Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Росица Василева
преди 14 часа, Лили написа:

добре , де, не следя  форума  - да не взема да измътя някоя простотия :)))

ако става дума за храна - биопродуктите би трябвало да са без  алтернатива, ама чемшира какво ви пречи да го напръскате с  нуреле и да решите  проблема на момента ? Пръсках чемшира с нийм - не съм  се взирала в детайлите- кой жив, кой на доизживяване..., но  гадинките продължиха да  дъвчат растенията. Едно пръскане с  нуреле и край на инвазията. А мии.. химия е , ама задръстването под  прозорците ми всеки божи ден по няколко часа със сигурност  е доста по-нездравословно . 

Моля за извинение, ако вие просто сте екохора до душа и подобен  подход е обида за вашата житейска философия.

Искам да знам върху какво действа реално нийма.Само практиката показва-засега гъсениците са живи,мисля ,трети ден

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого
преди 24 минути, Росица Василева написа:

А какво правиш със снесените яйца от пеперудата?

Аз разбирам, че има проблем, като видя изядени листа. Тогава почвам да човъркам и да вадя гъсениците една по една. :) На няколко пъти след първото изчистване проверявам за пропуснати, махам и тях. Напръсквам със струя вода и след няколко дни, като видя, че има прираст на листа, вече е спокойно положението. Разбира се, аз нямам много заети площи от чемшир. За там на ръка ще да е голям зор. :) Ако беше много, вероятно и аз щях да нахакам някоя отрова.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Аз преди две или три години беше - първо почнах със струи вода, после с единични отрови, после с комбинации от отрови - само напалм дето не употребих... в крайна сметка се предадох и загубих към 50 чемшира по на около 30 години всеки....  на няколко пъти си мислех, че съм победил - и уж се посъвземаха - и после пак... след около година и нещо борба се предадох... 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Росица Василева
преди 8 минути, Ру® написа:

Аз преди две или три години беше - първо почнах със струи вода, после с единични отрови, после с комбинации от отрови - само напалм дето не употребих... в крайна сметка се предадох и загубих към 50 чемшира по на около 30 години всеки....  на няколко пъти си мислех, че съм победил - и уж се посъвземаха - и после пак... след около година и нещо борба се предадох... 

Звучи отчайващо.

Има ли някой идея защо от 3-4 години този молец изяжда повсеместно чимширите?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Изяжда ги, защото няма кой да го спре... Пристигнал е от азия, където обаче си има естествени врагове, които поддържат нещата под контрол. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили

От  три години  пристига периодично тая гадина по чемширите, но няма как една пеперуда и един червей да ме преборят :)))

Приела съм  факта, че ги има. На няколко дни  профилактично преглеждам чемширите. Така засичам  нападението в зародиш - първата година нямах информация и доста ги бях поизтървала - то какво да му гледаш на един чемшир :)))

Тогава , освен комбинацията от 2 инсектицида, торих септември с амониева селитра, напук на всякакви правила. Но чемширите се оправиха. Имам жив плет от дървовидни чемшири и няма да си ги дам  на едни гъсеници.

Втората година установих, че и само нурелето ги разстрелва.

Тая година , вече по-яваш , реших , че няма какво да им  се притеснявам. Пръсках само с нийм,  след време и БИ58, но и в  двата случая нямах голям  успех. Възможна причина - не пръсках както трябва - т.е. отгоре, отгоре, там, дето ги виждам гадините. Накрая им  се изнервих, изкъпах  целите растения с  нуреле и гадините  мирясаха.

Победих  въшката по евонимусите, дето се води непобедима ,  победих и Metcalfa pruinosa - тая американска напаст всяка година взема все  по-застрашителни размери, ама трябва редовно да се пръска и да не се  позволи прекалено разрастване на популацията. И за съжаление , си трябват системни инсектициди.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Аз пръсках с нуреле и го държа под контрол.Миналата година го почерпих с актара. Имам доста чимшири. Само един ми изяде е щото съм го забравила да го напръскам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Нас ни нуреле ни помогна, ни нищо. Само дето 2 години се тровихме. Чемширите бяха под прозорците на спалните, не се траят тия отрови. Гадините си ги има и това е. Накрая изрязохме всичко и така редица от 40 годишни чемшири си замина. А помня как аз и татко ги засаждахме. Много ми беше мъчно, но пред перспективата да се тровим през 15- 20 дена избрахме премахването им.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили

Вени, няма да се съглася , извинявай

Няма как при теб да са дошли мутанти, дето нищо не ги хваща .

Мисля си, ако са големи дървета, трудно се стига до цялото дърво. И не сте успели да ги унищожите . Но сега, като ме налегна отчаяние покрай гадната цикада, си мислех  да извикам фирма - дълги накрайници, струя под  налягане - и пак  няма да им  се дам  на гадините. Но реших  въпроса по друг  начин - долу в  ниското пръсках със системен инсектицид, дърветата по високото пръсках  със нийм - защото  той ми се сипе по главата / ако съм  въшлясала случайно -  ефект 2 в 1  :mrgreen:/

Друга възможна причина / това ми се е случвало/ - купувала съм  кофти препарати - дали твърде разредени от нашите търговци, дали изтекъл  срок на годност, дали подменено съдържание ...Препарати купувам само от Агропал. И като видя , че не действа / 1-2 дни са предостатъчни/ , сменям  концепцията.

Миналата година борих белокрилки и бълхи по дървените стълби  на къщата / грижа се за  мноооого бездомни котки / - пръскала съм  всеки божи ден  7-10 дни, докато не ги изчистих. Не бях забелязала проблема . Сега вече пръскам  редовно и профилактично - нийма държи под  контрол белокрилките, айкъна - бълхите. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Виж сега Лили, когато си на самото място с чемширите може и да успееш да се пребориш. Но когато ходиш като нас от време на време и установиш, че гадините пак са там и не само са там, ами и са изгризали всичките листа и нищо не е останало не става. Пръскаш, чакаш отново нещо от някъде да покара и те така незнайно колко пъти. Накрая- чемшири няма.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Е аз бях на самото място и първите 2 години подред пръсках с нуреле.. по схема.. 3-4 пъти през 7-10 дни с тройно по-силна от нормалната концентрация.. максмум изкарваме сезона и на следващата година е пак същото.. после започнах с люти чушки, с нийм.. намалява им популацията, но ако за седмица ги изтървеш и ги оглозгват до клечки.. така ме отказаха.. като се върнахме след едно море и  ги намерих опърпани и това беше финала..

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

@Лили - респект за упорството ти!

Аз съм на другата крайност вече - не пръскам с нищо,  ако нещо не иска да си расте без много много грижи, да не говорим за пръскане - ами нека си отива - все ще останат неща, които се чувстват добре при мен... чимшири нямам вече (а ги бях гледал 30 години... - 2 редици по 12 метра дълги) но пък тяхното място не е останало празно- пролетта е пълно с лалета и нарциси, сега има здравец и котонеастър.... На път съм да се простя и с Цариградското грозде и Червения касис - чиито листа бяха тотално изядени от някакви гъсенички, ама и без тях се живее - няма да седна да пръскам и да се боря, като няма червен - има черен и бял - като няма цариградско грозде има друго, както и къпини и малини - все остават неща и за нас. Не искам да те демотивирам - всеки може да си избира какво да прави. Най-вероятно средният път е най-правилен - струва ми се, че ние с теб (аз поне) на тоя етап леко сме залитнали в двата крайни и много е възможно да се преориентираме (аз поне) към някакъв по-среден вариант. 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
 
 
 
 
преди 3 минути, Ру® написа:

.. не пръскам с нищо,  ако нещо не иска да си расте без много много грижи, да не говорим за пръскане - ами нека си отива - все ще останат неща, които се чувстват добре при мен... чимшири нямам вече (а ги бях гледал 30 години... - 2 редици по 12 метра дълги) но пък тяхното място не е останало празно.. 

1:1 споделям мнението на Ру.. нашите бяха младички един дълъг ред 15 метра, 3-4 годишни за "бордюрче" край райграса, а под асмите 10-15 огромни, някои от които сигурно 40-50 годишни.. еми по-жал ми беше да ги гледам такива опърпани.. сега там има розмарин, здравец, иглики, други разни китки, едногодишни.. мисля да сложа даже касис и други плодни храстчета..

пък за това което Гого писа, че вътре живят полезни гадинки.. гледам, че се попрехвърлиха на лигуструма.. паячетата и там си правят същите паяжинки.. а като пръскам всичко това е мор..

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Мда, и аз реших, че роб на чимширите няма да ставам. Пръсках ги няколко седмици с разтвор на калиев перманганат - съотношение едно към гьотере, докато ги пръсках, бяха добре, една събота пропуснахме да си идем и половината вече бяха изядени. Отрязах ги от дъно, изгорих ги и толкоз, проблемът с чимширите се реши. Сега на тяхно място има домати.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бай Ли Шъсей

Най-ефикасното и бързо решение до което стигнах аз и ги опазвам две години вече, но е свързано с отрова - пръскам храстите с мухозол, с една пръчка ги разтварям за да напръскам хубаво и вътре. 2 флакона ми стигат за 7-те 60 годишни и високи храста. Чемширения молец има до 3 поколения на сезон, така че трябва да се наблюдава редовно. При мен второто премина преди 15-тина дни, скоро очаквам трето... Разбира се заминават и другите насекоми, но понеже храстите са само седем и са в цветната част на градината, реших че мога да си позволя две-три пръскания годишно, с надеждата и че молеца ще изчезне, защото почти не останаха храсти из село.... Освен това забелязвам, че животът в храстите се възстановява бързо.... 

(предната година разказвах и за механичния метод със свалянето им от храстите с водоструйка и посетнещото им измитане от земята и изгаряне с горелка, но играчката е много и пак остават скрити в храстите гъсеници, или такива пръснати наоколо с водоструйката, които после се връщат на чемширите. Казаха ми също, че много ефикасно работи измитането им с метла направо от храстите и сетне стабилното им минаване с прахосмукачка, която обира и яйцата им, но не съм пробвал) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 5.08.2019 г. at 15:34, Росица Василева написа:

Има ли някой идея защо от 3-4 години този молец изяжда повсеместно чимширите?

И аз това се чудя. Откъде се пръкна тая гад. Тия чемшири някои са на много десетилетия без никакви проблеми, очевидно и молецът не го е имало. При родата ми в Червен бряг почти във всеки двор има големи чемшири и всичко е леш, пръскани и непръскани.

Относно алтернативи за посаждане - има, но е жалко да бъдат така леко и без бой загубени растенията. Между другото, дървесината от чемшир е много твърда и ценна. Не я изхвърляйте.

Цитат

Common Uses: Boxwood is well-suited for carving and turning, and the tree’s diminutive size restricts it to smaller projects. Some common uses for Boxwood include: carvings, chess pieces, musical instruments (flutes, recorders, woodwinds, etc.), rulers, handles, turned objects, and other small specialty items.

Pricing/Availability: Usually only available in small quantities and sizes, Boxwood tends to be very expensive.

https://www.wood-database.com/boxwood/

Гледайте за какви цени говорим в Щатско, но то там всичко е надуто:
https://www.rarewoodsusa.com/boxwood-lumber/

В крайна сметка, настрана цената, но дървото е ценно. Едно време фигурите за шах (белите) са ги правили от него.

Простете за офтопика, но се присетих за баба ми, която имаше един орех и се беше наточила да го сече и изгори, за да не го задигнат циганите (дядо ми го е сял). Аз ѝ викам да го разбичат на материал и да го продадат, ама мислене. Ще ми гори орех от 1000 и горница лева на кубик вместо дърва за огрев на 50-60 лв. С един кубик ще си купиш двайсет кубика от другите. Верно, цените се промениха оттогава, но е добре човек да знае кое колко струва. А и със сушене не на всеки му се занимава.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 1 час, Славянски написа:

1000 и горница лева на кубик

Няма ли как да дойдеш и да си насечеш от моите орехи 1-2 кубика - ще ти ги дам на половин цена ;-)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 43 минути, Ру® написа:

Няма ли как да дойдеш и да си насечеш от моите орехи 1-2 кубика - ще ти ги дам на половин цена ;-)

Това, поради бюрократични пречки, може да се прави само локално, и дори и локално е сложна работата. Печати, разрешения, ала-бала. Не е невъзможно ако познаваш някой, който има гатер и му се занимава. Другият вариант е на някой стругар или друг дърводелец. Там все пак цената не е за сух материал и ще е по-ниска. И говорим за орех, който не е само беловина, т.е. по-дебело дърво. Тия до 20-30 см не са толкова ценни. Но пък сме засяли мицел от шийтаке в такива и се държат добре. Простете за офтопика... А американците имат мобилни гатери и си бичат материала директно на място/в гората.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз понеже следя продавалника ежедневно, преди години като плъзна молеца и се напълни с обяви за чимшир дърво - основно го предлагаха като за дръжки на ножове / приклади и музикални инструменти (?). Но и в момента ежемесечно има различни обяви орех, като почнеш от цяло дърво за отсичане, през отсечено, през разбичено, до форматирано.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

 

преди 5 минути, Боби Димитров написа:

има различни обяви орех, като почнеш от цяло дърво за отсичане

еми и аз бих се лишил от единя орех в двора срещу 600 лева - някой да си го отсече... ама чак обява не бих пуснал, а и чувствата са много смесени - хем не ми трябва и знам, че ако го махна, ще помогна на другите растения, хем ми е мъчно и не си представям да го няма... ;-) та не са лесни тия решения.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване