Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

alys

Ние сменяме мястото на краставиците и доматите, точно заради полупостоянната дървена конструкция, за да не си играем всяка пролет. Другите ги поразбърквам - праз, пипер, моркови, зеле, допълвам или сменям (напр. воден лук, цвекло). Но това не е точно сеитбооборот. Ягодите са за прореждане и прекопаване, та нищо чудно да ги пратя в другия край на градината. Чудя се кога да го направя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Финал на градинските домати. Прогнозата е за лошо време, включващо студ, дъжд и минус 3 след три дни. После дневни около 17 градуса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

жалко - толкова много завързали домати имам.... ще трябва да ги обера зелени... може пък да оставя тук таме по някой - току виж преживели и узрели...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Рискувах и не обрах доматите. Оказа се, че са си екстра  - не е имало слана. Днес набрах една щайга узрели. Зелените за сега ги оставям - да видим дали ще успея да излъжа сланата и да ги обера преди нея... ;-) 

post-273-0-13814700-1475961715_thumb.jpg

post-273-0-26136200-1475961726_thumb.jpg

post-273-0-74127300-1475961734_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Растенията изглеждат много "доволни" като за октомври.. При мен в Пловдив тази година от средата на юни започнаха да жълтеят най-долните листа.. после ги нападнаха и миризливките.. най-вкусни за миризливките и неустойчиви на алтернарията се оказаха "черния принц" успях да откъсна само 2-3 домата от 15 корена.. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Когато (ако?) някога си оформим лехите с дъски, просто ще сложа по една арматура през метър и ще омотам с 3 реда тел, за да не падат толкова надолу. Но не бих си играл корен по корен да ги връзвам. Добре ми е познато какво изисква това - в Мърводол градината към 300 корена иска няколко пълни уикенда на цялата налична рода, и да не ти казвам 150 кола колко място отнемат...

 

За колците от тъста ми, като наследство ми останаха около 120 пръчки арматура - 6мм, 8мм и 10мм, с дължина по 1,20 до 1,60 метра.. родих се с тях.. първо защото са тънки влизат и супер на сухо.. второ стават супер стабилни, особенно най дебелите.. миналата година такъв вятър ги вя със сравнително тежки корени и нито един не полегна.. трето заемат много малко място.. тежички са ама на снопчета по 12-15 става да се разнасят насам натам в един декар двор..

 

Иначе на старата градина на баща ми имахме черници за жив плет, които аз стрижех през година две, като позамязат на колци.. ем не е истина каква хамалогия е.. рязане.. кастрене.. подостряне.. поне 3 уикенда с това се занимавах за да подготвя за 100-120 домата коловете..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Вчера обрахме доматите (пипера и алабаша) в оранжерията. Реших да не си правя експерименти при прагноза -4. Сутринта тревите изглеждаха такаpost-54-0-57494100-1477718599_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тази снимка ме изпълва с умиление - край на работата в градината :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ъмм... снимката е крайпътна. В градината все още кипи живот. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Доматите, които съм намислил за 2017та.. Повечето са от хоби семена.. Някой не съм много сигурен ранни ли са и на колове ли са, така че помагайте..

 

Ранни:

Прю. Сравнително ранен сорт. На колове.

Лабрадор.  Ултра ранен. Малко, детерминантно (безколово) растение.

Сънголд, Биг (Голям). Ранен? Без Колове?

Сан Марцано. Идеални са за ранно полско отглеждане, на открито и безколово. Стават и за късни.

 

"Средни":

Полско яйце. Червени яйцевидни домати, разположени средно по 8 - 10 броя на китка. На колове?

Полиш лингвиза. Подобен е на Опалка, но с около седмица по-късен. Едри, месести, пиперовидни. На колове?

Праскова. Доматите от този сорт са покрити с мъх, който ги прави да изглеждат като праскови. Много високи растения.

Черни черешки. Китките са сложни с до 30 доматчета. Растението е високо.

 

Късни:

Невес азорско червено. Едри до много едри червени домати. Средно късен до късен сорт. На колове

Мечи нокът. Едри до много едри, розови, добре изравнени домати. На колове.

Планета. Едри до много едри червени домати. На колове.

Пинк Бъркли тай-дай. Средно едри, розови на зелено-бронзови раета. На колове?

Розов от с.Искра. Едри до много едри розови домати. На колове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Сан Марцано ги гледах втора година, добри консервни са, принципно могат и без кол, но на кол се справят по-добре, за жалост. Поне нямат нужда от култучене. Тая година прочее без разсад - имаше някакви саморасли домати из лехите, оставихме ги където са си и станаха най-добрите растения в градината.

 

Лингвиза и Опалка бях взел и аз, но от 24 семена, само няколко покълнаха (вероятно по моя вина), а от тях само 1-2 успяха да оживеят до леха и после умряха в сушата. Иначе имах големи надежди за тая Опалка :(

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Рио Фуего гледа майка ми като втора реколта домати, за консерва да има за на есен, без кол, става ЖУНГЛА, но дават и в доста тежки условия на жега и малко вода.

 

Рио Гранде гледах аз тая година вместо Сан Марцано (от него имах само 2-3 корена саморасли). От Грандето съм по-доволен спрямо Марцано (вторите имат повече кухини/въздух вътре и по-дебела ципа), но за жалост ми изгниха всичките корени след наводнението в края на август и набрахме само 1-2 кофи.

 

Прочее Сан Марцано лани се представиха мега добре предвид това, че целия първи и втори завръз беше с върхово гниене (нямаше как да ги поливаме => липса на калций). Кат почнахме да им слагаме по една шепа вода да на корен седмично, изчезна гниенето и до късно си зряха, защото имаше топла и суха есен. Изгубихме доста количество, защото налягаха по земята и ги папаха плужеците, но нямаше физически възможност за вдигане на колове.

 

Отделно от това, масово доматите бяха много дребни, но въпреки това имаха много добър вкус като сос. И вече по-горните завръзи, дето все пак имаше някаква вода, станаха по-нормални като размер.

 

Ето снимка на отрупани налягали безколови Сан Марцано:

20478614558_94d1dcda7a_c_d.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Доматите, които съм намислил за 2017та.. Повечето са от хоби семена.. Някой не съм много сигурен ранни ли са и на колове ли са, така че помагайте..

 

 

Мога да гарантирам, че Лабрадор е ранен, което не означава, че не можеш да си го засееш юли и да си го ядеш октомври, просто от времето на засаждане до времето на узряване на първите плодове минава доста по-малко време, а кога ще го засадиш - ти си решаваш.

 

Черешките по принцип също зреят по-бързо - затова сигурно ще можеш да ядеш биг сънголд и черни черешки по-рано отколкото някои едри домати, но индетерминантните домати дават плод през целия сезон, така че определението ранни или не, ако се има предвид кой месец дават реколта за тях е относително - общо взето при мен от края на юли до слана (средата-края на октомври) те си раждат. 

 

Детерминантните (може условно да бъдат наричани и безколови) обикновено раждат масово, едновременно и еднократно  - и в зависимост от характерния за сорта период на узряване - можеш да получиш реколта в желаното време, като ги засееш в съответен момент. Както в примера с Лабрадор - би могъл ранен домат да отглеждаш за късна реколта, за да правиш зимнина. 

 

Вкусът на доматите е въпрос на вкус - от изброените от теб съм опитвал черитата - Черни черешки и Биг сънголд - и двете много ми харесват. Лабрадор ми харесва преди всичко, че много бързо почва да ражда и може да ядеш домат още в края на юни, ако го засадиш началото на май, но на вкус не е нещо особено в сравнение с по-късните. Праскова определено не ми харесва, дребни и неособено вкусни домати - няколко години вече го гледам на различни места (по-слънчеви и по-сенчести) с надеждата да се получи нещо, защото на пръв поглед е интересно да имаш мъхест домат - но на вкус не мога да го докарам и вече се отказвам - дори не съм събрал семена. 

 

Между другото ние на коледа си хапнахме домати Златно съкровище, имаме и за Нова Година, а ще оставя няколко и по-натам да видя колко ще издържат...  Много държеливи тия домати наистина! Де да бяха и толкова вкусни.... 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Ру чаках те да се намесиш... благодаря

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Няма безколов домат (знам, че се повтарям). :) Колци за всички, дори за Лабрадор. Само височината може да бъде различна. За Лабрадор 20-30 см колче над земята е достатъчно. Сан Марцано връзва добре, но както предполагах, не е за моя вкус. За Лабрадор много съм писала в началото на темата. За мене той е само за ранен. След това конкуренцията ще го засенчи. Невес азорско червено - не са лоши, но не знам дали ще ги повторя. Може да се считат за късни.

За другите сортове нищо не знам.

При мене доматите на детерминантните не узряват едновременно. Запомнила съм едни от Кнежа и Сан Марцано, които имаха зрели домати на интервали от време.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Има ли някой който да е сял доматите за оранжерийно отглеждане , защото аз вече я свърших тази работа.

Много размишлявах кои да бъдат сортовете , борих се с акъли - но и този път заложих на вкусното , а не родовитото.

Аз харесвам много гигантите Бг Фантазия и Розов блян , които установих че най- добре плододават при мен в оранжерията, Сърцето на Албенга и Червен крушовиден.

За ранен сорт избрах Афен .

За първа година сях и гигант розов Хоместеад, за който като че ли не прочетох добри отзиви в горните постове, но най- добре ще е да го опитам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Привет, Иванина! :) Хоумстед е вкусен, едър. Вярно, разпуква се, но си заслужава да го опиташ. Както и повечето едри сортове, не се отрупва с домати. Първоначално ми се стори сухичък, но това е в сравнение с Розов блян. Сега мисля, че това не е проблем и отново ще го сея.

Афен при мене не се получи, така че съм без него. Четох много добри отзиви за Ръгби F1 и ще го сея в оранжерията и в градината. За ранен при мене по подразбиране :) е Лабрадор, но само в оранжерията.

А Сърцето на Албенга и Червеният крушовиден облистват ли се много? Трябва да реша кои сортове да са в оранжерията.

Иванина, ще сея месец след тебе, ако времето позволява. Сега нямам условия за разсади. Ще се опитам да сравня Розова магия и Розов блян. Миналата година бланът се представи най-зле от всички останали. Не знам на какво се дължи. Открих обаче още доста сортове, които харесах като вкус.

Иска ми се някой да сподели нещо за Рила F1. Ще опитам някой и друг корен и от него. Очаквам родлив, но невкусен домат. Дано да греша, та ще проверя. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Alys, как определяш кои сортове са за оранжерията и кои за градината?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ру, ако много се облистват, трудно се гледат в оранжерия. Не е невъзможно, но е трудна вентилацията. Трябва да се колтучи много здраво, а аз ги изпускам. При висока влажност вероятността да се разболеят е по-голяма. Първата година бях насадила само Паулина и Розов блян. Накрая приключих сезона със сиво гниене, което опропасти последната реколта. Може би при по-голямо разстояние от 40 см биха се получили нещата. Втората година, т.е. миналия сезон, насадих Паулина и Афен близо до едната врата, а близо до другата врата един селски (който не одобрих), Панекра и Мондиал, и два Опал БГ. В средата бяха сърца, два средно дребни, един Голден Сънрайз, три Бренди бой и пет Лабрадора. Всичко беше ок с вентилацията. Да обясня още малко. Оранжерията ми е 7 м на 3 м. Половината, т.е. 1,5х7,0 садя домати, а другата половина - краставици. Доматите садих през 40 см (на око и мерено с педи). Събраха се около 35 корена домати в три реда по дължина. Освен доматите имах пипер точно до вратата и в средата между доматите, също няколко алабаша и голяма туфа магданоз. Бях засадила и тагетес, но го изскубах и преместих в градината, защото беше станало много гъсто между доматите. Ох, чудя се дали да изтрия и редактирам, че нищо не се разбира, ама хайде, нека остане. Бренди бой са с картофен тип листа, сърцата са рехави, Лабрадорът е дребос, Панекра и Мондиал се държаха перфектно относно листата, ама не се ядат тези домати, а Паулина и Афен си завъртяха листата, поникнаха колтуци от всички възможни места, особено на Афен, Голден Сънрайз да беше малко по-едър, цена нямаше да има. Иначе като листна маса, като плододаване, вкус на плодовете, е Ок. Селският висок също добре се държа, но нещо не одобрих вкуса. Средният дребен - много устойчиво растение, но никакъв вкус. И да не се повтарям, описвала съм ги по-горе. Та ето така, като опитах различни сортове, разбрах и от личен опит, че трябва да садя сортове с по-малко листа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване