Боби Димитров

Домати

203 мнения в тази тема

Не мислиш като предлагаш. :P

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оранжерията, ако не друго, предпазва от киселинните дъждове :tounge_wink:

alys и Georgi Beorgi харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... също пази завет и при най-малкото слънце, вътре е като на друга планета, особено като е от поликарбонат (с найлон не знам как е)...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблемът е следният : Растенията фотосинтезират и трупат енергия през деня, а нарастват основно през нощта. (за разлика от граха и други студенолюбиви растения) доматите НЕ растат при температура под 15 градуса, а под 10 страдат,  т.е. колкото и да е топло в оранжерията през деня, смисълът от нея е близо до нулев, ако нощната температура е равна/ близка до външната. Голямата температурна разлика допълнително усложнява процеса.

Варела хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето защо произвежданите тук домати са много вкусни. :) Справили са се с всички неблагоприятни условия и са стигнали до масата. Знам какво "може" един домат в градината и какво в оранжерията, независимо какво пише в учебниците. Ние ги гледаме така, както ни показва практиката. Понякога успяваме, понякога - не. Виждам как се е отразил престоят на Лабрадорите в оранжерията (и при отворен, и при затворен прозорец нощно време е под 10 градуса - гаранция). Отрупали са се с цвят. Дано се отрупат и с плод. В други условия сигурно ще се развият по-бързо, но за нас е важен крайният резултат. Без оранжерията домат тук можеш да хапнеш в края на август. С нея - в края на юни. При затворени прозорци нощно време имах сиво гниене, което опропасти труда ми в края на първия сезон, а миналата пролет се разминах само с един такъв домат. Оставихме да се проветрява и през нощта. 

Нуша Калчева хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, alys написа:

При затворени прозорци нощно време имах сиво гниене

• Нямаш мулч, нито противогъбични растения, а вероятно и качеството и количеството на полезните микроорганизми в почвата ти са намалени, но такива мерки вероятно ще се отразят на вкуса на доматите (:huh:) и ги споменавам само за останалите читатели, които биха си взели поука. Успех!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Би ли споделил за противогъбичните растения. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пелин, салвия, бял равнец, коприва, полски хвощ, мащерка, - понеже повечето не е удобно да се гледат вътре, обикновено окачвам да висят на китки и/ли правя чай и пръскам, повечето са и инсектициди, копривата съдържа микроелементи и укрепва жизнените сили, а полският хвощ съдържа калиев силикат, който слепва спорите на гадовете и им пречи да "покълнат".

НО за да не се налага да прибягваш до тези мерки по спешност е важно в почвата ти да виреят полезни гъби и мицели, чието развъждане е твърде лесно - просто закопаваш стари и сухи клони в почвата. Нисшите плесени и мухъли (сред които маната и сивото гниене) не могат да се развиват при наличие на по-висши гъби в почвата. :glasses:

Абарис хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре звучи, благодаря! Полски хвощ няма при нас. Коприва има, за пелина е твърде рано, както и за мащерката, и за белия равнец. Салвия нямам или не познавам. С коприва съм правила настойка за външните домати. Вътрешните ги пръсках само с мляко, вода и йод.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вместо йод пробвай сухи листа от орех. Мокрите може да потиснат растежа на доматите, ако са млади (съдържат един растителен инхибитор, юглон). Това с млякото не зная доколко е реално и колко мит - в млякото по принцип се въдят всякакви гъби, но не зная, може и да работи, аз във всеки случай не го препоръчвам.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Научно доказано е за млякото ...  примерно тук: 

http://digitalcommons.uconn.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1146&context=gs_theses&sei-redir=1&referer=http%3A%2F%2Fwww.google.com%2Furl%3Fsa%3Dt%26rct%3Dj%26q%3Dmilk%20powdery%20mildew%26source%3Dweb%26cd%3D15%26ved%3D0CGsQFjAEOAo%26url%3Dhttp%3A%

иначе от отдавна се знаело, че действа... :

More than 50 years ago, researchers in Canada discovered that milk sprays could help prevent powdery mildew on tomato and barley. Then the age of fungicides began, with no further published research on the milk cure until 1999. Since then, numerous small studies from around the world have validated the use of milk sprays on powdery mildew on a wide range of plants. Most recently, a spray made of 40% milk and 60% water was as effective as chemical fungicides in managing powdery mildew of pumpkins and cucumbers grown in mildew-prone Connecticut. In Australia, milk sprays have proven to be as effective as sulphur and synthetic chemicals in preventing powdery mildew on grapes. In New Zealand, milk did a top-rate job of suppressing powdery mildew in apples.

Georgi Beorgi хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Пръсках с мляко и йод против върхово гниене, от което страдаха дългите ми сърцевидни домати. Много се запъвах и не вярвах, но накрая реших, че нищо не губя, ако опитам (доста подробно съм писала в началото на темата). Оказа се работещо и самите растения си показваха кога трябва да пръскам пак, т.е. през 10 дни. 

За да пръскам с настойка/извлек/запарка (още ми е мътно кое как се нарича) от орехови листа, ми трябва точна рецепта. 

Ру, 40 % мляко! Ще опитам за краставиците.

Редактирано от alys

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой да има 2-3 корена домати Аурига в повече за една позната, която иска да захранва бебе? Ще бъдат заплатени.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моите не са повече, но мога да ги дам, обаче и те (като Лабрадорите ми) не са супер качествени - 2 седмици са държани на сравнително тъмно, топло и влажно и са прорасли...  Eстествено за заплащане и дума не може да става.

Лозан хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси, аз ще подаря моите 2, които са си супер, но просто нямам повече, нито семе, а ми се струват съвсем достатъчни за бебе. В тоя студ не е за мъкнене на домати по метрото, но ако имаш останали семки може да се видим да им дам да си сложат за късни. Тя всъщност може би и Алис има, а е в Люлин, трябва да я питам.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За късни може да си вкорени колтуци, семена нямам.  Ако ги иска и моите - също ги давам, аз съм сложил в "оранжерията" - тези мислех да ги засаждам навън, но мога да мина без тях спокойно. Ако се закопаят по-дълбоко (може под наклон) никакъв проблем няма да е и пак ще родят сравнително рано. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам Ааурига. Защо точно този сорт се издирва? За бебе по-скоро са ценни ябълки, моркови и кайсии в началото. А през юли-август ще има и домати в изобилие (ако годината е добра, разбира се). 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защото в Ауригата има бета-каротин като в морковите ;)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

DSCN5739.thumb.JPG.d11af85a9c871176c0d1de5efb340bf9.JPGDSCN5740.thumb.JPG.39e3b0cdb1dad598839b5e318d83ae12.JPGDSCN5741.thumb.JPG.076e7068c0f9f9f5de92b20d32152387.JPG

Cucurbita Maxima, alys и Варела харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Охо - има и за моите любими домати! Евелина, колко искаш за тая книга? :-)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

то за доматите е само толкова май , но пък има и за всичко останало в градината. Някой да я сканира ?

Намерих тази книга и още една "Как да си пробием път в живота" :) . На тавана.

DSCN5742.thumb.JPG.eb3bd3d0bb3745a1a17df3ed6534c456.JPG

Georgi Beorgi и Лозан харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Книгата е от проф. Петър Петков и е издадена 1945 г.

Евелина хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за граха също е много практично.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като гледам дългосрочната прогноза, ми се иска да садя вече домати в градината. Днес една комшийка каза, че след 7 май ще сади. Ако не се промени нещо генерално в прогнозата, сигурно и аз ще садя, че не се удържа разсадът в разсадните табли на това топло време. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази година съвсем през просото я ударих с тия домати, но са някъде там сред туфите джоджен :rolleyes:

34339716466_d560f4f5e7_c.jpg

Нуша Калчева, Georgi Beorgi и Евелина харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги безмотичници.Честит празник,деня на труда.Смея да покажа и аз няколко кадъра от моята градина.Надявам се да не Ви шокирам много.

IMG_2493.JPG

IMG_2497.JPG

IMG_2503.JPG

IMG_2505.JPG

Варела, Теди, Cucurbita Maxima и 2 други харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ехаа, какъв разсад! Какъв сорт са тези домати, някой розов гигант?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Експериментирам с различни сортове,в случая на снимката е Розов дар,има още Сърцето на Албенга,някъкъв червен гигант и още няколко.Като изпълнят конструкциите ще си проличи.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудна градинка! Имах удоволствието да я разгледам в събота. Ще чакаме снимки на  изпълнените конструкции. :) 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето ги въпросните петна от чата. Да ги садя ли, да ги хвърлям ли...

IMG_20170512_175036.jpg

IMG_20170512_175026.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих ги посадила, дълбоко, да останат само няколко листа отгоре. Прави или полегнали, както е по-удобно предвид условията (почвата).

Оля хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Полегнали винаги е по-добре, защото почвата в горния слой е по-плодородна.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, alys написа:

Полегнали винаги е по-добре, защото почвата в горния слой е по-плодородна.

но пък влагата изчезва по-бързо, та ще иска по-често поливане, отколкото ако са закопани дълбоко.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хъм.. Полегнали... Така не съм ги виждала да ги садят, но пък може да е добър вариант. И без това тук не съхне много бързо, пък и съм си тук през цялото време почти. И без това нашите са се втурнали да фрезоват и тази година ще съм си на класически лехи..

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направих няколко снимки, някои от които не са читави, но толкова си мога. :P Да се опитаме да разследваме кой цветен бутон е тип слънчоглед. Още не съм съвсем сигурна, затова помагайте. Откъснах един и докато го донесох до вкъщи, леко му се измачка фасонът, отделно малко го разроших. Другите не съм ги късала, ще наблюдавам още. Струва ми се, че при тези, които са като слънчоглед, са им късички жълтите листенца на цветчето, а на нормалните бутончета зелените пипалца и жълтите листенца са почти еднакво дълги. На първите три снимки всичко си е нормално доматено.

IMG_20170515_181523.jpg

IMG_20170515_181534.jpg

IMG_20170515_181824.jpg

IMG_20170515_181908.jpg

IMG_20170515_182114.jpg

IMG_20170515_181208.jpg

Нуша Калчева, Гого и Лозан харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какво е значението дали е тип "слънчоглед"?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ставал едър безвкусен домат, който дърпа от силата на другите домати на китката, които издребняват или изобщо не се развиват.

Гого хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Странно. Как се разпознават, че на мен едни Лъки литъл хърт и Златото на леля Джъртис имат първи цвят и е някъв едър и дебел. Трябва да го снимам...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези "слънчогледовите" са вид фасциация - сливане на няколко цветчета в едно уродливо. Наскоро имах едно такова жълтурче в двора. 

17637188_10155181347959634_2316273864912

18055834_10155258327134634_3197555912542

"Махровые цветки" на руски или "tomato fasciation" в гугъл може да разгледате различни видове.

alys и Нуша Калчева харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Видях ги в гугъл и ми стана ясно май. Значи такива цветове трябва да се премахват? А когато това е първи цвят, как да разбера дали по принцип е такъв, или се е изродил? Нямам опит с тези сортове, а на външен вид те доста се отличават от останалите и си приличат помежду си. Имат картофени листа.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мене, трябва да се изчака малко да разцъфне, за да се види добре дали е изроден или не. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще чакам пък да видим. В най-лошият случай ще съм с един домат назад ;)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Симптоми за дефицит на различни елементи при доматите, със снимки и описания (и реклами на торове).

http://www.haifa-group.com/knowledge_center/crop_guides/tomato/plant_nutrition/nutrient_deficiency_symptoms/

alys и rururu харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кажете с какво да подхраня доматите, че туковиж са тръгнали да плододават?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Копривена настойка, шербет от някакъв оборски или пилешки/кокоши тор - с това подхранвам само.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз тия, които са в земята (т.е. не в саксии) с нищо не ги подхранвам, като ги садя обаче слагам стабилно ЧКЧ във всяка дупка, малко тераует и евентуално ако имам наличен компост (нямам за всички обикновено). Иначе през сезона пръскам с Английска сол (която им осигурява магнезии) и не знам дали съм си внушил, но откакто започнах да пръскам така (последните 2 години) имам чувството че се развиват много добре - особено като предозирам  (веднъж бях предозирал 10 пъти, защото нещо грешно пресметнах процентите - и като изсъхнаха - бяха побелели от солта! Мислех, че съм ги уморил, но като ги отми дъжда, бяха по-здрави и зелени от всякога... ;-) ) Другото подхранване им е от всякаквите бурени, които късам и хвърлям в лехата, както и колтуците на самите домати - надявам се да си се компостират на място и да подхранват нещо...

На гаража (в саксии и кофи от латекс) понеже са им ограничени ресурсите ги подхранвам с ЧКЧ и през сезона - във всяка саксия съм заровил до шията по една кофичка от кисело мляко (използвана за разсад преди това - т.е. с дупки на дъното) в нея слагам един пръст ЧКЧ и там поливам - като се изхаби - пак. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ЧКЧ течен или на почва? И ако е на почва колко големи са дупките на кофичките от мляко? А, и през колко време ги храниш?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ЧКЧ . не течен - течният излиза много скъпо иначе сигурно с течен е по-добре да ги подхранваш. Аз си купувам чувалчета - 50 литра 15-20 лева, зависи откъде ще го вземеш.  Дупките са примерно по 2 милиметра 5 дупки, ама едва ли има особено значение... Това са ми кофичките, в които си правя разсад. Ти като ги заровиш плътно и като налееш вода - тя си стои там - не изчезва веднага - просмуква се постепенно. Слегам малко тор (той е на нещо като прах) на дъното - примерно 1 сантиметър и наливам догоре. При всяко поливане, а то всеки ден трябва да се поливат тия саксии през лятото - понякога и по 2 пъти - пълня кофичката догоре. По тоя начин и водата и торта отива по-близо до корените. В някакъв момент забелязвам, че практически няма тор и допълвам пак 1 сантиметър. По тоя начин дефакто при всяко поливане подхранвам, но с минимално количество. А колко често се налага да допълвам - не съм засичал, но е сравнително рядко. Един чувал ЧКЧ ще ти стигне години да подхранваш няколко корена домати.

Саня и alys харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Румба, ти съотношението от линка, който постна в чата ли ползваш за подхранването с Английската сол? Ако да, кой галон взимаш предвид?

Хамеричкия (3,8л.) или Инглеския (4,5л.), че тия мерни единици ме смущават много. Особено Английските:grin: Най-ще ми е полезно, ако си кажеш рецептата в супена лъжица/литър вода. На готово :P

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Човекът си е взел един ЧУВАЛ английска сол, кво го питаш за пропорции - вероятно върви и ръси със шепи по редовете! :D

Щом писа, че при 10 ПЪТИ превишена доза доматите са били щастливи, не мисля, че дозата е решаваща...

rururu хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.