Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Isa Bel

Нестандартни идеи и експерименти :)

Recommended Posts

Isa Bel

Боже, който ни чете тука сигурно си мисли тея съвсем са изтрещели ....  :D  :D

аз вече свикнах с онзи вид странно съжалителни погледи като отида да искам нещо и кажа за какво ми е .... така ми "подариха" белените капаци ... готови обелени за по 1,50 лв ... после човека дойде да види как точно ще ги редя в градината  :D  :D

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

15 чувала райграс седмично! Това ми мирише на 1 дка ливадка :)

 

При нас не се бучи през сламата. Махаме сламата ако я има, садим/сеем, слагаме сламата доста дебело и не я поливаме. Капката, ако/където я има, е под сламата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

видях че Абарис пита за ягоди в саксия ... вчера снимах моите които тъкмо се подават отново ...

ягодите ги взех миналата година от Кауфланд - дали не бяха на Вилморин ... дано не излъжа /не съм запазила пакетчето/

... мисля че беше май месец - топло беше навън ... пуснах съвсем малко в саксия но мисля че не съм ги покривала с почва - само ги наръсих отгоре ....

и ето това стана 

 

post-335-0-05616100-1487845822_thumb.jpg

 

post-335-0-92546600-1487845833_thumb.jpg

 

ягодите са дребни издължени ... ама не мога да намеря сега къде съм ги снимала ... тази година въведох ред в снимките и ще ми е по-лесно да показвам опити тук

 

саксията я оставих в едно затворено помещение и я бях забравила .... вчера видях че нещо зелено се подава от една саксия ...

я, ми то това ягодите било  :)

 

post-335-0-56353900-1487846009_thumb.jpg

 

post-335-0-88338600-1487846022_thumb.jpg

 

тази година ще ги заснема и ще ги покажа какви са ...

исках само да види Абарис че се хващат - само дано не ги е заровил много на дълбоко ... май на етикета си пишеше да се поръсят само отгоре на почвата  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

Това със сламата със сигурност ще го пробвам. А с какво покривате пътечките между лехите? Жена ми иска да ползва тревните смески (райграс), а аз се притеснявам да не плъзне и настрани.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

При мен всичко е от-до е покрито със слама (и кашони, ако имам толкова), включително и пътеките. Допълнително върху сламата, която се пада на пътекиите, мятам дървесни трици и от дробилката за клони каквото изкарам, там хвърлям. Така и след дъжд и по време на дъжд, няма кал, няма локви, ходиш си спокойно чист.

 

Оцелелите краставици след сланата

Старата градина мандала

Новата градина мандала

 
На последната снимка, зеленото е райграс, но окосен и нахвърлян отгоре. Така трупам през цялата година.
 
На първата и втората се виждат пътеките с насипаните надробени клони.
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Аз като за начало ще си оставя съществуващата тревава.

 

ИсаБел, моите семена са от City Garden - Fragaria vesca. Колко семена е добре да се пуснат в една саксия около 25см диаметър на 35см дълбочина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

Гого, респект! Някога и аз така :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Аз не разбрах сламата 80 стотинки ли е за бала или 50лв?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Така е само през пролетта, когато е хладно, няма треви и ми се работи. След това всичко е на самотек и не знаеш къде какво е поникнало... Не работя в жегата.

 

Относно райграса по пътеките, би могло да се получи, ако периодично с правата лопата го отсичаш превантивно, да не тръгва настрани. Ще се получи лека вадичка покрай пътеката. Поне така съм виждал зеленчуковите градини с райграс.

 

16472955_1269544173083559_1050546271392889974_n.jpg

 

16387387_1265999326771377_7783591175220130951_n.jpg

 

из bealtainecottage.com

 

За сламата, според балите.

 

Тези са по 1,50 - 2 лв

Складиране на слама за мулчиране

 
А тези по 50 лв

Слама за мулчиране

 

 

Като обем е трудно да се сметне кое е повече, защото големите са с по-голяма плътност. С бала и половина си покрих доволно и двете мандали.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

уау, Гого, сам ли направи всичко това ?

 

Две мандали !?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

уау, Гого, сам ли направи всичко това ?

 

Две мандали !?

 

 

При положение, че не скубеш треви, не копаеш, не обръщаш, а само си рисуваш кръгчета и мяташ слама, не е кой знае каква работа. :)

Страшно е, когато започне сезонът и се иска поддръжка, Затова трупам колкото се може повече мулч, защото обхване ли ме тревата, зарязвам всичко.

 

Едната я нарисувах предишната година, а втората - миналата. Повечето работа беше по оградите, за да не влизат песовете да спят в доматите и да се къпят в езерцата. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Това със сламата със сигурност ще го пробвам. А с какво покривате пътечките между лехите? Жена ми иска да ползва тревните смески (райграс), а аз се притеснявам да не плъзне и настрани.

 

Димо при мен пътечките между лехите са прави и лесно ги минавам с косачката - направих ги горе долу колкото широчината на косачката ... 

После ме налетя една крайна идея - която работи много добре стига да имаш доста излишен плат ... може и с чувалите за кафе - продават се на тънки цени ... 

направих само една пътечка така за пробата дали ще е добра идеята - ами тревата не наддигна плата и до края на есента си беше ок... 

 

post-335-0-22899300-1487883536_thumb.jpg

 

Абарис - за ягодите ... на око ръсих - наръси ги всичките и после можеш да ги проредиш - стига да поникнат добре 

 

Гого - какво си направил ти бе човек .... как успя да сътвориш толкоз полезни красоти ... аз търсих днес да намеря твоята градина но не успях /чайка завеяна съм / ... добре че пусна тука тия снимки че по снимките открих темата ти ... и защо ли я открих - натрупах една торба с комплекси  :huh:  :D  :D  :P

и ще ми разправя той че марулите ми били наредени красиво ... ми виж се ти бе - то не бяха рози, то не бяха цветя, конструкции, камъни, езеро ... прекрасни кучовци, пчелички - много ги обичам .... едва едва се подавам изпод масата да те аплодирам за стореното - Бравос Гого! - много ме радват такива хора като тебе .... и зех да изпитвам луди съмнения че бродиш из цветарския форум дегизиран ... тез цветя, тез чудесии - нимой то тъй ...  :ph34r:  :P

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Най-много работа се върши докато е сам човек, убедил съм се! На Гого градината не случайно краси ФБ страницата! Лошото е, че гаджетата нещо не се впечатляват от такива градини, в последните 100тина години :D

 

Димо, при нас пътечките са насипани дробени клони и слама, но тревясват яко - основно със живовляк! Тъй като не е тепсия като при Иза Бел, не може да се минава с косачка. Затова е удобно с тример, бензинов. Иначе не е проблем да затревиш, но препоръчвам да направиш микс от бяла и червена детелина, а не райграс.

 

Причината - детелината е азотофиксираща, много по-добре се държи при неполивни условия след първата година и с времето става по-добра, за разлика от райграса, който иска редовно торене и подсипване с нови семена. Също тъй, миксът от детелини ще ти осигури различни по размер растения и листа. Така дори като косиш ниско, под тримера/косачката ще ти остават по-малките детелинки. Препоръчвам и поне първата година да я оставиш да цъфне и хвърли семе.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

верно че това е неговата градина - сега ми светна - винаги съм мислила че тази градина не е в БГ ....

отчитам няколко грешки при посяването на марулите:

 

1. Извадих ги направо от караваната навън и ги засях /говоря за пробата преди 3-4 дни която направих/ ... листенцата бяха меки и 2-3 неща дадоха фира - котаците като минат през тях и ... 

поправка -  извадих разсадите в таблите навън за 3-4 дена ... и днес ги сях ... през това време са се аклиматизирали добре и листата не са меки а са свежи и твърди - направо си личи че са здрави растения ... 

 

2. Като сях преди няколко дни хартиените кутийки - слагах ги целите в земята ... но гледам че дъното на кутийките е по-плътно защото там хартията се свива на няколко пъти за да се образува дъно на чашката ... и си мисля че нежните коренчета няма да могат да я пробият лесно...

поправка - днес като ги сях махах дъното на кутийките - то се маха лесно защото е влажно ... даже видях коренчетата са стигнали до него ...

 

Направих няколко снимки за Гого - защото с него май работим в доста сходна посока - само дето той е светлинни години пред мен ...

Гого ето я хартията преди да слагам сламата - намокрена яко 

 

post-335-0-07033400-1487955923_thumb.jpg

 

после в тия чували взимам слама от стопанството - чувалите са огромни и като гледам май един такъв ми стига за 4 двойни лехи от моите 

 

post-335-0-18644500-1487955996_thumb.jpg

 

като напълня със слама отново мокря яко да се слегне 

 

 

post-335-0-50893500-1487956091_thumb.jpg

 

и понеже ме пита - колко време ще се разгради колко ката слагам и т.н.

ето една снимка където миналата есен тествах 1 лист от хартията и слама отгоре - при цветята

това е в момента - трева не е изникнала много ... така че се надявам 1 лист от хартията и сламата да ми изкара лятото

 

post-335-0-74303700-1487956243_thumb.jpg

 

ей тез две двойни лехи ги запълних с марули днес

 

post-335-0-06212900-1487956390_thumb.jpg

 

утре ще набуча лук около марулите в едната и чесън в другата - пак около марулите - да използвам мястото

 

естествено специално за наш Гого ще има пак цветни лехи с марули /този път шахматно/

 

 

post-335-0-75842900-1487956498_thumb.jpg

 

обрах на кейла изсъхналите листа и ето до къде го е докарал милият при тез -20С

/изкарва си отдолу нови листа/

 

post-335-0-96724600-1487956554_thumb.jpg

 

това е зокума след като го отвих

 

post-335-0-05079200-1487956708_thumb.jpg

 

листата са сухи - да видим дали ще изкара нови

 

post-335-0-24154400-1487956760_thumb.jpg

 

ох и накрая като видях - доматите станали метър - реших да наслагам колчета

 

post-335-0-25308000-1487956976_thumb.jpg

 

:P

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

Боби, аз естествено ще попитам Гугъл но може би ти ще подскажеш от къде най-изгодно да купя семена за бяла и червена детелина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Боби, при мен от 5-6 години, откак го имам райграса, до сега не съм му мятал допълнително семена и никога не съм го торил. А е засят върху изкопна пръст. :) 

Бях си засял цялата овощна градина с бяла детелина. Първата година я поливах и се развиваше добре, та чак я косих няколко пъти. За жалост, под дърветата, които са през 3 метра, слънце почти няма под тях. За 3-та поредна година, само там, където е на слънце, само там цъфтеше, а уж за пчелите я посях. Миналата година не ми се занимаваше да я поливам и от плътен килим, изсъхна. Надявам се да е останало нещо живо от нея, за да я възобновя тази година. Червена нарочно не слагам, защото няма с какво да ми помогне с пчелите. Нашите имат къси хоботчета и не могат да точат нектар от нея.

В Пловдив цената на детелината е изгодна. Не поня колко беше, но на фона на тия пакетчета дето продават по няколко грама, не се замислих да купя 2 кг. Смесих с пясък, разхвърлях и валирах с тежка циментова тръба метър и нещо, с около 30-40 см диаметър. Нужен бил контакт с почвата, за да се развива. После всеки ден поливах, да вардя семената от мравките. За седмица покара.

Бела :) .. На мен мястото ми е голямо и не мога да се заигравам така с подробности като теб, изпипвайки всеки детайл, или просто си добра с фотоапарата да хващаш каквото и както трябва. :)

Аз работя едно през гьотери, със замах, защото искам да виждам, че съм направил нещо, за да не се обезкуражавам. Не съм на никакви години пред теб. Мандалата ми сега ще започне третата си година.

Много добре правиш, като описваш поправките си. За мен са полезни. Най-трудната задача в градината ми е самото засаждане на културите. Едно по едно, дупчи, мокри, вади, тъпчи, запълвай, поливай, заривай...

Хартията, която ползваш, опитвайки се да си представя оригиналния й цвят, май е бял, а това ще рече, че е офсетова хартия. Има малко химикали в нея, ама не е болка. Пак добре, че не е хромова. :) Гледам, че няма печат по нея. Ако я взимаш специално, то най-малко обработваната хартия, която ползват в печатниците за бюджетни книги е обемната хартия. Жълтеникава, с ниска плътност. Пак добра идея ми даде. Ако закъсам за кашони, по-добре да сложа от хартията, отколкото без нищо. 

Сламата, която слагаш, ми се струва, че може и повече. Само се опитвам да си представя как точно я тъпчеш в чувалите и я пренасяш.. :Д
При мен от голямата бала, вадя филии по 2-3-4 пърста и така я настилам. Хем с количката я пренасям, тъпкана до горе и пак ми се вижда много работа, а това с чувала... Добре би било да се види :Д Ама друго си е със сламата а? - едно шаренко такова :ДД

Браво за зокума! Гледам, нищо му няма, не е усетил тези ниски температури... Май ще експерименнтирам с някой по-малък. Ама пък беше писала, че малките са по-неустойчиви, пък големите не са за прежалване.. :) ммм...

Сега ако ми кажеш, че и колчетата за разсадите си дялаш с ножката....

п.с.: нямам акаунт и не съм влизал в цветарски форуми. Не ми се става ловджия. Ама да обясня - съсед си пада по цветята и приятелите му го бъзикали, че е обратен, заради тях, та станал ловджия. :ДД

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

аз се радвам че детелинките /и белите и червените/ са саморасли у нас и стават все повече .... по принцип докато ги има тях и жълтурчетата не кося изобщо ... искам да ми прилича на поле ... ще ми се много и макове да има ... ама едва ли ще тръгнат ако ги ръся така в тревата  :wacko:

 

post-335-0-06254700-1487968667_thumb.jpg

 

post-335-0-50753500-1487968716_thumb.jpg

 

post-335-0-57806500-1487968711_thumb.jpg

 

има и саморасли вероники

 

post-335-0-29661900-1487968694_thumb.jpg

 

post-335-0-48763100-1487968699_thumb.jpg

 

а иначе с това се оправям в двора за косенето

и един майстор ковач ми направи "детска" коса - и с нея кося понякога - даже ми е по-приятно 

 

post-335-0-65634200-1487968705_thumb.jpg

 

Гого аз тази година променям тактиката ... миналата много се юрках сама - че и цветя и зеленчуци ... имах 2-3 седмици през лятото в които ме болеше нон-стоп сърцето ... в един момент се замислих - че кой ме гони и какво ще стане ако това не поникне ... нали все пак градината съм я захванала да ми е приятно а не да се съсипя в нея ... тази година ще се опитам да правя всичко с внимание, спокойно и бавно пък колкото толкова и каквото стане ... искам да имам повече време да я усещам - а не да се бъхтя в нея

 

Хартията е купена от книжарница - сива е - най-простата опаковъчна хартия ... не я взимам от печатницата ... ще я снимам отблизо и ще ти я покажа - или ще питам колегите каква е ...

 

сламата пренасям от тук /стопанството на селото/ 

 

post-335-0-74101700-1487969756_thumb.jpg

 

виждаш ли колко много слама има нападала на земята ... хората там трябва да я събират ... та като им казах за какво ми трябва слама ми казаха да си събирам от земята в чували и няма да я плащам - ще им помагам в почистването все едно .... чувалите в които я взимаме са огромни - диаметъра е около 70-80 см и висок към 1,20м - тъпчем вътре колкото можем повече

иначе сламата много ми харесва - като допир, като мирис ... направо се разтапям - днес като работих с нея ми миришеше на поле на свобода .... харесва ми цвета - като слънцето ... харесва ми как изглеждат зелените растения на жълтия фон ... ти много добре ми усети мисълта в предишните постове - искам някакси хем да е естествено хем да е подредено красиво...

 

фотоапарата - хех - ами аз съм се срастнала с него ... той е моят начин да говоря ... от няколко години съм луда по макрото - чак рамото си блокирах   :D ... аз затова се шегувах с теб че трябва да ти дойда на гости да снимам бубите в хотела ... 

 

зокумите - и малкият изглежда със същите сухи листа като големия - непремено ще ги снимам и двата като се запролети и ще ви ги покажа - дано да изкарат нови листа

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Димо, купих онлайн мисля че бяха по 3 кг тобри на цена около 15 лв/кв. Опитах се да намеря мейла сега, но уви, то ще да е било през 2011 или нещо такова, не успях...

 

 

Боби, при мен от 5-6 години, откак го имам райграса, до сега не съм му мятал допълнително семена и никога не съм го торил. А е засят върху изкопна пръст. :)

А на Мърводолските ливади стана точно обратното. Описал съм преживяването в една от първите теми на форумите. Сянката не пречи особено на детелината, поне не при нас.

 

В последните 2 години нещо няма мераклии за поддръжка на голямата ливада и тя почна мощно да деградира. Тревата жълтее, вехне, съхне, гние, не расте добре. За щастие по някакъв начин прелитнаха там семена детелина и в момента, дори с нулева поддръжка, само там, където има детелина, е здраво и зелено през цялата година (без зимата де).

 

пп: За да не се чудите какво правя в 3 сутринта на форумите - на щерката й излизат 2 кътника :blink:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Привет сладури ... !!!

аз сега да пиша ли ... B)  да не пиша ли ... ?

ама айде да пиша   :rolleyes: - то не е много интересно, но да влезе в темата като статистика ...

 

посят е чесъна и лука около марулите в сламата ... а след това извърших доста гламави неща /от които не се гордея особено/... преместих кейла, цвеклото, целината и .... не се смейте ... магданоза :ph34r:  :blink: ... ако питате и що ? - ами що ... щото мястото ми трябваше за нови посеви ... не че няма място бол /бол=много/ ... ама аз съм си рекла че туй си искам и това е ... троп!

та няколко дни изкоренявам здрави яки корени и ги посявам в една импровизирана градинка - ако не съм им навредила ще е добре - ще има още да ям от тях преди новите да станат ...

 

сега да кажа за морковите ... те са проявили масово нашествие - посяти са февруари 2016 и съм яла от тях цяла година ... изкараха си зимата добре покрити с агривелото и вчера като реших да си извадя каквото е останало - бях главозамаяна ... от де се зе толкоз морков .... 2 торби големи извадих ... и кво да ги правя - раздавах ... заравях в импровизираната градинка и в момента ям ... май ще съм на морковена диета идните дни  :unsure:

 

Днес посях нови магданоз и моркови /що ли като имам толкоз стари  :huh: / ... посях репички, спанак, рукола и копър ...

посях ги в нова експериментална леха - наподобяваща онези марули, репички и т.н. посяти в палети - виждали сте ги в нета ....

та аз понеже си имам дъски всякакви реших да си сглобя един палет 4 м ... и вътре насях всичко ... за проба ... след 15 дни пак ще посея - искам да е поетапно .... да не ми никнат наведнъж и да се чудя какво да ги правя...

 

ето как наредих дъските  

 

post-335-0-16002500-1488300797_thumb.jpg

 

като наръсих семената ги покрих със смес от кофата - а там има обогатена почва от магазина + тор от калифорнийски червеи ... 

 

туй то...

сега идва ред на граха, ягодите и картофите ... 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Бях се приготвила да чета повече и изведнъж гледам край на поста. :) Магданоз съм местила с буца почва и си расте безпроблемно на новото място.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване