Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

bushkata

Растителност в езерото

Recommended Posts

bushkata

Аз търся съвети за растителността в езерото.
Каква, защо, каква роля има, как се сади?
На два пъти скубах покрай Околовръстното растения (май не беше папур, друго някакво беше, но сега не помня), както и от Южния парк, успявах да извадя с корените, но не се прихващаше. Може да не съм уцелила времето за вадене, може а съм объркала какво ли не. За това търся повече инфо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

На мен сега ми предстои точно това. Ще следя с интерес.

Моят замисъл е, да си набавя първо водни растения от някоя река, язовир, канал... Нужно ми е да презимуват.

Отделно ще взема водни лилии. Има изисквания на каква дълбочина да се сложи саксията с корена. Има някакъв воден зюмбюл, водна леща. Един вид "палма", не е палма, нещо като чадърчета на ресни. Стайно растение, но посадено във водата, расте и излиза над нея.

Практичната роля за мен е, че се възползват от мръсотиите, които изпускат обитателите на езерото и обогатява водата с кислород. Специално за лилиите, крия тайни надежди, да ползвам листата й, като места за кацане на пчелите, откъдето лесно и безопасно да носят вода в кошера.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Лилии - да! Живо ме интересуват. До сега съм намирала само на подуенският пазар, преди години - май беше 10 лв бройката. Така и не си взех.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Косьо Стамболиев

Лилии - да! Живо ме интересуват. До сега съм намирала само на подуенският пазар, преди години - май беше 10 лв бройката. Така и не

Имам лилии мога да пратя по еконт или да дойдеш да си вземеш при мен. Имам и приятел от разсадника Зелена пролет, който също има лилии. Разсадника му е до село Негован

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

:P  В Зелена пролет съм се заканила да ида - но с доста пари - там има толкова прекрасни неща!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Косьо, във вашето езеро какви видове живеят, освен лилии? Аз нямам опит с водни култури, освен ако не се броят няколко аквариума преди 20 години :D Но там любимото ми беше водната леща...

 

Отглеждате ли нещо от типа на водния кресон или друга ядлива култура в езерото?

 

пп: Съвсем случайно попаднах и на това: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BD_%D0%BE%D1%80%D0%B5%D1%85

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dimitur Velin

В нашето езерце, бях завъдил какички, Трапа натанс, водна леща, папур, дзука, ориз и други. Служеше ни основно за да дадем възможност на водни и крастави жаби да се размножават. Беше голям кеф да ги гледаш после нощем из градината, как почистват от голи охлюви и колорадски бръмбари. Също помагаше и за размножаването и привличане към градината на невероятните хищници - водните кончета. За предпазване от комари имаше гамбузии, които се множаха и се чувстваха добре. Но ... после завъдих патици и вече в езерцето няма нищо освен вода :-(. Измъкнаха и корените на папура и ги излапаха.

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dimitur Velin

Трапа натанс, джулюнът е рядък и защитен вид в България. Затова си го донесохме от Гърция.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Таня Тошева

На мен сега ми предстои точно това. Ще следя с интерес.

Моят замисъл е, да си набавя първо водни растения от някоя река, язовир, канал... Нужно ми е да презимуват.

Отделно ще взема водни лилии. Има изисквания на каква дълбочина да се сложи саксията с корена. Има някакъв воден зюмбюл, водна леща. Един вид "палма", не е палма, нещо като чадърчета на ресни. Стайно растение, но посадено във водата, расте и излиза над нея.

Практичната роля за мен е, че се възползват от мръсотиите, които изпускат обитателите на езерото и обогатява водата с кислород. Специално за лилиите, крия тайни надежди, да ползвам листата й, като места за кацане на пчелите, откъдето лесно и безопасно да носят вода в кошера.

Палмата е японско чадърче или циперус,аз дълго търсих циперус-папирус или египетски папирус,но в БГ няма,също освен воден зюмбюл,папур може на по горно ниво на водата и трилистник и бяла кала,ако е засенчено и папрат и бамбук на брега.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Някой знае ли от какво трябва да са съставени "почвените смески" за водните растения?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Бях чела в някакви форуми за аквариуми, че може да е смес от пясък и ЧКЧ, обаче и двете трябва да се преваряват, сигурно заради рибите.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
BatVessan

Здравейте градинари,

Последните няколко години трупам знания и опит по темата, както и доста растения. Нищо, че още си нямам блато, но се надявам да ми се получи от раз един ден :) 

Започнах първо с лилии, но експериментите не спиряха до тук. Ето малко снимки от различни фази и постановки. 

Успешен сезон! :) 

 

IMG_4311.JPG

IMG_4586.JPG

IMG_4591.JPG

IMG_3412.JPG

IMG_3366.JPG

IMG_4226.JPG

IMG_4849.JPG

IMG_4851.JPG

  • Харесвам 10

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
BatVessan

Забравих любимия водолюб да ви покажа :) IMG_4327.thumb.JPG.08944db358a3929fb21adc5032440615.JPG

  • Харесвам 9

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Страхотна растителност! А езерце нещо дали е в плановете? Такава красота, пък в кофа - не е редно ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Добре дошъл, бат Весане - страхотни снимки и растения! Много ще ме зарадваш, ако пуснеш описания - кое какъв вид е! Благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
BatVessan

@Cucurbita Maxima: Езерцето е планирано, разбира се. :) Но както казах, различни опитни постановки... Кофата е достъпен начин "без мотика" (в моя случай без кирка) да добиеш метър дълбочина в миг. А красотата никой не може да им я отнеме.

@Боби Димитров: Повечето растения ги имам от този разсадник: http://zelena-prolet.com/Vodni_i_kraybrezhni_rasteniya. Освен това, това е едно от малкото места, от които можеш да си купиш тор за водни растения. ;)

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Лелеее, красота! Това ще е най-якото блато, когато стане. Аз, ако съм земноводно няма да мръдна от там. А, ако не съм - ще стана ;)

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
BatVessan

@ЛозанХахаха :) Ако беше рибка, пак при мен щеше да искаш. Това са тропически лилии, зимуващи в аквариума. 

IMG_5841.JPG

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
BatVessan

Може би ще цъфне някой ден. Трета година чакам. Но в планината съм. Много ниски нощни температури. През юли, август 2016 няколко пъти температурите слизаха до13 градуса нощем... 

IMG_5502.JPG

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Ехааа, на тези рибки им е като в Амазонка :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване