Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Антоанета

Сок (сироп) от бъз?

Recommended Posts

Антоанета

Не съм правила до сега, видях доста рецепти из пространството, но ми се иска да знам, че някой я е пробвал и я е харесал. ...та, моля за рецепта по възможност да не се вари и да е с лимон (пила съм такъв и ми допада)!
Имам цяла голяма торба цветове и искам бързо да ги приготвя.
Чета примерно "40 цвята", че то има цветчета и цветове по-големи от двете ми длани... ...и изобщо, може ли да се прекали с цвят от бъз?!
...а с кафява захар може ли? Не обичам сладко, но предполагам, че захарта го консервира.
 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ние правим от доста години... Преди 2015 брахме от Витоша, над Боснек, но вече имаме  от собствен в градината! Ура!

Има някои тънкости, но ще опитам да съм кратък.

15-20* цвята - с възможно най-най-малко дръжки (най-педантично е да се прекарат през дървен гребен или вилица, ние ги режем) се заливат с 1 литър студена вода, нехлорирана (минерална или изворна) и се натискат с чиния, за да са изцяло под вода. По желание можеш да добавиш по 1 стрък мента и/или маточина на всеки литър. 1 стъбло, а не 1 връзка!

Държи се на стайна температура, ние ползваме неръждаеми съдове с капак. След 24-36 часа, но не много повече, защото се отразява лошо на вкуса, течността се прецежда прежда, но не през прекалено фина цедка, за да вземеш и полена. При цеденето е много важно да не се стискат цветовете, защото пускат вкус на "зелено"!

В прецедения извлек (защото това си е воден извлек от бъз, който прочее е много полезен за кашлица) за всеки литър се добавя по 1 кг захар** и сокът от 1 лимон и бъркаш, докато се разтвори всичко до последно. Тук помага като сипеш цялата захар да го забъркаш едно хубаво и да го оставиш няколко часа, в голяма степен се разтваря сама.

Наливаш в буркани или шишета с винтови капачки и пазиш в маза или хладилник. В хладно мазе при нас държи по 15 месеца (това е рекорда към 2023 г).

Разреждаш с вода или газирана такава в съотношение 1:6 до 1:10, според вкуса ти за захар.

 

---
* Нормалният размер е кръг с диаметър около 15 см, от него стигат 15 бр, ако са по-малки, слагаш 20 броя
** Можеш да ползваш каквото искаш - ние сме пробвали и с демерара, и с мусковадо, и с мед. Обаче истината е, че всички тия неща имат ПРЕКАЛЕНО силен вкус, който епично надделява над деликатния бъз и накрая пиеш нещо коренно различно.

 

пп от 2017:

Тази година правих за първи път пробен микс акация с бъз. Обемно се гледа да са еднакво цветовете - орязан от дръжките бъз 15-20 цвята и акация без дръжки (в моя случай бяха към 40-50 бр защото са по-ситни). Това се залива с 2 литра вода и всичко останало е по рецептата.

пп от 2023:

Тъй като ни подариха голяма тенджера инокс, новата ни доза е 222 цвята, 12 литра вода, 12 кг захар, 12 лимона - това дава 20 литра сироп или 28 буркана винтови 720 мл. Такъв тип точност ми харесва :)

 

  • Харесвам 8
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Благодаря Боби!
...и този е собствен - постарах се да оставя достатъчно бъз, не само заради спомени от детството и лечебните свойства, а и заради деликатният аромат. Също забелязах, че е обиталище на едни зеленикаво-блестящи бръмбари (предполагам майски)...
От нетърпение (а и имам много материал), направих тази рецепта:
 30 цвята бъз

  5 лимона
  1 кг захар
1. Изцежда се сока на лимоните. В голяма тенджера се изсипва захарта и се добавя 6 литра вода, разбърква се докато се разтопи захарта. Добавя се лимоновия сок и цветовете бъз и се затваря тенджерата.
2. Оставя се сока от бъз да престои минимум 24 часа,  може и повече. Разбърква се от време на време, най-добре с дървена лъжица. След това се прецежда и е готов за разреждане!
3. По желание:
За по-дълго съхранение може да се добавят 2 чаени лъжици лимонена киселина към прецедения сок и да се стерилизират бутилките за 5-10 минути.
------
Имам още много цветове, ще стигнат за доста дози от вашата рецепта, та ще приготвя и нея.  :)
 
 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

от Florina Grigore
венчелистчета от полски мак:

 

Сиропчета, в очакване на топли и слънчеви дни: цвят от бъз и венчелистчета от полски макове (papaver rhoeas). Сиропа от цвят от мак е нещо ново за мен, за първи път го правя тази година. Много съм впечатлена от нежния, но едновремено силен аромат, напомнящ на рози! Прави се студен сироп: венчелистчета се заливат със студена вода и сок от един лимон и се оставят на слънце за 2 дена. Отделно се прави захарен сироп, с който се разбърква изцежданият студен сироп. За сиропа обаче се ползват само венчелистчетата на полският мак (papaver rhoeas) като се маха черната част, която се счита за токсична. Градинският мак (papaver somniferum) е токсичен и НЕ се използва!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Василка Дунчева

Направих две дози сироп от бъз по рецептата на Боби. Много се хареса на цялото семейство и искам да си направим още. В момента го съхранявам в хладилника, но искам да знам мога ли да го държа на стайна температура.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На стайна температура, особено лятото, ще ти ферментира за седмица до десет дни :) Едно лято го държах на хлад в килера, но август и там не издържа и взе да надига капачките. Ако имаш студено мазе, може там, от опит знам, че по цяла година си стои без проблеми.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

...и тук да кажа, че също ни харесваме рецептата на Боби  и мислим да направим още. При нас продължава да цъфти бъзчето, остава да спре да вали - някога...  :D 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Василка Дунчева

Лошо. Мазето с което разполагам е в панелен блок и според мъжа ми е с постоянна температура около 20 градуса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Може да сте стерилизира, но според мен така се убива полезното на сиропа... Пробвайте с едно бурканче в мазето - ако до месец е читаво, носете и останалото. Иначе не е проблем да се разреди до сок, да се остави да ферментира и да се пие като шампанско, но за това ще дам рецепта друг път :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Ще се повторя, но да го има и в темата:

по рецептата на Боби, запазвам в хладилника (4-6 градуса) до средата на зимата, в колкото може по-малки тъмни шишета с телено-керамичните капачки, но много внимаваме при отварянето. Предполагам, че би се запазил и по-дълго, но не остава. На 1 доза, добавям стръкче ананасова мента. Вкусът много допада на нашето семейство и отново ще ползвам рецептата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Сироп:
100g цвят, изчистен от дебелите дръжки, залят с 1kg вода                        
кисне 1 денонощие               
на 1kg изцеден сок 1kg захар и 10g лимонена киселина 

Тази година пробвах второ накисване в същата пропорция за 1 денонощие с 10% захар, лимон(лайм) на вкус(1лимон на 1-2л сок). Получи се приятно питие готово за пиене, особено след добавка на мента, джинджифил... издържа 1 седмица в хладилника.
Принципно колкото повече цвят натикате в 1 л вода, толкова по ароматен би бил извлекът. Кафявата захар дава допълнителен вкус, който не ми харесва. 
Сок за прясна консумация в хладилника. Записал съм си следната рецепта, но не помня какво се е получило:

25 гр. пресен цвят без дръжки на 1 л. вода 24 часа
10% захар и сока от 1 лимон на 1,5 л сок
издържа 5 дена в хладилника

Заради лимонената киселина(Е330) сиропът издържа по дълго в шкафа, но с лимон е по-вкусно. Една година сиропът с лимони ферментира и добавих на 1л сироп 4,5л. вода, нарязан плод(дюля, круша, ябълка от село) и направих нещо подобно на вино. 

Узрелият плод го бера с дръжките и го суша, после отделям плодчетата. Така най лесно го съхранявам.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Ето го дървото, порасна в двора. Ако не се лъжа е на 6-7 години, няма обиране.

swirchowina.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
РозмариН

Най-после и аз се наканих тази година да правя сироп. Тъкмо се връщам с половин хартиена торба цветове и чета да си избера рецептите. Всичко е чудесно, след малко ще броя цветовете и даже може за 2 рецепти-дози да заложа, ако стигне. Това, което обаче не разбрах е, колко сок реално се получава после след събирането на съставките, за да знам колко бутилки/буркани да си подготвя?!  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

1 кг захар на 1 л сок достатъчно ли е да се запази 1 година? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Зависи! На южна тераса - не! Но в мазето имам 3 буркана останали от лани. Мазето дори в жегата не дига над 15-16 градуса. Ако видя, че някой буркан надува капачка, оригвам го и ако се повтори, или го изпиваме приоритетно, или го слагам в хладилника.

Но на този брой цветове ако сложиш повече захар, ще трябва да разреждаш повече, съответно ще се разреди аромата и вкуса, което е спек. Ние сме много капризни за това нещата да са на вкуса и тертипа, който търсим. Ако не беше така, нямаше и да го правим, продава се навсякъде, дори в Била! Но освен нашия сок съм пил само още един читав и той беше на майка ми. Тъй че...

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Аз обичам с повече лимон, но също, влияе на деликатния аромат и последната доза си спазих рецептата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди
преди 2 часа, alys написа:

1 кг захар на 1 л сок достатъчно ли е да се запази 1 година? 

При нас на 17-20 градуса издържа 1 година в тези пропорции.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 4 часа, Боби Димитров написа:

200 цвята, 10 литра вода, 10 кг захар = 17 литра сироп. Това ни е дозата, обикновено правим две в последните години, че много гости, много нещо.

Излизат двайсет цвята на литър вода, не е ли много това? Аз сироп не съм правил, а все за пресен, но цветовете са били 2-3 пъти по-малко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Това е рецептата, дал съм я по-горе. После този 1.7 литра сироп (20 цвята, литър вода, кило захар) ще се разреди с вода до минимум 10 литра сок, често 12.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване