Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Варела

Малко личен опит за чимшира на двора ни в Остромила, които чимширения молец яко се опитва да унищожи от 2015

Тогава (2015) пръсках като гламав три пъти, по тъмно с челника, през седем дни с висока концентрация отрова, защото тогава атаката беше брутална.. всяка вечер на лампата на терасата се събираха поне 30-40 възрастни пеперуди..

Еми уж се оттървах, но миналата година пак се появи.. като огледах дворовете на комшиите то там само клечки останали да стърчат.. явно от 2015 около мен си има доволно паша, пък аз нека се тровя колкото си ща..

та през 2016 пръсках само веднъж с двойна концентрация био-веро за съдове (от DM-а) разтворено във вода и ми се размина.. или пък просто захладня и се кротнаха.. тогава същите буби ми нападнаха и лигуструма.. и най интересното което забелязах (може и само така да ми се струва) е, че го наченаха от листата, които бях поопърпал и поорязал с храстореза.. демек от половинките листенца.. 

gallery_302_33_188641.jpggallery_302_33_58209.jpggallery_302_33_3571.jpg

Първите три снимки са на чимшира, а останалите на лигуструма.. като гъсеницата ми се струва същата.. но не съм сигурен..

gallery_302_33_411955.jpggallery_302_33_145044.jpg

gallery_302_33_87800.jpggallery_302_33_223748.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При нас пред офиса за 1 седмица унищожиха до дъно 4те чимшира (40 х 40 х 70 см всеки, оформен). Дори не разбрах какво е, до по-късно чак, защото не бях в София, съответно не видях ни пеперуди, ни гъсеници. Не ми дреме особено за чимшира, макар че ако беше както е в Ботаническата градина тук, не бих се посвенил да взема инсектицида. То трябвало през 3 дни да се пръска с 3 различни неща, голяма разправия.

 

Иначе "In the area of origin (Asia) natural regulation occurs, as witnessed by the non-destructive behavior of C. perspectalis."

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

недеструктивно ли.. в Пловдив е голям мор.. по дворовете на църквите и в стария град - по дворовете на галерии и музеи е направо потресаваща гледка.. даже си мислехме да се дарим част от нашия на къщата за мексиканско изкуство, че и там докато се усетят да пръскат и е заминал.. и сега половината двор е с "бордюри" от чимшир, а другата е "полу-плешив"..

 

ние имаме много младички на по 3-4 години, но и 5-6 растения - над 30 годишни.. за тях ще ме е яд ако ги оглозгат..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Повдигам темата отново.. днес (29.06.2017) ще пробвам с люти чушки и с мек (домашен) сапун.. 50 гр. чушки в 1 л вода се варят 1 час после престояват още 12-24 часа и се прецежда.. и от отварата се слагат 150 мл + 50 гр. сапун на 10 литра вода..

Някой да знае откъде мога да купя пиретроиден инсектицид, извлечен от хризантеми?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз лично съм си поръчвал Pyrethrin от ebay.co.uk, на дребно беше нещо от типа 15 паунда за 50 мл? Нийм ша пробваш ли?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Ами и с ниим ша пробвам, а и пиретрин ша накарам сестрата да ми вземе и донесе края на юли, като си идва.. Мерси Боби.. Колко пари искаш за ниим-а?

А за оглозгването те тепърва тръгват гадовете.. младите чимшири още не са нападнати.. само дРътите дето са с по над 1 метър диаметър.. и то само тук там.. явно вътре на топло са презимували яйцата..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

На 10.07.2017 пръсках с ниим и веро (биоразградимо от ДМ).. по 1 супена лъжица на 2 литра и от двете.. вече и по-малките бяха нападнати като 2-3 от малките са станали направо на топка от гъсенични нишки..

Ефект от първото пръскане определено имаше, на следващия ден доста от малките гъсенички бяха умрели, а по-големите изглеждаха доста "въртоглави".. събрах 10-15 големи екземпляра и ги окъпах със концентрирана сапунена вода..  със същия течен сапун от ДМ-а, но висока концентрация.. и големите измряха.. при това завидно бързо..

Друго ми направи впечатление.. около нападнатите големи чимшири се въртят доста оси (кацат, влизат вътре и след малко излитат) .. от нормалните домашни оси.. явно и те си хапват нещо.. дай боже да са най-малките гъсеници..

След първото пръскане, явно съм изтрепал паячетата, защото повече паяжини не направиха..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Ето снимките.. има доста паднали жертви на ниймеца.. но има и оцелели..large.20170712_200323.jpg.e82e121ad8081cf499d7c4f001a9833e.jpglarge.20170712_195713.jpg.4f72b29d361dff4d8deeec6949e272d1.jpglarge.20170712_195922.jpg.87625fd2f64ec34f7b0733a3f7fd1311.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
==================xxxxx

НАПАСТ!!!!

DSC00427.JPG

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Официално се отказвам от борбата с тая гад.. за една седмица докато сме били на морето младите чимшири са тотална щета.. в големите има още живот, но ще ги вадя и тях..

идей с какво да ги заменя?.. на сенчесто място под асмата са, но не са на пълна сянка.. мисля да започна да ги подменям с многогодишни сенколюбиви билки и подправки.. също и с ниски храсти, за предпочитане ядливи.. но това в дневника или в друга тема.. ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Добро решение, според мен храсти с двойна функция са нелоша идея. Като ти гледам снимките, изобщо не са на голяма сянка чимширите, спокойно можеш да го нафрашкаш с камчатки, боровинки и от сой, а по земята - ягода. :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Ех как ме разбираш :wub:.. и аз нещо такова си представям.. даже и за японска дюля се замислям ма е много бодлива..

инак в http://pfaf.org от "Old database search" дето е най-долу на страницата филтрирах сърч по "Shrub", "Full Shade" + "Semi Shade" и по зони от 1 до 5 и излизат много зарибителни неща дето ги искам всчикитееее..

но засега ще се спра на разни храсталаци от на Пол разсадника.. а тея двата "пипера" ще ги пробвам със сигурност: Szechuan Pepper - Zanthoxylum simulans и Japanese Pepper Tree - Zanthoxylum piperitum

..упс ..това уж за нова тема си бешеее.. сори..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Росица Василева

Здравейте градинари!

Чемширения молец нападна ОТНОВО храстите ми.Много са яйцата все още,по-малко самите гъсеници.Пръсках с нийм-а два пъти през ден,гъсениците са си живи,2%масло.Има ли някой опит ,моля да сподели.

иначе ябълките ми са по-добре,с изключение на едната,висока е и нийма не е стигнал навсякъде,ябълките са надупчени от червеите,а листата изядени.Моля за препоръка за моторна пръскачка,но ако може под 10л,защото ми е трудно да ги обслужвам ,

С поздрав!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Пробвай с рапакс,  но първо консултирай за чемшира,  за ябълките става. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 3 часа, Росица Василева написа:

Чемширения молец нападна ОТНОВО

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Росица Василева
преди 8 часа, Димо 33 написа:

Пробвай с рапакс,  но първо консултирай за чемшира,  за ябълките става. 

Единия чимшир напръсках с Натуралис,понеже го взех преди време за лозовия акар.Днес,яйцата на пеперудата са изсъхнали след нийма-а и натуралис-а,има гъсеници които обаче ми изглеждат доста здрави.Тъй като гроздето е близко до единия чимшир,при пръскането съм напръскала и него-е,зърната са се сбръчкало от нийм-а.Много интересно.

Заради опита,продължавам.Ще попитам за Рапакс,но по-добре е да опитам и с него.Само практиката ще покаже .

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили

добре , де, не следя  форума  - да не взема да измътя някоя простотия :)))

ако става дума за храна - биопродуктите би трябвало да са без  алтернатива, ама чемшира какво ви пречи да го напръскате с  нуреле и да решите  проблема на момента ? Пръсках чемшира с нийм - не съм  се взирала в детайлите- кой жив, кой на доизживяване..., но  гадинките продължиха да  дъвчат растенията. Едно пръскане с  нуреле и край на инвазията. А мии.. химия е , ама задръстването под  прозорците ми всеки божи ден по няколко часа със сигурност  е доста по-нездравословно . 

Моля за извинение, ако вие просто сте екохора до душа и подобен  подход е обида за вашата житейска философия.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Аз ги обирам втора година на ръка. :) Чемширът дава убежище на куп гадинки. Предпочитам да си остане така. :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 12 часа, Росица Василева написа:

Единия чимшир напръсках с Натуралис,понеже го взех преди време за лозовия акар.Днес,яйцата на пеперудата са изсъхнали след нийма-а и натуралис-а,има гъсеници които обаче ми изглеждат доста здрави.Тъй като гроздето е близко до единия чимшир,при пръскането съм напръскала и него-е,зърната са се сбръчкало от нийм-а.Много интересно.

Заради опита,продължавам.Ще попитам за Рапакс,но по-добре е да опитам и с него.Само практиката ще покаже .

 

Според мен, натуралиса е добър да се ползва превантивно и би трябвало да действа срещу дребосъци.  При това на яйцата и новоизлюпените. На гъбичките ще им трябва и малко време да прорастнат. От днес за утре и при по- големи гадинки може да няма ефект.  

Гроздето да не се е сбръчкало от високата температура на разтвора? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Росица Василева
преди 4 часа, Гого написа:

Аз ги обирам втора година на ръка. :) Чемширът дава убежище на куп гадинки. Предпочитам да си остане така. :)

А какво правиш със снесените яйца от пеперудата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване