9 мнения в тази тема

Вдъхновен от http://farmhack.org реших да започна една такава тема и тук. Всеки българин със сигурност е майсторил нещо в движение с подръчни материали или пък абсолютно нарочно.. та за такива ежедневни хитрости реших да отворя отделна тема.. 

Следва и личния ми пример за оползотворяване на напукания градински маркуч.. най-добре, разбира се, е да не разполагате с такъв ;).. но аз се прецаках с "нещо по-евтинко" и след втората зима се напука до неизползваемост.. затова ми хрумна да го използвам като водач за дъгите на тунелчетата.. така тъкмо за крайните растения ще има повече разстояние от найлона, отколкото ако дъгите са от вътрешната страна на повдигнатата леха..

20161025 180956 COLLAGE

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А от къде взе дъгите за тунелчетата?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А от къде взе дъгите за тунелчетата?

От един "павилион за найлон" от търговиите на Брезовско шосе в Пловдив.. от някаква асеновградска фирма производител.. но цена не помня точно.. мисля, че някъде 30-40 ст. бройката.. продават се на снопчета по 50 бр.   гледам има ги и втора употреба из олх-а.. излизат ми из нета на "пръчки за лехи".. но за колци за домати не стават.. изправени де.. ако ще ги кръстосваш долу по на гъсто за да не полягат растенията ще свършат работа.. има ги кафеви и бели  ... тоя последния линк е от някаква русенска фирма..

Теди хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е ми тва е работата, че ПП тръба идва скъпа за тая цел (а и няма ф10, от ф20 почват комай; пък от ПЕ не съм сигурен, че стават, а и там няма ф10), а баш такива дъги сме купували преди години по 10 ст/бройката от неизвестно къде за другата градина, но имам мъгляв спомен, че бяха произведени от Асенова Крепост (които обаче преди 2 години по телефона отрекоха да са произвеждали такова нещо).

Замислил съм се дали няма да е по-здраво и удачно ако се направят дъги от арматура, защото в нашия случай още ги няма тия сандъци на лехите и скоро няма да ги заима при тия цени на матряла, та арматурата по-лесно би се забила в земята...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Замислил съм се дали няма да е по-здраво и удачно ако се направят дъги от арматура, защото в нашия случай още ги няма тия сандъци на лехите и скоро няма да ги заима при тия цени на матряла, та арматурата по-лесно би се забила в земята...

С две ръце съм за здравината на арматурните пръчки.. такива ни бяха тунелчетата на градината в Беломорски.. с 8мм ставаше най-добре, че 10 мм по трудно се огъва а 6мм е доста нефелно.. кофти момент е допира на желязото в найлона.. особено ако са по ръждиви пръчките.. там първо се протрива найлона.. ако ги блъска и повечко вятър става още по зле..

друг вариант, но там на върховете на колчетата има голямо напрежение, е този: 

тунели Вълчо

Дядо го правеше със черничеви пръчки, забити в земята.. после горе увиваше сизал или тел и го покриваше с найлон.. супер добре му се получаваха в този вариант ранните домати.. защото в тунелчетата с дъгите, растенията много бързо опират в найлона.. а по последния начин си имат достатъчно мегдан за растеж..

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една галерия смъкната на ангро от нета и качена в папка на моя гугъл диск.. 

кръстена беше "101 идеи за пермакултурен дизайн", но доста от нещата са само снимки.. 

има и бая "вертикални градини", на което не съм много фен.. 

черно белите схеми с комиксен шрифт са златна мина, но са на английски..

rururu хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хех, златната мина са всъщност златни късчета, извадени от баш златната мина - Designer's Manual на покойния вече дядо Бил :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Попаднах на много добра идея за направи-си-сам плодоберачка.. точно навреме за ябълкобера.. ако го бях намерил миналата година нямаше да се набутам 12 лв. за най-евтината..

Само една добавка от мен.. бутилката трябва да се хване и с една видийка за пръта, че иначе 100% ще се посуква.. и предполагам, че ще трябва де се жертвате и да си купите бутилка от "марково" газирано или поне от газирана вода, защото от минералната вода са доста тънички..

599bd4d08d978_FruitPicker(10).JPG.5929653b772b3173d01e38e7b72916b5.JPG

Photo taken from the original post by Allan Douglas 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.