя защото си расте по края в пясъка и влагата - не си пречим, но съм забелязала, че при бране, лесно се изтръгва корена ако не внимавам. Напролет - супичка, после - мулч. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бай Ли Шъсей

Като добавим и че от копривата се прави много хубава отвара хем против насекоми хем за течно торене. Освен това, доколкото знам живата коприва гони определени насекомовредители ей така както си седи и расте... :) Нашия двор също е пълен с тревистия бъз, до миналата година двора беше изоставен и така от 8-10 години. Друго, което не видях в предните коментари - много важно ми се струва, ако и да не се вадят корените, поне да не се оставя да направи семена, което почва да става (по спомен) към средата на юни...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димитър Брусалиев

Когато купих двора преди 10-тина години, около 500кв от него беше плътно застлан с бъзак. Тази гад не може просто да се изскубе. Корените му образуват гъста мрежа на дълбочина около 35см. Колкото и добре да изскубнеш корена вертикално, хоризонтално пак остава. Малко да остане от корена и пак избива. 

Аз лично се справих с него чрез чести обработки с мотофреза. Викнах да го изорат и с трактор 2-3 пъти. Поддържах земята на черна угар. Да не му се дава да прави листна маса. Така за две години намаля до примерно под 5%. В последствие засипах и с още почва. Сега успява да пробива чат-пат покрай оградата от съседния неподдържан двор, но не е нищо сериозно. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
На 9.08.2021 г. at 12:39, Трънчо написа:

Мисля че го зърнах край водопада в Ботаническата градина в Балчик...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Аз съм се опитвал с раундъп да махам бъзак....НЕ става! Не ще да мре...увяхва и пак наново! (да кажа че не съм пръскал листата а съм рязал и мазал среза с концентрата....поне за дървета този метод работи доста добре) Махна се след като 3 години скубах всяка седмица всичко показало се над земята.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
преди 8 часа, Panik написа:

Аз съм се опитвал с раундъп да махам бъзак....НЕ става! ........

Става, става, особено ако се спазва технологията, т.е. да пръскаш листата в подходящо време и с указаната концентрация.

Преди около месец разчиствах "мъртва зона" в съседната необработваема градина. По-близките няколко метра ги минах с тримера и от там нататък, до където стигам, напръсках с Наса (т.е. Раундъп) в препоръчваното 0,2/10 литра. Към днес: необработената градина е жив кошмар, напръсканото е абсолютно сухо без грам зеленина, а окосеното с тримера се нуждае от спешна обработка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 10 часа, Лозето ме наби! написа:

Става, става, особено ако се спазва технологията, т.е. да пръскаш листата в подходящо време и с указаната концентрация.

Преди около месец разчиствах "мъртва зона" в съседната необработваема градина. По-близките няколко метра ги минах с тримера и от там нататък, до където стигам, напръсках с Наса (т.е. Раундъп) в препоръчваното 0,2/10 литра. Към днес: необработената градина е жив кошмар, напръсканото е абсолютно сухо без грам зеленина, а окосеното с тримера се нуждае от спешна обработка.

А дано да си прав. Пиши след още месец как е...дали не е избил бъзака :) А най добре напролет. Иначе НЕ пръскам с раундъп. Мре всичко че и наоколо, а после плевелите дето идват са още по гадни. Само режа и мажа. С дървета и храсти работи чудесно, не виждам причина с бъзака да е различно. Иначе съм чел че Fallopia japonica единствения начин да я умориш (евентуално) бил ако методично и многократно инжекрираш раундъп в стъблото (а не да пръскаш)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

С упорство почти целия вилен двор отървахме от бъзето. Три години и сега има само един участък зад старата къща обхванат от него. Като съборим къщата ще го подкараме и него. Почвата е много рохкава и като докопаш корен дърпаш и дърпаш... Като дядо вади ряпа. По 3-4 метра корени сме изкарвали. Тук таме някакви дребосъци се пробват да изкарат ама играе мотиката и готово. Успех. Аз в двора си раундъп не бих ползвала никога. Въпрос на гледна точка и виждане дали трябва да се ползва химия или не. Всеки сам решава.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване