Варела

Чимширен молец (Cydalima perspectalis)

42 мнения в тази тема

Отговорено (Редактирано)

Понеже тая тема е за чемширения молец - само си приключвам  моето становище.

Първо на въпроса от къде дойде - това е лесно , Гугъл веднага ни информира - азиатска придобивка.

Дали да се борим  с  него - няма правилен  и неправилен начин. Форумите са място, където можем  да споделим  опит  и от тоя чужд опит да вземем това , което на нас ни допада.

Всеки, който смята , че е по-смислено да изреже  чемширите  и да насади нещо друго, е абсолютно прав   - за себе си.

Не  съм  избрала тоя подход  и аз  съм права  - за себе си . Само споделих  моя опит  за тези, които се интересуват -  тая битка изобщо  не е загубена.

За тия 3 год. съм  отделила сигурно сумарно  7-8-10  часа и това е достатъчно/уточнявам  , че имам чемшири в 2 градини и са повече от 30 храста/ . 

Чемширите не загиват за 1-2 дни , както много често  и абсолютно погрешно се твърди. Просто не сме  забелязали навреме гъсениците. 

Не трябва да се пише така - "всичко направих и няма ефект" -  защото не е вярно и защото демотивира четящите да правят каквото и да е.

При първата ми среща с молеца едно-единствено пръскане с комбинация от  два инсектицида спаси растения, които изглеждаха като живи - толкова много  мърдащи гъсеници имаше.

А по отношение на грижата за градината - може и пълен  карък да съм, но не съм  попаднала до сега на  растения, които не искат грижа. Е, ако изключим бурените и мъха в тревата :))

Редактирано от Лили
уточнение
4 души харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Молецът дойде и при нас. Бяхме изрязали голяма част от храстите и първоначално си помислих, че това, което остана, не е "доволно", че остана самотно. Обаче днес в един изоставен двор като видях на какво са заприличали  чемширите, лошо ми стана.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.