Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Isa Bel

Нестандартни идеи и експерименти :)

Recommended Posts

Isa Bel

на 2 април поникна броколът първи - на 3-тия ден след засятите семена на 30 март

реших да го оставя навън направо в малкия парник щото в караваната е 28 С тези дни ... и днес като отидох /ох то станало 2 посред нощ - значи вчера/ го заварих първа жертва - сварен въпреки че парника е навън и има дупки за проветрение ... температурата навън беше 27 С на слънце, а вътре не знам колко е била ... миналият април нямаше такива крайни разлики в температурите - като си гледам снимките от тогава всичко в малките парници е било ОК .... таз година може и да не извадя разсади .... почти бях съкрушена .... и ... тогава ми блесна следващата идея за експеримент ... хванах се и събляках старата дрешка на парника /найлона/ и му облякох новичка - агривело /само 1 кат/ ... турнах всичките семена посяти за проба в парника вън и да видим .... в караваната ако не пусна щорите ще дигне и над 30 С а така става тъмно .... по-добре да седят навън на студенко и по-бавно да никнат от колкото да ги сваря за кой ли път тази година :angry: ... надявам се да се проветряват поне през агривелото ... на 4-тия ден вчера са поникнали айсберга и кейла 

n1ukfaxVtdYk-4vIe7J3T9c1iR9MNsNDTcM7o-qZ

ето така - вместо с найлон го облякох с агривело и лепнах от агривелото на стъклото отвътре да прави сянка да не пече директно слънцето - ще видим дали и тази идея ще проработи ....

US-hlgka0w7WAdK7laIB7LCknMyZkqGgq7jWQTOL

като гледам обаче - няма спасение от слънцето

FYy_B18qT7La81g9Q6LlrmwilBAmaNT0PmTE1AsY

накрая ще взема в шепа семена и ще ги пръсна по лехите и да си расте всяко когато си иска :D .... 

та .... така ... 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При нас сега, 14:00 ч. в оранжерията при два отворени прозореца, е 34 градуса. Но нека им е топло. :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Тази фрезичка на бай Миле, милата... Само като я погледна и ми се доплаква. :Д

Друго си е да ходиш по килими в градината де...

"Моите" врабчета всички са при кокошките. Ядат наравно с тях, голяма тумба са..

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

:mrgreen: Гого друго си е да гази руски мужик в сравнение с дребните китайчета .... верно фрезата не си знае годините - но аз я аресАх - те краставите магарета се намират :D

кокошчиците са ми голям мерак - и на тях ще им дойде времето ...

............................

ама защо влязох да пиша .... защото ... хора!!! - днес за пръв ден не съм сварила разсад !!! - това е голямо постижение за тази година ... :blush:  - аз затуй питах преди Гого и Боби дали да не ми сменят името на темата - може би нещо от рода на "Каръшки и безумни опити" - ма те ме пратиха в друг коловоз - то с мъже на глава не се излиза :D .... та, след като намерих всички начини как да си свариш разсадите посред зима - най после намерих начин как да ги разхладиш посред лято .... явно подмененият найлон с агривелото подейства добре и нито айсберга нито кейла са сварени от вчера /при положение че днес пак в 3 след обяд отидох на село и парничето е било затворено със стъклото цял ден/ .... освен това и доматите почват да никнат /въпреки че през нощта незнам колко е студено в тази нова инсталация / ... никне и цвеклото заедно с доматите - на 5ти ден от засяването ...

.... забелязвам че водата се изпарява така по-бързо - налях направо в тавата - не ме притеснява вече влагата - вентилацията е добре ... и колкото и да е топло навън май не им пречи - може би има ефект това че се сетих да лепна на стъклото агривело - да прави сянка ... също никнат ниски не издължени - светлината навън е добре ...

първите бойци на фронта :

ZLpU8pnN47nJSdTYkykGTJA100vm-M7zCTM45mOM

за да поддържам сянка дръпнах само напред капака докато бях на село

mDSPXk5ka5u9xKjCoEuqDHtjmFZbFyjKMsiD8Sq5

ще наблюдавам още няколко дни и ако наистина е добре така - преобличам парниците и насявам останалите разсади :rolleyes: - това искам .... затворен парник, който сам да се справя със себе си - ехххх ....

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Не виждам предпоследната снимка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

хм .... сега вижда ли се?

zSqCMWqMNiq4XgJ0pCLlTMzL_-5RTqIxJkx0xO1E

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Да, виждам сега. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

2-ри ден ходя късно на село и всичко в затворения парник е ок - много съм доволна ... даже и доматките са се показали вече добре ...  

днес за 2-3 часа навъртях 16км с коллото, посях 16м грах и напръсках 8 котки със спрей против бълхи и кърлежи ..... познайте кое беше най-трудното :D 

утре са на ред картофите - вече съм ги купила ... всяка година купвам различен вид картофи ... тази година са Пикасо, Аризона и .... хмм - и нещо с Е но не помня :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Затвореният парник е само родилно, нали?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

А откъде и на каква цена купи картофите? Те всички, мисля, са хибриди и често трябва да се сменя семето.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого
преди 4 минути, alys написа:

А откъде и на каква цена купи картофите? Те всички, мисля, са хибриди и често трябва да се сменя семето.

По родопите където всяка година сеят яко картофи надали сменят семето?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

няма как картофите да са хибридни - освен ако под семе не разбирате истински семена, а не малките картофчета, които са в земята, каквато е практиката. 

та при тая практика - новото растение е генетически идентично със старото - и няма никакъв хибрид.... 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Гого - идеята ми е в тези парници просто да държа всичко докато го насея в градината - покълване, пикиране .... котките помитат всичко а така в парниците стоят хем на открито хем предпазени от яки дъждове, ветрове и слани .... понеже нямам никъде място къде да държа разсади .... не мога дори и тунелчета да направя в градината да ги гледам - защото котките влизат вътре и лягат връз разсадите .... та накрая ми хрумна такава идея - с тези парници - нещо като хем са навън на открито хем са и на закрито ... искам така да го измисля че дори и да ме няма там пак да работи ситемата и да не се налага някой да отваря и затваря парниците .... затова сега тествам с това агривело, което на момента се държи отлично .....

Алис - купвам картофите от агро аптека - на Агрико са :

http://agrico.bg/produkti/posadachen-material/

малката фракция май беше около 3 лв за кг. а едрата фракция около 2 лв /това са цени за малко количество - иначе за чувал е по евтино/

тези картофи се сеят в разстояние 25-30 см и изкарват много от един 

миналата година взех за проба картофи втора реколта - евтини  - не ми харесаха - раждат се по-ситни 

също направих тест и с родопски картофи - и те не ми харесаха - но зависи от кого и какви взимаш

не съм много веща при картофите - наблюдавам и си вадя заключения кое ми харесва и кое не .... ние не сеем много картофи затова си купвам от тази агро аптека и съм доволна от тях - много ми харесват Луизана - раждат се големи и с тънка ципа, също Импала ми харесаха много - здрави картофи издържат дълко свежи през зимата, Агата са средно големи но пък раждат много и също добре се съхраняват .... 

при мен е важно и добре да могат да се съхраняват, защото нямам много добри условия за съхранение ....

Пикасо и Аризона ги взех тази година, защото пише за тях че издържат голяма суша и високи температури - при нас лятото е ад .... ще видим как ще са :)

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Майка ми садят Пикасо от доста години, от собствено семе събрано след първоначалното посаждане - с розови очички са.

И един подвъпрос - до коя страница ще позволим да върви тази тема преди да започнем нова?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Вероятно й е по-лесно да си споделя всичко на едно място, та колкото - толкова :>

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

:ph34r: ... удариха ми секирата ....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Що, темата ти е алетернатива на водене на дневник.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

И аз гледах Пикасо, но баща ми каза, че вече трябва да сменя семето, а и последните две години не съм доволна от реколтата. Възможно е грешката да е в мене. Убеждават ме да садя в края на май, когато почвата е топла, но ще мисля.

Три лева за килограм е много. :) За 20 кг са 60 лв. За тези пари есента ще си купя за цялата зима картофи. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

20 кг?! Алис, 10 кг вадят 200 на Каблешково. Как ще купиш 400 кг за 60 лв, това ще е някоя фуражна химическа помия! И друго, как изобщо ще ги садите, вардите, поливате, вадите и съхранявате? Дай повече инфо... Иначе цената на добро семе ситна фракция добър сорт на едро е 2 лв, но и 10 лв да беше, пак ще е по-евтино от чисто отгледани картофи...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Алис .... мен ма е срам сега от това което ша напиша ... но .... аз купувам картофите на .... бройка .... /смени ми се цвета на лицето да знайш .... / .... купих 30 картофа Пикасо, 30 картофа нещо си с Е ... и 60 картофа Аризона .... мисля че съм първият човек в агро аптеката който купува така картофи - защото вече ме гледат като извънземно като влизам там :mrgreen: /но аз имам силни подозрения че може би са прави - вероятно съм извънземно :D/

от 1 картоф се вади около кило картофи - да ти кажа вече 3 години купувам така на бройка и после като ги извадим даже не смогваме да ги изядем - явно не ядем много картофи - незнам .... 

а както казва Боби и съхранението е важно - при мен няма много възможност да съхраняваме ....

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване