Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Боби Димитров

Добре, толкоз ли не можа да сложи двойно повече семена?! Не го разбирам това и туйто.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Боби, ако питаш за това, дето  прерязват разсада и вкореняват връхчето - целта не е да се получат повече растения, ами да се получат по-качествени, по-голям добив и даващи плод по-рано. След първото клипче има още няколко, при които се проследява развитието на експеримента и изводът е, че отрязаните са дали почти 2 пъти повече плод. 

Крайният резултат: 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Дори и така да е, макар че нямам особена вяра на ЕЖК и "щом е написано, значи е вярно", колко е добива може да има множество различни обяснения. Ако е туй въпроса, в мърводолската градина, от привидно еднакъв разсад, турен в един ред, някой корени се отрупват, други имат по 2-3-4 домата. Ако имах време и желание да запиша и направя един chart plot с всички 300+ корена като добив, спредът ще е огромен най-вероятно. Не съм специалист по статистика, но знам достатъчно, за да знам, че нищо не знам с толкова малко данни!

 

А очевидно за клипчето, което демонстрира някаква техника, ще заснемат най-дашните домати, нищо, че може полвината да не са се вкоренили изобщо :D

 

Трудно ми е да приема, че ако срежеш едно растение ще направи по-добър корен спрямо това ако не го срежеш. Гаранция кореновата маса ще е по-голяма при един силен разсад, засаден дълбоко или полегнало, несмутен.

 

И другото е, че времето е малко. Айде, ако си примерно герой като Алис или Ру, който се заема с доматите докато другите още правим снежни човеци и им бае денонощно, може и да стигне. Но нашия разсад е на това ниво дето го режат някъде в края на април, в студената леха. Тепърва ако го чакаш да се вкоренява, да настига и тн, а и нямаш оранжерия, просто домат не ми се вярва да видиш. Да не говорим пък, че някой трябва да си играе да кръцне и пикира стотици корени с сторици кофички/гнезда...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Ами китайски е методът. Пък китайците са доста народ и се предполага, че са събрали статистика, а и не им липсва работна ръка. ;)

Той се прилага, когато трябва да пикираш така и така, вместо да отделяш коренчетата - режеш и бодваш - по-бързо става. Аз съм го прилагал и от опит мога да твърдя, че работи. Отказах се да го ползвам само защото реших да си спестя и пикирането - т.е. директно си слагам семенцето в кофичка или саксийка - и после направо в градината. Но сега се ентусиазирах и пак ще поекспериментирам. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

И според мен основното е, че има работна ръка, като ония дето опрашват овощни градини по 200 дка с четка, на ръка. Викат им китайски пчели. Точно затова и съм скептичен.

 

Студената леха не се пикира, вади се от там и се сади директно. А разсада в тарелки не се скубе и отделя - дръпваш стъблото, пускаш в по-голямата форма и толкоз. После наръсваш всичко отгоре с почва, натискаш, поливаш с душа и си в играта.  Ако оставя отрязаното стъбло и корен в малката форма, няма да порасте много. А ако първоначално почна целия разсад в големи форми, няма да си играя да пикирам или режа.

 

Ще наблюдавам с интерес вашите експерименти и очаквам богат снимков материал на различните фази на развитието!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ще сея в тарелките сега и после, ако им е тясно, ще ги пренасям в кофички. Леко ми се стъжни, като видях колко сорта съм си приготвила и съм на границата да сея без да си водя записки кой къде е. :D Все ще има домати от някой сорт.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Тази година се посяха и ще се гледат следните домати :

Ранни за парника - Аурига и някакъв ранен хибрид, от който намеря разсад до края на месеца (Калина?). От т.нар ултра-ранни сортове според мен не си струва да се отглежда нищо, освен ако нямате добра оранжерия и не умирате да ядете собствени домати още през април - всичките налични сортове са по-безвкусни и от тези на пазара. Ауригата е единственият ранен руски сорт, който ми харесва на вкус, плюс че е ранен.

Основното количество салатни навън ще са Розов идеал, Мучамиел (испански) и Черен Крим (италианско семе, холандското не струва.) За мен розовият идеал си остава най-добрият директен български сорт, който балансира между ранно зреене, висок добив и вкусови качества (за болестите не съм се интересувал, при мен доматите никога не боледуват). Испанският е късничък, но много издръжлив на жега и суша (разбираемо), а няма проблеми и със студа и влагата в края или началото на сезона (не се пука, не се маносва). Черният Крим е УЖАСНО капризен, но пък е най-вкусният домат, който съм ял някога.

Консервни и за сушене - Идеал, Рома и Сан Марцано.

За кефа и разнообразието още Розов и Червен гигант, Розово и Черно биволско сърце (!!! конкурент на Черния Крим по вкусови качества но ОЩЕ по-капризен и доста по-нискодобивен), Пърпъл калабаш (много стар лилаво-черен сорт, но без антоцианини) Харвард скуеър, Спекълд роман, един китайски мъхест (Мау-фен), Индиго Рос (!!! перуански син с антоцианини - уникално растение, уникален вкус, уникални качества, понася много дъжд и ниски температури, никакво пукане и болести), едни оранжеви кръгли много сухи (нямам идея откъде са), разни черита и каквото още попадне. Белите сортове са интересни и чудни за цвят в салатата, но не съм фен на вкусовите им качества, та тази година ще пропусна.

И да, сякаш няколко основни сорта + от всичко друго по малко е идеалната стратегия при доматите, поне за мен. В парника обикновено ги режем до дъно края на юли, до края на октомври новите стъбла са вързали и узрели по няколко възела. :)

Успех на всички в начинанието!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Георги, как така режете до дъно? Опитвала съм подобно нещо, но чак до дъно... Пак ще има експерименти. :) Но пък моите раждаха и без рязане, та какви са плюсовете от рязането? Под "моите" имам предвид два сърцевидни сорта, Паулина, Golden Sunrise и два неизвестни. Почти всички ги орязах, за да не се допират до тавана. Може би трябва да се отчита климатът, при който се отглеждат (за рязане до дъно).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Ъми, понеже е нисичък парникът в предната си страна (2м), просто много бързо стигат тавана и почват да растат надолу, а края на юли други домати така или иначе бол, та просто ги режем додолу и те си избиват нови стъбла. Но може да има и сортове, които да не искат да го сторят, а и почвените условия са много важни ( при мен е 100% компост с перлит и тераует), та така. В парника обикновено гледаме хибриди за ранни и за висок добив, защото няма да се опрашат с тези навън, а хибридите нямат грижа да пускат издънки.

Инак другият вариант е средата на юни да си вкорениш резници от колтуци и да засадиш тях на мястото на старите ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Саня, поръчвам и от този сайт. :) Любимецът ми Лабрадор е оттам. 

Георги, след като поживееш някъде със сроден климат на нашия, ще си говорим за вкореняване на колтуци вместо "старите" растения. Не стига топлината, т.е. сезонът е къс при нас и има време само за една реколта. Малко нахално предвиждам втора реколта на мястото на евентуалните Лабрадори, но като гледам колко студен и мрачен е този месец, нищо чудно да си остана с плановете. В оранжерията все още не са тръгнали нещата така, както искам, а са се показали едни дрееебнички листенца марулки и репички. Какво остава за домати и подобни. :) Вкоренявала съм колтуци за идеята, насадих ги в градината и дадоха плод, но това съвсем не бяха растения, заместващи други преди тях.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Бегай с тия Лабрадори, ужасно безвкусни са. Какъвто и да ви е климатът, щом имате оранжерия доматите трябва да станат. Аз бих сложил някакви ранни хибриди в оранжерията - ще са ранни колкото Лабрадорите, а ще са 100 пъти по-вкусни и ще плододават цяла година без нужда от смяна.
Майка ми гледа домати на 900 метра в планината над Перник - няма нищо студено, освен хладните нощи. Сади доматите навън около 15-20 май. Най-късно на 10 юли има узрели. Без оранжерия. Та тъй.

 

П.С. В Хоби семена има интересни сортове, но не препоръчвам да разчитате на нещо от там за основно количество. Първо кълняемостта е много ниска, второ чистотата на сортовете никак не е гарантирана. Струва си да се вземат няколко уникални неща за проба и сами да си селектирате това, което ви е харесало. На пазара вече има всякакви сортове професионало произведени семена с гаранция за качество, само сини не съм мяркал, а те са при Градина Вискяр, силно препоръчвам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

В Перник топли яростта на винкела, мините на Мория, известната балрожка инверсия и прочее! :D

 

Вилата на братовчедката е в Боснек, 940 м нмв. Рутинно си пада слана през май, дори да не е студена година. Първата слана е септември. Затова само в оранжерийката стават нещата, при това след 15ти април да се сложи вътре разсада, иначе просто не растат, дори вътре е студено... Лятно време като ходим, нормалната температура вън е 10 градуса през нощта, мани хладни нощи, за червено вино си е, не за бира...

 

Казваш майка ти на 20 май ги слага вън - предполагам става дума за голям и добре нацъфтял разсад, за да може да бере само след 6 седмици навън? В какви условия отглежда разсада и в какви контейнери, колко е голям, дай детайли?

 

Не зная дали си зачел нагоре по темата, че Ру и Алис гледат по 30-40-50 сорта домати :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Ами обикновено са цъфнали и прерасли за съжаление, защото досега слагаше разсадите твърде рано - някъде след 20 февруари, но не зная дали от този цъфтеж връзват нещо или от следващия. Тази година аз ги правя и са малко по-късни - 5 март първите, последните утре ще ги сложа.
Растат в апартамент в Люлин на 8-мия етаж в кофички от кисело мляко - нощем и до обед на остъклена северна тераса (парник), следобед или в южна стая, или на южния балкон, ако е топло. Голямо местене пада по обед и вечер. Но ще видим за последното, ако избързват тази година може и да не ги местя и да си седят на северния балкон, където пече от ранни зори до обед, а след 15 април си е достатъчно светло и през останалата част от деня. За растенията най-важна е сутрешната светлина, особено по време на вегетацията. Имам и натриева лампа за крайни случаи, но едва ли ще влезе в употреба тази година.
За Боснек разбирам, там по Струма Витоша оказва сериозно влияние. В ГоУемо Бучино  на южния склон през деня понякога дори е по-топло от долината пролет и есен, пък ако има мъгла - ептен, горе никога няма. Есенно време много често първите слани са долу в Драгичево, при нас нищо. Готина инверсия. Само като задуха от Запад става студ, а нощем при стабилно време има постоянно течение от изток от Владая.

П.С.  На мен 20 сорта сякаш ми стигат, даже са ми малко в повече, и то за 2 места с различен климат. Само не мога да реша кой е по-капризен - Черния Крим или Черното биволско сърце, та да реша кой къде да запратя. Ще решавам като стане време, има 2 месеца дотогава.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Аз гледах Черно биволско сърце няколко години, но тази ще пропусна, защото реших да редуцирам сортовете до 25, та той е един от отпадналите...  при мен се получава с доста твърди рамене - т.е. горната четвърт остава някакси недозряла, твърда и невкусна.

Друг сорт, който виждам, че имаш, от който също ще се лиша (с известна доза съжаление) тази година е Харвард скуеър - много интересен домат - 3-4 цветен, но не ми е чак толкова вкусен, а и размерът му не впечатлява. 

Спекълд роман обаче ще отглеждам и тази година - хем много интересен и като форма и като окраска - хем сравнително вкусен и става и за салата и за пюре и за консервиране.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Ае, как ще пропуснеш, това е най-вкусният домат - освен ако нямаш някой друг черен, който да го замества? На мен повечето сортове са ми по 3-4 корена - за цвят и от любопитство, та Спекълд и Харвард са сред тях - ако въобще никнат, че от хоби семена кълняемостта е потресаваща.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Тази година черните ще са ми Пол Робсън и Черен принц, както и дребните черна слива и черни черешки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Георги, всеки има различен вкус. На мене Лабрадорите са ми вкусни, особено като няма други. Сигурно не съм попаднала на точните хибриди. Тази година ще опитам Ръгби, Пинк Рок, Хъни Муун, Рила, следват директните - Сърцето на Албенга, Червен крушовиден, Бонония, Трапезица, Гития, Розова магия (за сравнение с Розов блян), Естонко сърце, два нови селски, имах семена от Пирамида и Воловско сърце, но не поникнаха, два нови вида черита, Момини сълзи, Италианска круша (може да са еднакви с другия крошовиден и/или сърцето на Албенга). Ако поникнат тези, които още не съм засяла, новите сортове са само 17. Някои са ми подарени и са по няколко бройки, не пакети. Ще включа и Бренди бой, Паулина и доста директни, но ще ги сея към края на март. За оранжерията някои са ми кръстосали, Лабрадорите прерастват, защото ги сях на 9 януари на майтап, ама те взеха, че поникнаха и ще цъфтят вече.

Миналата година Лабрадорът започна да зрее (откъснах първия домат) около 20 юни, а всички останали бяха по-късно, но сега се замислям, че може да не съм ги сяла заедно. Тази година засях Лабрадори заедно с други за тестване на срока на вегетация. Ако някой иска някакви семена от предишния списък и този сега, да пише. Някои няма да ги сея и ще ги изгубя, но не ми харесаха.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Ру, дали си разпознаваш Ауригите?:glasses:

IMG_20170321_102630.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Подхранвате ли разсада за домати с нещо? Пръскате ли го? Аз - не. Използвам готова торфопочвена смес, в която слагам семенцата  и до засаждането в градината - с нищо не пръскам и не подхранвам, а може би - трябва? 

Георги, беше споменал, че полива (или пръска?) с разтвор ЧКЧ - как точно го приготвяш и колко често го ползваш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване