Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

alys

Днес обрахме доматите в градините. Пет кг имаха петънца от мана. Изчистих и ще ги направя на салата в буркани за зимата (стерилизирам 5-10 мин.). Успях да залепя етикетчета на някои от зелените домати, които ще узряват в касетки. Само Гогоша и Розов блян ми останаха за дегустация.

Сутринта (преди да напече слънцето) беше 6 градуса (допускам, че може да не е много точен, но все пак е ориентир) в оранжерията, на която оставяме един голям прозорец отворен нощно време. Прогнозите са за топли дни и студени нощи, така че не ми се рискуваше да ми пропадне трудът. :) Дано не съм закъсняла с обирането на доматите. В близките дни ще стане ясно.

Нещо важно за мене, а и за тези, които нямат голям опит в градината - в малката градина все не успявах да напръскам навреме или изобщо пропусках, позволих си да ги сгъстя, да колтуча по-малко и като резултат имаше повече маносани домати. В голямата градина имаше съвсем малко и добре, че ги разгледах по-обстойно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Моите впечатления:

* Мои розови - всъщност са Розов блян, много ги харесвам, но връзват сравнително слабо и тази година боледуваха най-много

*Розов мед - връзва добре, месест сърцевиден, понякога става на жилки вътре, но става, дори може да се каже, че е вкусен

*От Кнежа - червени средни домати, балансиран вкус, като доматите от едно време, леко водни, но ги харесвам

*Лонг Кийпър - няма по-невкусен домат, но ражда добре и издържа една идея след другите

*Розово сърце, Петково - месести, едри, добре раждат, но опредерено са за оранжерия, навън при мене дабивите са по-слаби, но имаше; страдаха от върхово гниене, но с пръскане с мляко, вода и йод през 10 дни се стопира процесът - като не са узрели моите розови, минават за много вкусни, защото обичам леко неузрял домат, а тези не са вкусни в такава фаза, после омекват бързо

*Дълго розово сърце, Петково - същото като предишните

*Червено сърце, Петково - много тегаво вървяха като разсад

*Зелен гигант - много бързо навързаха и узря първа китка, а нагоре продължи да връзва, един от първите в градината след Лабрадор, месести, едри, вкусни

*Лабрадор - дребен като растение и плод, но първи зрее, на вкус ми допада, но втората му реколта вече не е интересна, защото вече има и други

*Сан Марцано - за сушене или консервиране, много родливи, не са ми вкусни,

*Домат 22, червени ниски - родиха като за световно, но никакъв вкус, жалко

*Домат 20, розови високи оранжерия - не ми допаднаха

*Домат 21, розови високи - ? може би са като 20

*Домат 29 - ? мисля, че са като 30

*Домат 30 - едър червен домат, вкусен, добре върза, но високо

*Случайни домати 12 - (?)

*Golden Sunrise - дребни, много на брой, сладки домати - в оранжерията е на повече от 2 стъбла

*Moneymaker - дребни, не ги харесах

*Yellow Pear - много ефектни на вид леко сладки и сипкави

*Пондероса розова - стана куха при мене, иначе роди добре, но не ми хареса, повече кисела

*Хоумстед - добре роди, едри месести много (прекалено) сипкави домати

*Розов блян

*Розов гигант - кисел ми е повече, отколкото обичам, но върза дъбре

*Черно биволско сърце - само атракция

*Бяло биволско сърце - същото

*Черен (дребен, дебела ципа) - не става, може да е от хибрид

*Ямал, Настенка, Будай Торп, Пралеска (от 2015 г.) - тези отпаднаха, макар Настенката да не е лоша, но сравнително дребни домати

*Червено чери 19 - ситно родливо червено чери, подчертан нормален доматен вкус

*Оранжево чери - също много родливо, сладичко

*Балконско чери Вилма - най-дребното растение, за ръста си, навърза безкрайно много

*Чудо земли 42 - едри, вкусни, розови, върза добре

*Ясенички ябучар 44 - червени вкусни, средни, добре бяхя вързали

*Гогоша 41 - лагерува, още не е узрял, явно е късен

*Дива роза 40 - различни по едрина, харесаха ми

*Невес азорско червено 43 - по-водни от Ясеничките, но пак са вкусни

*Афен F1 - прекалено сладък ми е, не е за моите условия, голяма мъка, докато стигна да го опитам

*Паулина F1 - бях я отписала миналата година, но боднах 2 растения в оранжерията и станаха едни гиганти, да те е страх да ги гледаш и особено едното изби рибата с много плод, бавно зрее, като вкус не ми допада, не е кисела, но някак очаквам повече

*Опал БГ F1 - върза много и в оранж., и в градината, вкусът става, лееко киселее, ципест

*Мондиал F1 - ужасно ципест

*Панекра F1 - най-твърдият домат; като отлежи, може да се хрупа, буквално, понякога вечер го хапвам вместо ябълка, вкусът не е съвсем зле, дори успя да се смели в машинката на сок, а мислех, че е много твърд и няма да мине : D

*Brandy Boy F1 - садих късно, първа китка узря за 3,5 месеца от семка, розови, сравнително едри, картофен тип листа, но ми идват малко кисели, ще видим как ще ги приема в началото на сезона, когато няма други домати

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Днес обрах повечето оставени домати. Няма да чакам втора вълна на картофената мана.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Алис, ако трябва да гледаш само 3 сорта от тези, които си изредила по-горе (без да броим черитата) - кои би избрала?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

За оранжерията - розово сърце, Лабрадор и някой хибрид, може би Паулина
За градината - Розов блян, Кнежа и Домат 30
За малката градина - Зелен гигант, Ясенички ябучар и Кнежа
Като подгласници - Розов мед, Чудо земли, Дива роза, Хоумстед
От черитата - оранжевото чери и жълтите крушовидни
 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Три, три, пак станаха 15 :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Розов блян, розово сърце, Лабрадор, но вторите навън дават слаб добив. Тези са фаворитите, следвани от Кнежа и розов мед.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Със сигурност ще дам шанс на новите. Преди гледах само Розов блян. Не е родовит, но покрива всичките ми изисквания с изключение на ранозрелост. Лабрадор в градината би заел мястото на едроплодните.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Розов мед - детерминантен ли е?  Трябва ли да се връзва и колтучи? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Да на всички въпроси. Хубавото при него е, че си връзва и в жега, едри домати са, сърцевидни. Рехави листа има. Е, в жегите прави жълт пръстен около дръжката, но повечето домати се стресират в жегите. Това забелязах миналата година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

В оранжерията днес - сърца и Панекра

2rvykuh.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

За градината - Розов блян, Кнежа и Домат 30

За малката градина - Зелен гигант, Ясенички ябучар и Кнежа

Като подгласници - Розов мед, Чудо земли, Дива роза, Хоумстед

Каква е разликата между "градината" и "малката градина"?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Малката градина е уж за експерименти. Там има и малини, и касис, и арония, и Годжи бери, и цветя, и къртици ;). Ако садя нещо ново, садя там. И колците са под всякаква критика, понякога просто дълги сухи клонки. В голямата градина се садят утвърдени зеленчуци. :)

Почвата в малката е по-песъклива, там е доста сенчесто, но нещата също се получават.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Абе трябва по-подбробно да ни опишеш всичко - очевидно ти си имаш ясен системен подход и със сигурност ще е от полза на повечето от нас ...

 

:)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Питай, не знам кое е различното при мене. С многото сортове си изясних какви домати има като вкус. Внимателно ще повторя някои сортове, като ще наблегна на тези, чиито качества познавам. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

На мен ми е чудно защо безколовите домати ги отглеждаш като останалите /напр. сорта Лабрадор - на снимката в седянката ми направи впечатление, че са привързани към кол както високите сортове/. Гледала ли си домати без опорна конструкция? Опиши какво е различното в методите, които прилагаш към двата вида сортове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Не ми харесва доматите да лежат на земята. Няма безколов домат (за мене). Докато цъфне, може да не е привързан, но ако е в градина (а не в оранжерия), като духне силен бурен студен вятър, доматът се разболява. Затова привързвам всички от малки. Как става разболяването - вятърът го удря в земята в различни посоки, а от ударите се получават рани като при хората, може само да е натъртено. При мене нощите и сутрините са хладни и има роса, т.е. имаме реална предпоставка за развитие на гъбните болести, като в началото обикновено е алтернария. Едно е да се опита да проникне в здраво растение, друго е в наранено. За пръв път обърнах внимание на това през 2014 г. Не бях извързала доматите, имаше буря и после им се появиха тъмни петна по стъблата. Иска се наблюдаване и анализ. Лабрадор, като навърже домати, не е на китки с по два-три домата, а заприличва на голям грозд и пада, накъдето му натежи. Не, че нямам домати по земята, но се старая да няма. Понякога връзва толкова ниско, че се отказвам да му помагам. В оранжерията сега имам розово сърце, което образува множество колтуци. До едно време ги махах. Сега е джунгла. Не се успява, пък и понякога решавам да оставя някой и друг колтук, за да има по-голяма вероятност за допълнителни добиви. А на растенията явно им харесва, защота са навързали добре по колтуците. Та някои провисват от тежестта на трите или четирите си домата до земята. Когато забележа, вече не ми се занимава да ги вдигам и да се чудя как да привържа. Всички домати в оранжерията се крепят на вертикален сезал. Имах опасения, че ще им е трудно, но се справят. С укрепването на тези сезали имам проблем, защото не успяхме да пуснем хоризонтално тел, за която да връзвам вертикалните сезали. Някъде съм прикрепила за канструкцията на оранжерията и там са добре. Като натежат доматите, провисват надолу, но е поносимо. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз съм брал домати полско безколово производство и там също го има проблема с болестите, въпреки якото пръскане. Особено към края на сезона. Обаче се тушират/ха нещата като последните седмици не се полива, съответно е много сухо полето и се намалява шанса за гниене и гъби.

 

При нас лани, понеже нямаше много вода, безколовите консервни си лежаха по пътеките - от високата купчина-леха 30-40 см полягват надолу и пътеките бяха като килим от домати. Като изключим трудното минаване, като цяло нямаше проблеми. Проблемите идват от това, че късно стават нещата - лани поради лоша организация, тая година поради есенна пролет.

 

Съответно в края на август, преди да почнат дъждовете (традиционно на делителя авг-септ се разваля времето за 5-10 дни), доматите далеч не са узрели. Реално сега почват да зреят - и лани, и тая година. Което е късно - влагата става много, студено, роса, гниене и тн. Затова и вероятно 70% от доматите влизат в компоста и въпреки това с реално 0 усилия (няма друго освен посаждане и бране) успяваме да наберем няколко кофи от една леха, с които да си направим пюрето и лютеницата.

 

Когато (ако?) някога си оформим лехите с дъски, просто ще сложа по една арматура през метър и ще омотам с 3 реда тел, за да не падат толкова надолу. Но не бих си играл корен по корен да ги връзвам. Добре ми е познато какво изисква това - в Мърводол градината към 300 корена иска няколко пълни уикенда на цялата налична рода, и да не ти казвам 150 кола колко място отнемат...

 

Иначе си е вярно, че дори безоловия домат е по-добре на кол. Реално той не се води безколов, а детерминантен, което е свързано с начина му на растеж, а не дали иска кол или не!

 

Оранжерийните конструкции, където доматът се повива по една висяща отгоре връв/тел са практични, но трябва да имаш конструкция, което за открито гледане си е overkill според мен.

 

На дядо ми алтернативата - 2 бетонови кола в края и опъната тел помежду - беше много добра в това отношение, че я няма хамалогията с коловете и е перманентна. Може и това да пробвам някой ден...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

При постоянна конструкция - не се ли затруднява сеитбооборотът? Не че аз съм правил до сега, ама то е защото съм гледал само домати... сега, когато вече опитвам и други растения - може да пробвам да ги въртя. При това положение - какво се прави - навсякъде телена конструкция? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ами дядо ми използваше една и съща конструкция за домати и краставици, а може би и за още нещо, което сега не помня, но за тия култури не е имало особен оборот. Винаги са били "като влезеш - в началото в дясно" :)

 

Пък и дворът не е кой знае колко голям, за да има място за безкрайни вариации и рокади. Ако, изключая постройки, фиданки, лозе и многогодишни други, имаш 400 квм, в които трябва да сложиш 10-20 култури, всяка със своите специфични нужди (напр. тия 5 не могат да са долу, щото там захваща сянка, тия 5 трябва да са първи, щото е най-удобно за поливане, тука е по-камениста почвата и тн), опциите не са толкова много.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване