Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Варела

Каолин - дали или?

Recommended Posts

Варела

Въпрос: Някой пръскал ли е с каолин и какви са му наблюденията?

 

Примамки задължително постави, а може да се мисли и в посока пръскане с каолин и от там насетне - отрови на растителна основа, от типа на Пиретрум, нийм и тн.

 

 

Защо питам: попаднах на поста на Боби из градинарските дневници и реших да пофилософствам, защото във фейсбук преди седмица две се заформи дискусия, в която малко "заорах" по въпроса за каолина.. изцяло теоретично, но ми се струва интересно да го споделя..

 

Цялата история тръгна след коментари под снимка на Пол от Шипка (http://www.balkep.org) за тазгодишното нападение от миризливки върху доматите.. и при мен в двора направо ми изсмукаха и вдървиха повечето от по-късните домати.. което не ми попречи да ги пасираме и изядем на сосове и гаспачо де..

Та да се върнем на каолина.. Пол сподели линк към един сайт на английски с възможностите за справяне с миризливките - http://www.tomatodirt.com/stink-bugs.html 

 

Едното от нещата цитирано там беше каолина.. понеже жена ми се занимава с керамика, а каолина е основна съставка в глинените смески, имам практически неизчерпаем източник на каолин - не, че смятам да го "синтезирам" от глината де.. ;) просто мислех да разтроша исъхнала бяла глина (в която повечето е каолин) и да пробвам да пръскам с нея.. После обаче като го попремислих ме обзе съмнение..

 

Идеята за защитен филм от каолин ме наведе на мисълта, че този слой със сигурност ще пречи на фотосинтезата.. та взех, че се поразрових по-надълбоко и се оказа, че в Австралия и Нова Зеландия това си е проблем и даже са правили научни изследвания по темата..

 

Та в едно такова проучване - https://researcharchive.lincoln.ac.nz/bitstream/handle/10182/820/aeru_rr_156.pdf?sequence=1 

(правено още през 1984), в което е описано влиянието на праха (основно от неасфалтираните пътища в Австралия и НЗ) върху отделните култури... няма домати, но има подробно разглеждани случай и за плодове и за зеленчуци.. на страница 62 (страница 44 вътре в документа) ясно си е показано на графиката правопропорционалната връзка между интензитета на светлината и плътноста на покритие, която си върви горе долу 1:1 (под приблизителен ъгъл от 45%).. 

 

Което ще рече, че на теория непрозрачния слой каолин би следвало да забавя зреенето и може би и растежа на самите растения..

Догодина лично смятам да пробвам пръскането - с глина (не с каолин) и да видя има ли забавяне при зреенето и при растежа, че ми стана интересно..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Да споделиш после. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не съм сигурен, че четеш правилно графиката. На 65 стр показва, че лятото на практика максимум 10% от фотосинтезата се забавя. При това другата ос е средно ДНЕВНО отложение на прах в ГРАМА на квм по листата. 10% е пренебрежимо според мен - много хора си слагат 30-50% засенчващи мрежи, които имат много по-драстичен ефект :) Освен това, ти не пръскаш ежедневно.

 

Виждал съм приложение на каолин в овощни градини (декари) и собствениците са доволни от ефекта, но комбинирано с други средства, разбира се. Освен това, завали ли дори слаб дъжд, отмива каолина. Тъй че не е подходящ за пролет/есен. Коментарът ми е по-горе е точно в контекста на плодни дръвчета, иначе в зеленчукова градина не съм го виждал в употреба и аз лично също не съм ползвал.

 

В нашата градина също има много миризливки от най-различни видове/цветове, но понеже доматите не са ми особена мания, не съм забелязал от тях някакви епични поражения. Основно доматите ги губим сега, с гниенето от влага и ниски нощни на фона на високи дневни темп...

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване