43 мнения в тази тема

Една от причините, да не съм се спирал на високите лехи е, че не съм се сетил за лесен, приятен на вид и траен вариант, който винаги мога да разкарам, ако ми дойде друго на ум. Т.е., би трябвало да е с дърво, но с какво да го защитя, та да не изгние дълги години?

Харесвам терасираните терени и затова ми дойде на ум, да си оградя градината с висока леха по цялата й граница. Като по този начин, да създам и защитна граница срещу навлизането на плевелите (борбата с плевелите е тема, която все се каня да пусна).

Камъните са много приятен вариант, но първо много камъни и много мъкнене трябва и второ, ако реша да правя нещо друго, пак трябва много мъкнене да ги разкарам.

Ако е дърво, два варианта има за мен - дъски и ритловици. Дъските според мен, по-лесно мога да ги импрегнирам с нещо си. Но ритловиците ще издаянат по-дълго, предвид повечето дървесина, като стена? Освен това, не са и кой знае колко скъпи. Ако ползвам дъски, ми се иска, след като ги импрегнирам с нещо си, да им придам някак по-естествен и състарен вид, или да разчитам на времето за това... Не искам да изглежда "чисто ново". Чудя се и за някаква хидроизолация отвътрешната страна на стените, като например някакви битумни мембрани.

По тези високи лехи по границата, мога да садя и разни висящи насаждения, които да разчупват гледката от стените. Някои по-големи камъни покрай стените. Цветя, ягоди, подправки. Всъщност, всичко може да се сади там. Даже и някакво езерце допълнително мога да вмъкна там, за да е на по-високо ниво от текущото ми и да направя така желаната от мен циркулация на вода през градината с една допълнителна помпа. Някои високи лехи, могат да се превърнат и в пейки. 

Тук-там трябва да оставям тунелчета, за свободно преминаване на таралежи и други твари, предвид, че високите ми лехи, ще са във формата на преграда на градината.

Имам доста стари керемиди на склад. вариант е и тях да ползвам, поставяйки ги от вътрешната страна на стените на високите лехи. Да направят нещо, като въздушна преграда между почвата и дъските. Да може влагата лесно да бяга от дървесината.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гого, ако правилно съм те разбрал, искаш върху кота 0 да насипеш примерно 30 см висока почва, широка примерно 1 метър, да стане нещо като висок пръстен/ограда около баш градината? И това някак да пази вътре от вън?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, предвид, че градината ми не е целият двор. Проблем ми е, че като почистя коренища от троскот покрай границата на зеленчуковата градина, другата година пак е същото, защото отвън отново навлиза пущината. Не ме е страх от семена, защото с тях се боря успешно с мулчиране. Искам, веднъж като почистя корен по корен всичко многогодишно, да не ми се появява отново в огромни количества.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.