Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

Аз бих ги посадила, дълбоко, да останат само няколко листа отгоре. Прави или полегнали, както е по-удобно предвид условията (почвата).

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Полегнали винаги е по-добре, защото почвата в горния слой е по-плодородна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 13 минути, alys написа:

Полегнали винаги е по-добре, защото почвата в горния слой е по-плодородна.

но пък влагата изчезва по-бързо, та ще иска по-често поливане, отколкото ако са закопани дълбоко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Оля

Хъм.. Полегнали... Така не съм ги виждала да ги садят, но пък може да е добър вариант. И без това тук не съхне много бързо, пък и съм си тук през цялото време почти. И без това нашите са се втурнали да фрезоват и тази година ще съм си на класически лехи..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Направих няколко снимки, някои от които не са читави, но толкова си мога. :P Да се опитаме да разследваме кой цветен бутон е тип слънчоглед. Още не съм съвсем сигурна, затова помагайте. Откъснах един и докато го донесох до вкъщи, леко му се измачка фасонът, отделно малко го разроших. Другите не съм ги късала, ще наблюдавам още. Струва ми се, че при тези, които са като слънчоглед, са им късички жълтите листенца на цветчето, а на нормалните бутончета зелените пипалца и жълтите листенца са почти еднакво дълги. На първите три снимки всичко си е нормално доматено.

 

IMG_20170515_181523.jpg

IMG_20170515_181534.jpg

 

IMG_20170515_181824.jpg

IMG_20170515_181908.jpg

IMG_20170515_182114.jpg

IMG_20170515_181208.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

А какво е значението дали е тип "слънчоглед"?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ставал едър безвкусен домат, който дърпа от силата на другите домати на китката, които издребняват или изобщо не се развиват.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Странно. Как се разпознават, че на мен едни Лъки литъл хърт и Златото на леля Джъртис имат първи цвят и е някъв едър и дебел. Трябва да го снимам...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Тези "слънчогледовите" са вид фасциация - сливане на няколко цветчета в едно уродливо. Наскоро имах едно такова жълтурче в двора. 

17637188_10155181347959634_2316273864912

18055834_10155258327134634_3197555912542

"Махровые цветки" на руски или "tomato fasciation" в гугъл може да разгледате различни видове.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Видях ги в гугъл и ми стана ясно май. Значи такива цветове трябва да се премахват? А когато това е първи цвят, как да разбера дали по принцип е такъв, или се е изродил? Нямам опит с тези сортове, а на външен вид те доста се отличават от останалите и си приличат помежду си. Имат картофени листа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Според мене, трябва да се изчака малко да разцъфне, за да се види добре дали е изроден или не. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Ще чакам пък да видим. В най-лошият случай ще съм с един домат назад ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Симптоми за дефицит на различни елементи при доматите, със снимки и описания (и реклами на торове).

http://www.haifa-group.com/knowledge_center/crop_guides/tomato/plant_nutrition/nutrient_deficiency_symptoms/

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Кажете с какво да подхраня доматите, че туковиж са тръгнали да плододават?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Копривена настойка, шербет от някакъв оборски или пилешки/кокоши тор - с това подхранвам само.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Аз тия, които са в земята (т.е. не в саксии) с нищо не ги подхранвам, като ги садя обаче слагам стабилно ЧКЧ във всяка дупка, малко тераует и евентуално ако имам наличен компост (нямам за всички обикновено). Иначе през сезона пръскам с Английска сол (която им осигурява магнезии) и не знам дали съм си внушил, но откакто започнах да пръскам така (последните 2 години) имам чувството че се развиват много добре - особено като предозирам  (веднъж бях предозирал 10 пъти, защото нещо грешно пресметнах процентите - и като изсъхнаха - бяха побелели от солта! Мислех, че съм ги уморил, но като ги отми дъжда, бяха по-здрави и зелени от всякога... ;-) ) Другото подхранване им е от всякаквите бурени, които късам и хвърлям в лехата, както и колтуците на самите домати - надявам се да си се компостират на място и да подхранват нещо...

На гаража (в саксии и кофи от латекс) понеже са им ограничени ресурсите ги подхранвам с ЧКЧ и през сезона - във всяка саксия съм заровил до шията по една кофичка от кисело мляко (използвана за разсад преди това - т.е. с дупки на дъното) в нея слагам един пръст ЧКЧ и там поливам - като се изхаби - пак. 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

ЧКЧ течен или на почва? И ако е на почва колко големи са дупките на кофичките от мляко? А, и през колко време ги храниш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

ЧКЧ . не течен - течният излиза много скъпо иначе сигурно с течен е по-добре да ги подхранваш. Аз си купувам чувалчета - 50 литра 15-20 лева, зависи откъде ще го вземеш.  Дупките са примерно по 2 милиметра 5 дупки, ама едва ли има особено значение... Това са ми кофичките, в които си правя разсад. Ти като ги заровиш плътно и като налееш вода - тя си стои там - не изчезва веднага - просмуква се постепенно. Слегам малко тор (той е на нещо като прах) на дъното - примерно 1 сантиметър и наливам догоре. При всяко поливане, а то всеки ден трябва да се поливат тия саксии през лятото - понякога и по 2 пъти - пълня кофичката догоре. По тоя начин и водата и торта отива по-близо до корените. В някакъв момент забелязвам, че практически няма тор и допълвам пак 1 сантиметър. По тоя начин дефакто при всяко поливане подхранвам, но с минимално количество. А колко често се налага да допълвам - не съм засичал, но е сравнително рядко. Един чувал ЧКЧ ще ти стигне години да подхранваш няколко корена домати.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Румба, ти съотношението от линка, който постна в чата ли ползваш за подхранването с Английската сол? Ако да, кой галон взимаш предвид?

Хамеричкия (3,8л.) или Инглеския (4,5л.), че тия мерни единици ме смущават много. Особено Английските:grin: Най-ще ми е полезно, ако си кажеш рецептата в супена лъжица/литър вода. На готово :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Човекът си е взел един ЧУВАЛ английска сол, кво го питаш за пропорции - вероятно върви и ръси със шепи по редовете! :D

Щом писа, че при 10 ПЪТИ превишена доза доматите са били щастливи, не мисля, че дозата е решаваща...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване