Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Многогодишни зеленчуци

Recommended Posts

Ру®

За да отглеждаме зеленчуци без кОпане, т.е. без мотика, би трябвало да си насадим преди всичко многогодишни такива. Хайде да се опитаме да изброим какви многогодишни зеленчуци биха били подходящи за нашия климат и нашите градини...

 

Както вече съм споменавал, аз до тоя момент съм отглеждал предимно домати, които определено за нашите условия не могат да се гледат като многогодишни и затова няма как да дам тон, затова моля хората, които имат някакъв опит с многогодишните зеленчуци (и изобщо полезни растения, но без овошки) да го споделят в тази тема.

 

http://www.gradinar.net/3379-Pogrizhete-se-za-mnogogodishnite-zelenchuci-

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Многогодишните култури са във фокуса и на всяко пермакултурно начинание - там целта е едногодишните да се сведат до минимум. В тая статия има доста изброени неща... хванем ли да пишем всички подправки, ще отече - но не съм против де :)

 

Например девисил, салвия, мента, джоджен, розмарин, риган, резене, дафинов лист са многогодишни. Чубрицата и сминдуха се самонасаждат, ако оставиш няколко растения. Гаранция изпускам доста други.

 

Египетски лук (walking onion) и сибирски лук (шивес), листен чесън (грудест?), киселец, лапад, коприва, както и всички плевели, които яде Тиквичка :)

 

Аспержите са задължителни за една градина, според мен, затова и се опитвам да ги завъдя. След 5-7 години почва сериозното бране.

 

Кейлът може да е многогодишен, потърси kale tree & be amazed :D

 

Ревенът не е много познат у нас, но е супер за сладкиши и сладка, особено с ягоди. Мой познат има тригодишен и в момента вече е що-годе готов за бране, догодина ще влезе в силата си.

 

Хрян също е полезно растение. Артишок, земна ябълка (гулия) също.

 

Както и всички плодни храсти, които е редно да се пуснат като understory на овощната градина.

 

Не бях супер изчерпателен, но днес денят е натоварен!

 

ps: Преди няколко години смятах да завъдя и апиос, но се отказах поради голямата разправия с него.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Михаил Караянчев

Наред с многогодишните има и едногодишни които сами се засяват ( много ги харесвам такива ). Та опита ми от тази година със самонасели включва манголд, лобода, лофант, лайка, копър, латинка, пореч, невен, слънчоглед. Може и да пропускам нещо.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Тиквите ми се самонасадиха също, но и без друго ги сея в необработена и неполивна площ без грижи - косачът ги беше окосил, но нищо им няма.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Реално, когато не се копа и тропа в градината, не се изхвърля и обира всичко наесен, а напротив, умишлено да се оставя, на другата година избива или се самозасява. При мен зелето е многогодишно : )

Сега гледам са се нароили тикви, картофи, домати...

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Прави ли глави зелето?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

По принцип старите ги кастря периодично за кокошките и те си пускат нови издънки. Но сега видях едно забравено изядено от охлювите, завързало е нещо.

Предполагам, ако се обгиржва, ще даде реколта.

 

многогодишно-зеле.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Пиперът също е многодишен. 

Вероятно за нашите условия би могъл да го гледаш в саксии и да ги слагаш на топло за зимата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Аз така си гледам един дървовиден лют, сега ще му е 4-та година. В градината залагам на египетски лук, артишок, ревен & аспержи, зелета при мен не виреят. Имам и две лиани за листа - басела (Basella alba) и Кавказки спанак (Hablitzia tamnoides).  Инак е пълно с многогодишни зеленчуци от умерения пояс, за които и не подозираме. Ето тук има един доста изчерпателен списък. http://www.perennialsolutions.org/a-global-inventory-of-perennial-vegetables

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Къде ги гледаш тез работи, Георги? Че се обърках, тук в БГ ли си, не си ли.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Тук съм си, къде да съм,  ама някой като пусне слух...сигурно си се объркала заради баселата, тя трябва да се прибира. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Не, заради Боби беше, баселата е невинна.

Леле, тоя списък ми взе акъла! Искам всичко! :joy:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ето списъка в по-прегледен вид, удобен и за разпечатване :)

A Global Inventory of Perennial Vegetables.pdf

ps: Famous last words: Искам всичко :D Голяма част са за топли климати, имам предвид по-топли дори от вашия субтропик!

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

На Венера става ли? 400 градуса на сянка...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Uzunov

Аз сега съм се заел да направя по-големи плантации с Тученица и Земна ябълка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване