Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Ру®

Боби ти е отговорил - а и аз го бях споменал - аз не меря с лъжици ами с кофички: 1.2 кофички от кисело мляко на пръскачка 15 литра.  Ама го правя на собствен риск - ти ползвай тоя галон, дето не те смущава. ;-) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Пробвах я англ. сол, ефект не регистрирах. И да, скъпо идва от аптеката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Някой пробвал ли е хибриден сорт Биг бийф.. на тъщата много и го нахвалиха като ранен, "супер вкусен".. та се чудя дали да не го пробвам за догодина..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Днес садих домати в лехите с чесън.  Използвах садило за луковици. 

20180509_172128.jpg

20180509_172149_001.jpg

 

20180509_172214.jpg

20180509_175134.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Разликата след проливен дъжд между мулчирани домати и такива садени "на гола пръст"..

20180510_201151.thumb.jpg.a2a5d6ad155a8c4e29130c87b47a49c9.jpg20180510_201140.thumb.jpg.04376e5771d24989bcb26156c339abcd.jpg20180510_201137.thumb.jpg.8dad85b112efd7dcfbf1807db5ff428b.jpg20180510_201120.thumb.jpg.11130350ccf2fdc8aacd673946ee3f90.jpg20180510_201103.thumb.jpg.cf3c6872329e0633f5029dad93311af4.jpg20180510_201053.thumb.jpg.4a73283525b515e2ea917afae34b1869.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi Mavrudov

Здравейте майстори градинари.

Тази година реших да изчакам със разсаждането на доматите Гергьовден да мине, да съм спокоен за времето. То пък след  6-ти едни дъждове .. в градината стана мазало. Та докато се наканя да разсаждам разсада стана 50 см. Вчера започнах. Знам, че трябва да се заравят повече и си пускат коренчета от стеблото, но не мога да реша кое е по-добрия вариант, да ги сея по-дълбоко или легнали. Легнали естествено ми е по-лесно, само не знам дали има някакво значение за централния корен, дали не трябва да е вертикален ...?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Здравей Георги и добре дошъл.

Има доста изписано по форума за доматите. Принципно, ако ги садиш по-рано е по-добре да са полегнали, защото почвата в горния слой е по-топла. Друго предимство е наличието на повече хранителни вещества в горния слой на почвата. Ако ги боцнеш по-дълбоко печелиш повече влага през лятото. Ти си прецени при какви условия ще ги гледаш (поливни/неполивни) и действай. Почвата вече се е затоплила достатъчно, че да ги заровиш до шията без негативни последици ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi Mavrudov

Добре заварили. Аз съм тука от миналата година, но ... от тогава не съм и писал :)

Аз така или иначе ги заравям до шията, но се чудя дали не е проблем ако са легнали. Другия вариант е цяла права лопата дълбочина, но едно, че е по-трудно и бавно, а и по-надолу излиза по-калпава и жълтеникава пръст.

Градината е във Варна. Няма да има капково. Ще поливам с лейка и маркуч. Миналата година ги мулчирах с вестници и съм много доволен. Сега съм приготвил за проба едни стари мокети, които ще сложа с косъма надолу за да не задържат влага.

П.П. Ако има нещо писано по въпроса моля дайте линк, че не откривам нищо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
Отговорено (Редактирано)

Лозан добре е описал предимствата и недостатъците на двата варианта. Само искам да добавя, че ако са полегнали е добре полягането да е в посока Север-Юг, като корените са на Юг. За централния корен няма особено значение - въпросът е - ще се полива ли достатъчно (полягане) или ще е по-рядко (прави). 

Редактирано от rururu
поправих Север на Юг ;-)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

И ММ това каза - ако са легнали, коренът да сочи север. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi Mavrudov

Благодаря за отговорите. Половината ги засях и корена е по-скоро на юг, по-точно на югоизток. Останалите ще ги направя на северозапад, че мястото ми е малко и не мога да си позволя лехи по диагонал ;)

А защо всъщност трябва корена да е на север?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi Mavrudov

Ето и малко снимки. Приемам съвети и забележки.

 

2018-05-10 14.02.50.jpg

2018-05-11 18.24.19.jpg

2018-05-11 18.25.54.jpg

2018-05-11 18.26.26.jpg

2018-05-11 18.27.38.jpg

2018-05-11 18.28.27.jpg

2018-05-11 18.29.29.jpg

2018-05-11 18.29.48.jpg

2018-05-11 20.21.50.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 56 минути, Georgi Mavrudov написа:

А защо всъщност трябва корена да е на север?

Ами всъщност добре си ги засадил. На юг трябва да са корените. Извинявам се за грешката. А трябва да са на юг, за да може растението, което е полегнало да се изправи стремейки се към слънцето (на Юг) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi Mavrudov

Ясно. Благодаря за уточнението. Помислих да не е свързано с магнитните полета :)

Те всъщност само корените са хоризонтално. Стеблото внимателно го извивам и подпирам с купчинка пръст и крайния резултат е 45+ градуса, а след един ден вече се е изправило. А в момента и слънце няма даже.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Здравейте! Есента и тази пролет , не успях да подхраня с оборски тор  теренът върху който засадих доматите си.

Растенията, видимо вървят слабо. Реших за по- бързо усвояване на хранителните в-ва да ги шербетувам с полуугнил птичи тор и направих два бидона шербет.

Нуждая се от съвет ,от хора с опит- колко дена трябва да ферментира шербета , 7 или 14 дни?

И при изливането на готовия шербет, какво трябва да е количеството материал върху корен ? 

Благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Докато спре да ферментира, т.е. да бълбука и да мирише силно, т.е. минимум 14 дни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, Georgi Beorgi написа:

Докато спре да ферментира, т.е. да бълбука и да мирише силно, т.е. минимум 14 дни.

Много благодаря за отговора!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Само за обща и информация, нашата градина не е подхранвана нито есен, нито пролет с оборски или всякакъв друг тор, нито е шербетувана. Единствените добавки са каквото влезе с разсада (100 мляко микс на корен домат) и компост по две шепиза засипване на корените, щото буците са огромни и няма как иначе. Естествено всичко зелено от плевенето, ако остане време за такова, влиза в лехата.
 

Сравнявам с другата градина, където се мята 1 каруца кравешка тор всяка есен и се фрезова. И на двете места доматите растат еднакво добре, в другата стават по-високи и хилави само, щото стопаните често мислят че гледат ориз, а не домати.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Нашият тор (оборски) явно е угнил, защото нито бълбука, нито нищо, но го заливам в кофи и други съдове с вода и разбърквам от време на време. После разреждам на око. Ако гъстотата е била като боза, го докарвам до нещо като сок. :) Сипвам по една консервена кутия на корен (около 700-800 мл). 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бай Ли Шъсей

Я, да ви питам и тук, освен в седянката, че там потъва, ей това оклюмване на доматите след разсаждане тая година ме е погнало много. Да, знам, че така става и домата е издражлив и след шока се оправя, но тая година мисля си заминаха над 20 корена по този начин. Добре са след засаждане, на другия ден сутринта също, и като изпече, за около два часа залепват за сламата и след още два-три листата им направо изсъхват... Та, на какво може да се дължи?

 

DSC06994.JPG

DSC06995.JPG

DSC06996.JPG

DSC06997.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване