Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Ру®

аз лично съм го пробвал това с отрязването - от един разсад стават два - отрязваш малко над коледоните - и над тях си изникват две клончета... а пък върха го бодваш и се вкоренява - после не можах да различа кое е било вкоренено, кое отрязано, кое съм оставил непокътнато... всички се развиваха добре.

 

 

интересно беше, но повече не съм се занимавал, за да извадя някакви статистики как е най-добре

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ще го пробвам, за спорта. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Годжи берито и лабрадорите - разбират се, като ги гледам. Лабрадорите ги дръпнах и засадих по-надълбоко, защото се бяха поизтеглили. Проверих едното отрязано растение дали случайно не е пуснало корени, но без лупа не видях, а ме мързеше да разследвам още. То ще си покаже - ако пуснат корени, ще се развиват. Ама ми беше крайно любопитно дали ще стане и кога.

post-54-0-60976200-1485884111_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

е ти толкова много резници от годжи бери раздаде, а тук от семена го гледаш (явно само за да си имат компания доматчетата ;-))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

В случая доматите са за компания на годжи берито. Нямах търпение да проверя дали ще поникнат растения от продаваните плодчета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Пекнало е едно слънце и едва ли ще издържа да не засея някоя и друга семка домати.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Поръчах разсадни табли за проба (та ще мине някой и друг ден, докато си ги получа). Избрах няколко вида на Флориан с дълбочина от 7 до 9 см. Ако видя на зор, ще пикирам в по-големи съдове доматите. Ще опитам и други разсади. Пишат, че трябвало да се ползва торф, но ще ползвам почва и тор, както досега.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Така и не можах да се науча да ги ползвам тия табли за разсад, въпреки че преди няколко години се ентусиазирах и накупих най-различни... Вижда ми се абсурдно да започвам разсад в тях, пък после да го пикирам в по-големи съдове. какво пречи да си почна директно с по-големите, слагайки по 2-3 семенца и като поникнат и се поразвият - да избера най-здравото, а другите да ги премахна. 

 

Говоря за тия случаи, в които казват да се пресади в по-голям съд, ако ще се сади директно от таблата в градината - тогава го разбирам, но понеже с доматите не ми се е получавало това (може би са ми били малки кутийките, които съм ползвал), а с други зеленчуци нямам опит - та затова и съм отхвърлил метода с таблите... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

И на мене не ми вдъхват доверие, но ми се струва, че ще стане малко по-подредено. Ще опитам с всички зеленчуци, пък ще видим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ру, пречки има много и различни. Всичко зависи от контекста.

 

В табла със 80 гнезда мога да сложа 160 семена домати, а заема място колкото голяма дъска за хляб. После като станат на 4 листа, пикирам ги в табла с 24 гнезда, която е по-голяма малко от тая с 80 гнезда. Пикирането е много лесно. Нямам кофички от мляко, защото рядко купувам. Кофичките се носят трудно на разстояние, а и са обемни, искат много пръст, почват да тежат, искат касетки за пренасянето и тн.

 

2015-05-14.jpg

 

Другото е мястото. Ако слагаш по 2 семки на кофичка от мляко и искаш 80 кофички читави домати, трябва да сложиш поне 100, защото има фира - непокълнали, слаби, умрели и тн. Това е само доматите и то само единия вид. Чушки, патладжани и тн като хванеш, трябват хиляди кофички, от които 20% примерно са фира. Докато цялото това нещо се побира на една маса за хранене, ако ползваш най-малките табли и после пикираш това, което излезе.

 

По-големите табли ги ползвам за тиквички, краставици, тикви, пъпеши, дини и всякакви такива с по-големи листа. Тряя ти кажа, че 2016 дори ЦАРЕВИЦА разсад направихме в големите форми, за проба, щото казват, че било АБСУРД. Е ми не само, че не е абсурд, а тая царевица ни стана най-хубавата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Боби, а защо направо не слагаш по 3-4 семки в таблата с 24 гнезда и да си спестиш първоначалното садене в тази с 80 и после пикирането? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Защото ако се покажат по 4 корена в гнездо, трябва да изкоренявам, с което разтурям корените и на 4те. Освен това, не искам да хвърлям разсад. Особено ако съм купил семе и имам общо 20 семки. Друг проблем - вътре нямам толкова място, за 400 гнезда (16-17 от големите табли), но имам място за 5 от малките гнезда. Това се отразява и върху времето ми - като почна да ги изнасям за закалка през деня, едно е 5 табли, друго е 15. И реално аз имам повече от 400 гнезда заети, щото слагам и аспержи, дървета и тн...

 

Аз съм частен случай, но мисля, че ВСЕКИ е частен случай и трябва да си намери лесното. Ако имаш много място, живееш при градината си, имаш оранжерия със фитолампи и стелажи вътре, ползваш проф. семена с гарантирана кълняемост, рътиш и тн - сигурно най-добре е да действаш с големи табли директно и да не пикираш. Но в момента за мен е непосилно разхищение на време и място да стартирам с големи табли при нормална фира 20%.

 

Когато станат големи за пикиране, може и да не ги прибирам, да нощуват на двора, а дори понякога ги пикирам на място в градината и ги оставям там. За тая цел е нужно да мога в микро багажника ми да побера повече корени (малките гнезда). Самото пикиране е с голяма скорост - дръп, пус, дръп, пус, така 80 пъти, засипвам всичко отгоре  и измивам с душа.

 

В резюме, всеки си е башка луд, но това не значи, че не е прав! :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Боби, торф ли ползваш или друго и на коя фирма? Хвалят Щендер плюс перлит, но в София почти няма от този вид, а и ММ не е много ЗА. Аз съм 50 на 50. Няма дя имам засега табли с 24 гнезда, бяха изчерпани, замениха ги с 32-ки (но ще имам 15-ки). Привечер ще си ги взема от Еконт. А подложните табли дали вършат работа? Взех 2 за проба. Флориан пак нямаха за по-големите форми (изобщо не намерих в нета примерно 54х33 см). Но миналата година помня, че изобщо махнах на всички кофички подложните кофички, за да изтича свободно водата и някои корени бяха се изхитрили да влязат в почвата на оранжерията на по-късен етап, когато бяха вече там.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ползвам торф, да. Ето тук съм описал 1-2 изречения повече:

https://bezmotika.com/topic/236-разсади-for-dummies/?p=3132

 

Подложки нямам, защото нямаха и миналата, и по-миналата година като купувах. Затова и си направих от едни изрезки тук. Аз поливам само отдолу, така че без тях не става работата.

 

Сега гледам Димо е почнал да предлага роден заместител за торфа:

http://www.wastenomo.eu/soil-mix.html

 

Мисля, че фибрите са от дистилаторната за лавандула, но то няма особено значение какви са де.

 

пп: Преди, когато експериментирах със soil blocks, не ползвах торф, защото прави смеската прекалено рохкава и се разпадаха. Почва и ЧКЧ основно и съвсем малко перлит. Докато сега слагам повече перлит, за да поливам по-рядко и да е по-леко цялото нещо. Основно по тая причина ползвам и торфа - да е леко и пръхкаво. А ЧКЧ добавям само защото понякога разсадът става доста голям и предпочитам да е запасен с храна. Пък и използвам разсада като подобрение на почвата реално - това, което се вкара в земята с кореновата топка е чудесна добавка за смолницата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

След поредната салатка на обяд - ми останаха само 4 доматчета Златно Съкровище. Малко по-дребнички са, но те се запазиха най-дълго. Ще пробвам да оставя поне едно от тях до края на март, а защо не до следващата реколта ... 

 

(за тези, които ще се ентусиазират - предупреждавам, че вкусът не е нещо особено, но все пак е с вкус на домат и при това отгледан лично от мен ;) )

 

post-273-0-89808000-1486123834_thumb.jpg

 

 

(обикновено слагам билярдна топка, когато снимам домати, за сравнение и идея за мащаба)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Моят експериментален Лонг Кийпър на вид е като сега откъснат. Вкусът не е ясен. :)

Купих готова смес - торф, биотор от чкч и перлит, отделно взех агроперлит. На място ще преценя какво точно ще ползвам. Имам и разбъркана почва с тор в оранжерията.

post-54-0-93240800-1486137701_thumb.jpg

Скъпо е (10 л е 5,40 лв.), но за проба става.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Покълнаха ми дружно Лабрадорчетата - на шестия ден. Едно си мислех, че е поникнало на 3тия, обаче то се оказа, че е нещо друго.... някакво плевелче, което съм оставил да расте, докато започне да пречи - да видя дали ще го позная какво е. 

 

Аурига - също покълна - 6 дена. 

 

Матина - няма признаци за сега. 

 

държах ги на 25 градуса на тъмно и всеки ден проверявах дали са достатъчно влажни и дали не е поникнало нещо.

 

Поникналите сложих на светло (под луминисцентни лампи) при около 17-18 градуса.

 

(става дума за минимални количества - 4 кофички Лабрадор и по 3 Аурига и Матина)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ще чакам да узреят и да споделиш кой е най-ранен и кой е най-вкусен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Аз съм гледал и трите сорта предишни години, но не от толкова рано - сега идеята ми е да ги сложа в това дето си купих, дето е нещо като парник, ама още не съм го сглобил ;))

 

Лабрадор узрява първи, после - Матина и накарая Аурига - но всички са ранни де. Аурига и Матина обаче са индетерминантни и стават големи, за разлика от Лабрадор, който знаеш, че е супер компактен.

 

На мен Аурига най-много ми харесва като вкус, а и е с интересен, оранжев цявт. Големината  и формата на плодовете и при трите сорта е приблизително еднаква - горе-долу като топки за голф.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

След консултация с ММ, пикирах само експерименталните Лабрадори и един Golden Sunrise, както и две годжита. Всички ги уредих в най-големите гнезда от разсадните табли. Оставих ги на постоянно място на остъкления балкон (по-точно е преддверие), където през деня става най-топло от слънцето, но пък нощно време не е много жега. Ако издържат, добре. Подредих си таблите, но ще изчакам сигурно още някой и друг ден. След 15 март ще е по-приемливо за засаждане на оранжерията или част от нея. Така че няма закъде да бързам. Смесих почва от градината, тор и перлит на око за пикираните домати. А за годжитата сложих от готовата смес (биотор от чкч, торф и перлит). Между другото, рязаните две коренчета домати си имат много симпатични коренчета и са им тръгнали първите същински листа. :)

Горките домати, толкова пъти ги местих, вкопавах, пикирах, че свят им се завива сигурно само като ме видят. :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване