Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Isa Bel

Нестандартни идеи и експерименти :)

Recommended Posts

Гого

Много си сръчна и прилежна бе, Иса! :Д

Това фолио, мислиш ли да е за многократна употреба? Надявам се да издържи и да не минават разни коренища през него, че лесно да се прибира и почиства, за последващо полагане в новия сезон.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

нъл Гого - виж как прилежно оставих треволяка да превземе всичко :mrgreen:

фолиото ... хммм .... какво да ти кажа - тук се задава любов някаква :love: ... колкото повече го наблюдавам, толкова повече се привързвам към него :D ... вече месец е минал и каквото е посято там расте добре .... не, коренища не минават през него - снимките които показах от миналата година са със същото фолио, зимата го навих и прибрах и тази година на пролет пак го застлах за пътечки - не е мръднало за сега ... тъй като го махнах преди зимата, ако под него имаше някакви треви - те не бяха много ... махнах го само защото тази пролет исках да фрезовам ... сега след като е фрезовано не мисля да махам никакви пътеки - ще оставя всичко така и на пролет ще кажа колко е здраво - предполагам няма да му навреди зимата /но нека изчакаме и видим/...

и понеже вече се убедих, че под фолиото земята се обръща много лесно и тревите не са много - не мисля да фрезовам ... другата година живот и здраве ще настеля фолио и ще насея в него - това ще е една година оставена специално за този тест /както тази година бе оставена за тест с треви и определено така не ми харесва/....

фолиото което аз купувам е италианско Arrigoni - http://www.arrigoniagriculture.net/eng/usefulness/fabrics_for_mulching.htm

в България го намерих в Бургас директно от дистрибутор, ето това е точно което ползвам аз:

https://www.aquamat2000.com/bg/products/Мрежи+селско+стопанство/Мрежи+против+плевели+++Мулч+срещу+плевели/Мрежи+срещу+плевели_281/Тъкан+срещу+плевели+Agritela+Nera 

за германското дават 10 години уж гаранция за издръжливост, но зависи и от условията при които се ползва .... това италианското като го ползвам ще кажа колко е издържливо :)

единствен недостатък за мен е това че се ръфа когато се реже .... но ще направим някаква джаджа с нагряване да може да правя дупки без да се ръфа ... иначе съм взела сега 1 м широко и няма да се налага да се реже ....

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

още нещо се сетих за фолиото ... всичко което е посято в него не расте издължено а с ниско и дебело стъбло ... в треволяка растенията се издължиха защото трябваше да надвият тревите и да видят светлина ... едни и същи растения посяти в тревата и във фолиото се различават в растежа ....

ето как изглежда пъпеш Дивилек във фолиото :

IJjf-9IkN9GDKxnCCBTsm9WFDyMQrBa6AReEmniH

и ето го посят в тревата:

jlUg2UZuspsUFe2fir4vpr9pRdl9Kf3lBTu0ByaB

ето броколито как се издължи и изтъня /извадено от тревите - преди да го посея във фолиото/

hRbNgJh4OF03sN4k5-FvQ7cQ1vhcUVzapaKny_0J

а кейла расте нисък и с дебело стъбло:

pnEgT64HB_qiYJFhORV06-eAkRzZTC1LAmNI2S1N

намерих снимка където са заедно за сравнение:

yEwJ500h8Ey55ikNmKY1DH3kCzkDBO-AKe7T0Bv-

патладжаните също растат ниско

vKQ6CNfpa2Txlu2OJK5Qs_rl-lF3PI__1-rlo210

заради сушата ли или заради тревите незнам но другите дини в градината ги изгубих, докато тази посята тук тръгна добре

TFQsVN3SHqLI9-xpbVcl31GVePXcGIlDuvZyuneP

айсберга и той върви свеж /въпреки големия пек на който е подложен/ ... но незнам дали ще го изчакам да стане на айсберг - постоянно късам от листата :D 

pX9_B8EEnJIEGs6wvjklt0clk3nP5opGCwZubXYU

друго предимство - дори и най-долните листа на марулите са чисти :)

и .... водата се разстила по него лесно /особено както аз поливам с маркуч е много удобно/ ... ако има лек наклон лехата може даже да се пусне водата в началото - ще стигне лесно до другия край 

/абе голяма реклама му направих на тва фолио :D - ще ме прощавате ... ама се захласнах по него :1_grinning:/

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

и такаааа .... вчера бубите имаха празник - карнавално шествие ... бяха се барнали с най-красивите си премени .... не мога да не ги споделя с вас ... до сега отбирах снимки .... толкова много шаренийка скоро не бях виждала на едно място :D

!!! миризливките .... едно удивително арт-вдъхновение ... в такива моменти мога само да сваля шапка на природата ... млъквам .....

-ozX3WnI4vY3RuDrx4eHzzo3FfgKZiJt3IMv3knM

 

_5Qftk-eHHsaoQwWecOvoNZw2SU03ZorZlnTgHsG

 

oWHrr1Ymow5Dh6KZfVddX7IrshammzN7LX6WF7dt

 

zPxkhfZ2i1Eax9FIbxb23p6PptwxT_oogV-CQWHE

 

zzbqeorVHqINF-QTj8rwRt3cmT6PqDu0PdhilB14

 

daw0hpnYVrpIIERcgJ7qVHzLPReufHP4kjkq8Cip

 

fjy-HDy2i5GAXzJ-sB7hx8hik_epRcVAHjy6-ChR

 

Q-65oFLsyOTtnL6-KTW0MZhtOBQZQjbmkgi6JAxR

 

nyhHQOI8mJ_dGNxMbEtyEarZCCIBenpsJaNSJR1W

 

TYiXRkhaj7Y5hma8QnrOkdE8lh11vdJ-tw8f9zEJ

 

KzmOybNCV39gukv13hAkEKfqdhraONQ7hu8on4XW

 

eyVJMZYZAHE7zKiZHYnIuGRFWMd3AuQW8fyIe3Eh

 

xAgIwkwtz1xRjp3s1kL0zyp8u1L_ryTzPJXfyjum

явно много обичат изсъхнал кейл - тези растения които бях оставила за семе бяха отрупани с всевъзможни цветни комбинации предимно от миризливки ....

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Аууу!!! Изи! Невероятни снимки! Да ги споделиш във всички възможни форуми! Да, чела съм, че обичат кейл. Много са красиви!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Алис, ми аз отдавна само тук пиша .... никви фейсбуци, макро и цветни форуми и тинтири минтири социални мрежи ... :D ... тук ми е добре - кротичко в ъгълчето :blush:

но пък може да се споделя от тук мнение в темата като линк - така че понякога показвам на познати с линк какво съм писала тук - хем и малко реклама на форума :yum: 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

А може ли да споделя линк на две места?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

хехе - споделяй колкото, каквото и където искаш :D ...

Бобиту и Гогу да ти пишат по една червена точка за принос в рекламата :tounge_wink: !!!

/после червените точки се осребряват - да знайш :mrgreen: - току виж с тез пари си зела най-после една нормална оФцЪ :D/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

ясно е че човек като се влюби превърта .... /това е за извинение на последвалата ми лудост... ;) /

преди няколко дни се сетих че напролет писах за онез мозайки от детството ни:

pFMipN8eZg6lGwfBEk6VlZpa3WjAcTOP-r3smOD3

как редим в градините си зеленчуците и градината започва да наподобява точно такава мозайка....

наблюдавайки фолиото - което е разграфено на квадратчета по 15 см, ми хрумна идея.... ето:

_JB-Y8MMLFTMMryLyTTiHuBnHYGLL2NplgcC_XJ6

това е първата леха с фолио /вече засята/ - тя е малко над 8 м ... разделих я на половина за да я събера на един лист ... с тез квадратчета може много лесно да се направи план на всяка следваща леха ...

/вече сторено ;)/:

imi0E_st-qQC-2Ucq6WNIm0KHDtBAZF2HLhcF7Ja

това са следващите 2 експериментални лехи вече засети ... не са засети само чесън, лук, салати, праз и целина /последните 3 са заложени за разсад преди дни/

така лесно могат да се разместват по схемата ако например не са съвместими по съжителство някой растения 

и .... не - това изобщо не е някакъв градинарски софтуер :D а програмата с която редя вестниците /много лесно се организира всичко с нея/

..... в началото на годината като започнах разсадите реших да си направя календар, което е почти немислимо занимание за ужасно разсеян човек като мен .... но успях някак да го докарам до тук .... та това е календар приложим за Централна Бг /по точно Долината на розите :)/ - може на някой да му е интересно и да му послужи за ориентация ....

7PBdDLKumtEJrYUyi5ShJY5OsKJ96bcuCiAoK87V

/линк към календара за увеличен изглед:  https://photos.app.goo.gl/xXtcL4K26gfw4qPQ7 /

направих го за да мога да се ориентирам горе-долу за кое колко време е нужно ... /аз няма да седна да смятам дните, но затова пък гугълският ексел смята добре - от мен се иска само да въвеждам датите :)/

Георги каза да не сея картофите сега, да изчакам ... аз казах че ще изчакам ... ама иди вярвай на жена :mrgreen:

жената иска да е готово не днес, не утре, а за вчера :D :P - така че аз не само ги посях още на 14 юни ... ами те вече и поникнаха .... :D 

естествено всичко възможно ще бъде насято в лехите с фолио за втора реколта - без значение време ли му е или не :D ... то женското любопитство е като котешкото /освен това трябва много да съм прихванала от бандата котаци край мен ;)/

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Много ми харесва и ще крада :)

Само да ти кажа, че линкът към календара нещо не се отваря. Пробвай да го редактираш/съкратиш тук: https://goo.gl/ 

Като писа, че ще експериментираш със съвместимост между растенията се сетих, че имам една тънка, но доста съдържателна книжка, в която видях добър ориентир. Не че в нета няма предостатъчно информация за алелопатията, но някак си като е напечатано повече му имам доверие. Надявам се да ти е от полза :)

https://goo.gl/XHbpBf 

https://goo.gl/RppGHd

https://goo.gl/VyKyvt

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

кради, кради Теди  .... виж че си на почетно място в лехата - баш до Герги :D 

линка го оправих .... забравила съм да го направя споделен файла и си го виждах само аз ... ама ми е простено - нъл съм влюбена :D

за съвместимостта - аз изрових от нета каквото намерих и си направих една табличка в компа ...

-MipoGchc_UVFkyfwMOKMZciPjBGPATUMwlf0SGf

връзка към файла: https://photos.app.goo.gl/njbNVCC4tzD5jcGz7

обаче доста различно инфо намерих за тези съвместимости - и затова малко хипотетично ще действам ... колкото и да ги нагласях пак съм оставила магданоза до копъра близо, а пише че не се понасят добре ... ще видим ... то и аз като съм в близост до Герги и Боби на моменти ми се образуват нерви и ми се дига кръвното :D ама това пък е полезно щото съм с ниско .... така че - има ли баланс нещата вървят ;)

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Според моите наблюдения, единствено тиквичката влияе зле на краставиците. В оранжерията имах избуяли моркови и до тях краставиците едва караха, жълтееха, същата работа - големи марули до домати като марулите надделяваха. Все пак не са в сянка цял ден, но не се чувстваха добре. А домати и краставици си виреят заедно. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди
преди 9 часа, Isa Bel написа:

кради, кради Теди  .... виж че си на почетно място в лехата - баш до Герги :D 

Какво лошо съм ти направила :mrgreen:

 

По принцип едните люти чушки, за които ти оставих семки,  са от Стефан (от нашия форум), който ги е взел от фестивал за размяна на семена. Произходът им е сръбски. Сортът е "везана пиперка". На Северозапад чушката е позната като "прътената". Много люта! Дълга и тънка става. 

 

А дребничките, красиви чушлета са от Шоплука - приятели в с. Негован. Никаква идея колко са люти, нито какъв сорт са. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

:D Теди щом везаната пиперка идва от Стефан може да спиш спокойно - аз реших че идва от Георги, защото ги видях в неговата Градина без име ... 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

почват да цъфтят лидълските гладиоли :)

WxHZWzpUH898cHDr6I5qDEyYnPz5o82-IycrTCoC

и първите домати вече лекинко да зреят 

WOMH1wZZa2m6vcmTkSCivVSDnm7NsY3cbMlbqcwV

/а хората със саксийните домати вече салати правят .... /

дъждовете ми доведоха гостенче - рядко се появяват, само когато е много влажно

2Ro8FgrPfaybwZZj0-ibnw9iYlu-azd4KvAH8HeW

 

QaP-AuHCBtjmiL9qW2fCw_rNbuZP1RWf1M5lZDN1

и докато снимах гостенчето щракнах още няколко муцунки

FFB5P-Gpc6tx3Knnj5R1xJm9_e8HolLgnnYnRbwR

 

oPxBe-tGnMoLBxp2c6VfA6iiuRXtSPWjTYPlp8BG

 

Dzir7r1JrbDG1tieMWrXy9nf2JDZXK9kG54FOSmp

 

E5O8_gIKkU_gr2AhxbNUrFLRyaIo-zw4vJAIkuBv

 

xW7lITnx8NsaznAWJpHU6MTv2xi_AN2imuYB3xgS

:mrgreen: :P 

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Това фолио сякаш и мен ме заинтересува. По колко широки са ти лехите и на каква ширина ти е фолиото/мрежата/ ? ЧУДЯ СЕ ,ако покрия и пътеките с него, няма ли да се плъзгам.

Писанките са супер. И при нас идва една, но кучето макар и старо , глухо и едва ходещо я гони.Налага се да я храня на горно ниво/ върху гредите на сайванта/. Нещо такова http://www.img-share.eu/main/image_view/IMG_2861JPGwPHneukA5tOVXMTuylz61530707263.jpg.htm

http://www.img-share.eu/main/image_view/IMG_2859JPG9rw9XYfBVmYk4QRdXXNU1530707320.jpg.htm

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Репичка

Да чакам значи и аз моите гладиоли да цъфнат, сети са през май. Много ми е любопитно как ще се появи цвета. 
Моите доматки са едни дребни, срам, тъй че не е голяма гордост, че съм нарязала един. :)))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Репич, перфектен ти е доматът! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

МиХи миналата година нарязах пътечките около 70 см широки /купих го на 2,20 м ширина/... първата леха която тази година направих с фолиото е застлана с една такава останала пътечка - тоест първата ми леха е 70 см широка ... след като ми хареса идеята купих фолио 1 м широко за да не се налага да го режа - новите ми лехи са по 1м широки :) ... внимавай ако го слагаш на пътеки, защото наистина се плъзга малко когато е мокро ... 

опасна тигрица си имаш Миленко :)

Doomed Repichka  взех гладиолите от Лидл в края на април миналата година и в началото на май мисля ги сях - гледам сега по снимките че са цъфнали към 3-5 юли ... бях пускала тема за тези луковици но съм изтрила албума с тях и са се изгубили снимките - ще ги сложа тук... 

това са лидълските луковици:

Fny4nnhvPYjg7U6Tg9gFgo_c8FdyZmU9Lpg4743i

gSM8FLAepgeETysGzAIjiedvwEf7THOqx14MwLR8

lhgEFmppTfDA-8Ate4__sV1xboL39Nn7uYbO57X8

R153aVGqozh5foUDyJ9SXcHc7hubMSI39hN5ilFH

jtKqKoxw445rc3ijx0i_ZUkoogNSb33_n1EwKv7f

qEoAJBZGB5BAAmlqFJmZLx-gehlUtMG0dolvqL8v

QPZy4LvyitB7iE2JjSjjdBI9PK0Xgx3AeW7dkO-6

при мен котаците много се излежават върху тях докато растат и повечето тази година са ми полегнали ...

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Репичка

Моята гладиола е ацидентара или звездна гладиола, виждам че я имаш в средата :)) Много са красиви, трябваше да се снимаш с тях 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване