Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Гост

Благодаря. :)

Имам едни съмнения при топлия климат дали цимента няма да затопли прекалено и да навреди. 

Твърде съм зает с перспектива към още повече и си мисля, че няма да имам лесна възможност да правя капиталови реконструкции, затова търся по- траен вариант. 

Това с коловете ми харесва,  макар да нямам налични. 

И друго,  има доста къртици, май без рабица  няма да стане. Та въпроса ми е, ако сложа рабица,  на каква дълбочина е добре да бъде?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Къртиците не са проблем, аз даже ги харесвам много, вършат страхотна работа в нашата градина. Виж, сляпото куче вече е друга работа! Рабицата можеш да я сложиш и на повърхността на почвата, но в тоя случай ти препоръчвам минимум 40 см височина на стената на лехата. А за коловете - ти не беше ли с голям двор да завъдиш някъде диви вишни или акации? За 5 години си готов с матряла :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Абе и на мен ми звучи добре да не си усложнявам живота и само с бордюрче да мина. Най- много труд отива в плевене на пътеките и бордюрите. Него искам да избегна.

Сещам се и друго, ако направя постоянни лехи, няма да се оре. С внасяне на оборска тор и др. подобни ще се реши ли въпроса, понеже си остава една и съща пръст.

Имам да режа доста дръвчета из двора, за да разчиствам и реално ще имам доста материал. Но 40 см. ми се вижда много, ще помисля. 

Голям е двора, но мисля да слагам плодни дръвчета. Ей го, утре ще търся да взема три круши. Да си имам подложка, ако не друго. 

Миналата седмица засадих две череши. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

И аз съм на вълна повдигнати лехи. Нямам материал за дървени кошове и трябва да си набавя капаци или кофражни дъски, но не намирам на сносна цена, гният бързо и е предпоставка за поправки и допълнителна работа в годините напред, а главната идея на тези лехи при мен е да не се занимавам повече, след като веднъж съм ги вдигнал. От друга страна в ОЛХ е пълно с обяви за подаряващи керемиди и тухли. С тях би станало почти вечно, но остава въпроса с транспорта. Сметнах, че за около 4 на 1м. леха с тухли единички поставени на дългата тясна страна вертикално ще са необходими 72 тухли за височина от 36см., което е прилично, но за 10 такива лехи, бройката тухли става прилежна....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Лозко, 72 тухли е много малко ми се чини? Ти си по точните сметки, но преди 3 години докарахме 120 тухли подарени от ОЛХ и бяха съвсем малка купчинка на едно паленце.

Втори проблем, повечето от тях през това време на открито се разпаднаха. Ще ти направя снимка на една тухла, която е била здрава на есен, сложил съм я да затиска един найлон, а сега е просто купчинка червена пръст. Едвам събрах 30тина тухли и то начупени, за да си оградя огнището. Явно или не са били добре изпечени (все пак са от някаква съборена стара къща), или не им понася това да ги вали дъжд и сняг и зимата да мръзнат и тн. Та по тая причина се отказах от тухли аз, защото качеството е неясно и явно не са толкова държаливи.

С керемиди съм мераклия, обаче не мога да измисля как да се държат 2 реда един върху друг и да е държеливо на деца, които ще се подпират, качват, ритат, падат и сядат на тоя ръб.

Та в крайна сметка реших да направя тест за себе си, с чамови дъски. Ще взема калибровани 400х15х2.5 от Емсиен, горя ги по твоята технология, но без да ги стържа особено, само ще ги премета леко, че няма време и не ми се цапа. Забивам на 2 метра по едно заострено 5х5, винтове после покрити с талаш с лепило и така. Три дъски високо. После оформям пътечката и вероятно най-долната дъска ще дойде леко вкопана.

Защо съм решил да го пробвам? Защото като на есен копа багера окопа надолу, изкара едни засипани от ПРЕДНИЯ багер стари палета от строежа. Демек това са седяли 4 години и 3 зими под почвата скрити палета. Изцяло закопани, отгоре топка сме ритали без да разберем за тях. Тия палета, които бяха от дъски, макар и мръсни дъските, не бяха изгнили изобщо. Едната дори я изтърках с телената четка за скарата да видя как е и си е супер. Та имам подозрение, че няма ЧАК толкова бързо да деградират тия чамови дъски, като се има предвид, че едната им страна ще е на въздух. 

В същото време съм почнал да култивирам микро гората от акация и бряст, та докато изгният тия дъски, ще имам алтернативи!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Бобка, има вероятност да не са изгнили заради липсата на кислород под земята, но това е отделен въпрос. С обгарянето ще им удължиш живота несъмнено, а и за тухлите си прав, че не знаеш на какви ще попаднеш, но съм виждал такива покрай срутени къщи, обрастли с мъх и съвсем здрави. Явно е въпрос на късмет да уцелиш подобни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 1 час, Димо 33 написа:

За повдигане на лехи, да кажем 15-20 см. може ли да се използва траен материал. Примерно циментови бордюри и так дале. Идеята не е толкова във философията на повдигнатите лехи, а в спестяването на труд и в по- трайното решение. Дървените трябва да се подменят и т.н. 

И пътеките да засипят с камъчета върху геотекстил примерно. 

 

С циментови колове са "оградени" цветните лехички в двора.. сложих оградени в кавички, защото като прекопаеш 2-3 пъти лехата и като стъпваш по циментовите колове те яко се закопават и няма много файда от тях - да вдигнат нивото на лехата имам предвид..

Чичо ми пък преди години си беше оградил цветята с едни половинки нормални керемиди (счупени/рязани през средата), които уж са по-дебели и от турските, но хич не се оказаха дълговечни - чупеха се много лесно - само като ги закачиш с мотичката и хвръква някое ръбче..

За ограждане със остатъчен дървен материал бях писал преди това - не бих повторил операцията..

Ако е сухо като в Пловдив задължително ти трябва капково - лятото ягодите трябвше да ги поливам през ден, максимум два..

Пътеките според мен най-добре ги затреви, но ги направи с широчина една моторна косачка - директно косиш и мулчираш лехите.. така е при Пол от Шипка и това за мен е най-хитрия начин за повдигнати лехи, който съм виждал - с минимум усилия за поддръжка, а и като вложени материали за изработка..

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 1 час, Боби Димитров написа:

С керемиди съм мераклия, обаче не мога да измисля как да се държат 2 реда един върху друг и да е държеливо на деца, които ще се подпират, качват, ритат, падат и сядат на тоя ръб.

Та в крайна сметка реших да направя тест за себе си, с чамови дъски. Ще взема калибровани 400х15х2.5 от Емсиен, горя ги по твоята технология, но без да ги стържа особено, само ще ги премета леко, че няма време и не ми се цапа. Забивам на 2 метра по едно заострено 5х5, винтове после покрити с талаш с лепило и така. Три дъски високо. После оформям пътечката и вероятно най-долната дъска ще дойде леко вкопана.

 

Бобо, керемиди + деца = сиик ен дистрой - недей!
Видии също не - аз моите ги правих с 4, 5 и 6 см(дължина) от черните винтове за гипсокартон - като навали дъжда/ затисне снега и раздуе чама - направо ги къса.. после на първа пролет си ги пре-наковах с пирони и не са мръднали..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

@Варела 

Май си прав, на тази суша без капково ще имам проблем. Ще взема да  оградя с дъски само, а пътеките ще мулчирам със зебло. Да изкараме някак сезона, пък за догодина ще имам време да го измисля. С косачка може по- късно, не е лоша идея принципно. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За пироните - прието! За керемидите - тъй или иначе не зная как да го изпълня, просто има изобилен безплатен матрял, тва е обаянието! Сега последно един приятел ми предложи кофражче, редиш хоризонтално керемиди, ред цимент, ред керемиди :D

Хвърлих поглед назад в темата - няма много детайлно инфо как си направил лехите, а в линкнатото ентри в албума пък няма снимки: https://bezmotika.com/blogs/entry/68-повдигнати-лехи-част-3-резултат/

Не е за пренебрегване фактът, че палетата (които давам за пример по-горе) са всички със знак HT - heat treated, уж за устойчивост.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

@Боби Димитров ще ги наснимам и ще кача.. макар, че те от 5 в момента останаха горе-долу здрави само 3 лехи.. тъкмо сега на пролет ще е видно какво ще трябва да им ремонтирам.. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

С тези бордюри, ограждането на една леха 12 метра ми излиза 108 лв. и е вечно. Ако ползвам дървен материал, няма да е по евтино, пък и има малка трайност. 

Догодина ще пробвам сигурно. :)

https://www.suhstroi.com/gradina/gradinski-bordyur-100-cm.html

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Височина само 25, като закопаеш 10 или повече за стабилност, не е особено висока. Аз се целя в минимум 30 см над кота пътечка, за предпочитане 40. Ако не го вкопаваш ще трябва примерно арматура забита. Ако пък има двойно по високи бордюри, може и да стане интересно.

Много добри бетонни блокове за подпорни стени има, които се редят със застъпване нагоре, но са доста широки и освен това не са евтини.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

На теб ти трябва височина, да. 

При този климат, реших да избегна високите лехи, само главоболия ще имам. Реално, ще оградя лехите, което не е малко, понеже бордюрите са най- големият труд. А, пътеките ще мулчирам,  засипя или нещо подобно. 

За тази година ще ползвам за пътеките геотекстил. Не е еко, но сега това мога... 

Големите блокове ги знам, направо пейки можем да оформим по ръба на лехата.  Няма да са особено естетични. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
На 07/03/2019 at 0:18, Варела написа:

@Боби Димитров ще ги наснимам и ще кача.. макар, че те от 5 в момента останаха горе-долу здрави само 3 лехи.. тъкмо сега на пролет ще е видно какво ще трябва да им ремонтирам.. 

Ето обещаните снимчици на лехите преди да се захванем да ги оправяме.. след 3 зими и 2 сезона експлоатация бяха доста изкъртени основно по ъглите и изметнати най-вече, когато междинната спънка, за която се закрепват е на повече от 1,5 м разстояние..

Едната вече е с основен ремонт ;) но както казах и преди при мен дъски куфражни има бол.. времето не стига..

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Варелче, тъй като гледам, всички направени по-грамотно лехи са си много добре. Че тук-там се отворило, не е драма. Там, дето поначало е бил зле матряла или не е хванат добре, там е по-щета. Но ъглите дето си снимал, не видях нищо непоправимо. Предвид, че имаш безплатен матрял, че и то добър ми се вижда на много места, а аз трябва да го купя за 350-500 лв кубика, отделно летвите 5х5 за забиване, прави сметка и не се офлянквай, а потягай лехите!

Само се сетих да питам, тия маркучи вън са за слагане на обръчите ли? Реално "крепежите" на лехата са вътре, една дъска през 2 метра?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 6 минути, Боби Димитров написа:

Само се сетих да питам, тия маркучи вън са за слагане на обръчите ли? Реално "крепежите" на лехата са вътре, една дъска през 2 метра?

 

Да, укрепващите "спънки" са вътре - пак от същите дъски..  Режа дъската по диагонал/ под много остър ъгъл за да си стане директно заостряне за да влиза в пръстта и я набивам с гумен чук, че инак чама много се цепи.. 

А маркучите са за това да.. да слагам в тях обръчите за да не се налага да ги натискам в пръстта, където един потъне прекалено много, а друг пък не иска да влезе хич.. но се оказаха не толкова функционални, колкото си мислех.. но туй някъде го бях писал в друга тема - трябва там да направя "разбор"..

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

А нимой ли примерно обръчите да се забиват вътре у лехата, хем дъските ще ги държат, хем по-рохко?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
Just now, Боби Димитров написа:

А нимой ли примерно обръчите да се забиват вътре у лехата, хем дъските ще ги държат, хем по-рохко?

Ам чи мой, мой ама като уцеля некое парче керемида и нъц трябва да вадя, да местя в ляво/дясно с 5 см... а найш как мразя да ми се разваля МОНКската подредба.. обръчите ако не са през 33,33 см и нЕмоАдазаспА.. :D:D

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Извинявай, не знаех, че имаш толкова обострено OCD! Аз на размери и точност в градината не държа, ако е с точност до метър - става! Както казваше мой приятел от Харманли, всичко под метър е размер нюню!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване