Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Градината през декември

Recommended Posts

Евгени

Като разглеждах темите в раздела ми направи впечатление, че декември и януари са бели петна в календара. Я си признайте какво правите в градините през тези месеци! При мен има налични магданоз, целина, спанак, моркови, зелен лук, хрян и десетина зелки за салати и допълване на бидончето. Има и марули, засадени на открито за през пролетта. Освен това безпощадно консумирам прибраните тикви и цвекло.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мога да си призная какво БИХ правил ако живеех на място и имах парници!

Мога и да кажа какво става при нас с магданоз, целина, спанак, моркови, лук, цвекло, марули и тн по това време, ако не са в парник. Стават на каша. Затова всичко прибираме по-рано.

Ряпата е добра перспектива за това време и без възможност за наглеждане и парник, но всичко, което посадихме преди месец-два, беше или изпотъпкано, или изпасано, или непоникнало. Мисля, че от шепа семена има само 1 ряпа с размер на орех в момента. Имаме и 5-6 праза останали, както и неразвилото се стъблено броколи, което скоро ще стане на 1 година :D

Предстои да направим резитба на някои големи дървета, ясена в двора, по оградата откъм комшиите акации и черници бая, орех.

Ето дневниците ми по темата от предната година:

http://bezmotika.com/blog/6/entry-12-201502-03/

http://bezmotika.com/blog/6/entry-31-201512-201601/

И това ще е то, вероятно до края на март няма да има повече от 1-2 ходения.

Освен ако не остане някой лев, да гътнем прасе де :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

И аз като Боби , сложила съм примерна дата за начало на "новия градинарски сезон" 1 февруари догодина и дотогава ще ходя да наглеждам само. Останаха ми недовършени работи , но при тези температури..

Градината ми през декември започва да се побира в кашонче - семената за следващата година ;)

post-130-0-71018000-1480582064_thumb.jpg

Някога, ако съм на място, ще бъде по-интересно.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ооо, купувала си от Чилтърн! Първата ми покупка на семена от чужбина беше от там, ееех, спомени, спомени... Сега си потърсих мейла даже, 25 януари 2012!

 

На пролет ще пробвам пак с левурдата, която ми прати - не можах да я подкарам тая година. Медуниците успях да отгледам две до размер на листото 5х5, в саксия, вече са в земята, но при една тривиална разходка на Витоша видях такова огромно множество покрай пътя, че не виждам смисъл да пробвам със семена, ще дръпна от там, и без това е станало паркинг отгоре...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Левурда мога да раздавам с кофи от двора като се покаже малко над земята, за да я видим къде е , медуница също ако някой минава през Кюстендил. От семената на Чилтърн тази година успях да засея само резедата. Сега имам събрани семена от тазгодишната "реколта" резеда, а незасяти останаха мелотрия, грах за ядене заедно с шушулките и цветя още.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Може, аз искам да я завъдя основно като долен слой в "гората" под нашия парцел, иначе за ядене, не я ям особено :) Резедата къде, как и защо я въдиш, разкажи?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Може, аз искам да я завъдя основно като долен слой в "гората" под нашия парцел, иначе за ядене, не я ям особено :) Резедата къде, как и защо я въдиш, разкажи?

Резедата беше заради художествената литература :) , доста често в по-стари книги се споменава. Исках да разбера дали наистина мирише толкова хубаво. Наистина мирише хубаво , малко като фрезиите. Не знаех,че пчелите толкова ще я харесат, събират прашец от нея, непрекъснато се трупаха там , даже при лошо време. Прашецът е почти червен на цвят. Иначе растението е с вид на бурен, няма красиви цветове, май че в родните ни буренаци има други видове резеда. Тази е Reseda odorata grandiflora . При по-хладно време ароматът се носеше в градината "на облаци" . Препоръчват да се сади под прозорците на спалните или във висящи саксии (на нивото на носа? ;) ). Самозася се от опадалите семена ,избиха и нови издънки в основата на растенията, издържа сланите до -4С . Интересно ми е дали ще се поднови сама през пролетта, но е средиземноморско растение , така че едва ли.      

Имам семена за раздаване.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Евгени, нищо не правим в градините. Само сипвам кофите с пепел от изгорените дърва, но сега преимуществено изсипваме в оранжерията. Там има работа, но чакам малко да омекне времето или ще остане всичко отново за февруари. Както е натрупал снегът в градините, нищо не се вижда. А в оранжерията имам една туфа магданоз, предполагам, че е жив. Не знам в какво състояние е целината, която прехвърлих пробно от градината в голяма стара тенджера. Имам и тенджерка с праз, който е с размер на разсад, но си има и сено за мулч :). Да видим какви ше я свърши. Писах някъде - сях късно един праз, който уж бил по-издържлив на студ. За новия сезон трябва да се сетя за останалите семена, т.е. всичко спи зимен (не есенен) сън.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Тази година съм се запасил с около 200 корена праз, заровен в градината под найлон. Често готвим с него. Магданозът и целината са малко поомърлушени, но все още се намират свежи листенца. Не съм ровил за моркови след снега. Дано да са читави. Лукът си е все така зелен. Точа зъби за спанак, но е мъничък и не е ясно кога ще порасне.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Морковите са перфектни. Днес извадих петнайсетина. Ще ги оставя в градината. Що да ги местя като и там са си добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Това значи, че земята още не е била много замръзнала. При нас бяха много добре лани докъм края на декември, когато беше топло. Но януари падна снега и хвана -10 и всичко се скашка. Стария метод е - всичко се вади и после в ровник (зимник), изолирано със сено. Ама нали, ще чакам да доживея :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Днес дойде ред да извадя двата моркова от събраните и засети семена тази есен. Онзи ден, когато последно беше топло, най-после свалих мрежите за краставиците и лозето. Лоша идея е това с мрежа за асмата - не вярвах, че ще успея да я прибера, защото през нея бяха прорасли новите клончета. Та ето ги питомците ми:

post-54-0-84738700-1481734156_thumb.jpg

Живи и здрави са, т.е. нищо им няма от досегашния студ.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 1.12.2016 г. at 21:34, alys написа:

Евгени, нищо не правим в градините. Само сипвам кофите с пепел от изгорените дърва, но сега преимуществено изсипваме в оранжерията. Там има работа, но чакам малко да омекне времето или ще остане всичко отново за февруари.

Хайде малко да разбутам тая стара тема. Алис вика, че нищо не прави.

Аз последните две години садих фиданки в края на декември, понеже температурите бяха малко над нулата.

Тази година ме хвана сняг и студ от началото на месеца, дори не съм посадил всички растения, които чакат и се надявах да сложа в земята преди зимата: камчатки, боровинки, лешници. Имам и земна ябълка още да вадя, планинският лимон го обрах в снега, хрян не съм вадил. Оранжерията не я броя, щото тя не ми е ангажимент, но моите хора сяха и спанак, и марули има, и доматите бяха жизнени до преди снега. Целината остана под снега, но и без това животните я поомлатиха.

Та какво планирате за този месец ако ви се отвори време? Аз мислех да пробвам да сложа някои резници от храсти за вкореняване през ноември, но не успях. Дали сега е удачно (става дума за касис и йоща)? Имам да увивам някои овошки (райски ябълки и смокини, хинапче). Трябва да събирам и калеми и май сега е времето, преди да има измръзнали клонки.

Листа не съм събирал, а може би не е лошо да се направи ако се стопи снегът, за да има напролет за лехите. Мисля да събирам също и пръст за разсади от многото къртичини по двора. Бе, въобще уж време за почивка, но работа си има!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз нямам много какво да добавя към написаното през 2016та. От преди това опитваме да пазим в земята моркови, но стане ли -10, морковите стават на каша. Е, тая година пак опитваме, да видим.

В момента в градината има неизвадена целина, която не направи глави (семената бяха наши и предполагам са някой разпаднал се хибрид), ако някой обича целина да пише, имам 10 корена за подаряване с розетка 50 см диам. Има и няколко останали праза, които обаче в момента не могат да се извадят, ще чакаме да олаби малко. И вероятно към 50 кг земна ябълка, макар че вече извадихме над 15. Тя си седи в земята без проблеми и я вадим по една кофа месечно, за туршия и печене.

Като работа по самата градина, имаме да мулчираме със слама всички "освободени" от сланата лехи. Това е за един ден зимен работен ден работа (4 часа). Поваляме растенията до земята и мятаме слама рехаво отгоре 10-15 см и това е.

После мога да почна зимните резитби, които правя по не-овошните видове, за оформяне, прореждане, почистване. Това си го правя по 1-2 часа месечно ако времето е студено, или по 1-2 дни месечно, ако е по-добро. Съвсем скоро на коледния ден беше 10 градуса и спокойно си работих без яке. Обикновено до края на март гледам да съм приключил с това, което ще рече, че ще му отделя между 4 часа и 32 часа, според времето. През 2018 бяха 4 :D

И до март, когато, ако е отпуснало, садим нахут, грах и бакла, а и почвам ашладисването в края, нямаме друга работа, освен да режем пастърмата на тъъънко, на тънннннко!

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Утре отивам да видя каква е хавата на вилата и може ли нещо да се върши въобще. Съседа позвъни да ни информира, че е паднал повечко сняг и ни е посъбрал тунелната малка оранжерийка над марулите. Дано да оцелеят. Имам две камчатики и две японски дюли незасадени. Тях ще пробваме утре да засадим.

Така и не успяхме да разчистим ъгъла на зеленчуковия двор от камънаците та да засадим чесъна. Много ме е яд, ама ... ще останем на вариант пролетно засаждане на чесън. 

Има много къпинаци за осичане и разчистване, ако даде времето по празниците ще се опитаме нещо да изчистим. Събират ми се 12 дена почивни и дано нещо успея да пооправя и поизчистя от горите тилилейски на вилата.  

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Ще опитам да подравня малко терена преди снега, за да мога догодина по-лесно да кося. Имам да махам и доста дървета (главно джанки и айлантоси), но ми липсва механизацията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен снегът се постопи и ще видя дали ще мога да доизкопая няколкото започнати дупки за лешниците. Имам и да увивам дръвчета за минусови температури, но това ще почака. И земната ябълка ще почака, че много се разкаля.

И аз имам да оправям неравности оставени от дивите свине на ливадата за косене, но това ми е много назад в списъка със задачите. Стига да не държи под нулата или доста под нулата, има какво да се върши.

преди 45 минути, greenn написа:

Ще опитам да подравня малко терена преди снега, за да мога догодина по-лесно да кося. Имам да махам и доста дървета (главно джанки и айлантоси), но ми липсва механизацията.

С тая напаст айлантусите как ще процедираш? Към тия никакви сантименти нямам и хубаво, че почти ги няма в района.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn
преди 3 часа, Славянски написа:

С тая напаст айлантусите как ще процедираш? Към тия никакви сантименти нямам и хубаво, че почти ги няма в района.

Ами ще ги занулявам всяка година докато се предадат. Лошото е, че все имах нещо по-спешно за вършене и ги изпуснах. Миналата година единия дори направи семена и лятото намирах поникнали из цялата градина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Eй, от повече от месец се канех да снимам различните стари сортове ябълки, които имаме. Бях отделил плодове, но те едни мърляви, и все не стигаше време да ги измия, сортирам и снимам. Някои си изгниха, други загниха частично, но за снимка ставаха. Май не успях всички сортове - някои си ги изядоха животните, но ще има и за догодина, или за по-следващата година :) Добре, че го има декември.

Тъй че може да очаквате да пусна снимки и описания в темата за стари сортове овошки. Яд ме е, че датите на зреене поотминаха и не са ми толкова пресни във времето, но поне като последователност и вкус ги знам. А едната ябълка така и не успях да обера и понеже не падат от клонките, птичките си отядоха от дървото. Успях да сваля зорлем три като за снимка :)

А ето тази снимка е от снощи:IMG_20191207_225900.thumb.jpg.e1170a03a802075a1682d5853fbf57de.jpg

Днес посадих сортове Стрежевчанка и Восторг от камчатската лоницера. Утре заран останалите два.

А тази вечер открих сезона на...IMG_20191208_215016.thumb.jpg.8ae8db5551e66c454927ed44a8a96b56.jpg

На какво ви прилича? Храст мушмула, обрасъл в повет и къпини. Но пък набрахме сигурно две кила (малка част са на снимката):

IMG_20191208_235152.thumb.jpg.6e2d4df301737c81412ef62946cea490.jpg

Добре изглеждат! Едрички са 3 - 3,5 см в диаметър. Но ще трябва да ги чакаме да омекнат. На дървото останаха още много.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Нашите мушмули на село си седят на дървото. Добре, че писа Славянски за мушмули та да сръчкам майка ми да ги оберат.

Вчера беше прекрасно време. Около обяд беше 9-10 градуса. Заварихме сняг там, ама докато си тръгнем всичко се беше стопило. Опънахме си отново оранжерийката, засадихме 4 растения, ММ пръска овошките с бордолезов раствор и борихме къпинака. 

Сортирах семената вечерта и заложих за проби по 5-6 семена от няколко вида да видя дали ще имат добра кълняемост и дали да се занимавам после с тях. Заплюла съм си и следващата неделя за борба с къпините. Дано времето да да. Покрай празниците и срещите с роднини ще търся ентусиасти- помощници за февруари, че иначе не виждам как само двамата с ММ някога ще успеем да го разчистим тоя двор. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване