Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Лили

Понеже тая тема е за чемширения молец - само си приключвам  моето становище.

Първо на въпроса от къде дойде - това е лесно , Гугъл веднага ни информира - азиатска придобивка.

Дали да се борим  с  него - няма правилен  и неправилен начин. Форумите са място, където можем  да споделим  опит  и от тоя чужд опит да вземем това , което на нас ни допада.

Всеки, който смята , че е по-смислено да изреже  чемширите  и да насади нещо друго, е абсолютно прав   - за себе си.

Не  съм  избрала тоя подход  и аз  съм права  - за себе си . Само споделих  моя опит  за тези, които се интересуват -  тая битка изобщо  не е загубена.

За тия 3 год. съм  отделила сигурно сумарно  7-8-10  часа и това е достатъчно/уточнявам  , че имам чемшири в 2 градини и са повече от 30 храста/ . 

Чемширите не загиват за 1-2 дни , както много често  и абсолютно погрешно се твърди. Просто не сме  забелязали навреме гъсениците. 

Не трябва да се пише така - "всичко направих и няма ефект" -  защото не е вярно и защото демотивира четящите да правят каквото и да е.

При първата ми среща с молеца едно-единствено пръскане с комбинация от  два инсектицида спаси растения, които изглеждаха като живи - толкова много  мърдащи гъсеници имаше.

А по отношение на грижата за градината - може и пълен  карък да съм, но не съм  попаднала до сега на  растения, които не искат грижа. Е, ако изключим бурените и мъха в тревата :))

Редактирано от Лили
уточнение
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Молецът дойде и при нас. Бяхме изрязали голяма част от храстите и първоначално си помислих, че това, което остана, не е "доволно", че остана самотно. Обаче днес в един изоставен двор като видях на какво са заприличали  чемширите, лошо ми стана.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Да повдигна темата, може все-още да е полезна за някого.

Имам десетки чимшири, навяват ми огромни сантименти, някои са по-възрастни от мен. Затова се борих със зъби и нокти за тях. Загубил съм само два и то поради загниване на корена, а един е в много лошо състояние заради молеца.

Вече има доста инфо за молеца, но накратко: пеперудата презимува в почвата (опадалите листа отдолу) или в самия чимшир. Напролет ако видите странна зелена шушулка, дълга няколко сантиметра - тя е. Напастта приижда на талази 3-4-5 пъти през топлия сезон, не знам откъде след като само моите чимшири оцеляха.

Стопли ли се времето трябва да се следи внимателно, защото плъпнат ли гъсениците пораженията са големи. За пеперуди вечер под лампите - лесно се познават заради сребристия цвят и по-тъмните кантове по края на крилата. За по-силен и неприятен мирис на чимшира. За оси и калинки по растението или необичайно любопитство на врабчетата - естествени врагове. И разбира се разрошване и разглеждане за характерните паяжини, гъсеници и "черни топчета", т.е. говна.

Не е вярно, че гъсениците мрат само от конска доза силна отрова. Проблемът е отровата да стигне веднага до тях, защото са добре укрити навътре в паяжина, огризки и др. боклуци. Преди пръскане е добре растението да се разроши и отупа от боклуците и непременно да се окъпе със силна струя вода.

Пръска се преди да изсъхне от банята, с нормална или леко завишена доза инсектицид (нурелето май го забраниха, но продавачите препоръчват нещо) и повечко прилепител (веро). Карантинният срок обикновено е две седмици, т.е. като изтече и има съмнения за повтаряне - пак.

В най-трудните времена съм минавал с три двойни пръскания годишно, миналото лято с три единични. Най-важно е първото пролетно пръскане, защото тогава прирастът и пораженията са най-големи.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
преди 12 часа, Лозето ме наби! написа:

...

Забравих да кажа, че гъсениците/молецът обичат огрявани от слънцето места, първо тях нападат.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Айде и аз да кажа. Моя чемшир 2х2х1.5м вече 2-3 години го спасявам с 2-3 пръскания смес би58 и вазтак нов. Веднъж само тръгват гъсениците... Май през юли беше... Важно е да гледаш кога ще тръгнат... докато са малки

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
На 14.03.2021 г. at 16:06, Panik написа:

....

Да ти имам късмета, оптимизма или осмото чувство...! Видиш ли ги гъсениците - вече са се наяли.

Ако някой има чимшир за стригане: сега е моментът, при мен дори е леко късно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
На 11.04.2021 г. at 15:21, Лозето ме наби! написа:

Да ти имам късмета, оптимизма или осмото чувство...! Видиш ли ги гъсениците - вече са се наяли.

Не е така! Така беше първия път...бяха станали дебели и хубави :) около 1см дебели. Вярно...имаше щети по храста. Но пак умряха. Повечко миришеше после :) Насетне, след като почнах да хвърлям по 1 око, ги хващах в етап 2мм дебелина. Почти не се виждаше че са яли нещо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

И при мен не е така, може би защото чимширите ми са много, доста големички и дърти. И това пак не обяснява откъде тази гад, пеперудата,  приижда на няколко пъти на талази, след като наоколо не останаха чимшири. Мааим китайска?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване