Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Варела

Вдъхновен от http://farmhack.org реших да започна една такава тема и тук. Всеки българин със сигурност е майсторил нещо в движение с подръчни материали или пък абсолютно нарочно.. та за такива ежедневни хитрости реших да отворя отделна тема.. 

 

Следва и личния ми пример за оползотворяване на напукания градински маркуч.. най-добре, разбира се, е да не разполагате с такъв ;).. но аз се прецаках с "нещо по-евтинко" и след втората зима се напука до неизползваемост.. затова ми хрумна да го използвам като водач за дъгите на тунелчетата.. така тъкмо за крайните растения ще има повече разстояние от найлона, отколкото ако дъгите са от вътрешната страна на повдигнатата леха..

20161025 180956 COLLAGE

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

А от къде взе дъгите за тунелчетата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

А от къде взе дъгите за тунелчетата?

 

От един "павилион за найлон" от търговиите на Брезовско шосе в Пловдив.. от някаква асеновградска фирма производител.. но цена не помня точно.. мисля, че някъде 30-40 ст. бройката.. продават се на снопчета по 50 бр.   гледам има ги и втора употреба из олх-а.. излизат ми из нета на "пръчки за лехи".. но за колци за домати не стават.. изправени де.. ако ще ги кръстосваш долу по на гъсто за да не полягат растенията ще свършат работа.. има ги кафеви и бели  ... тоя последния линк е от някаква русенска фирма..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Е ми тва е работата, че ПП тръба идва скъпа за тая цел (а и няма ф10, от ф20 почват комай; пък от ПЕ не съм сигурен, че стават, а и там няма ф10), а баш такива дъги сме купували преди години по 10 ст/бройката от неизвестно къде за другата градина, но имам мъгляв спомен, че бяха произведени от Асенова Крепост (които обаче преди 2 години по телефона отрекоха да са произвеждали такова нещо).

 

Замислил съм се дали няма да е по-здраво и удачно ако се направят дъги от арматура, защото в нашия случай още ги няма тия сандъци на лехите и скоро няма да ги заима при тия цени на матряла, та арматурата по-лесно би се забила в земята...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Замислил съм се дали няма да е по-здраво и удачно ако се направят дъги от арматура, защото в нашия случай още ги няма тия сандъци на лехите и скоро няма да ги заима при тия цени на матряла, та арматурата по-лесно би се забила в земята...

 

С две ръце съм за здравината на арматурните пръчки.. такива ни бяха тунелчетата на градината в Беломорски.. с 8мм ставаше най-добре, че 10 мм по трудно се огъва а 6мм е доста нефелно.. кофти момент е допира на желязото в найлона.. особено ако са по ръждиви пръчките.. там първо се протрива найлона.. ако ги блъска и повечко вятър става още по зле..

 

друг вариант, но там на върховете на колчетата има голямо напрежение, е този: 

тунели Вълчо

 
Дядо го правеше със черничеви пръчки, забити в земята.. после горе увиваше сизал или тел и го покриваше с найлон.. супер добре му се получаваха в този вариант ранните домати.. защото в тунелчетата с дъгите, растенията много бързо опират в найлона.. а по последния начин си имат достатъчно мегдан за растеж..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Една галерия смъкната на ангро от нета и качена в папка на моя гугъл диск.. 

 

кръстена беше "101 идеи за пермакултурен дизайн", но доста от нещата са само снимки.. 

 

има и бая "вертикални градини", на което не съм много фен.. 

 

черно белите схеми с комиксен шрифт са златна мина, но са на английски..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Хех, златната мина са всъщност златни късчета, извадени от баш златната мина - Designer's Manual на покойния вече дядо Бил :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Попаднах на много добра идея за направи-си-сам плодоберачка.. точно навреме за ябълкобера.. ако го бях намерил миналата година нямаше да се набутам 12 лв. за най-евтината..

Само една добавка от мен.. бутилката трябва да се хване и с една видийка за пръта, че иначе 100% ще се посуква.. и предполагам, че ще трябва де се жертвате и да си купите бутилка от "марково" газирано или поне от газирана вода, защото от минералната вода са доста тънички..

599bd4d08d978_FruitPicker(10).JPG.5929653b772b3173d01e38e7b72916b5.JPG

Photo taken from the original post by Allan Douglas 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Ся за тая гавра с мрежа от изолация сигур ш'ма "благославяте" ама имах само нея под ръка и реших да спастря нещо анти заешко за през зимата.. не че в село ще вземе да се набута някой див заек..

IMG_20191117_132341.thumb.jpg.0c62ad2f35e30867d6f9885e4e244cba.jpg

"Тропосана" е с въже за простор от онези с телчето в средата.. най-лесно торпоската щеше с тел да се получи, ама и тел не ми се намираше под ръка..

IMG_20191117_132350.thumb.jpg.ff2b5699ed0c410f7e19e78017206bbc.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Латинката е трепач - да ти се намира някое друго семенце? Че аз таз пролет купих и не изникна нито едно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@Евелина раздаваше семена от повивни латинки! Нейните са най-държеливи от тези, които съм пробвал да гледам (но и те падат в боя със зелевата бълха).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 1 час, Миленка написа:

Латинката е трепач - да ти се намира някое друго семенце? Че аз таз пролет купих и не изникна нито едно.

Ша питам баба Фота.. нейна селекция са ;) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
РозмариН

Точно се чудех как да формулирам тема, че за един точно хитропетровски проблем да питам и срещнах тази!

Та.... с какво най-практично /бързо, лесно, с минимум средства/ могат да се запълнят фуги между дъски? Става въпрос за облицовани с дъски стени /мисля, че е чам/ лакирани или байцвани - Божа раУта - заварено положение. Някой много успешно си е оставил ръцете  при целия градеж и като изключим приятния визуален ефект е тежко непрактично за обитание от гледна точка на въздушните течения и аромати, които се вихрят в помещението целогодишно. Тъй като се ползва временно и не съм собственик се търси някакъв компромисен вариант. Мислех за кит за дърво с подобен цвят, но като чета описания - полага се преди шлайфане и лакиране на дървесина, което не е пък случая.... 

Знам, че доста хора тук имат опит и работят с дървесина, ще бъда благодарна да се включат с идеи и препоръки.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

На мен готовите китове не ми харесват, много са ми изкуствени. Какъв материал ще избереш зависи колко са големи фугите. Ако намериш нещо от типа на едновремешните кълчища, с които свързваха тръбите при ВиК инсталациите, тъпчеш вътре, но и нямам идея към днешно време колко е бюджетно.

Другият вариант, който се ползва много, за да не се вижда разликата в запълнената дупка и основата е да се вземат триците от рязането на същото дърво, смесват се с лак до много гъсто и се запълва. При теб, ако ползваш този вариант (от всяка дърводелна можеш да вземеш чувалче-две, колкото ти е нужно, от магазина лак), ще има разлика в цвета, защото дъските вече са потъмнели от времето.

Ако са по-широки фугите, можеш да забъркаш наситнена слама и глина. 

Всичко зависи какъв изглед търсиш на помещението. Ако това е ламперия, не разбирам защо има течения, проблемът силно вероятно да е другаде и целите тези гимнастики да със запълване на фуги да се окажат излишни. 

п.п. Човекът, ковал ламперията, може да не си е оставил ръцете, а дървесината да не е била изсъхнала добре и впоследствие при съхненето да са се отворили фуги.

и п.п. на п.п.-то някоя снимка няма да е излишна

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
РозмариН
преди 48 минути, Миленка® написа:

На мен готовите китове не ми харесват, много са ми изкуствени. Какъв материал ще избереш зависи колко са големи фугите. Ако намериш нещо от типа на едновремешните кълчища, с които свързваха тръбите при ВиК инсталациите, тъпчеш вътре, но и нямам идея към днешно време колко е бюджетно.

Другият вариант, който се ползва много, за да не се вижда разликата в запълнената дупка и основата е да се вземат триците от рязането на същото дърво, смесват се с лак до много гъсто и се запълва. При теб, ако ползваш този вариант (от всяка дърводелна можеш да вземеш чувалче-две, колкото ти е нужно, от магазина лак), ще има разлика в цвета, защото дъските вече са потъмнели от времето.

Ако са по-широки фугите, можеш да забъркаш наситнена слама и глина. 

Всичко зависи какъв изглед търсиш на помещението. Ако това е ламперия, не разбирам защо има течения, проблемът силно вероятно да е другаде и целите тези гимнастики да със запълване на фуги да се окажат излишни. 

п.п. Човекът, ковал ламперията, може да не си е оставил ръцете, а дървесината да не е била изсъхнала добре и впоследствие при съхненето да са се отворили фуги.

и п.п. на п.п.-то някоя снимка няма да е излишна

@Миленка® съвсем правилно хвана драмата за ушите.  И дървесината не е била изсъхнала добре, но и не е ясно отдолу каква изолация има .... и има ли изобщо... :rage::confounded::wacko:

А... изглед.... идеята е да не е грозно и после да трябва да се прави основен ремонт, макар че, мен ако питаш с тия проблеми трябва всичко да се махне и да се види отзад какво се случва.... /собствениците държат повече на визия, а не на функционалност, защото не ползват помещението и.... са си такъв тип хора, но да са живи и здрави, техно си е..../.

Да, ето някакъв опит за снимка. Фугите са навсякъде и с различни размери. Тук даже е прилично положението на снимката....

spacer.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Тц, каквото и да направиш, ще го оплескаш и ще стои грозно. Съветите, които дадох по-горе е за широки фуги, с ветровете в стаята както го описа, останах с впечатлението, че става дума за фуги от порядъка сантиметър нагоре. Това аз не бих го пипала. Ветровете най-вероятно са от неуплътнени прозорци и врати.

Между другото на мен ми харесва, но аз не съм критерий, защото аз не обичам изпънатите по конец съвременни жилища с перфектни ръбове на стените, върху които като кацне муха, ще се разчекне и мдф/пдч мебели (затова си и купих 90 годишна къща). И както казва мъжът ми: Колкото по-очукано и старо, толкова повече ще се хареса на Миленка.

п.п. Ако един ден дойдеш в моята къща и видиш дюшемето, определено ще си в потрес (щом горната ламперия не ти харесва), а аз със зъби и нокти го защитавам и не давам да се пипа :D

Редактирано от Миленка®
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Това на снимката ако е прилично положение, мани-мани! Но ми е интересно откъде е това течение дето пишеш? Иначе с еластичен ПУ пълнител и после целокупно боя връз всичко ще се скрият зад фугите, но нито ще е много лесно, нито много евтино, а и ако ще се влагат каквито и да е пари и сили, защо да се комбинират нещата със собствениците и да си стане как си требе?

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Може да пробваш с акрилен паркетен уплътнител. има го в различни цветове: бук, дъб, бреза и т.н.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Друг вариант е да се наковат летви, които да скрият фугите(и следите от запълването им)

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване