Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Жоро

Всяко поливане след месец от поникването, той си се продава течен (в неделя ще купувам ако искаш ще взема и за теб - 2лв/литър+ 1 чери за мен), разреждам според указанията. Пръскам когато мога, обикновено рано сутрин и късно вечер.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

за съжаление - не мога да ти дам от черитата - всичко ми е точно вече под бройка - имам по 4 от сорт, а  пък от тях садя и на гаража и на Княжево. ЧКЧ съм си купил 2 чувала и ако кажеш, че е полезно да се полива и пръска с такъв разтвор, смятам да ползвам от него - само ще поровя да видя в какво съотношение да го слагам във водата... ама и по интуиция да действам - не вярвам да навреди. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Ами полезно е, защото той не е силен тор с много азот и калий и фосфор да речем, а има сравнителни ниски количества от тях и сравнително високи микроелементи и като цяло не можеш да прекалиш с него и да ти изгорят. Аз ползвам само течен за разсадите, за да съм сигурен, че няма да ги заразя с кукувича прежда, която често се развъжда из другия. Ако искаш такъв - в неделя ще взимам + 1 чери за мен :mrgreen: (мога да ти върна 2 седмици по-малко чери жълта круша/зелена зебра по-натам, гарантирам, че ще настигне твоите, последна оферта)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

не ми е интересна тая оферта. аз купувам 50 литра за 15 лева и от него мога да си направя сигурно половин кубик течен тор... така че ще ми излезе литърът по 3 стотинки... ;-)  за тия 1.97 дето спестявам на литър мога да си накупя стотина черита ;)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Грешна ти е сметката ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Този тор концентрат ли е и ако да - в каква пропорция се разрежда. Искам и аз моите да ги понаторя. Преди си правих сам с една помпа за фонтан, кофа и чорапогащник пълен с чкч. Като пусна вързания чорапогащник с 2 шепи чкч в кофа с вода и ръгна помпата с едно допълнително маркуче да засмуква и по малко въздух, и оставя така да "ври" 3 денонощия, ставаше оранжев бистър разтвор и орхидеите ми откачаха от него. Сега не ми се занимава. За 2 кинта за литър съм навит.

Ето ги и моите доматки :)

0-02-05-88f44b19ce3d1c7a1b35ce0d203f95d54f0f2c44153fb2cbe1c849232d4bc52e_full.thumb.jpg.ddb46cd48c9a1d61f81d9bfcf9debd95.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Ей, ти даже си ги мулчирал, тц, тц.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Ааа не, това е амбалажна хартия. Сложих я м/у пръстта и чашката уж да не им е светло на корените, щото ги знам, че винаги се позиционират м/у почвата и пластмасата. ама те още на втория ден след пикирането пробиха хартията и пак си застанаха там :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Вчера засадих по-големите домати в оранжерията. Останалите препикирах, че имаше по няколко в гнездо или бяха на повърхността на почвата и не ми харесваха. Не подхранвам разсад. Смеската е градинска почва, оборски тор, пепел и агроперлит. 

Доматеният разсад за градината още не е пикиран, сега расте. Някои не ми поникнаха и сложих допълнително семена. Сметките за бройки и сортове не ми излезнаха верни. Насадих тези, които бяха най-големи. Оказа се, че дългите розови сърца, Трапезица, Бонония, Паулина, Момини сълзи и Розова магия се вредиха втори след Лабрадорите в оранжерията. Дано всичко е добре с температурите. Гледам прогнозни най-ниски плюс 1. Единият прозорец остава отворен денонощно. Между другото, Златният ми изгрев се бори за оцеляване. Не го изкорених и гледам, че му избиват колтуци и сърцевината като че ли ще я бъде. Ето как е нахапан от щурците. До стъблото има клечка за подпора. През една студена нощ беше измръзнал, докато Лабрадорите само леко свиха листата.

 

IMG_20170402_122521.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 3 минути, alys написа:

Единият прозорец остава отворен денонощно

Ъъъ опасявам се, че ще е по-практично да махнеш цялата оранжерия - ефектът ще е същият.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Не мислиш като предлагаш. :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Оранжерията, ако не друго, предпазва от киселинните дъждове :tounge_wink:

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

... също пази завет и при най-малкото слънце, вътре е като на друга планета, особено като е от поликарбонат (с найлон не знам как е)...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Проблемът е следният : Растенията фотосинтезират и трупат енергия през деня, а нарастват основно през нощта. (за разлика от граха и други студенолюбиви растения) доматите НЕ растат при температура под 15 градуса, а под 10 страдат,  т.е. колкото и да е топло в оранжерията през деня, смисълът от нея е близо до нулев, ако нощната температура е равна/ близка до външната. Голямата температурна разлика допълнително усложнява процеса.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ето защо произвежданите тук домати са много вкусни. :) Справили са се с всички неблагоприятни условия и са стигнали до масата. Знам какво "може" един домат в градината и какво в оранжерията, независимо какво пише в учебниците. Ние ги гледаме така, както ни показва практиката. Понякога успяваме, понякога - не. Виждам как се е отразил престоят на Лабрадорите в оранжерията (и при отворен, и при затворен прозорец нощно време е под 10 градуса - гаранция). Отрупали са се с цвят. Дано се отрупат и с плод. В други условия сигурно ще се развият по-бързо, но за нас е важен крайният резултат. Без оранжерията домат тук можеш да хапнеш в края на август. С нея - в края на юни. При затворени прозорци нощно време имах сиво гниене, което опропасти труда ми в края на първия сезон, а миналата пролет се разминах само с един такъв домат. Оставихме да се проветрява и през нощта. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 2 минути, alys написа:

При затворени прозорци нощно време имах сиво гниене

  • Нямаш мулч, нито противогъбични растения, а вероятно и качеството и количеството на полезните микроорганизми в почвата ти са намалени, но такива мерки вероятно ще се отразят на вкуса на доматите (:huh:) и ги споменавам само за останалите читатели, които биха си взели поука. Успех!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Би ли споделил за противогъбичните растения. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Пелин, салвия, бял равнец, коприва, полски хвощ, мащерка, - понеже повечето не е удобно да се гледат вътре, обикновено окачвам да висят на китки и/ли правя чай и пръскам, повечето са и инсектициди, копривата съдържа микроелементи и укрепва жизнените сили, а полският хвощ съдържа калиев силикат, който слепва спорите на гадовете и им пречи да "покълнат".

НО за да не се налага да прибягваш до тези мерки по спешност е важно в почвата ти да виреят полезни гъби и мицели, чието развъждане е твърде лесно - просто закопаваш стари и сухи клони в почвата. Нисшите плесени и мухъли (сред които маната и сивото гниене) не могат да се развиват при наличие на по-висши гъби в почвата. :glasses:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Добре звучи, благодаря! Полски хвощ няма при нас. Коприва има, за пелина е твърде рано, както и за мащерката, и за белия равнец. Салвия нямам или не познавам. С коприва съм правила настойка за външните домати. Вътрешните ги пръсках само с мляко, вода и йод.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Вместо йод пробвай сухи листа от орех. Мокрите може да потиснат растежа на доматите, ако са млади (съдържат един растителен инхибитор, юглон). Това с млякото не зная доколко е реално и колко мит - в млякото по принцип се въдят всякакви гъби, но не зная, може и да работи, аз във всеки случай не го препоръчвам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване