Евгени

Градината през декември

12 мнения в тази тема

Като разглеждах темите в раздела ми направи впечатление, че декември и януари са бели петна в календара. Я си признайте какво правите в градините през тези месеци! При мен има налични магданоз, целина, спанак, моркови, зелен лук, хрян и десетина зелки за салати и допълване на бидончето. Има и марули, засадени на открито за през пролетта. Освен това безпощадно консумирам прибраните тикви и цвекло.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да си призная какво БИХ правил ако живеех на място и имах парници!

Мога и да кажа какво става при нас с магданоз, целина, спанак, моркови, лук, цвекло, марули и тн по това време, ако не са в парник. Стават на каша. Затова всичко прибираме по-рано.

Ряпата е добра перспектива за това време и без възможност за наглеждане и парник, но всичко, което посадихме преди месец-два, беше или изпотъпкано, или изпасано, или непоникнало. Мисля, че от шепа семена има само 1 ряпа с размер на орех в момента. Имаме и 5-6 праза останали, както и неразвилото се стъблено броколи, което скоро ще стане на 1 година :D

Предстои да направим резитба на някои големи дървета, ясена в двора, по оградата откъм комшиите акации и черници бая, орех.

Ето дневниците ми по темата от предната година:

http://bezmotika.com/blog/6/entry-12-201502-03/

http://bezmotika.com/blog/6/entry-31-201512-201601/

И това ще е то, вероятно до края на март няма да има повече от 1-2 ходения.

Освен ако не остане някой лев, да гътнем прасе де :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз като Боби , сложила съм примерна дата за начало на "новия градинарски сезон" 1 февруари догодина и дотогава ще ходя да наглеждам само. Останаха ми недовършени работи , но при тези температури..

Градината ми през декември започва да се побира в кашонче - семената за следващата година ;)

post-130-0-71018000-1480582064_thumb.jpg

Някога, ако съм на място, ще бъде по-интересно.

Варела хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ооо, купувала си от Чилтърн! Първата ми покупка на семена от чужбина беше от там, ееех, спомени, спомени... Сега си потърсих мейла даже, 25 януари 2012!

На пролет ще пробвам пак с левурдата, която ми прати - не можах да я подкарам тая година. Медуниците успях да отгледам две до размер на листото 5х5, в саксия, вече са в земята, но при една тривиална разходка на Витоша видях такова огромно множество покрай пътя, че не виждам смисъл да пробвам със семена, ще дръпна от там, и без това е станало паркинг отгоре...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Левурда мога да раздавам с кофи от двора като се покаже малко над земята, за да я видим къде е , медуница също ако някой минава през Кюстендил. От семената на Чилтърн тази година успях да засея само резедата. Сега имам събрани семена от тазгодишната "реколта" резеда, а незасяти останаха мелотрия, грах за ядене заедно с шушулките и цветя още.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може, аз искам да я завъдя основно като долен слой в "гората" под нашия парцел, иначе за ядене, не я ям особено :) Резедата къде, как и защо я въдиш, разкажи?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може, аз искам да я завъдя основно като долен слой в "гората" под нашия парцел, иначе за ядене, не я ям особено :) Резедата къде, как и защо я въдиш, разкажи?

Резедата беше заради художествената литература :) , доста често в по-стари книги се споменава. Исках да разбера дали наистина мирише толкова хубаво. Наистина мирише хубаво , малко като фрезиите. Не знаех,че пчелите толкова ще я харесат, събират прашец от нея, непрекъснато се трупаха там , даже при лошо време. Прашецът е почти червен на цвят. Иначе растението е с вид на бурен, няма красиви цветове, май че в родните ни буренаци има други видове резеда. Тази е Reseda odorata grandiflora . При по-хладно време ароматът се носеше в градината "на облаци" . Препоръчват да се сади под прозорците на спалните или във висящи саксии (на нивото на носа? ;) ). Самозася се от опадалите семена ,избиха и нови издънки в основата на растенията, издържа сланите до -4С . Интересно ми е дали ще се поднови сама през пролетта, но е средиземноморско растение , така че едва ли.      

Имам семена за раздаване.

alys хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евгени, нищо не правим в градините. Само сипвам кофите с пепел от изгорените дърва, но сега преимуществено изсипваме в оранжерията. Там има работа, но чакам малко да омекне времето или ще остане всичко отново за февруари. Както е натрупал снегът в градините, нищо не се вижда. А в оранжерията имам една туфа магданоз, предполагам, че е жив. Не знам в какво състояние е целината, която прехвърлих пробно от градината в голяма стара тенджера. Имам и тенджерка с праз, който е с размер на разсад, но си има и сено за мулч :). Да видим какви ше я свърши. Писах някъде - сях късно един праз, който уж бил по-издържлив на студ. За новия сезон трябва да се сетя за останалите семена, т.е. всичко спи зимен (не есенен) сън.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази година съм се запасил с около 200 корена праз, заровен в градината под найлон. Често готвим с него. Магданозът и целината са малко поомърлушени, но все още се намират свежи листенца. Не съм ровил за моркови след снега. Дано да са читави. Лукът си е все така зелен. Точа зъби за спанак, но е мъничък и не е ясно кога ще порасне.

alys хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Морковите са перфектни. Днес извадих петнайсетина. Ще ги оставя в градината. Що да ги местя като и там са си добре.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това значи, че земята още не е била много замръзнала. При нас бяха много добре лани докъм края на декември, когато беше топло. Но януари падна снега и хвана -10 и всичко се скашка. Стария метод е - всичко се вади и после в ровник (зимник), изолирано със сено. Ама нали, ще чакам да доживея :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес дойде ред да извадя двата моркова от събраните и засети семена тази есен. Онзи ден, когато последно беше топло, най-после свалих мрежите за краставиците и лозето. Лоша идея е това с мрежа за асмата - не вярвах, че ще успея да я прибера, защото през нея бяха прорасли новите клончета. Та ето ги питомците ми:

post-54-0-84738700-1481734156_thumb.jpg

Живи и здрави са, т.е. нищо им няма от досегашния студ.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.