Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Антоанета

Безплатна книга за строителство с естествени материали

Recommended Posts

Антоанета

Не съм сигурна тук или в "Намерено из нета", но ето на това попаднах днес и ми се стори интересно.
 

Безплатна книга за строителство с естествени материали
ТРАДИЦИОННИ ПРАКТИКИ
И СЪВРЕМЕННО ПРИЛОЖЕНИЕ

 

Арх. Георги Ст. Георгиев
2015 г.
  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Жестока книжка! Попаднах на нея преди около месец по повод една печка която правя. Има страхотни постройки, дори бих ги нарекъл произведения на изкуството, постигнати по тези стари и традиционни методи. Толкова ми харесват, че все повече и повече искам да си спретна една малка глинена къщичка с една такава печка вътре която да загрява нещо, като нар върху който да се излегнеш и да стоплиш кокалите :) От къде може да се сдобие човек с глина? Имам предвид, като си я изкопае сам, а не да я копува!?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Жоро от Обичковци е мега маняка :) Гледайте видеата с него, има доста! Един ден (в следващ живот) като стана архитект и добия неговите умения и доходи, и аз ще си направя такава къща (само дограмата му вероятно струва колкото цялата наша)!

 

Иначе още преди години под водачеството на Ники Маринов съм бил на един workshop за строителство със слама и всъщност едва тогава разбрах колко ТРУДНО и СЛОЖНО е да се направят нещата както трябва. Колко много тънкости и аспекти има, които, ако не се спазят, очаквай всичко от мишки и змии в стените, до мухъл, падаща мазилка и вода в конструкцията. Наглед е лесно и бързо, има вече няколко "публични" проекта, репортажи и тн, но има много тънкости.

 

Затова и се отказах.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Жестока книжка! Попаднах на нея преди около месец по повод една печка която правя. Има страхотни постройки, дори бих ги нарекъл произведения на изкуството, постигнати по тези стари и традиционни методи. Толкова ми харесват, че все повече и повече искам да си спретна една малка глинена къщичка с една такава печка вътре която да загрява нещо, като нар върху който да се излегнеш и да стоплиш кокалите :) От къде може да се сдобие човек с глина? Имам предвид, като си я изкопае сам, а не да я копува!?

 

Зависи за какво ти трябва.. за строителство тип кирпич ти трябва по глинеста пръст, слама и кравешка тор.. с глината е малко по сложно.. ако ще я печеш за керемиди трябва да има определени характеристики.. кварц или камъчета в глината могат да "гръмнат" при печене и да спукат керемидата/съда..

 

"България е богата на различни видове глини. Най-широко са разпространени обикновените глини, които използват като суровина в промишлеността за строителни материали за производство на тухли, керемиди, капаци, каменинови тръби, подова керамика и др.. Най-големите находища са разположени в Северна България.  Големи находища от глина има в Монтанско, Червенобрежко, Плевенско, Павликенско, Горнооряховско, Търговищко и на много други места. 
Особен вид са огнеупорните глини, от които се произвеждат огнеупорни материали. Те са разкрити в Плевенско при селата Буковлък и Опанец, Радомир, с. Жабляно, община Земен, Пернишка област), Нови хан (Софийско), с. Клисурица (Монтанско) и др." - това е от ТУК.. намерих го на сърч "находища на глина в България" 
 
По принцип в Нови хан и Елин Пелин находищата май са поизчерпани и не се добива.. или поне не много.. преди купувахме от там за ателието на Софи.. от този концесионер, който има доста находища, от които може да се ориентираш по региони къде и какво..
 
около Троян и Ловеч също знам, че сами си я копат и бъркат много грънчари..
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Май за строителство тип кирпич. Иначе цяла къща ще е трудоемко да я изпечеш :D  Освен, ако не я напълниш с дърва и не я палнеш на оворени прозорци :blink:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Иначе цяла къща ще е трудоемко да я изпечеш :D  Освен, ако не я напълниш с дърва и не я палнеш на оворени прозорци :blink:

 

Ами ако си достатъчно "луд" и това е вариант.. според мен ще си стане даже и ако я напълниш със слама и я палнеш.. има една скулпторка която прави такива мега изпичания.. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване