Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

bushkata

Растителност в езерото

Recommended Posts

Лозан

@BatVessan понеже скоро не си се мяркал, да питам има ли водни растения (водна леща, салвиния) или каквото и да било от тези плаващите, от което имаш в повече и би ми подарил. Казвам подарил, защото по нагоре беше писал, че нищо не продаваш ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
BatVessan
На 5/30/2018 at 15:02, Лозан написа:

@BatVessan понеже скоро не си се мяркал, да питам има ли водни растения (водна леща, салвиния) или каквото и да било от тези плаващите, от което имаш в повече и би ми подарил. Казвам подарил, защото по нагоре беше писал, че нищо не продаваш ;)

Здрасти. Имам салвиния в много добро състояние и лимнобиум: https://www.aqvium.ru/vidy-rastenij/rozetochnye/limnobium-pobegonosnyj
Трябва да си ги вземеш някак :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
BatVessan

Привет, другари!

Горд съм да споделя, че тази година за първи път отглеждам лотус.

Скъп приятел ми подари 5 семки, всичките покълнаха. Само едно от растенията изкара цветна пъпка, но аз съм щастлив, защото не очаквах и нея.

Ето малко снимки от различните фази, през които преминахме. Остава само да цъфне. :)

IMG_8268.JPG

IMG_8276.JPG

IMG_8281.JPG

IMG_8284.JPG

IMG_8484.JPG

IMG_8489.JPG

IMG_9230.JPG

IMG_9231.JPG

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

страхотно. не знаех, че листата му седят над водата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
BatVessan

Поздравявам ви с този цвят :)))

6C4F9D85-A3B4-4B82-AF21-2F7CF14993E7.jpeg

854E67DD-BD1D-42D0-9B77-C14EBCFD70E7.jpeg

557E5A54-8322-444B-9D0B-0F570B4669A3.jpeg

D312F4AD-F5C1-4859-80ED-4BD71B3ACCD1.jpeg

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
BatVessan

viber image.jpg

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Красота! И лотусът ли затваря цвета си за нощта, като лилията?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
BatVessan

Затваря ги още следобед

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Резултатът на шестия ден е следният: от 20 семки са покълнали 13.

IMG_20190312_183559.thumb.jpg.2a9c8b8d076c82d38fd3ed0068f2aaab.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Какво мислиш да ги правиш сега?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Идея нямам :) Надявам се докато се затопли да мога да ги гледам в апартамента, после ще ги нося на къщата. На първо време в кофа, варел, докато сколасам с гьола. Проблемът е, че не мога да измисля място за гьола. В единия край на двора е естествено дере, обаче там при силен дъжд си потича като буйна река, което няма да е добре за лотосите. Мисля за вариант да е под единия изход на дренажа, надявам се от там да се пълни ... не знам, все още наблюдавам терена. В краен случай мога да ги подаря, ако не им измисля място. 

Приемам съвети.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Гледай да ползваш нормална градинска почва, че с друго може и нищо да не стане. :)

Ако ще ги гледаш целогодишно навън, трябва да се съобразиш с необходимата дълбочина, където водата няма да замръзва и естествено, винаги да я има.

Но ако този лотос, не е водна лилия, а горното, като на Бат Васан, то не знам въобще, може ли да презимува навън.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Като се има предвид, че го купих от Али експрес, повече съм склонна да мисля, че е лилия. Да, за локвата ще трябва да си купя почва, защото с глината от двора определено ще мога да пека грънци. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

@Миленка Аз съм кандидат за един лотос, ако са ти в повече. Плащам или разменям :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Другата седмица кажи къде и как да ти дам. Само уточнявам, че може да не е лотос, а лилия, имайки предвид, че от алито съм купувала жасмин, а е пристигало друго :)

п.п. И е подарък

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Ти беше от София нали? Аз съм през деня в Надежда, след 17:00 в Бъкстон или Овча купел1, но ще дойда, където и когато кажеш. Относно това дали са лилии или лотос...еми кот-такоа, пак е красиво и езерно :) Благодаря за подаръка. Ще гледам и аз да приготвя нещо ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
BatVessan

Здрасти, Миленка, 

Това, което имаш ти е лотус. Има си специфика на отглеждането, може в голяма кофа или голяма пластмасова саксия със зпушени дупки. Не е подходяш за открит водоем по нашите ширини. За да цъфне му е нужна топлина и пряко слънце, както и умерено подхранване с тор директно във водата, но след като изкара надводни листа. Моят презимува като коренище в голяма кофа пълна с вода, в мазето.

Аз използвам за субстрат само пясък и добавям тор за водни растения, с който се сдобивам от един разсадник близо до София. 

Ако имаш въпроси, насреща съм.

Поздрави,

Бат Весан

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@BatVessan, благодаря за включването.

Колко тор и каква трябва да сложа? Друго, което ме интересува е какви са изискванията за дълбочината, също трябва ли да се аерира водата?

Засипах те с въпроси, амааа ...

Поздрави,

Миленка

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
BatVessan

@Миленка 

Извинявай, проспал съм въпросите, дано не е късно.

Въпросната тор се продава в разсадник "Зелена пролет", мъчул съм се доста да се домогна до нея иначе. Имат си сайт как се стига, а можеш да пробваш да се уговориш да ти пратят с куриер. В големи широки, не много дълбоки саксии слагам пясък и по една таблетка от въпросната тор на 2Л субстрат. Веществата се отделят бавно, за 6 месеца и водата не зеленясва. Има опция да сложиш и прегоряла оборска тор вместо това, но под дебел слой пясък, така че да не се разтваря лесно във водата и тя да зеленясва. Проблема със зеленясването се елиминира, когато растенията добре покрият водната повърхност с листа. До този момент ползвам най-различни тропически водоплаващи, които си презимувам в малки популации зимата у нас. 

Водата не е нужно да се аерира, но много добре става, ако пуснеш някоя друга рибка да плува с лилийте.

Поздрави,

BatVessan

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Я да дигна тая тема и да питам, някой отглеждал ли е / виждал ли е / опитвал ли е https://en.wikipedia.org/wiki/Sagittaria_latifolia

Или пък https://en.wikipedia.org/wiki/Eleocharis_dulcis

Хм?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване