Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

alys

Според мене, не са закалени, много жега, липсва им вода. Прекалено са прераснали като разсад. Може би трябва да ги садиш легнали и да заровиш по-голяма част от домата. Аз за малко да си изпусна така разсада в млада възраст. Преди пикиране отрязах корените и ги боднах, ама само през нощта стояха вкъщи на умерена Т и ги изтъпаних в оранжерията и после едвам ги спасих. Покривах, засенчвах, пръсках ги с пулверизатор и след седмица се свестиха. Сега са добре и от утре и нататък почвам да садя навън.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бай Ли Шъсей

Алис, може и съвсем да си права, част от този разсад засадих полегнал и доста надълбоко и той не е мръднал, дори и в жегата почти не повисва... Този тук от снимките е купуван, от моя разсад поникнаха много малко тая година, защото закъснях, част от семките ми ги изнесоха мравки от парника, сляпо куче мина право през него, докато бях в София... :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Според мен не си го садил изобщо добре. 80% от това на снимката което се вижда трябва да е под земята. Нашият разсад е 10-15 см максимум висок в момента и при саденето му оставям само връхните листа отгоре, 3-5 см.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бай Ли Шъсей

ще ги садя още по-надълбоко тогава. Тия по-високите от снимките имат още почти толкова под земята, та ми се струваше че почти половината в почвата е добре, ама, явно не! :) И пак казвам, купувани са от пазара тези, нямаше по-малки, всичките издължени, опитах се да избера, тия, които ми изглеждаха най-здрави, ама...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Най-после насадих доматите. На най-високите забих колче, че няма шанс да се закрепят иначе. Останалите вкопах, колкото успях. Опитах легнали, но ми се видя сложно. Позагърлих ги, полях, пуснахме капковото и засега изглеждат добре. Само на един върхът му е увиснал, но ще го оставя, за да видя дали ще успее да се съвземе или ще оставя някой колтук като си пусне. Заради топлото време избуяха в оранжерията, а нямаше условия за засаждане - не бях прекопала. И ако бера домати, значи това е много оцеляващо растение.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 47 минути, alys написа:

а нямаше условия за засаждане - не бях прекопала. И ако бера домати, значи това е много оцеляващо растение.

ами аз като изобщо не копая и правя само дупка със садилото за луковици, колкото да мушна корена!?! все пак се надявам да набера някой домат ... :-)

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Ру, експериментално ли не копаеш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 2 часа, Абарис написа:

Ру, експериментално ли не копаеш?

Ами гледам да си минимизирам труда. От две години не копая, а и много други неща не правя. Това, което се опитвам да правя е да отглеждам много глухарчета (без да искам ;-)) и да ги късам и хвърлям между доматите... 

Тази година и да искам не мога да копая, защото съм засадил в лехите чесън и ако почна да копая - ще го съсипя - та затова само бучкам доматите, между чесъна... За сега се развиват много добре. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Алис съм я засичал по дневника й, че много държи всичко да е прекопано. Всеки си има техника! Нашите домати също се садят в дупка без копане - отварям с вилата, слагам домата с 2 шепи пръст от компоста и затварям с буците отгоре. Раждат се добре - не като при Алис, разбира се, но и преди съм казвал: предпочитам 20% от добива с 10% от работата (не само защото така съм два пъти по-ефективен от тия със 100% добив и 100% работа) :) 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

мАрзелифци....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 1 час, Georgi Beorgi написа:

мАрзелифци....

мАрзелиФци

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Пускам всеки работливец за 4 часа в 1 ден седмично, 3 седмици месечно, да ми оправи целия двор и градина и съм готов да му плащам по 30 лв надник. Обаче искам всичко да е перфектно изпънато - трева, фиданки, оплевено, лехите прекопани, всичко мулчирано, доматът колтучен и вързан на панделки... Ако случайно, казвам случайно, не му стига времето, да дойде да пием по една мастика заедно и да си поплачем дружно и да заебе тия напъни. :D

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi Mavrudov
Отговорено (Редактирано)

Приключих с мулчирането. Миналата година го направих с вестници и останах доволен. Сега експериментирам със стари мукети.

 

2018-05-30 17.34.05.jpg

2018-05-31 17.31.48.jpg

2018-05-31 18.33.51.jpg

2018-05-31 18.34.11.jpg

2018-05-31 18.34.37.jpg

2018-05-31 18.35.13.jpg

2018-05-31 18.37.04.jpg

Царевичката е с велпапе.

 

2018-05-31 18.37.49.jpg

2018-05-31 18.38.52.jpg

А тиквичките четат вестници като миналата година, че им хареса :)

 

2018-05-31 18.45.30.jpg

Редактирано от Georgi Mavrudov
Добавяне на снимки
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Боби, още отсега ви виждам с работника с чашка/бутилка мастика в ръка :))).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Много ми харесва това мулчиране,   със  свежите и здрави насаждения.

Не съм правила никога такова нещо,  и искам да попитам като пълен невежа какъв е редът на  изпълнението - първо застиламе килимчето, след това изрязваме дупките в които засаждаме доматите, или.....?

Няма треви, и излишно губене на време за плевене. 

Докато  е жив човек, все се учи.:smile:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi Mavrudov
преди 23 часа, ivanina написа:

Много ми харесва това мулчиране,   със  свежите и здрави насаждения.

Не съм правила никога такова нещо,  и искам да попитам като пълен невежа какъв е редът на  изпълнението - първо застиламе килимчето, след това изрязваме дупките в които засаждаме доматите, или.....?

Няма треви, и излишно губене на време за плевене. 

Докато  е жив човек, все се учи.:smile:

Ами първо си правя вадите(редовете), после си засадих 50-60 сантиметровия разсад легнал(има снимки малко по-назад в темата), после изрязвам мукета на ленти и го нареждам по пътеките и в междуредията. Свръзките остават там където са стеблата на доматите и като вали или поливам водата ще отива където трябва. Накрая в по-широките промеждутъци м/у лентите мукет си хвърлям тревичката от двора.

Мукета е с космите надолу за да не задържа влага отгоре, а и е по-чисто и удобно така.

Миналата година останах много доволен от вестниците. Цяло лято отдолу беше влажно, а червеите разрохкваха пръста вместо мен.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Хитра работа! Предстои ми да вадя един доста обемист мокет от холчето, и много се радвам че ще му дам втори живот в градината !

....иначе, пътят му беше начертан - към контейнера.:confused:

Ще пробвам този вариант. Благодаря ти, Georgi!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi Mavrudov

Ами те моите мукети са от там... от контейнера :)  Малко ми беше жал даже, защото бяха съвсем запазени, но отдолу бяха лепени с циментово лепило, та затова...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
newsted

Можете ли да ми препоръчате директен сорт домати за планински климат - ранен и късен (село Кокаляне, Софийско, източен склон) . Последните години поради липса на време и организация взимах общо взето какъвто разсад ми попадне от пазара и резултатите не бяха блестящи . Искам вече да почна от засаждане на мой разсад и всяка година да селектирам семки от най-добрия домат, та белким се пригоди към неособено добрите условия в Кокаляне. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан
преди 30 минути, newsted написа:

Можете ли да ми препоръчате директен сорт домати за планински климат - ранен и късен (село Кокаляне, Софийско, източен склон) . Последните години поради липса на време и организация взимах общо взето какъвто разсад ми попадне от пазара и резултатите не бяха блестящи . Искам вече да почна от засаждане на мой разсад и всяка година да селектирам семки от най-добрия домат, та белким се пригоди към неособено добрите условия в Кокаляне. 

Преди години бях на един курс в Боровец - "Добри практики в зеленчукопроизводството". Преподавател ни беше един агроном от Самоков, не помня професор или доцент беше, но се казваше Авджийски (старо куче в разработването на сортове картофи), та той тогава разказа, че от години гледа сорт "Рила" и е доволен. Останалите сортове нямали шанс без оранжерия в условията на Самоков. Предполагам това е твоят сорт ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване