Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Как се сади овощно дръвче (фиданка)

Recommended Posts

Боби Димитров

Ако гледаш The Permaculture Orchard филма със Stefan Sobkowiak ще чуеш същото. Ако прочетеш The Holistic Orchard на Michael Phillips ще видиш същото. А ако върнеш страница назад в темата, ще видиш и от мен същото, с опит дългогодишен от комшията по темата, макар и различен като логика ;)

Аз смятам, че добавките трябва да са top dressing. А това, че има колкото хора, толкова и идеи и методи, е друга тема.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 21.11.2016 г. at 16:12, Боби Димитров написа:

В нашия вилает се гледа с недобро око на слагане на оборска тор в корени на младо дърво. Тая тор привлича червея, а той привлича къртицата. Комшията, за когото писах, че ашладисва диви дървета по полето, е садил в долния им двор над 20 фиданки разсрочено в няколко поредни години преди време, точно с няколко кофи тор (овча). Всички са били подкопани от къртица и изсъхнали. Симптомите са, че на пролет се раззеленява, защото има запас в камбийя, но някъде в началото на лятото - изсъхва. Като откопаеш корена, отдолу е една пещера.

Aз толкова много тор не съм слагал - най-много по една-две лопати. Но имам две млади растения, които много страдат от пустата къртица. И видимо отгоре всичко беше наред, но не расте. Оказа се, че подкопала и оголила корените (на лешника). Та ако е за къртицата е разбираемо.

Иначе виждам логика в това да не садиш в напълно различна от околната почва. Затова винаги съм гледал торта да я размесвам. Но и почвата ако е бедна, неторенето добре ли е за дръвчето? И отгоре същото ли е?

Мерси за линковете - ще ги прегледам.

Само да добавя, че Кирил Донов (палми.бг) твърди, че няма смисъл при садене на овошка на гол корен да се слага тор, по причина че липсата на развити влакнести корени правела торта неусвоима (на първо време поне).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Аз слагам оборски тор при засаждането. До 20% от общата смес и само добре отлежал. Къртици нямам. Ако придобия ще си купя уред за отблъскване на къртици, че другата алтернатива ме плаши. Първото време до появата на кореновите разклонения, може да е само 1-2 седмици. А, оборският тор ще се ползва доста след това. Почвата също става по- рехава и пропусклива. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 11 часа, Kalam Mekhar написа:

Аз слагам оборски тор при засаждането. До 20% от общата смес и само добре отлежал. Къртици нямам. Ако придобия ще си купя уред за отблъскване на къртици, че другата алтернатива ме плаши. Първото време до появата на кореновите разклонения, може да е само 1-2 седмици. А, оборският тор ще се ползва доста след това. Почвата също става по- рехава и пропусклива. 

Уредите вършат добра работа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Александър Ал написа:

Уредите вършат добра работа.

И фокстериера ще свърши, но ще трябва да засадя градината отново. Усети ли плъх, копае в камъни и тухли. Една градина няма да му се опре изобщо.

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Следната дискусия произлезе в чата тия дни и частично влиза в темата. Ще си позволя да я копирам (контекстът е една новопосадена вишничка, която беше почнала да вехне тия дни):

Цитат

Славянски: Изкопах вишната да видя нещо да не я гризе отдолу. Нищо. Но почвата беше подгизнала. Май това е проблемът. Не е имало толкова дъжд уж... Най-вероятно ще загине. Може би трябваше да я сложа над нивото на грунда? Кофти глинеста почва за такива малки дръвчета. А се беше разлистила.

Димо 33: @Славянски , кофти. При мен три камчатки около капчука са дали фира от подгизване... Нищо, за засадя хрян на тяхно място, той обичал вода.

Славянски: @Димо 33 напълно изгнили? Ами не обичат наводнено.

Аз тая вишня/вишнап я посадих зимата. Уж да се полива... То и сняг колко валя...

Димо 33: Не съм ги гледал, но са умрели.

Славянски: Кои са заминали?

Димо 33: Вишна ще засаждам и аз на есен. И двата лешника не тръгнаха, явно са ми ги дали умрели. И една смокиня не й се получи. Останало за сега е ок. Май са от нимфата само. Но те се паднали там...

Славянски: Сигурно съм я налял повечко вишничката. Не ѝ е малък коренът уж. Ако тръгне, ще е чудо. Няма да я поливам, само я заринах. Една черешка умря миналото лято от водите на няколко метра от това място.

Може би за рискови, малки растения е най-добре да се садят след зимата. Ето и на Ру паупаутата не са добре. Пеканът ми и той замина. Тия нимфи бяха дребни, нали?

Димо 33: Да, доста. Но ще да е от водата.

Което ми напомня за един съвет от Веселин Орешков в неговото книжле/листовка "Планински лимон: Ръководство за отглеждане (ще си позволя да копирам текста). Макар да касае специално японските дюли/планинския лимон/хеномелеса, мисля, че има какво да се взаимства при посаждане на дървета и храсти като цяло, а ръководството му си струва да се притежава.

IMG_20200508_001955.thumb.jpg.486a6748a469ab694ec0a877e3a34eff.jpg

IMG_20200508_002143.thumb.jpg.693133aae8ed97c46d4b03d80f525474.jpg

IMG_20200508_002244.thumb.jpg.1a828069318eb009090eb5cc73fb1786.jpg

Простете за качеството, но не съм го сканирал, а го снимах. На южни склонове препоръчва есенно засаждане, а на северни - пролетното. Мисля си, че млади и малки фиданки има риск да измръзнат или да умрат от влага при много влажна почва през и към края на зимата. В моя случай почвата в периферията на ямата за дръвчето беше доста по-суха и трошлива от тази в ямата.

Обръщам внимание и на @Александър Ал, който тия дни ще сади японски дюли. Тънките коренови власинки са много важни и ако ги няма или се наранят или слепят, ще страдат растенията. Дебелите корени мисля не усвояват вещества като тънките коренчета. Те служат основно за опора на растението и държат системата от по-млади корени. Също се препоръчва кореновата шийка да запази позицията си по отношение нивото на пръстта. Орешков добре го е написал :)

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
vsharkova

Откопах една дюля пред блока вчера, и мисля да я посадя. Толкова късно дали ще се хване ? Има ли някой опит с толкова късно садене?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 7 часа, vsharkova написа:

Откопах една дюля пред блока вчера, и мисля да я посадя. Толкова късно дали ще се хване ? Има ли някой опит с толкова късно садене?

Трудна работа. Слънцето вече си е значителна сила. Много по- голям шанс имаш, ако отрежеш стъблото почти до земята и оставиш само една спяща пъпка малко над нивото на почвата.След, като засадиш и полееш дръвчето, покрий и тази пъпка с рохка почва за около две седмици. След това, можеш леко да я разровиш, когато видиш, че има прогноза за 2-3 по- хладни дни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
vsharkova

Благодаря много! Ще опитам пък ще видим какво ще стане. Мислех за догодина да я оставя или за есента, ама всичко се мереклиса да я унищожава, то кучета, то пияници и накрая решиш, че така и така няма да оцелее та ще и дам шанс и ще постъпя както казваш. Ще я засадя на сенчесто място и без това, ще я отрежа и заровя, обилно ще я полея пък ако има късмет да действа. То под Белоградчик нощите са хладни, но през деня има прогноза за горещо време.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Ako e разлистила... може и да даде фира. Поливай повече и то надвечер.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@vsharkova Ако е форсмажорно и няма никакъв шанс да оживее до есента (примерно ще минава багер и тн), може да се пробва сега, но иначе не бих я откопал изобщо. Ако ще следваш на Калам съвета (който е добър), защо не го направиш на място, няма да пречи на пияниците като не я виждат? И прочее каква е дюлята? Явно не е голяма, щом можеш да я откопаеш? Какъв сорт е, нещо уникално ли е? Щото ако е просто дюля... Навсякъде има безброй дюли, които можеш да си откопаш когато искаш в удобно време...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Моят опит с неприхванати фиданки е главно с лошо изкопани такива, почти без влакнести корени, и въобще дори да съм ги поливал, дават фира скоропостижно. Някои се хващат, но за две-три години растеж почти няма. А то дори купени от разсадник дръвчета за три години нямат много по-големи корени. Местил съм такива неколкократно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Понякога овошките не се хващат, дори когато мислим, че правим всичко както трябва. Дали измръзват или корените им са твърде увредени, или са изкопани твърде рано - според мен е добре да разберем причината. Разбрах и за случай на загиване на млади фиданки заради твърде алкална почва и то голям процент. На мен лично повечето или почти всички ми се хващат, но пък вървят слабо. На други места се е случвало въобще да не тръгнат и не знам причината.

Сега съм насадил едни бадеми и точно с бадеми човекът е имал нулево захващане. Предполагам има значение спецификата на почвата и мястото. Съсипвал съм череша, загинала от твърде много влага (посадена в ниско място, където течеше вода). Някои казват да скъсиш на метър дръвчето, други викат, че още същото лято (за двугодишна) ще имаш плод, демек оставяш разклоненията...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Винаги има фира.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 13 минути, Александър Ал написа:

Винаги има фира.

Изчерпал си темата ;) мен лично такъв отговор не ме удовлетворява.

Винаги има причина за това и ако можем да я идентифицираме, може да намалим до минимум загубите. Някои растения са корави, но май ти и джанки беше уморил, късно извадени и преместени?

Когато аз съм местил дръвчета добре извадени, прихващането е над 90 процента. Но при купени има загуби понякога. При кофти наранен корен някои си бяха обречени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Аз не се втелявам. Ако Господ е рекъл- ще го бъде. Не си давам зор изобщо..  Сравнително се опитвам да осигуря растителната защита, но до миналата година нямах вода... Жаждата беше основна причина за загубите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес открих сезона на фиданките с един орех, който бях облагородил миналата пролет. Не беше на подходящо място и го изкопах:

Photo0494.thumb.jpg.0d575ca3a79cb8010f44f9acadb90d59.jpg

Ползвах само кирка (острото) и ножица и извадих почти целия централен корен, а много от корените бяха по две педи. Копах го може би двайсет минути в ливадата, проследявайки корените и подръпвайки стъблото да видя къде има все още захванат в земята корен. Рядко се вижда дръвче с толкова големи корени. Надявам се да се хване.

Разбира се, дупката трябваше да стане огромна за моите стандарти. Наложи се някои от по-дебелите още да ги съкратя. Разпределих ги във всички посоки, добавих и тор, отъпках и полях.

Photo0495.thumb.jpg.b97d52f79eb69f44e9908f0bea5f6e86.jpg

Миналата година на същото място садих един купешки орех, който не се хвана. Беше дребосък 60 см. За този имам високи очаквания. Ще скъся и върха с поне 25 см и очаквам сериозен прираст още тая година. Сортът е "местен саморасъл" с размер на средна кайсия.

Отзад се вижда едно измъчено орехче, което две или три години се мъчих да облагородявам. Не би.

Между другото, земята е идеална за копане.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Едно правило за големината на дупката:

"Ако трябва да подрязвате корените, за да се поберат в дупката, то дупката е твърде малка."

Също стените на дупката не трябва да бъдат гладки.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз в последните години насадих доста фиданки. Някои вървят слабо, други по-слабо, трети по-добре. Мислех си, че като окопая място и направя хубава дупка - при мен трудно може да е повече от 35-40 см дълбока - че съм си свършил работата и оттам по малко поливане, някакво торене след време и пей сърце (чакаме реколта). Но не се получиха така нещата с много фиданки и до голяма степен мястото и почвата имат значение, или може би в обратен ред.

Примерно, едни бадеми, които взех преди две години и нещо от Екзотик плантс. Бяха много хубави и мощни растения. Нямах забележки към тях. Два от тях сложих в близост до габрова гора и всред папрат. Уж изчистих по-широко място, махнах коренищата на папратта. И в общи линии за две години както ги посадих, тъй и стоят, че и надолу вървят. 

Понеже виждах, че загиват, тая зима си бях поставил за задача да ги окопая и наторя - и въобще да изследвам причините за нерадостното им представяне. Единият бадем Вайро го почнах преди месец-два като беше малко по-изпръхнала земята, а днес го довърших. Ето една снимка на финалния резултат:

IMG_20230508_103130.thumb.jpg.1a5526ba9fa53c8cd897c1b3192e85ad.jpg

Окопах го с лопата околовръст и стана може би два метра диаметърът на външния кръг. Не ми се говори колко коренища на габър и папрат съм изкарал - много и дебели (някои колкото пръста ми) и надълбоко. Просто бяха задушили дървото, как да расте? Направих и този периметър по-нисък да се задържа дъждовната вода и натам да се стремят корените на бадемчето. По съвет на приятел. Но периодично ще трябва да прекъсвам с лопата габровите корени по периметъра от едната страна.

Просто дръвчето беше посадено уж добре, но оставено в неравна конкуренция - да го тровят папрати и да го душат горски дървета. Колко да прокопса?

Добавих и няколко лопати овчи тор, вкопах. Малко мулчирах със суха папрат, което обаче не знам дали е добре - дали не изпуска нещо да му пречи. Но влага да има лятото някаква. Отне ми повече от 40 минути днес и мисля повече предния път. Сложете го час и половина до два общо копане. Не е като в пясъчник да наскубеш тревите или в ливада да ги накопаеш и отръскаш. Може би мястото изначално не бе добро, но ще се боря. На габърите почвам сериозно кастрене в посока към овошките. Но не е само да го посадиш и да кибичиш. Трябва си постоянна грижа. Поне докато се установи. Следваща за процедурата е една кайсия на няколко метра от бадема.

Интересно е също, че и третият бадем, който е на по-чисто място, далеч от папрати и дървета, и той не е много по-добре. Може би и самата подложка (GF677) вижда зор в почвата тук. Щото бадеми на джанка, които присадих, вървят много добре. Дори след местене.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 23 часа, Славянски написа:

 

Интересно е също, че и третият бадем, който е на по-чисто място, далеч от папрати и дървета, и той не е много по-добре. Може би и самата подложка (GF677) вижда зор в почвата тук. Щото бадеми на джанка, които присадих, вървят много добре. Дори след местене.

Колко литра вода на седмица вкарваш лятото? От опит ти казвам, че една кофа не върши работа. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване