Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Абарис

Натурални семена

Recommended Posts

Мартин
преди 8 часа, Оризаки Кошияма написа:

Темата е пълен шит. Няма ненатурални семена, а всичко, което си струва, е модифицирано. Странно, че нямаш доверие на купешките. Аз нямам доверие на некупешките. Не от друго а от опит.

На Монсанто семената, някои на Syngenta и други пак техни суб марки не търгуват ли основно с ГМО :О ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

В България няма такива семена. А въпросните не са лоши per se, просто са модифицирани характеристики, които мен като производител за лична консумация не ме радват. Ако някой направи ГМО домат с вкус на банан или портокал например или с аромат на босилек или нещо подобно с радост бих си купил.

 

За розовия идеал - https://www.sortovisemena.bg/bg/product/2055-domati-rozov-ideal-/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ПустинЯк
На 12/5/2016 at 16:14, Боби Димитров написа:

Следващото най-добро е да вземеш семена от някой тук, който е събрал. Или да си купиш от бай Христо - https://hobi-semena.com/

Успех :)

Просто професионална формация - изредактирам на човека работещ линк. Все пак не е спам, примоция, а е нещо полезно като ресурс !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Мартин

Много благодаря за информацията.

Бъдете живи и здрави :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nova

Здравейте, нов съм в градинарството ни имам супер желание да се науча. Добър съм в райграса и палми ще качвам снимки :)

Но съм бая бос в градината и първият въпрос ми е има ли някъде тема в която да е описано как да си събираме сами семена от някои култури. Знам че когато са си собствено производство е в пъти по-благоприятно заради факторите на околната среда. Засадих купен грах и репички тези дни, за граха ОК ясно но някой да пусне идея как се събира семе от репичките. Благодаря предварително и съжалявам ако не съм оцелял темата. Тепърва чета всичко във форума!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

А добре дошъл, Нова! За репичките - оставяш ги без да ги вадиш, като се затопли солидно ще пуснат цветоносни стъбла и ще цъфнат. Шушулките, които се получават, изчакваш да изсъхнат идеално и даже да почнат леко да се разпукват. Събираш, чистиш и си в играта :) Надявам се не си взел някой хибриден сорт репички, щото може и да стане от дузпа в тъч положението :)

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nova

Благодаря Боби, само не разбрах да ги вадя ли да зимуват в пясък или просто оставям и до края налятото ще пуснат цветоностни стъбла?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Няма да зимуват, още лятото ще са цъфнали!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Към момента събирам семена от всички нехибридни сортове и култури в градинката. Днес, обаче, видях микроскопична буболечка в семената от копъра. С какъв инсектицид да третирам всички семена, за да няма изядени от буби? Всички семена са вече сухи и готово за затваряне в пликове и бурканчета. Преди две години, когато отворих кутията семена от грах, видях, че са проядени на тунелчета като швейцарско сирене.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 10 минути, Александър Ал написа:

Към момента събирам семена от всички нехибридни сортове и култури в градинката. Днес, обаче, видях микроскопична буболечка в семената от копъра. С какъв инсектицид да третирам всички семена, за да няма изядени от буби? Всички семена са вече сухи и готово за затваряне в пликове и бурканчета. Преди две години, когато отворих кутията семена от грах, видях, че са проядени на тунелчета като швейцарско сирене.

Чувал съм, че може да се държат във фризер и така ако има буболечки, те умират, а семената остават.

За съжаление не знам подробности, трябва някой друг с опит да каже.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Фризер и даже хладилник става да..

Става и по бабешки за бобовите дето най зверски ги пасат буби - в стъклен съд най-отгоре с 1-2 пръста пресята дървесна пепел.. 

Не бих ползвал инсектицид.. даже и био..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Инсектицид в семената :flushed: Ама вие съвсем изтрещяхте, ей...

Бобовите (грах, боб, нахут, бакла и тн) за седмица във фризер, после в стаята за 2-3 седмици и обратно във фризера. Да не говорим, че тая година грах с 5 дупки на зрънце ми покълна и покара чудесно. За всички останали, проблеми нямаш. Домати, краставици, подправки. Затваряй плътно в бурканче, а ако искаш да вържеш с двоен сезал гащите, загряваш бурканчето, слагаш семената и затваряш с топла капачка, да дръпне.

Специално сенникоцветните (магданоз, копър, моркови, кориандър и тн) няма какво да ти ги изяде, ако са съхранени по този начин. Те не въдят гъгрици, най-много някой заблуден молец, който няма да вирее в запечатан буркан. Но не е проблем да минеш и тях през цикъла с фризера.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Това с дървесната пепел за мен е най-трудно, щото наоколо, като се огледам, даже мебелите не са дървени. Може би ще трябва да ухажвам някой казанджия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А-а, моля, моля! Инсектицидите се намирали по-лесно от дървесна пепел!

Аз пък имам проблеми с гризачи. Изгризаха ми няколко сорта тикви.

Фризерът може ли да увреди кълняемостта? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Кот-ки, та-да-дам, кот-ки, та-да-дам... Чакам да си вземете поне 3.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 15 минути, alys написа:

Кот-ки, та-да-дам, кот-ки, та-да-дам... Чакам да си вземете поне 3.

от които поне 2 от мен!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване