Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Isa Bel

Нестандартни идеи и експерименти :)

Recommended Posts

Абарис

Каква почва взимаш от магазина? Какво правиш преди да ги сееш на нови места нещата? Ореш ли, копаеш ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

*

Какво се крие под звездичака :D - "Абарис, мен ли питаш? Ако въпросът ти е към мене, то местих магданоз от едно място на друго в оранжерията. Купувала съм почва два пъти, с цел експеримент дали растенията ще се развиват по един и същи начин. Установих, че е добре да добавям агроперлит към градинската почва плюс оборски тор за разсадите."

Редактирано от alys

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Че Алис то малко ли беше над снимката ...  :D  :D  :D

надявам се всичко да тръгне - бая големи корени и буци местих  :lol: /луд умора няма/

 

обаче половин час мислих многозначително какво искаш да кажеш с това

 

 

мислих мислих и .... си викам - дали пък да не ида да преместя чесъна на Гого - по лесно ще да е ....

 

 

Абарис - на работа съм в момента - туй интервю дето си ми задал - ще ти отговоря подобаващо /потърпи/

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Не издържам вече, исакм да сея картофиии!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

 

мислих мислих и .... си викам - дали пък да не ида да преместя чесъна на Гого - по лесно ще да е ....

Ако получаваш известия по мейла за всяко ново мнение от тема, в която си писала, ще видиш какво е било. :Д

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ами като няма "изтрий", винаги ползвам звездичката.

Гого, а когато редактирам по сто пъти, кое от мненията се чете в мейлите?

Мързеше ме да редактирам и изтрих за по-лесно. Абарис не ме питаше мене, а аз отговорих ни в клин, ни в ръкав. Та така. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Известието е веднага след пускане на оригиналното мнение. За редакциите няма известия.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Алис ама отговаряй аз за това пиша, да ми отговаряте.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Алис чувствай се "моторизирана" да отговаряш на всеки ...  :P .... обаче сега ме гризе - какво си написала? ей това женското любопитсво е по-зле от котешкото ...  :wacko:

 

Абарис ти картофите в Павел баня ли ги сееш? ... ми ти си ми съвсем наблизо - можем да спретнем една картофена седянка  :D

 

Гого - спиране на всякакви известия ми е първата работа  :P ...      

днес ми казаха че админите и модераторите по принцип във форумите можели да четат ЛС на всеки - верно ли е това ? и що за дивотия е ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Да, принципно могат. Целият форум е изграден от текстова база данни, разделена логически по таблици, което съдържание за обикновен човек е много разхвърляно и непроследимо. Ако някой админ иска да чете личните съобщения, слага приставка към форума и от админ панела съвсем целенасочено може да чете личните съобщения на избран човек. Въпрос на етика и морал. Затова във форумите е добре да има минимум двама админа, за да няма такива своеволия. Аз лично в малки форуми никога не бих си позволил да пиша нещо лично. Често, на места, където социалният елемент е развит и хората си споделят лични неща, особено ако това са малки сайтчета, админите от скука или мания да защитават безценното си форумче, се ровят и следят всичко задкулисно.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Исабел, у Сливен съм ама гръбначето ми се нуждае от почивка на павел баня (не от копане а от много "умствен труд"). Това няма да попречи на картофената седянка, освен ако никога не успея да изкарам картофи от земята.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Върнах се "горе" и редактирах.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

*

Какво се крие под звездичака :D - "Абарис, мен ли питаш? Ако въпросът ти е към мене, то местих магданоз от едно място на друго в оранжерията. Купувала съм почва два пъти, с цел експеримент дали растенията ще се развиват по един и същи начин. Установих, че е добре да добавям агроперлит към градинската почва плюс оборски тор за разсадите."

 

Тоест "почвите" и "торфовете" не ги бива? Поне тези които си ползвала? Защото има някакви дето струват бъбреци които вероятно стават за нещо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При толкова земя не ми се купува. Струва ми се напълно излишно. Иначе сигурно са хубави и обогатени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Абарис, не е черно/бяло.

 

Ако си вземеш примерно профи форф за разсади, това е обеззаразен и обогатен субстрат с определена фракция. Знае се всичко за него, с други думи. Надежден е. Може да му се разчита. Не е особено устойчив - идва от далеч и е изчерпаем ресурс, а и струва някой лев.

 

Ако си вземеш примерно тор от ЧКЧ, не се знае какво ще излезе от вътре. При мен лани излезе кукувича прежда, да ви пази Гая от тая напаст по-преди пък пирей. Често тръгват и червеи в разсада, излюпват се. Плюсът е, че относително устойчив и богат тор, ползва се малко от него, а и не е особено скъп.

 

Ако си вземеш примерно градинска почва, не се знае почти нищо за нея. От кой макро и микро елемент има достатъчно, в повече или як недостиг? Дали няма буби, гъби, нематоди, камъни, буци, плевели, корени и тн в нея? Дали изобщо е подходяща за разсади (смолницата не е)? Много е устойчива, безплатна, но не винаги е подходяща.

 

Ти си човек експериментатор, направи си следната проба. Сложи семенце от нещо на памуче и виж колко голямо растение ще стане само в дестилирана вода, да елиминираме всякакви вносни вещества. Ще се изумиш, според мен. Семената имат голям запас. С други думи, ако не очакваш растението за разсад да стане особено голямо, на практика най-добре да не вкарваш вектори на проблеми в уравнението.

 

Така че добро и лошо зависи от гледната точка и контекста, трябва да се премислят нещата.

 

Това, което е направила Иза Бел в описанието си по-горе е тнар top dressing и е вид бавно подхранване. "Обогатена почва от магазина" не е особено конкретно, докато не разберем точно какво съдържа. Моят бюджет е ограничен и не мога да си позволя да купувам почва, която да наръсвам като top dressing - от нея трябва да сложиш много, за да има ефект. Ако ще ръся изобщо нещо, то е шепа ЧКЧ. Но и това не ръся, тъй като си правя по-богат самия микс за разсади.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Ха ! .... Алис, ти как си върна мислите бе .... аз 5 мин. назад не мога да се сетя какво съм мислила ....  :P

тук обаче стана някакъв мини чат ... тоест тюрлю гювеч  :D

 

да караме по ред :

Абарис - купувам обогатената почва от голям магазин в града - утре ще снимам етикета спИцИално за теб 

за подготвянето на мястото - от миналата година съм оставила дъските в лехите ... като наддигна сега дъските отдолу е рохка почвата и можеш да я "разпениш" само с търмък, с плоскорез, с малка мотичка ...

имам още едно по-голямо място встрани - там миналата есен го фрезовахме и сега като гледам си е добре не му трябва повече ... направо ще сея ... 

за семената и сеенето - опитвам се да правя всичко простичко ... колкото по-малко хамалогии толкова повече време за наслада ... нищо не обработвам и не му мисля много ... купвам семена от магазини - на настроение  :wub: ... също взимам семена от растения и си ги запазвам в пликче а понякога директно като съм ги взела си ги засаждам в кутийка - така имам цветя изкарани и сегашните ми марулки също .... 

.... ох загубих си мислите ...   :unsure: ... та по-простичко Абарис - това ми е идеята за таз година ... не искам да се блъскам като миналата ... ако трябва ще посея само един брокул, един картоф, един домат, ама ми се ще като ги сея да ми е кеф и да не мисля още колко други ме чакат .... в общи линии се уча да живея, уча се на търпение /щото по принцип съм припряна и си патя от това/ ... тази година няма да мисля колко домата съм произвела и колко ще изям, а какво изпитвам докато ги отглеждам ... ще описвам всичко каквото правя ... проби, грешки, поправки ... 

 

а Сливен ей го дей на 100м от Казанлък ... седянка можем да си заформим - и току виж и другите дошли  :rolleyes:

 

Гого - туй много лоша работа с админите - спирам тогава да ти пиша на ЛС че Боби сигурно ги чете  :ph34r:  :D

/майтапа на страна наистина днес разбрах за това и се замислих - че какво ЛС е тогава ако някой отвън може да го чете - грозно ми е /

 

Боби ме подсети да кажа само че в земята като сея винаги слагам от КЧ и след това пръскам по листата с течен тор от КЧ - докато се развиват ... като говорех с жената от която купувам тора тя ми каза че от нея взимат доста еко производители и там често им правят изненадващи проверки ... та една такава фирма е пръскала марулите с течен тор и на другия ден са дошли да ги инспектират - не е имало нищо обезпокояващо в марулите ... та идеята за листно подхранване ми допада ... така подхранвам и разсадите - слагам в 5 литрова пръскачка 2 литра вода и 1 литър вода разредена с 10мл течен тор + 3-4 капки йод да не загниват корените + малко захар на око ...

за захарта и дрождите Боби е добре да обясни на Абарис .... щото Боби много добре се изразява научно - аз ще го напиша сигурно поетично  :huh: и нищо няма да се разбере

 

Алис, добре ли си разгърнах мисълта, че преди ти беше малко ?  :P

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Изабел, благодаря!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Ще чакам снимките на почвата, интересно ми е кой каква ползва. Даже мисля данаправя тема за купешките почви и да поискам мнение за една която купих от Джъмбо (то Джъмбо и почва сигурно достатъчно подсказва).

Аз може би има подобен подход, вероятно малко по стратегически. Гледам на градинарството като на изход към автономия, свобода и по приятен живот. Също ми е интерсно да наблюдавам нещата как се развиват и да търся точката на хармония с природата, извън нея хамалогията и постоянното чувство за недостих на нещо са неизбежни и доживотни (според мен).

 

Добре сте дошли в Сливен, може и на Карандила да ви заведа, на гора, кебапчета или да си направим огън! Или 3в1.

 

Боби, вече имам няколко различни почви и подготвям експериментите с разсад. Има ли такава практика гледане на разсад само на водна основа?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

отчитам се със снимки които съм обещала ...

първо хартията за Гого ...

докато я разгъна да я снимам една част от котаците дойдоха на инспекция  :D

 

post-335-0-54179000-1488386952_thumb.jpg

 

умишлено съм сложила бял лист да се види че е леко сива - жената в книжарницата ми каза че е амбалажна хатия - от онези където едно време завиваха продуктите в магазина 

 

ето тук в много близък план да се види структурата 

 

post-335-0-64689300-1488387149_thumb.jpg

 

за Абарис почвата:

 

post-335-0-32632100-1488387316_thumb.jpg

 

ето как изглежда вътре

 

post-335-0-01002800-1488387373_thumb.jpg

 

това ми е течният тор от КЧ

 

post-335-0-80450300-1488387451_thumb.jpg

 

post-335-0-58138200-1488387527_thumb.jpg

 

post-335-0-74495200-1488387552_thumb.jpg

 

марулките все още са цели

 

post-335-0-45725100-1488387647_thumb.jpg

 

като се има предвид къде си почиват котаците

 

post-335-0-20391100-1488387744_thumb.jpg

 

забравих да покажа моя "кръглоров" исках да си имам плоскорез и докато се чудех от къде да го взема ... бях решила да си го направя сама ... вместо плосък стана кръгъл и вместо да реже можеше да ровка - та с него си ровках почвата преди да реша да слагам дъските .... този ми е размер S ... имам и размер М   :D  :D

 

post-335-0-65982800-1488388719_thumb.jpg

 

post-335-0-45746300-1488388723_thumb.jpg

 

Алис много съм доволна ... и моя магданоз май ще преживее местенето ... вече е оперен и листата гледат нагоре  :rolleyes:

 

post-335-0-90439300-1488388955_thumb.jpg

 

post-335-0-57893200-1488388959_thumb.jpg

 

морковите и те са добре - листата им са свежи  / Боби и Гого - да не съм чула гък!  :P /

 

post-335-0-66263500-1488389064_thumb.jpg

 

post-335-0-58032200-1488389068_thumb.jpg

 

кейла и той е свеж като се има предвид че с него най-много се мъчих при местенето 

 

post-335-0-81526000-1488389331_thumb.jpg

 

май стана доста  :wacko: ... ама нищо - Алис да има да чете ...  :rolleyes:

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Видели са от Isa и също местят това, което е оцеляло след зимата....

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване