Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Svilena Racheva

Китайско Зеле (Brassica Chinensis)

Recommended Posts

Svilena Racheva

Този лесен за отглеждане зеленчук, добиващ все повече популярност у нас, е една от най-старите отглеждани в Китай култури. Засаден в есенната градина, на около 60 см. един от друг може да достигне завидни размери. Може в реда да се редува с брюкселско зеле, или карфиол, изискват една и съща култивация. Няма почти никакви неприятели, но да не е близо до царевицата, защото ще го нападнат царевичните червеи.



От това мнение е създадена статия

post-31-0-02752200-1425619044_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На есен какво слагаш в земята - семена или разсад? И за колко време става с такъв размер?

 

А как е на вкус, има ли зелев или по-скоро марулест вкус?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

Аз съм чувал, че плужеците умират за него, което е и причината да не сме го включили в тазгодишните експерименти.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
lina

Купих си семена от китайско зеле и бок-чой (пак чой), но нямам опит в отглеждането. Моля, дай разяснение за срокове на сеитба и разсаждане!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Сях китайско зеле, но няма да повторя. От няколкото корена, сигурно двайсетина, само една глава се оформи добре. Не съм очарована от вкуса, макар че дори консервирах зелените листа на тези зелки, които не успяха да се превърнат наистина в зелки, а останаха по-скоро като марули. За разнообразие става, но не успя да ме спечели. За салата ми хареса тази, която беше станала на твърда зелка. Другите - нищо особено. :) Сях го като втора култура. Възможно е да не му е харесал климатът или почвата. Главестото зеле, което му правеше компания стана съвсем прилично, дори едро. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
сандар

          Имам известен опит в отглеждането на Китайското зеле, всъщност тази му разновидност, известна като Пекинско

зеле. Пет или шест пъти се опитах да го отгледам напролет, но се оказа невъзможно-растенията тръгват да правят семена, защото Китайското зеле е растение на късия ден. При цикъл на развитие около 4 месеца, за да даде зелки, а

не семена, трябва да се сади около 1 януари, т. е. при нашия климат пролетна реколта може да се получи само в оранжерия.

           Опитът ми с есенното засаждане е изцяло положителен и за това ще го споделя. Сея семената в пластмасови

кофички от кисело мляко или такива за вода. Слагам в кофичка по две семена за сигурност, но понеже са сравнително

скъпи, понякога и по едно - излизат около две-трети от посятите. Семената сея между 1 и 15 август. След около месец

растенията са готови за засаждане на постоянно място. Засаждат се заедно с пръстта. По-нататък отглеждането на Китайското зеле не се отличава от отглеждането на обикновеното. Понася добре торенето с комплексни торове и амониева селитра. разбира се в разумни граници. Дългогодишният ми опит показва, че трябва да се купуват семена от

само от специализираните магазини, иначе изненадите са многобройни. Препакетираните семена тази година са масово явление.

           Колкото до кулинарната употреба на Китайското зеле, освен за салата в пресен вид препоръчвам използването

му за приготвяне на рязано кисело зеле - за мене става по - вкусно от приготвеното с обикновено зеле.

           И да допълня, че моите зелки стават с размер като тези в магазините и по - едри, но трябва да се полива редовно, по възможност всеки ден - зелето е голям консуматор на вода.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване