Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

bushkata

Растителност в езерото

Recommended Posts

Гого

Мале, луда работа.... Ако имаш нещо в повече за продаване, се нареждам на опашката. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Днес ми дойде водната леща. Дано този път оживее.

От водоплаващите, утре очаквам Salvinia natans. А тези, които съм засадил, вече не им помня имената.. :Д

Иначе за сезонна употреба си търся Пистия. Зимата ще ги прибирам в съд.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
BatVessan

Водната леща е доста инвазивна и непредпочитана. На знам защо не ти оживява и защо я искаш? Аз едвам се отървах от нея и много внимавам да не се засели пак.

Салвиния имам колкото щеш. Писция имах, дори цъфна... Случва се да предлагат на животинския пазар на Подуене. 

Нищо не продавам, но бих ти чупнал малко от туй онуй.

IMG_3383.JPG

IMG_3385.JPG

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Надявам се да е супер инванзивна тази  година водната ми леща. Като покрие всичко със зелено, загребвам и в градината. А докато си расте инванзивно, с кореновата си система във водата, ще спомага за извличане на веществата отделящи се от гнилостни процеси и "замърсяването" от риби, жаби и мъртви насекоми.

Днес пратих запитване за цени на "Цветна пролет" на почти всичко, което им е налично от водните растения - към 15 вида.

От "Замъкът" очаквам утре 4 растения.

Това растение как се казва?

IMG_4849.JPG

Много ми харесва.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
BatVessan

Това е Azolla filiculoides. Вид папрат е, фиксира азота от въздуха. Не презимува при мен, но в по-умерен климат би трябвало да може.

Ще пробвам да си възстановя популацията, стига да имат в разсадника. 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

И аз се нареждам на опашката за отчупване :yum: Този уикенд ще копам усилено и мисля да завърша езерото. Оказа се, че като премахнеш най-горния слой с чимовете и корените става лесно по-нататък. Проблем се явява само изнасянето на пръстта, защото никой не би искал да намята чимовете с плодородният слой почва и да ги затрупа с излизащата отдолу глина. При мен се оказа, че на 50см. излиза не глина а каолин. Бяла стана дупката. Чудя се за какво може да го използвам и съм напълнил едно корито. Ако се измаже езерото с нея, как може да се изпече или втвърди за постоянно, така че да не пропуска много вода и да служи за корито вместо найлон или винил?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Помисли си за мушама за езерото. Аз сложих двоен 200 микрона с ув защита найлон. Като го дърпам и натискам с пръст, не се пробива. Но я кучето е влезнало, а с някой остър камък, в горната част някъде е пробито и като го напълня до горе, за 24 часа слиза с 10-15 см, което е дразнещо. А вземе да ти се пробие някак в по-долна част, отиде. Място за риби и растения, изнасяне, източване, почистване, разкопаване и махне на найлон и нова инвестиция, наравно с двойната работа.

Аз го правих експериментално и не мислих да гледам риби,  а просто жаби, затова не се задълбочих. Но ако имаш по-дългосрочни планове, недей да слагаш винил или найлон. Даже да нямаш планове сега, после ще имаш. :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

А тази мушама каква е, дайте линкче? Звучи, все едно е непробиваема от камък, куче или остър предмет, да не от кевлар?! Мушама като видя и си представям покривка от найлон!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Те са едни гумени по 2-3мм. и много тежки. Мисля, че Румбата си беше взел такава. Проблемът е, че са и скъпи. Нз колко точно, но не са евтини. Ще се разровя да потърся. Лошото е, че и камъни нямам за да покрия било то мушама или найлон, а без камъни ще е грозно...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мерси, Ру! 6.50 не ми се вижда скъпо за квм, особено за мащаба на обсъжданите тук езерца, под 20 квм. Може би щото е 1 мм дебело, ако е 2 мм освен да е двойна цената? Чудно ми е и дали този 1мм PVC ще спре наистина кучешки нокът...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Няма 2 мм има по-тънки, най-често се ползват 0.5 мм за тоя тип езерца. 

Има и доста по-скъпи (15-20 лева) - това е най-евтиното, което намерих, което все пак е сравнително дебело 1мм.

Аз си взех 30 кв.м, (5x6), защото езерцето ми е приблизително 2 x 3 и в най-дълбоката част към 1. Та това 5x6 се надявам макар и с малко зор да ми свърши работа. 

Добре е да се вземе и подложка, която е също по 3-4-5 лв кв.м., но аз за сега не съм взел - разчитам на килимите, които съм постлал някога, ако се окаже, че са изгнили съвсем - ще му мисля...

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Ако езерото е с по-нестандартна форма, би трябвало да има снаждащи ленти, които да лепят/вулканизират едно за друго отделните парчета. Иначе за мен става безпредметно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Гого, то е ясно, че трябва да са слепени, ако ще има отделни парчета. При мен парчето е едно 5x6м.. Аз езерцето си го имам и до сега беше с найлон - точно с тия размери. Просто найлонът се скъса вече (кучета, деца, камъни... и сега ще го сменя с това фолио, което във всички случаи ще е по-здраво от найлона. 

(Найлонът (най-обикновен) издържа 5 години!)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Аз мисля поне пробно да трамбовам глината и да го напълня с цел експеримент. Да видя за колко време ще се просмуче водата. После, ако резултатът не е задоволителен ще го застеля с един найлон който така или иначе имам от строежа на бунгалото. Мисля на 2 ката да издържи поне 5 години в отсъствие на кучета и камъни :) След това вече мога да помисля и за мембрана, че 200+лв. не ми се инвестират сега за първа година, пък и при мен е по-голямо езерото и по-дълбоко...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
BatVessan

Момчета, на мен ми се наложи да изкопая гьол, в който да презимуват водните растения. Тъй като не вярвм в дълговечността на найлона и не ми се иска да събирам вкопали се в земята разпаднали се парчета от него в продължение на години, реших да си взема от онова, скъпото фолио. За него имам лични наблюдения, че не мърда поне 10 години. 4х4 е размерът, цената не я помня, но ми се видя висока... над 100 кинта беше. Както и да е, здраво е, а трябва да се мисли в перспектива. Блатото си е важно нещо. Ако вземе да ми изтече в скалата отдолу всичко живо от зелените ще измре за ден, а рибите веднага.

Това от Баухаус ми изглежда на по-сносна цена, а гледам, имат и лепила, та може да си ги снажда човек, пък и ремонтира.

По въпроса с постелките. Привърженик съм на златния стандарт - застлан слой пясък. Но тъй като това често значи мнооого пясък, аз го замених в моя случай с пресята мазилка от ремонта, който се случи да направя наскоро. Бих пробвал и с постелка от гниещи материали, които не биха пробили: трици, слама, смляна трева от косачката. Представям си как се превръщат в точната тапицерия след като изгният. 


Това е моят гьол... дори не е завършен. Не е езерото, което съм планирал, но временно ще върши и тази работа. Имах броени дни да пригодя съществуващ трап в зимно хранилище за всички водни.

Има 4 различни дълбочини: 120, 60, 30 и 10 см. Всяка си има функция.

Снимките са правени в почти поредни дни. Това включи доста собственоръчен труд с кирка. Завиждам на всеки, който няма скали отдолу. При мен са навсякъде. 

 

 

IMG_4872.JPG

IMG_4881.JPG

IMG_4885.JPG

IMG_4894.JPG

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

В Плд. намерих някакво място, продават 10на вида цветове водни лилии.
Тази седмица ще мина да видя какви са тези цветове.. Коренчетата разсад са по 3,50 лв. Не бях намирал други цветове, различни от бяла, червена/розова и жълта. Интересно ми е да видя какво ще излезе и дали ще презимуват нормално, както останалите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
BatVessan

Ако са тропически, може и да не презимуват много нормално. Различават се от останалите по вида на грудката, формата на листата и разположението на цвета. Листата на тропическите са назъбени по ръба и цветът е на дръжка над водата, докато нашите лилии са на нивото на водата. Разпитай ги :) Биват дневно и нощно цъфтящи. Ароматни са. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Ако някой се интересува:

Още не съм ходил. Изглеждат някак по-декоративни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване