Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Isa Bel

Нестандартни идеи и експерименти :)

Recommended Posts

Гого

Бел, как по-точно се работи с тази баданарка в градината? Забиваш острото в земята и си правиш вадички или..?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

ааааааааа не !!!  :D  :D  Ру, с глас се смях на клипа - от де го изрови??? .... ми това съм аз ... с кейла ... ох много сте ми лудички тук в тоз форум .... :lol:

 

Гого - продължавам да се хиля ....  :lol:  :lol: - откачи ми се ченето  ... сега се замислих вадичките с баданарката са супер идея за лехички за моркови ... искаш ли да ти подаря един кръглоров за спомен от мен .... да си правиш вадички  :D  :D

 

ще трябва да направя инструкции във видеоклип ... но само ако интересът нарастне - за сега си само ти  :P

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Начи като рекламист мога да ти обещая, че "кръглоров" e идеална марка за серия секс играчки, ако искаш да патентоваш. И домейна е свободен гледам...

 

След теслата и мечето за боядисване, вече очаквам да видя бразди за моркови и репички, направени с назъбена маламашка! Хм, това всъщност не е лоша идея...

 

Шегата настрана, радвам се, че се хващат нещата след интервенцията! След няколко месеца ще имаш страхотни цветове и семе от моркови със шепи! Ето ги нашите презимували моркови през юни (и праз):

28018061382_49de36f0a3_z_d.jpg

 

А ако имаш късмет, ще можеш да правиш макрота на тези красавци (които таргетират точно цъфтящите моркови и сродни - аз се изумих и изкефих, като научих за тая специализация, също както и плодовете на липата и божакравичките), при нас имаше десетки:

RedAndBlackStripedShieldBug.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

маламашката никак не е лоша идея ... само трябва да се сее през редчета че ще стане много нагъсто  :P 

/спомням си едно време в училище в часа по математика като поставеха задача за решение ... посочваха учениците един по един да си дават отговорите ... а мен ме оставяха най-накрая - щото моето решение все беше неочаквано ... учителя се замисляше и казваше - "Хм, странно е, но важното е че работи" - странните идеи са хубаво нещо - така се раждат иновациите  :P  /

 

за семената - точно това си мисля ... понеже преместената мини градинка е настрани и няма да ми пречи - ще ги оставя да пуснат семена ... за магданоза не бях много сигурна че ще се хване защото не го местих като Алис с цяло коренище а отделих само хубави коренчета ... те приличат на моркови с много дълги опашки - минали са под дъските и са стигнали до средата на пътечките - не знаех че магданоза пуска толкова дълъг корен ... та тези отделени от почвата корени наредих в една редичка в импровизираната градинка ... още на 2-рия ден магданоза беше вече живнал - но поливам всеки ден градинката докато се хване всичко добре.... миналата година бях оставила от същия магданоз за семе и стана висок близо метър - огромни храсти, пусна си цвета и тогава го навестиха купища от миризливките и един вид бръмбари, който незнам как се нарича на български иначе са soldier beetle - ето тези открих из снимките ми - че не ми се рови много:

 

post-335-0-70207300-1488441241_thumb.jpg

 

post-335-0-07062900-1488441239_thumb.jpg

 

буболяка, който ти си показал е от типа щитоносни - за съжаление пак не откривам на бг име ... напълно съм се отказала да ровя за буболечките инфо на български - нямаме кадърни ентимолози ли що ли - незнам ... та тази буба е Striped Shield Bug /Graphosoma lineatum/ - нещо като Раирана щитоносна буболечка  :D

 

а магданоза е онези високите храсти отсреща на снимката пред прасковите

 

post-335-0-17594800-1488441345_thumb.jpg

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Забравих още нещо да напиша ...

вчера Гого като ме нарече Бел се сетих за нещо което чакам да видя - премиерата ще е този месец

 

ето трейлъра /хех, малко е розавко но пък е приказно :rolleyes: /

 

My dear Bel ....  :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=7y02lpfDJ-8

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Честита ни нова премяна! :) ... да изпробваме сега новият облик ....

до къде бях стигнала обаче ... мда - до сламата и до импровизираната градинка ... 

Сламата при мен е пълен провал ... котаците нямат с какво друго да си играят сега и се джаскат в нея и ровят .... прореждат марулите - струват им се нагъсто .... отиде ми цялото фън шуи на градината ..... минавам на "план Б" - дъски със слама - като поотрастнат нещата тогава засипвам сламата между дъските ... ей така

 

P2230819.thumb.JPG.3b44afc6ad99653345adef1cdc6ee300.JPG

P2230820.thumb.JPG.e3c122189d634f3e7700014d5599c927.JPG

съседката ми даде спанак - бейби спанак ... накъса го направо с коренчетата - изрично ме предупреди да го изям .... е как да го изям - то не е човешко ... с коренчетата ... посях го ... съседката ще се ядоса ... но ще и мине - знае че съм корава глава ....

P2320073.thumb.JPG.7beadbd30ffbb68adfeb17c76259c2aa.JPG

нагъсто е нали? .... и котките така мислят ....  отивам вчера и те ме посрещат още от вратата "ние ти помогнахме - спанака беше малко нагъсто - оправихме го" ... ех, дори не разбрах къде е откъснатия спанак ... 

погледнах в темата - посадила съм репичките, спанака и т.н. на 28 февруари ... на 8 март малките главици се подадоха ... поникнали са заедно репичките, спанака и руколата ... чакам магданоза, морковите и копъра ...

репичките :

P2320022.thumb.JPG.39835016dcdd5802ee64fc6818b752a1.JPG

P2320026.thumb.JPG.ada1cc76dee30b1ec887ea3ae8c882ac.JPG

спанака

P2320032.thumb.JPG.b8c2406f4e5556f625a6147302e2d8e9.JPG

и руколата 

P2320029.thumb.JPG.1be36fd8ed211884a37d24ef15821b12.JPG

ей така се лежи в сламата - после де са ми марулите ...

P2320040.thumb.JPG.3d70ac57828193cf43bf14bb52411aff.JPG

поне лука ще излезе ....

P2320035.thumb.JPG.93e66fc4b076607ac3c8cf408ff9ae58.JPG

Миналата събота и неделя заложих в караваната домати, краставици, чушки, броколи, кейл, цвекло, целина .... ох не помня всичко .... та исках само да кажа че явно таз температура сега която поддържа ел. одеало в момента е благодатна / около 18С/ и много неща са поникнали вчера - домати, краставици, цвекло, кейл, броколи ... и марулките - червената ... да има да попълвам където котаците са разредили ... /ще сложа снимки скоро/

морковите в импровизираната градина : /свежи ли са а? .... Ру, внимавай какво ще кажеш!!/ :D

P2320011.thumb.JPG.b5643502d0a5a3ae6cb875643eab47bf.JPG

Алис магданоза е добре - тръгна - ура! :D

P2320013.thumb.JPG.9d081739d5861f0d88e1edb7e8caa6e8.JPG

и кейла образува нови листа - значи е добре

P2320016.thumb.JPG.f150e42ce79caf57924da2d09def2e7b.JPG

Може да е импровизирана градинката - ама е градинка и най-важното е весела ....

В събота и неделя наредихме дъските където ще има посеви - другото и да се затреви не ме бърка .... но под дъските ще остане добре за сеене ... в ляво мястото е оставено за картофи а в дясно ще са конструкциите за боб и краставици ... грахът е засят в първата редичка дъски ... след дъските до дувара има място около 4-5 метра - там ще напускам тиквите, дините, пъпешите - да се разпростират на воля ....

ми това е моята дървена градинка ..... малко е необичайна ... но нали работи ....

P2310959.thumb.JPG.7d986f850a8433f1c6cfebb0dd0755ab.JPG

Имаше една жена в цветарския от Сибир ... тя ме подсети, че като бях малка мечтата ми беше да пренасям дървени трупи заедно с мъжете в Сибир .... не ме питайте защо - нямам никакво обяснение .... но сега като се замисля какво правя ? - пренасям и редя дъски в градината ... не съм много далеч от мечтата си :D

приятно е че задено с вас тази година ще проследим как ще се случват нещата

и много нацъфтели игличини има :

P2310985.thumb.JPG.812c1e05d34914fa07395f0ef019a6f0.JPG 

упс - простете това май беше за цветарския ... но нищо - нека да е свежичко и тук ...

Алис .... уморих се Алис .... толкоз снимки толкоз нещо .... заслужих ли тоз път "отличен 6" ? :P ... все за теб си мисля като пиша дълго - хехе

айде толкоз за сега ... после пак ...

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Супер снимки!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Дзак! :tounge_wink:

малко снимки да покажа от заложените семенца в караваната ... на 5 март сложих нови марулки /червени и зелени/, саксийни ягоди, кейл, броколи, патладжан /бял и син/, чушки, люти чушки, краставици, домати, цвекло, целина - при абсолютно еднакви условия /върху ел. одеало в кутийки с капаци/ ... на 4 ден /гледам си по снимките/ са поникнали цвеклото, краставиците, доматите, марулките, броколито и кейла ...

средно за деня температурата се пада така:

djkW7ui-XvfHlDN6tIpQuyvT8g7IIcDg7aYtBC8w

кутийките с капаци са ето такива - в един магазин тук ми ги събират от насипните сладки и разни тортички ... даже по тях все още има остатъци от торта - не съм ги мила .... на разсадите може пък да им хареса сладичко :)

 

aeYEtdLf6eeBG1Gg3L6U5bWIOtUmPBnWfSdjUgxT

горе долу под капаците е между 15-20 С /в зависимост колко е студено навън/

J8mVNMKXwldTK7YvmH8vk1KB4k5VDos01bqxvwlq

не гоня продукции, заложила съм всичко за да наблюдавам как растат, какво им е нужно, в какви условия се чувстват добре - тази година ще наблюдавам процесите в снимки - на момента ги пръскам с тази пръскачка на снимката а в шишето има смес от течен тор на КЧ ... туй е всичко - топло, светло, храна/тор/ и вода ... толкоз .... и най-важното колкото и да е изтъркано - любов - хех

вчера направих нови снимки и ето как се развиват - даже и чушките вече се подават /те по принцип малко по късно излизат/:

този праз ми е по-стар ама толкова красиво зелен е че не се удържам да го покажа

rTKxSwGbffg-D0EKHAaZH571GUpgNDHuFhcW-d3x

доматковците /току що окъпани/ - сорта е запазен от една жена на село вече 60 години го съхранява - на нашият си розов домат /много едри и вкусни стават/

8USKsBwDDL0_MGMUQyo0okzb7FcW-ps0SnMXVzL3

разни сортове краставици - гергана, салатни, деликатесни

a680dXHtA6fP9dmr2tOW7y8206ediQanpxuXIhl7

чушките се подадоха - изненадана съм в туй студено време как успяха толкоз бързо - те никнат обикновено към 20-тия ден а сега още на 10-тия се показаха

i4aQpv8buhPlWjCBUNXPVhclDPc7BE7kaME62-C-

това са онез злополучни домати от студа през зимата - ще ги бъде .... почнаха да се освестяват - сорт Ескимоси

iQA_cS9MmgNZ3qSAo2Pw8hEYG7sdow9c12g_Y78i

това е белият патладжан - и той малко по късно се появява - към 10-тия ден

BwHwcj87LTsCKpf1PfQnBBXBqAA6bK30LXK1jHTY

брокУла

39u3fqV4ce84e_koF4PZVG9MdRNihEpR7M957tbd

червената салатка - Лоло Роса изпревари зелената /ако зелената не поникне трябва да я залагам пак/

HUj3smjKvcjNMUCC6XDrzxS14u_d-iLY2cWkp26y

и ягодките се показаха още на 6-7 ден те са на Лактофол - ще ги наблюдаваме заедно как се развиват

Z5ajUC2hX_tMUcgxhQQNM-ygZWziNlLuUDymHJWF

а ако си мислите че съм спряла с местенето - цъ...

последно спасявах марулките от сламата ... както казах котаците ровят в нея и се излежават там ... стана ми жал за тях /за марулките не за котаците :D/ и преместих поне оцелелите 20 от 60.... 

изобщо годината тръгва доста гламаво с туй местене ... но дано поне всичко се развива добре ... и да са доволни растенията 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Може би трябва да преименуваме темата на "Зеленчукови портрети" :P

Шегата настрана, добре изглеждат нещата, явно ще трябва и ние да си купим каравана и ел. одеяло, за да си правим разсад преди април! Харесва ми, че не са издължени, което бих предположил, че ще стане при тази ниска осветеност и висока температура.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Много полезни снимки Иса. През две седмици ли пръскаш с компостен чай  или винаги? Аз също имам ягоди но, твоите са станали много по бързо. Мисля, че са на три седмици моите без да ги топля и може би са малко по малки от твоите. И едва оня ден пръснах с компостен чай всичките разсади.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Боби то на мен вече ми е неудобно - таз тема имаше за цел само да представи идеята с дъските и да си ходя ... ама аз се задържах и то от Да се запознаем! премина в .... незнам вече - в градинарски албум/дневник ... :D  ... 

Между другото първата година бях пощуряла на тема дневници, теглих приложения за таблета и т.н. ... даже май още стои едно от тях ... но явно не ме бива много в тез дневници щото като почнаха да растат нещата забравих за всичко ... та сега като пиша тук и слагам снимки - използвам темата да видя кое кога е посято и как върви - за ориентация .... така хем на мен ми върши работа, хем и вие виждате всичко - взаимополезни сме си :)

За разсадите и аз си мислех че ще се издължат - виж колко ниско са все пак под прозорците ... миналата година ги бях сложила на маса точно до прозореца - обаче тогава се забелязва ефекта кривене ... постоянно трябва да въртиш чашките ... затова тази година реших да експериментирам като ги сложа ниско така - за сега растат поне прави а не килнати ... хубавото е че цялата каравана е с големи прозорци от 4-те страни + люка отгоре ... де да можеше и тавана да беше целият прозорец - ама .... аз затова съм сложила на от едната стена това фолио дето се слага на колите - че така се връща към разсадите цялата светлина .... ще ги наблюдаваме заедно и ще видим - много ми е интересно ...

а като се постопли ще ги вадя навън в едни малки парници - парниците ще облека с агривело да дишат /или както са на снимките правя дупки на найлона за проветряване/ а отгоре слагам стъкло - защото котките вече няколко пъти скачат в разсадите /като има стъкло скачат на него и седят там-да се препичат на топло/

ето такива:

xEirBeWW8Egf25QgUVhShWKbPohqy-lKRaLlxPLt

KpAr6YsPBpYFqJ7ERQ5qDUQWCZHI_Xig5dz6XOn1

така имат достатъчно светлина - но ще е по-късно като заякнат в караваната и се постопли навън

 Абарис до сега слагах компостният чай направо в пръскачката но в по-разредено количество ... и си ги пръсках като забележа че са сухи .... но сега си го разредих в това шише както трябва - 1 към 150 - в около 2 л. вода слагам 10 мл течен тор така пише на опаковката а и сме си говорили с жената от която го взимам

P2310780.JPG

в момента смятам на седмица да поливам по малко с чая - тази пропорция е за листно торене ... което се прави на около 15-20 дни .... да видим как ще се чувстват така ... 

ягодите специално за тебе ги пуснах снимките защото знам че питаше преди ... сега заедно ще наблюдаваме как растат тези .... 

Изобщо тази година тактиката ми е "я стига си се филмирала толкова - по-леката я карай" ... та да видим ... почнах с великото местене - май ще ми гледате сеира :mrgreen:

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Якооо! Ако наистина това е тактиката ти за тази година, не мога да си представя какво ли ще е било в други години!

Което правиш в момента е около 33 пъти повече от онова, което правим ние. Според мен си е цял филм! :blush:

Но няма как, ако искаш страхотни резултати (и снимки), трябва да се положат усилия. А ако си ОК с каквито и да са резултати, дори и негативни да са, може и да не полагаш особени усилия!

За сравнение, ние не пулверизираме разсада с вода или листен тор или с каквото и да е, не го торим с нищо всъщност, не го въртим, не го местим, не го каляваме. Нямаме кутийки с капачета, няма ел подгряване, няма поръчкови мини външни парници с дупка за вентилация и стъклено легло за котки. Не местим растения според това къде им е удобно на котките. Не сме в градината всеки ден, нито през ден след работа, нито дори в двата почивни дни. Общо ни се събират около 1.5-2 часа съзнателна работа седмично, в добрите седмици. От които поне 1 час е обикаляне в кръг.

Разбира се, аз имам пример за (не)подражание. Моите вече покойни баба и дядо можеха да работят по 10-12 часа в градината 6 дни седмично в продължение на 7-8 месеца. И аз съм давал по някоя ръка... Та мисълта ми е, че зная какви чудеса могат да се получат, ако имаш времето и желанието за занимание! Заради което много ти се радвам, след времето няма по-ценен ресурс от мерака!

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Много живот има в снимките ти, Иса. Май затова си падаш по макрото, защото искаш да влезеш в него и да го усетиш.

Мини оранжерийката е много семпла, с тези тънки летвички и умното решение да се ползват тези ъгълчета. Мен съседът ме хвана да му правя една малка за разсадите му. Пратих го да ми купува дъски, едни сглобки, колонки, спънки... Кой да се сети, че може да се ползват метални ъгли. :Д

Компостен чай можеш и сама да си правиш :> Киснеш във вода компост с аериране на водата...24 ч. Добавяш мляко и захар и пръскаш. Или пък онази отваря от глухарчета и коприва..., но теб ще те е жал да късаш глухарчетата, сигурно ще тръгнеш да ги снимаш и да чакаш някоя пчеличка да кацне на тях :Д

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Игликите как хубаво цъфтят! При мене са на фаза зелени листа. Не е по темата, но това много ме впечатли. И на мене само парници са ми в главата. Искам поликарбонатно преддверие на преддверието :grin:, но засега не ме огрява. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Тез парници се правят за 5 мин. дето се вика ... летвички 2Х2 см ги има навсякъде, планките /ъгълчетата/ също - сглобяват се лесно и найлона също лесно се слага ... ние ги правихме миналата година, за да ги ползвам в караваната - но с агривелото таз година не ми бяха нужни, та ще вършат работа навън като дойде време ... :)

Алис, аз пък искам да изрежа тавана на караваната и да го направя стъклен :D ... ама ... и мен не ме огрява ...

Гого глухарчетата :P

e6400QX0tEJLanQ7OWS2mEN1kiSXrQVG4Lag42nJ

Oy4ny0VKWASP5bED9o7I4gS1Wgo5JfJe40Tbl7p-

Vh1PuGPzLgmexba2ojoQqNq1QS2abjkEcJ8kzX7A

не са ли приказни .... ммммм ....

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Може да го напавиш частично стъклен. Ако целия искаш да го правиш и да е здрав, ще тежи много и сигурно доста скъпо. Изобщо дали ще издържи караваната цял стъклен таван? Ще трябват цялостни конструктивни подобрения. От плексиглас може да е по удачно?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Абарис той покрива може и от поликарбонат да бъде - не е задължително да е стъкло .... само дето въпросът не е "дали ще издържи караваната цял стъклен таван?" ..... а ... докога ще издържат нервите на мъжката половина у нас на всички мои "блестящи идеи" ... 

първо когато караваната ни стоеше на язовира исках тя да стане Къщичка на богомолка ... на ето тази:

zXcYVQZtT7U6Mmruqbsnb14kUQwPJcL0iyNrSgaZ

B648KFBD35mVnifW9Wq30TsUHQDOgkbp3mobhYtg

xs2gVAf9sSwjdc73TavMoTE0XmU4PSe8SwvMHleY

не е ли удивително извънземно ? 

този вид богомолки се срещат рядко в БГ - повече се срещат зелените ... идваше зима, тя беше оставила яйца някъде из гората и определено щеше просто да си иде от Земята ... щеше ми се да я задържа в караваната, да я храня с каквото намеря ... и напролет да я пусна .... но пък може би и в караваната нямаше да издържи на студа .... легло за котки мога да правя но как ли се прави легло за богомолка и ще спи ли една богомолка в легло ... е, не стигнах до там да си отговоря на тези въпроси, защото идеята ми бе посрещната със смръщени вежди ... повече не намерих от тез богомолки на язовира .... остана единствената ми среща с "извънземни" от този вид ....

та.... да се върнем на въпроса за стъкления покрив на караваната ... преди 2 дни просто дигнах щорите и на другия прозорец ... не исках да се вижда от пътя в караваната - щото циганите вършеят из такива изоставени къщи ... но .... ще карам на късмет .... ето как сега светлината идва от всички 5 прозореца /5-тият е люка на тавана/

0TLZy3OLTIoSD2OgJT6o1nNPgwLmc78UtgcOsduF

даже слънцето си ги огрява ... и забелязвам така стъблата растат прави ... 

китки и фитки на едно .... приказно място за писаните да се излежават до разсадите на слънце :)

ddH2_WgZVgI8a8lBJiJV48VtUoNt6AbTvXFTfp9q

ACFR_Av5kK6mYph2PkNfQu4I9ZvP7lMvMhPCYXTm

та така ... ако погледнем философски на нещата - всеки от нас си има нещо за което да се държи, за да не се отлепи от Земята и да се върне там от където е дошъл .... мисля че в момента тези малки "зелени косъмчета" ме държат здраво /каква ирония, нали/... да не забравим и онез космати, ушати бандити на заден план :D

и още едни приятелчета, които вчера едва се държаха да не ги отнесе вятъра ... дойдоха двете заедно и не се разделиха нито за миг ...

2017-03-19.jpg

2017-03-19.jpg

2017-03-19.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=zqiLQcL47KY

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ето една и от нашата градина, макар и без макро обектив на профи техника:

14014612990_2840959cb4_h_d.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

ехаааа - големи са образи тез богомолки - но едва ли ще видя пак ... тук ни навестяват зелените ... но дори и те не са чак толкова често срещани ... незнам дали знаеш че тез светлите имат мимикрия също като хамелеоните ... стават почти същите с това което ги заобикаля ... тази която открих съвсем не разбрах в началото че е богомолка - в първият момент я взех за шмугната пръчица из листата ... и понеже снимах мравки в тоз момент - трябваше ми нещо да разбутам листата ... присегнах се и взех въпросната пръчица .... :D ... и като се размърда в ръцете ми :astonished: :D ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

цяла година е минала от както не съм писала тук .... 

скоро получих известие на пощата за активност по темата ми /уж ги изключвам тези известия - но ... това съм го пропуснала/ ... поразгледах .... хубаво е че продължавате, та даже има и нови хора ... радвам ви се ...

... не съм писала по различни причини ... миналата година се събра доста работа, ... оттеглих се в някакъв вид отшелничество /подивях - станах асоциален тип :ph34r: :)/, ... сигурно има и други но ме мързи да мисля сега ....

... станА ми любопитно що за тип съм по теста /пусто котешко-женско любопитство/ .... е, имате си още един Адвокат ... уж не се срещали много ама ей на в тоз форум даже 2 има ... 

... с какво да се похваля .... хммм ... с поредната дяволия .... при тез "сибирски студове" /-18С при нас/ реших да си извадя разсадите навън в един от малките парници /завит с агривело за всеки случай/ .... амииии ...... какво да ви кажа ..... да си свариш разсадите на 50С навън при положение че е -18С :unsure: ... добре че бях заложила само по няколко семенца за пробата ... 

XWVXqa6ucJZe4L81-4zKmtSNBU7THvXmm882vsCU

по принцип Надето се занимава с разсадите - тя ги наглежда, тя ги прорежда, ако е нужно може и да легне връз тях за да им е по-топло .... :rolleyes:

QsCUfQB3ksF8eUoIXeyp8frsD4U9KWoLygiVH12q

тъкмо си поникнаха добре в караваната и реших тази година да пробвам нови ИкспИрИмементи ... 

wfRQ81m8yLlO6cuRsS0stc1Rn4CtH3XfQKYfzpmR

на хубава светлинка отвън ... да не се издължават ... те не се издължиха - ДА .... но ... се свариха :wacko::

w4W3kYybd8JDbxF8krfshfz6j_Qp9KConz48IJ3x

53 С в парника, 18 С в едно преградено помещение само с найлон ... и към -5С навън ... разбира се не е 18 С в помещението просто там където е термометъра пече слънцето ... но в парника са си 50 С ... като дигнах стъклото и все едно дигнах капак на вряща тенджера ....

това ме навежда на мисълта че агривелото е успяло да изолира прекалено добре ... има отвори в найлона за вентилация и въпреки това като напече слънцето температурата се дига до 50 С ... при липса на слънце температурите са около 10-12 С ... миналият март /в края на март/ така заложих всичките си разсади в тези парници навън - но без агривело, само найлон и отвори в найлона за проветрение ... при -4С навън на разсадите вътре им нямаше нищо ... през деня като печеше слънце си получаваха топлото и станаха първите разсади до сега които ми харесват - ниски, с дебело стъбло ... нищо общо с тези които отглеждах до сега в затворено помещение ... :

9ujUrGhjUVoRi-4ESp4eii1VT3KEu8yS4qjb_6Gw

ето в тези парници изкарах целия разсад ... малко под капаците се вижда че има дупки за проветрение...

сега ще покажа малко снимки как изглеждаше всичко отгледано в тях 

9phkhXV-gMLehZoRiib0qdnuJzrlOR159pwm8FFg

09dfsN8Co3HIve76z2o-GDpChifEbOp1dxL30vj4

5NTxhRXpCdmMo49SFfxFuddO75icR6VCz0mizVjf

mfIp1OxXsgT2ON39SOS8nFPAnE1LSqRXsdfNZWwQ

F2JHWa0KFTVXuuZGZxOgvDfXqwWbYCYmFaghmGwn

като пораснат отиват в чашки в малко по високи и широки парници 

IOPs3RHgRJoIrgfvX4iIVj5lqYZDms1rXq_Q4wqp

TMcO222-Fdbw4Xc_gIDzccPUnSWmQiMaIya--zHK

3 малки парника и 2 от тези по високите стигнаха за поетапно отглеждане ... като станат готови разсадите в големите парници отиват директно в градината и на тяхно място идват следващите от малките парници и така ....

loKrNAuTqKZ6YtwzvjkMxpFLtZ46Ib7rPArA2ev0

KGErMVHfazdDK2f-2XgcIu1WyqLrsAsOns4C-YYH

z3P1P5piV8ArgTJZu6iYjJYhYRD4L6on1LZyjamh

hvGCw4mbA3_bT0WTd1voqjQhrJkUYtDutY4S9X6u

tbsXb_3L8TPIzzA1G5tSjIjyRGTDQcjR3g-p2wnN

YCyVm6Y6jTyt2ftx4Vzb2EU9MlhXsSRI8Ymc8487

...........тъй .... до тук с разсадите .... за дъските съм писала назад в темата ще покажа само новите неща миналата година, които допълних ...

2 конструкции за увивни 

3-GcjaP6F6gpshcQP9AAXI_S5VSVWDznGPuIwzrH

q7qcgZcCUtxMnIauC8duApcHi5hudWyfRCVZlXNV

идеята ми беше от дената страна да се катерят боб, краставици и т.н. и така да правят сянка за под тях на други които обичат по малко жега....

другото което ми хрумна е по идея на тез пътечки 

kYlKMDyCCHlzZm42ktbqdC65iPlCb8r0awsqmyFZ

вършат работа - не си играя да минавам с косачката пътечките - но бързо изгаря плата от слънцето ... та реших да сложа от другите - мулчиращите ... /тук обаче назрява котешки бой :D баш в лехите /

Q0LturDyb5VkdmgK4nyNfNeDZ1u8KsDPEtNo17jI

хареса ми идеята и .... отиде коня в ряката .... 

Qkb5e7X0VPeQ7JYREuUO8PIIsXHF_7QSxGEKIbs8

косачката си отдъхна ... и с нея и аз ....

ZKarG_H0P8-Je0hMvHB2J1zxG7C4kmmFRJnYuJib

n_SxamZIYDFPfLrhfIByBqQnEtQrVUkmlIr0aSuf

T_uBEKQxCqD-Pymu0r4NI1wmhZn3OaOHhdTxRsUF

и в един момент настанА истинска Жунгла 

VOYa9m8tYWglOLtSKIXNcrn1YhROPynSAWJBa3rp

ни пътечки ... ни дявол ....

wctBqXJF5QO_rNNvotmeBrCRnE-hKg8XGtAe2OO5

пътечките са към 70 см .... обаче се изгубиха тотално 

Uu7srbaLT7ZF6CBZloS9H2U3jbfWgcKmka3vgi5_

fuct18IOD6j78iOm8NJ6qbzCHaLLqo6TVjHS14oP

за наклонените конструкции - харесват ми че краставичките под тежестта си падат през дупките и се виждат лесно 

hnlu4DuJsEty8qBsT5q9RES5hjjlIBkauBtGdTud

ZuKHKQwCo-GNvSLbgMuSdevSBRz7p7d0_cqpUOUF

ягодите ги сях между дъски и слама 

KWNOm_A_GdfTIE1Zu1u8UHwOaoAc_SNstuD8Hm3l

после се берат лесно като полегнат на дъските ... тия снимки са преди да ги засламя:

hd1oM_RkERWvOCb7uiEIvjwSASt43SQf45Yw1iOd

грахът го сях на мрежа от двете страни 

QHLNr9-qJRTICztbGJwpEKT7v8s4BUUu3Bzi6RSU

после го привързах само с канап по колчетата

1wswDGWUPlLDu4gAdYtiy8xKGU07CFj7oQPVYkrw

още няколко снимки и спирам че за една година безмълвие оливането е тотално 

Lsxt9U1s3FhvseeieYwcBHmMWFl5eFTrsu3sphcw

bvDZKMTM0enSg9GfImGrusNTlnhZ2lNIDP5cOukk

qYlBMBC8I8zCmekXp6yECKXHFyrVtREOPGg6hunx

60XL6HyDom2SYt3uHXMURLmNAUY9naeGKY18yh3n

Ji_Ksx0kUI2e854Y_vzFuRb_5zsScrDROTbRUuty

HCZLMsOfcCzAXiSpVAttOp8T_zkGJOb7BQa-fGWk

ох много снимки .... не се рови лесно из тях .... 100 неща сигурно съм пропуснала ... но на един дъх толкова за сега .... :)

това беше за миналата година .... сега съм на тема опити с поддържане на по нормална температура в малките парници ... може би само 1 кат агривело или изобщо ще го махна ... ще помисля ...

а иначе голяма навалица е по хранилките сега ..... :wub:

9NF6EjOE7fbwE3FrhuB9FbzLmFd2ioWhplbREK5r

ppG7IGjM5pjJaZg15v7uiV6doAAUhW4lTyLZ1b5o

ох дано не съм досадила :flushed: - извинявам се ако съм ... трябва да тичам сега за село ... нямам време да погледна за грешки и недосмислици .... пускам поста - каквото такова на един дъх го сътворих... радвам ви се че продължавате да творите :tounge_wink: ... 

  • Харесвам 11

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване