Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Масло От Нийм (Neem Oil)

Recommended Posts

flameelement

Един въпрос от начинаещ - маслото от нийм е течно, но не се разтваря. Водата е с температура като за бебе, кастилски сапун и масло по една супена лъжица в 2л вода, Тръсках на ръка - полепна по стените на съда, бърках с пасатор - още по-зле - стана на бучка посредата на съда.

Къде бъркам?

Благодаря!

П.С. Боби, благодаря за пратката, днес стигнах до Еконт да я взема.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Diana Draganova

Аз първо смесвам маслото  със сапуна, разтръсквам ги хубаво  в пръскалката да се слеят двете съставки и да се  уеднакви сместа  и после добавям топлата вода. Първият път и аз си пръсках само хладка водица, да не говорим, че бях объркала кое е маслото и кое сапуна:smile:. Успех!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@flameelement Аз правя емулсията като смесвам 1:1 нийм и сапун в малък буркан. И двете да са на около 25-30 градуса темп. Не ползвам пасатор, само с друсане като айрян, за 2-3 минути е изцяло готово. После тази емулсия я изливам в 15 литрова пръскачка, пълна с вода на телесна темп (теста с лакътя) и си се разтваря чудесно.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
flameelement

Сърдечно благодаря за обясненията, аз греша там, че първо сипвам водата и после разтваряне няма.

Довечера ще тествам първо да смеся нийма и сапуна.

Благодаря още веднъж!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Боби здравей, нов съм и имам проблем с листни въшки! Лозан ми препоръча нийма, и бих желал,ако може, нужната доза за няколко дръвчета. Проблема съм показал в "Да се запознаем", тема Гроздето. Благодаря предварително!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Запиши се във формата за заявки, моля :) Разфасовката е 500 мл за нийма и за сапуна, ако искаш от него.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanimir

Каква е минималната концентрация която ползвате със сигурен успех и при какви неприятели са впечатленията ви.
Аз пръсках с нимазал черна листна въшка по череша но не видях резултат за зелени по розите се справяше . Предстои да опитам с маслото, затова питам :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Аз въшката я пръсках по доматите в концентрация 1 лъжица нийм, 1 течен сапун в 1л вода и всичко изчезна, но ги хванах в началото. Сега пръскам на 4 дни и след дъжд. На черешата пръсках, след като бяха унищожили върховете и нямаше смисъл, вече бяха изяли всичко.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

1% e достатъчно. Имам познат, който пръска с нийм над 160 дка овощия и казва, че при редовна употреба 0.5 и дори 0.2 върши работа. Но при гадове като въшки и тн, дето се въдят непрекъснато, иска бая пъти да метнеш, за да намалее натискът, ако са много. Примерно 3 пъти седмично, втората седмица 2, после по 1 път докато намалеят до безобидност.

Аз 2 години спирам гъсениците с 1 до 2%, само с 1 или 2 приложения и толкоз. Тая година гледам пак са почнали да се люпят, идва му времето.

На въпроса дали ще има поръчка - надявам се, че да. Пуснал съм запитване преди известно време дали, кога и колко могат да ми пратят.

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Пръсках зеле и ряпа за зелеви бълхи с нийм и сапун, някъде 1-2 % разтвор в топла вода. Два пъти пръсках. Първият ден валя два часа след пръскането и по-скоро нямаше ефект. Напръсках отново на следващия ден като гледах да пръскам по-отдалече и да намокря бълхите. Днес ги огледах: живи са и скачат. Май пак няма ефект.

Проблемът е, че от зелето се прехвърлят на ряпата, която е скоропоникнала и й виждат сметката. Насях нова, но докато не изтребя бълхите, май ряпа няма да има. Засега трепя на ръка основно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 8 часа, Славянски написа:

Пръсках зеле и ряпа за зелеви бълхи с нийм и сапун, някъде 1-2 % разтвор в топла вода. Два пъти пръсках. Първият ден валя два часа след пръскането и по-скоро нямаше ефект. Напръсках отново на следващия ден като гледах да пръскам по-отдалече и да намокря бълхите. Днес ги огледах: живи са и скачат. Май пак няма ефект.

Проблемът е, че от зелето се прехвърлят на ряпата, която е скоропоникнала и й виждат сметката. Насях нова, но докато не изтребя бълхите, май ряпа няма да има. Засега трепя на ръка основно.

Нийма действа върху ларвите, които спират да се хранят. Т. е. не ги убива директно, а след няколко дни умират. Затова е нужно пръскане през няколко дни в началото, а след това регулярно. 

За да действа директно върху възрастните е нужна доза поне 2 процента нийм и още толкова сапун. И то ако пръскаш така, че да паднат от струята. Излетят ли, ефект няма..

По тази причина комбинирам нийм- а с пиретро(поне 20 мл. на 10 л. вода) който е за възрастните, но пък слабо ефективен към яйца и ларви. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Мерси за разяснението.

Напръсках преди малко с някъде 4-5 процентов разтвор. Проблемът е, че не могат да паднат от струята. Изскачат като почна да мокря листата. Може би струята не е достатъчно силна и наситена. Имаше и три гъсеници на едно броколи. Ще видим дали ще ги убие за пробата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Четири процентов разтвор на нийм е безмислено разхищение. :)) 

Възрастните ако излетят, до там си. След два дена се връщат и продължават. 

Нийма действа отсрочено, макар гъсениците да ги убива бързо с 2 процента по мои спомени. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 17 минути, Димо 33 написа:

Възрастните ако излетят, до там си. След два дена се връщат и продължават.

Е, как става да не "излетят"? Това са бълхи все пак. Не ги пръскам с лепило.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Силна струя!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 13 часа, Славянски написа:

Проблемът е, че от зелето се прехвърлят на ряпата...

Проблемът е, че ряпата е уникален развъдник на бълхи. Баща ми иска да засади ряпа на мястото на извадения лук и направо настръхвам, като си представя пълчищата от бълхи в нея. Не ги ли пръскаш всяка седмица, нищо не остава от листата.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanova marina

От къде купувате ним олиото иколко струва

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Боби, май раздаде Кастилския сапун (пробвал съм течен и не ми е направил вчипетление) и затова искам да те светна за друг: в съседна Гърция се продава маслинов сапун в нормални и зелени калъпчета,  рекламата е "Много пере, а при миене няма нужда от изплакване, само забърсване, т.е. за болни хора". Това за болните хора е вярно, стига и сапунът да е вярен, че се появиха ментета. Купува се в аптеките или в плод-зеленчуците, но никога в супермаркетите. Ключовите думи: "За болни хора", т.е. обездвижени.

За "Много пере!" българският традиционен сапун от свинска мас бие всичките! Намерих на тавана голяма щайга от баба ми, тя прахове не ползваше, плъховете си бяха гризнали (Представи си!) , раздадох за лекарство (Пак си представи!) и редовно натърквам по-упоритите петна - действа.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Емулсията може да се направи със всякакъв сапун или веро, кой с каквото разполага и е решил. Вкл. имам познат, който мята нийм на стотици декари и емулсията я прави с концентриран пенител, мисля 1 капачка е достатъчна за 1 кубик разтвор.

Аз също имам 2 кила стар сапун от мас, при това три различни чишита, намерен на таванското на съседска къща при ремонт. Прочее моята прабаба до последно переше с такъв сапун, правеше си го сама... дори когато чичо ми Йорго докараха от Гречко фамозна пералня пълен автоматик Daewoo, което беше фурор, щото никой у нас не знаеше, че тая фирма правят и уреди, не само коли. Та баба стържеше сапуна и го слагаше вътре с чаршафите. После се разчиташе на морския бриз да ги ароматизира.

В тази групова поръчка специално го взехме, защото в България няма(ше) алтернатива за толкова евтин 100% натурален био маслинов течен сапун. Не вярвам някой да отиде специално до Гърция да си търси калъп за болни, затова и комбинирахме полезното с приятното ;)

Ще преместя тия две мнения в темата за нийма, че тук е само за конкретната поръчка.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 23.04.2015 г. at 22:41, Боби Димитров написа:

Ето на какво попаднах скоро, като търсих против кърлежи (след като извадих един от косата на синчето) някаква натурална схема с етерични масла:

http://www.primallyinspired.com/easy-natural-tick-repellent-that-really-works-essential-oils/

 

Не зная до колко е "истинска" тая мома, но в защита на написаното да кажа, че етерично масло от мушкато се споменава на много места като анти-кърлежова защита.

офтопик
Струва ми се, че имат предвид доброто старо благоуханно индрише (не ли?), което добавяме в сладко от смокини и други благинки, пием на чай за укрепване на сърцето и много компании го предлагат вместо розово масло, че е по-евтинко.
Но въпросът е - работи ли и против кърлежи? Изпробвахте ли го?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване