Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Масло От Нийм (Neem Oil)

Recommended Posts

Гост

Маслото от нийм,  аз ще използвам за пръскане върху зеленчуковите си насаждения - домати , пипер и краставици.

Прочетох написаното тук, но не ми стана съвсем ясно и моля  

 някой да  каже за 10 литровата ми пръскачка колко супени лъжици  масло  и течен сапун е препоръчително да разтворя .

Ето, това успях да намеря в нета във връзка с приготвянето на разтвор за пръскане.

Прилага се в концентрация 0,5-1%. (5-10 мл/1 л вода)
Нужното ни количество масло се загрява до втечняване (около 40°С) и се разбърква в равно на него количество препарат за съдове. Разрежда се с топла вода и се разклаща до хомогенизиране на разтвора. Останалото неупотребено количество не е проблем да се запази за следваща употреба, но сместа се разделя и се налага енергично разклащане. В студено време има опасност от запушване дюзата на пръскачката, но със загряване се оправя.
 

 

.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Как го правя аз напоследък. В бебешко бурканче си добавям 1:1 нийм и кастилски сапун течен (това е сапун от зехтин), колкото ще ми е нужно за пръскането, като правя 1% разтвор. На 1 литър вода - 10 мл нийм + 10 мл сапун. И ниймът, и маслото не загрявам предварително на водна баня примерно, а само ги оставям на слънце за 15 минути.

Затварям плътно бурканчето и го клатя усилено докато се получи хомогенна смеска (емулсия реално, сапунът работи като емулгатор, прочее немец ми каза, че ползва рициново масло като емулгатор, с което доста ме изуми, не съм го пробвал). Като се получи хомогенната смес, пълня пръскачката с топла вода (теста с лакътя като за къпане на бебе, което обикновено дава 35-38 градуса). Изливам емулсията, затварям плътно пръскачката и я раздрусвам яко. Умишлено не я пълня до горе - слагам 10 от обемните 15 литра - за да има място за джуркане.

После за няколко минути я изпръсквам и пак отначало.

Този 1% разтвор го правя само за първо пръскане. Най-добре е да се направят 2-3 в рамките на 1 седмица, като вече за следващите правя 0.5%, а съм чел, че за "поддържащо" пръскане може и 0.1%, или 10 ml за 10 литра разтвор. Аз обаче рядко успявам да вместя 2-3 в една седмица, предвид, че ходим на градината само един ден седмично... затова гледам първото да е ударно.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили

Боби, честно казано , нямам представа колко ми е нужно, но ми омръзна да ям отрови , а ти казваш , че не се разваля

Нека да има 

В  цветарския  форум  пише  да не се пръска със системни инсектициди по време на цъфтеж на китките   -  заради пчелите 

А ми то през целия градинарски сезон нещо цъфти 

Не зная с какво да пръскам 

Купих миналата година Волиам Тарго / май така се пишеше/ - уж био, уж универсално, не на уж - 60 лв за 250 гр и нулев ефект.

така че това масло ми е последната надежда - да пръскам редовно и да се надявам , че ще има ефект.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Лили, то системните инсектициди пчелите са им най-малкия проблем - избиват всичко наред, а в природата повечето насекоми или са полезни, или поне не са вредни. Единични са вредителите на фона на стотиците "добри". Ниймът също не е безопасен за пчелите, но ако пръскаш вечер, когато принципно е доброто време, те са вече по къщите и няма да е проблем. 

Не съм сигурен че Волиам Тарго е био препарат, а и се чудя ако е, как е станало, щото е с абамектин, пък другата активна съставка (Chlorantraniliprole) мисля беше ефективна само след поглъщане от насекомото, та...

Да ти кажа честно, аз пръскам с нийма основно овошките, против гъсеници и листни въшки. В зеленчуковата градина нямаме големи насекомни проблеми. Нямаме колорадец и белокрилка за щастие, тия миризливки дето всички се оплакват от тях явно искат по-топло също, защото не съм ги видял при нас (или ако ги има, не правят бели). Някоя пеперуда в домата и пипера, гъгрици тук-там в бобовите (не пречат с фризер-терапия), хаирлия да е. А и като цяло е фраш с полезни насекоми - калинките са много, виждал съм паразитни осички многократно, има такива soldier bugs & soldier beetles...

(тези мнения ще ги преместя после в темата за нийма, да не седят тук при поръчката, да не зачезнат).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили

Моята градина е декоративна, няма неща за ядене  - за мен , де :))) , за гадинките има.

Миналата година не можах  да се справя с белокрилки, памуклийки, акари, пробивачи ,  първия цъфтеж на розите / които са над 100-150 / ,  замина при   златките , а есенно време стените на къщата на места не се виждат - всичко е покрито с калинки. И честно - старая се да съм еко, ама от  тия пълчища чак потръпвам. Не ме умиляват , срам  ме е да си призная. Тях не ги пръскам  с нищо - те не ядат цветята, ама сценките са библейски и доста стряскащи - докато не стане студено и изчезнат .  Бабите от село коментират , че това е биоатака от американците :)))))

Как да е - ще пробвам тая година с редовно пръскане с това масло, щом казваш - вечер, така ще е, и надеждата ми е поне някакъв контрол над  популациите да има. До на есен  ще си покаже. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Да ти кажа, не те разбрах май добре. По-горе писа "омръзна ми да ям отрови", а сега - градината е декоративна? На чисто декоративна градина може би можеш да имаш по-малко притеснения, особено ако спазваш дозировката и гледаш да не пръскаш преди дъжд?

При 150 рози, не ти знам площта, ама то си е направо монокултура розова :) И аз си мислех, че лелята на жената с нейните 15 сорта е прекалила... Не се учудвам, че те погват златките, а мъхнат бръмбар въди ли се при вас, и той много обича цветове :D Кокошки имате ли в цветната градина? А калинки има много видове, някои добри, някои не чак толкова...

С нийм можеш да пръскаш спокойно 2 пъти седмично в началото и после по 1 път. Не мога да ти го препоръчам искрено, защото аз лично за последните 4 години не съм пръскал с него повече от 3 пъти в цялата година, но имам познати с големи овощни градини, които пазят от листна въшка, плодова муха и гъсеници с пръскане в ключови моменти.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили

Като го казваш - виждам , че звучи двусмислено

"Ям" в смисъл  , че при всяко пръскане вятърът ми връща отровата в лицето . Зная, че се пръска в  тихо време, но е сложно  да си напаснем  графиците аз  и вятъра :smile: . Градината е 1,5 дка  и работата е   много .

А градината ми изобщо не е монокултурно - розова :)))

Боря се докарам биоразнообразието на ботаническа градина / с което не се гордея, де , защото тия опити са си чиста патология :smile:.

Да не спамим повече темата - есента ще споделя доколко са се оправдали надеждите , които възлагам на маслото. Надявам се  да останат само слепите кучета / отрови и капани не слагам, защото ми изглежда много гадно и не зная как да ги изгоня. И помощник - градинар - язовец, който,  като започне да помага , разкопава цветните лехи на 20-30 см дълбочина - но и с него не бих се шегувала. Не съм  му от категорията, единствен "инсектицид" тук са ловците, но ако имам право на избор, бих избрала язовеца пред ловците.

Ще пробвам  с мляко и сода за гъбичните заболявания.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
хортензия

Аз искам само да споделя нещо свързано с маслото от Нийм което коментирахме в друг форум.Не знам дали всички знаете ,че то е съставна част от препарата Нимазал (в какъв % не е от значение тук)който си има  карантинен срок .Не е лошо когато го ползвате в зеленчуковата си градина да спазите  около седмица карантина преди консумация.Приемете го застраховка,лично аз така практикувам.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@хортензия не само че знаем, а заради цената на този препарат започнахме преди години групова поръчка на маслото директно! За карантинният срок да кажа само, че маслото се приема в Аюрведа катo лекарство, вкл за мазане на кожа и против въшки. Не че ми се налага да бера като пръскам, но не бих се притеснявал особено предвид колко е концентрацията на каква площ. Според някои овощари работи ефикасно дори при 0,2-0,5%!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
dobrqna

Да,,ще споделя,въпреки,че съм новак в градинарството!2017 си купихме парцел (голямата ми мечта в живота).Тогава се захванах с градинарство.Местото беше хавра,няма дърво,няма нищо,голо поле!Реших да отглеждам чиста реколта и след доста ровене в нета попаднах на маслото от нийм.На пролет доматите ми ги нападна белокрилка от парниците на съседите.Пръсках два дни поред с маслото,като смесвах 2ч.л. масло,1ч.л.течен сапун и прибавях 1л. Топла вода.След два дни белокрилката изчезна и повече не се появи до края на лятото,въпреки че на съседа парниците бъкаха от белокрилка.След това видех ли гадинка,пръсках винаги с маслото.Само дето изтървах пеперудите на зелето и късно напръсках....имаше вече гъсеници,а те не умират от маслото!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kora008
На 20.02.2019 г. at 13:50, Боби Димитров написа:

 

Да ти кажа честно, аз пръскам с нийма основно овошките, против гъсеници и листни въшки. В зеленчуковата градина нямаме големи насекомни проблеми. Нямаме колорадец и белокрилка за щастие, тия миризливки дето всички се оплакват от тях явно искат по-топло също, защото не съм ги видял при нас (или ако ги има, не правят бели). Някоя пеперуда в домата и пипера, гъгрици тук-там в бобовите (не пречат с фризер-терапия), хаирлия да е. А и като цяло е фраш с полезни насекоми - калинките са много, виждал съм паразитни осички многократно, има такива soldier bugs & soldier beetles...

(тези мнения ще ги преместя после в темата за нийма, да не седят тук при поръчката, да не зачезнат).

Боби, понеже прочетох, че имаш опит с пръскането на овошките с нийм, кога го правиш? Преди, по време или след цъфтеж?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@kora008 Не се съобразявам с цъфтежа, а с насекомите. Ниймът е основно контактен препарат, а не системен. Което значи, че трбява да попадне върху насекомото или в краен случай върху храната му. Като видя, че тръгват гъсениците, пръскам и тъй като ходя в градината 1 път седмично в почивните дни, ако до следващата седмица все още има гъсеници, пръскам пак. Това е то. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Като бъдещ собственик на Нийм, мога ли да гоня мравки с него? Че мога, мога, ама ще си отидат ли? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не знам, Алис, не съм го ползвал за мравки и не съм чел по темата. Подозирам, че може и да не сработи, но не пречи да пробваш малко и да споделиш!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
qn4eto

Ами направих 500 мл разтвор от 2%- 10мл нийм прибавих към разтвор от малко топла вода и 1 ч.л. сапун, допълних в топла водичка до 500 и напръсках обилно листата на дипладенията, която пристигна с бонус белокрилки, а после и доматите, чушките, всички разсадени и разсади. Със засадените видях зор с напръскването на листата отдолу и останах с надежда да съм успяла да уцеля по- голямата част от долната повърхност. Добре, че няма още повод за пръскам при тях, а само профилактично. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
т.гугуланов
преди 12 часа, Боби Димитров написа:

@т.гугуланов В тази тема вече не се предлага, защото свърши :D Дали е по-добро, няма как да знам. В оптималния случай е същото нещо, но имай предвид, че при поръчка на 1 шишенце от 100 мл цената идва към 10 лв с доставката, демек 100 лв/литър.

Благодаря за отговора.

Миналата година поръчвах от посочения онлайн магазин; първия път купих маслото за пръскане, втория - за друга цел.  Нямам декари насаждения, така че малкото количества идеално ме устройва; все пак със 100мл се прави минимум 10-12л разтвор за пръскане. По моите наблюдения, определено има ефект от пръскането с нийм. При пръскане на растения ще си позволя един съвет/предложение към ползващите масло от нийм (по-точно, водо-сапунен емулсионен разтвор на масло от нийм). Процесът на пръскане със силно разреден воден разтвор на каквото и да е представлява изхвърляне на струя извънредно ситни капчици вода във въздушна среда. При това изхвърляне (пулверизиране) винаги водните капчици се охлаждат. Тоест, ако пръскачната ви техника/устройства повзоляват, можете безопасно за растенията да работите с воден разтвор с по-висока температура (45-50 гр.Ц), което дава възможност по-дълго време маслото да бъде ефективно разпръсквано. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

И аз го правя с по-топла вода /около 40 градуса/, защото така по-лесно се прави разтвора и се разпръсква.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Росица Василева

Здравейте!

мои познати пръскаха с нийм срещу чемширената пеперуда ,мисля 2%разтвор.Над 100 гъсеници са изпопадали на 5-тата минута.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Само да ви кажа, че аз напръсках с масло от нийм Цариградското грозде, което беше наполовина изядено, както и няколко съвсем млади овошки до него (по-скоро профилактично) - днес си погледнах овошките (те са на 2 години) и не знам дали случайно или не - по 2те, които не бях пръскал имаше по 2-3 калинки, докато по 3те, които напръсках - нямаше калинки. Не знам дали този факт е релевантен към нийма, ама реших да го споделя :-)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Росица Василева

А каква концентрация ползва и в колко часа пръска?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване