Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Isa Bel

Нестандартни идеи и експерименти :)

Recommended Posts

Isa Bel

от всички луковици само ацидантерата не ми цъфна ... дано твоите те изненадат с цветове !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 2 часа, Isa Bel написа:

от всички луковици само ацидантерата не ми цъфна ... дано твоите те изненадат с цветове !

ацидантерите цъфтят късно есента

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

малко отчет с новите експерименти ....

от 16 картофа само 2 поникнаха + един който се кани ... сигур Герги е виновен !!! :angry: щот не го послушах ... нищо аз и с 2 картофа ще направя експеримента :rolleyes: ... граха го посях по средата на картофите уж да го държат от страни - сега кат няма картофи ще ходи където си иска ....

J715xQnMckeehPJrD_pqYWK5DJGqwzY-gByqhz43

магданоза и копъра никнат ...

7ev5mLTDLgKh90ku1MfcyX5H59hidGSthH-VJ3xO

а къде седят котаците? 

S83bw8460xMQH3P4coXlnvvJzIH8SOraq-WWENLI

боб жълт и зелен 1 метър /за зелен/

XTUSM-pWRdttWvoe25bQGa9XhfWFjFgQ7R16gN4Q

в първата леха с фолио положението вече излиза извън контрол ... толкова много неща насях за проба а те след дъждовете растат като изоглавени ... краставицата не мога вече да я удържа и си пътува из патладжаните, от другата страна иде диня ... изобщо скоро предстои един зелен хаос ...

HsGNyxNEBFJMfPOGGHvJ-XkSJkQ2iHXvFc0wWiF8

марулите се навиха вече на глави ... вероятно съм сяла от пакета салата Грейт лейкс - тип айсберг ... харесва ми на вкус и е крехка ...

LwmS_WyzH4B_Pq95XD6H-LWI_WH8xC0YegRKY2Sq

почват да се появяват малки чушлета 

IP2F4bgQCElw8K4ofL6KwTg5Zq6Y1W-G9KIcT2f5

Алис ти ме пита преди дали е едър дряна ... ето какъв е 

LoxPyIjKOQe8boTc6JccazQBITb-4RrSOvNNqfo3  

бобът реши че му е малка конструкцията и потегли по прасковата ...

yiOWB32YAQOK5haaSmphN9lsArxCPWHj6IToYlPe

а някой си правят сутрешната йога на постелка ... 

-n0TSRGt5RgOwM2qsqAiMXtfIPch2UKVO2lZt6EW

:)

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Хахах, Изи, при тебе и котаци са паникнали през фолиото! Кога ги ся :))). Сладури! И дрянът е екстра! Ще чакам моите, когато имат плодаве, да видя какви са. Имам някакъв храстовиден и три от Варелски, ама са малки още.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

то от Варелски никога не се знае ... може да ти тръгне увивен :D:P

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи
Цитат

марулите се навиха вече на глави ... вероятно съм сяла от пакета салата Грейт лейкс - тип айсберг ... харесва ми на вкус и е крехка ...

Кога ся салатката. Аз засях малко в книжни ролки от т.хартия , че иначе на балкана мравките прибират семената много чевръсто и нищо не става. Обаче се чудя в жегите дали ще станат. Все пак да има салатки, ако доматите не удържат на фитофтората и алтернарията. Тази година такъв потоп , че просто се скапаха, въпреки че опитах какво ли не. Само не съм им баяла. Сега остава да ги напръскам с рициново или рибено масло /после какво ли ще е/ и се отказвам да се боря с природните стихии.

Надеждата ми е в салатата. Да си призная честн, много я обичам. А твоите изглеждат направо супер. Аз сях някаква Forrelenschlus lettuce  /пъстролистна./  https://1.bp.blogspot.com/-O-ipvNlBiJU/T_WtrpWtRLI/AAAAAAAAAhs/sUZJ2IF5wfg/s1600/IMG_0764.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

МиХи историята на тази салатка е дълга :) ...

сега погледнах - сята е на 30 март, поникнала е на 3 април и на 27 април е засята в градината ... тръгна да расте много добре из тревите :

4jwa7iiUE0f5ZR-0LBnrb37mA21lXdOpdQmHmrHB

но котаците се търкаляха в тревата и понеже е много крехка непрекъснато й чупеха листата ... като почнах експеримента с фолиото реших да я преместя там /на 28 май/

Q-43uzDAewjyvwarrJh4lZkAuDN1-r_tsbd1Ivd1

отначало расте като обикновена марулка без да завива глава и аз късах външните листа за салата ... 

YeVXvEPb7FXGEAo7CcpvmYFn1dycutLS_LWL9WMe

в един момент реших да я оставя да завие глава и спрях да късам ... значи за около месец е станала така:

Ow_-HVni0NhPeJBodFXZ7bWd9jl06z-WYp2k0Lsn

тук при нас е доста горещо и съм изненадана че расте толкова свежо - явно не й пречи... 

преди съм гледала много различни сортове марули но напоследък станах фен на типа айсберг и нещо обърнах гръб на другите - айсберга не се смарангясва когато се овкуси, остават крехки и дори вкусът им ми допада повече /може би защото просто няма вкус за разлика от марулите, които ми бият на трева :D/

.... така че смело действай, при теб в балкана би трябвало да е даже по хладничко от тук ... и аз съм заложила разсад, около 3-4 см е в момента - ще показвам нататък как се развива :) 

успех с твоите марулки!!! 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

то не е много за описване .... нито за хвалене ... ама да покажа как градината сама се гледа ... някъде в началото на юни я оставих така - да си расте както си иска ... спрях да поливам /все пак имаше дъждове/ ... за плевене и копане и т.н. - не ще да става и дума ... за вредители /о, моля ви - да ядат хайванчетата, и те душа носят/ - тоест оставих колорадските бръмбаря да се подуят от едене .... миризливки, белокрилки /ще запомнят тази година и предполагам пак ще дойдат другата - то такова угощение едва ли се изпуска/ ... дори и на ойлювите позволих да рупат от айсберга - той като е на кълбо - за мен кълбото, за тях външните листа /разбрахме се/

... лошото е че баба реши да дойде ... през целият път използвах всевъзможни похвати да я предупредя, предразположа психически с какво ще е необходимо да се сблъска челно ....

mvjOHmHRhhfvwK1CZ2ka28Fu4rLeARx1Y1h5ACLx

тук вече няма пътечки, на места тревите са по високи и от мен, и от дувара даже ... 

дори лехата с фолио зеленясва стремглаво:

t1XFubtEiOjG6pEKoEuIRTQRJ08dWu34h6spp28P

изобщо не се гордея със себе си ... но пък ми става драго като видя колко добре се оправя природата без мен и моето вродено желание за контрол ... :) ... “Life will find a way.” ;)

LXmocn_gGNXIoWD9ln0Vi-8AXFlYoZ5Gq06hdEfH

aPjbJzmtHeX9IxqGaUo-0b9z3l8FdF1ukGsuVFw4

NnjQuGMdxNnuZIEMsml9a0fMOiqn4A8l7HWGHr7J

обаче аз за какво изобщо се логнах да пиша ... друга ми беше мислата - за картофите ...

всяка година взимам различни сортове и ги поставям при еднакви условия, за да сравня ...

тази година взех Аризона, Есме и Пикасо ... посяти са в един ден на 6 април и са поникнали за около 20 дни ... от там нататък вече се видяха разликите ... сорта Пикасо израстна най-висок и най-едър като растение ... когато се появиха бръмбарите изядоха първо всички други сортове и тогава /щото вече нямаше какво да ядат/ нападнаха Пикасо ... в един момент всички сортове бяха напълно излапани от колорадците ето така:

pL7HGcJBh61JEahPSQbwh3NYvDdLcJzGODhknioU

баба каза, че картофи таз година сигурно няма да видя :wacko:

вчера реших да извадя по едно гнездо за сравнение от всички /някой отдавна вадят вече картофи - аз не знам що се помотАх до сега/ :

Wk0SnzaGrLIO2iqLhlApMY-z_xI_KJIrs9YANcwX

тези са Аризона /средноранен холандски сорт/

qKKGZ5bXTeenrSN2xYpa0dbPj8NxMEtP8XnGiptp

червените в дясно са Есме /нов сорт средноранни холандски картофи/, а жълтите в ляво са от мое семе микс от предишните картофи, но са засяти 1 месец след другите

mc2sbPHrlDzf_BRbwjT5zwwCQTfgHMu4FQLUN7u2

и тези са Пикасо - които очевидно "избиха рибата"... /водят се средно късен сорт/

ето и общо за сравнение:

G5UcM8LuEKDcgMw4SoXO49m3UEkA9TA3O_dwaS7O

всички картофи са наторени само веднъж когато съм ги сяла с около една малка шепа ЧКЧ на картофче ... не са плевени, окопавани, загърляни и т.н. ... изядени напълно от бръмбарите ... еми доволна съм - при нулев разход на енергия - Браво на картофчетата! ... шампион тази година е Пикасо !!! /егати картофа гигант - над 10 см/ ... от миналите години много ми харесаха Импала /ранни, холандски/ и Луизана /много ранни, френски/

та така .... сега и аз да покажа малко цвят гладиолски ;)

Nedx9rb_EHDowUIH_RZclU4QLv6_O3ElXPNTfmwc

-SVVb8leLLZFsydAB_BAUb2T4k3Wer7zU0ZWGuVn

ILAAJ6ohJNht4b-RIzYJ97xWAjrD7FYiFJH25ZXJ

cc_xhOgc6Zlt8Sl8PeJdVy7FWZH8BzV5nlOPLz3b

и въпреки че ресторанта ми е с най-грозен външен вид ... това не пречи на посетителите изобщЕ

Q3usD2y8A-UPgS-RXbGhbrf8i8pbMaI1R8vs9Yka

всеки ден са край мен и понякога даже твърде шумни :D ... свикнах с тях много 

F3VMIo59bTjS3QR1zBKppFJpIHzINT3GkJzP-urw

и накрай да покажем как спи Чочко - не, той не се търкаля в момента - той спи с отворени очи и вечно в таквиз извъртулени пози ... даже понякога си мисля че не спи а изпада от това измерение и преминава в друго, оставяйки тук тялото си както завари :D

peQNqmKjmsa0IXwpifamCRVJALs_56y4i3sz7Lrr

на което Верка е толкова възмутена "срамота!, така да излага котешкият род.... "

Rpa9VJt9361aAc2ARjchLMajpp2rWMFBSlsmVOcB

много важно ... на Чочко изобщо не му дреме ... след като се върне в нашето измерение той придобива супер сериозен и ХинтИлИгентен вид

uGIEGe4ycpYS1Nq8NCCdv5q1Y9jDba4bs4UfItsv

B)

  • Харесвам 8

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

днес поснимах малко ... всъщност май не толкоз малко :D ... затова разделям снимките и ще пиша на части ...

обрах грахчето "втора реколта" - в кавички е защото насях само няколко грахчета между картофите във фолиото - за проба ... дали наистина грахът гони колорадския бръмбар - не, не го гони .... 

2iRe9bNvMAvL1xsgTFsUGxjrS_dLGMN10WUNGnN2

но поне сега знам, че грахът става и през лятото също :)

KZnzC3Se-xm9EQX3C0Jaf7_e5OKTW5Qj8GU84lyO

лютите чушки от Теди станаха доста големи - към 10тина см 

kDuxG68NdmDVm0VCo2ovROPmrQWvqdVXstYQm5Hv

и везаните се издължиха също 

DqL4gMShb3LUmrKN-D8Vjc5xgOTsztzc35uuUXmO

жълтото бобче е вече готово - втора реколта посято във фолиото

3cSEtF2avPwLp4YyBQKhAQdqBWUYbe-gNAqBUzMx

бобът на метър измислих да го вържа за ябълката :D

t08ZZo7Z-kmw5GnrZa96TcU0CuGQnSnA3YZZENAX

Al5oXY8u6ZPcyVf7nzf0xozvzdhpZcwY8BYqJsER

ето колко е голям в момента:

UckOq4GmeyKnyl1WrV099sM-R7lUaoVh-TZsh1Cz

...

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Много свежи изглеждат.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Пък аз не знам защо реших, че този боб е пешак и го насадих измежду доматите. Сега ползва тях и колците им за пилон и си денси към върха... Много свеж грах наистина. При мен дори пролетният не стана толкова голямо растение привсе, че валя толкова. Ти си градинар от сой!:) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel
преди 11 часа, МиХи написа:

Много свежи изглеждат.

да - като се има предвид че не съм поливала от 2 месеца ... единствено което дадоха дъждовете ... в събота вечер успях малко само да полея /нещо ме хвана шубето че може пък да прекалявам като не поливам така :D/

смятам че фолиото върши наистина много добра работа в летните жеги ...

ето как изглежда под самото фолио земята /това е след 2-3 седмици суша/

JmHE3Stvp3rmwhNC3KbxHGIQJId5wIhmxX73G9Uk

предполагам че тази влага е конденз - нямам идея ... важното е че всичко расте свежо, зелено въпреки големият пек и жега тук в долината ... 

...................

Лозко и аз не бях сигурна колко ще е висок тоз боб - та му забих едно колче къде метър .... много бързо обаче разбрах че съм смешна с това колче :D ... и завързах канап за колчето и другия край към висок клон на ябълката - не бях много сигурна дали ще се катери по канапа - ама тръгна :)

...................

сега да продължа със снимките от вчера ...

ето я динката за която говорих в чата :

c9TSA22UnIyH-9QrVXPL4llslnwL5Pf51Cwl4f4l

някъде около 15 см е ... но видях че този сорт дини са малки по принцип ... според мен не е изсъхнала още дръжката - така че ще постои в градината до септември :)

а тук ще има яко работа на есен - тревите /дървета/ са над 2 метра ...

0EToil90W4CGYrQUmld9-73N7t6zvK80KSJfJ4rA

там са тиквите ... незнайно точно къде и колко са .... успях да мерна само една - мисля че е от семената на Боби /тиквите кестенки/ ...

m7GJ7AnL6E6JkIRSbBDMh7A6ey26YE1YfjrExmXJ

айде другите снимки после, че трябва да бягам за село :) ...

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Голяма джунгла е при теб, също като при мен.

Обаче колкото повече гледам фолиото, толкова повече се убеждавам, че това е начинът за отсъстващи градинари като мен.

Нямаше ни 20 дни от началото на август и като отидохме си беше направо сякаш изоставена градината. Преди това бях почистила всичко и пътеките даже. Да, ама за това време дъжд и треви в изобилие. Краставиците ми остарели и пожълтели, доматите започнали да падат от растенията ... тъжна картинка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Малко неща радват така, като една привидно изоставена градина. Ликуйте ако расте тревата, тревата е живот, биомаса, почвено богатство. Страдайте ако една тревичка няма, на луната ли сме или на Земята?! Much weeping and gnashing of teeth захваща като видя един лунен пейзаж с 2 домата стърчат като монументи на унищожението.

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

:) Боби, при декар и половина двор с поляни и полски цветя, няколко квадрата отделена зеленчукова градина, гледана без треви - не прави земята лунен пейзаж ... не изпадай в крайности ;) ... разбирам те напълно ... всички тук сме се събрали хора уважаващи природата ... всички се стремим да отглеждаме зеленчуците в естествена среда - въпросът е след като си опитал различните начини да избереш този който е най-добре за теб съобразно условията и кое е добре за самите растения ... при моите условия от всичко опитано до тук - слама, дъски, треви, картони /като мулч/, неоплевена обрасла в трева градина и сега последно фолиото - за мен фолиото работи най-добре ... затова другата година ще опитам така ... разбира се няма да спра да експериментирам - ако утре открия нещо по-добро ще използвам него ... важно е да ми е приятно и да е полезно за растенията ... 

.... а и нали това му е хубавото на форума - всеки показва различен начин на отглеждане .... :) ... то инак да си бяхме останали в пещерите :D

... ти действай с тревите - при теб е поле широко и имаш място да минеш - аз тук не мога да стигна до зарзаватите от трева ... аз ще се радвам на твойта градина с треви /щот не ми е комфортно да си го позволя тук/ - пък ти се мръщи на моя "лунен пейзаж" ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Опасявам се, че в гузността ти не разбра изобщо какво написах, но понеже е петък, приемам го за нормално!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

хехе - че защо да се чувствам гузна ... напротив - радвам се че има нещо което да сработи добре ... но ако сме се разминали в нещо - нека го пишем на петъка :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Аз пък на Боби коментара от раз го приех за комплимент.. а не като критика, че ще минаваш от затревено към фолио.. Иса къде при теб го видя/си го представи този "лунен пейзаж с 2 домата стърчат" тъй и не ми стана ясно.. при всичкото зелено, цъфтящо и избухнало от живот от снимките ти дотук.. ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

хах, ти да видиш :D ... петъчен разбор на мислите ... или слънчасало недоразумение :mrgreen: ... айде може аз да съм слънчасалата днес /току що се връщам от следобедния пек на село/;)

бай Варел аз видях мислата му по друг начин - "глей ся ква хубава трева ти е нарасла - що ти е туй фолио" ... 

тревата не я показах защото я харесвам ... определено не ми харесва да има трева в зеленчуковата градина, а да има мулч ... от всичките възможни мулчове - фолиото ми върши работа за сега ... :) 

... Боби още преди каза че не му харесва идеята с фолио - затова тълкуванЕто ми беше такова ... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

и още малко снимки ....

в стария компост се оказа че се забавляват 4-5 корена доматки .... свежо зелени - никакви поражения по листата ... само няма цвят ... някъде около 70 см са високи :)

WcVdSkaCTV0Lqo5bj7E1gcgtTuRD9kgsmDil_V6w

pg6u-2zlva6L-6Vgr3eWahdL5kwZH4mn8GbwjU3x

чушките вече стават червени и краставици пълзят около тях 

tfHCtaEJXmV7IC1tBy8OQIh-WzfNLTz6qncBoGz_

кейла наедря и вече е доста удобен за сянка на котаците 

tlXdm3D3fsgpQL_GgBpwz7-5M0B_L1o_Gqnyg314

Fdoe-JL52SvyNsAv0zfbOIqL32RjfBqzEIgNdyfO

гъсеници, миризливки и брокул :)

lDUmrYr1KLgVC8Vrbl7WFdpuyzpUvdfN7P2NacEP

гигантски домат - стария сорт розови домати

9aukz3GxGjRAF7YLzCizKVemXYpKjeod0-x2cPo5

декоративни тиквички, които трябваше да обера по-малки ... сега са цели тикви :D

gdLCi-1KQPZwwBGShvx2gBJRAjoHe6hZfJA1GE6r

и малко магданоз и копър - за проба във фолиото ... чудих се как точно да ги сея в него - май така ще действам

1TyZL87RYSNX9sRb25h_i9XyPIqlDC04u5m_Sf-G

QzcUgqg6gk2QS1GdrlCNH-ZI5pfvcA7jQI2ZqizV

заснех и зокума - за който говорех преди, че оставям зимата в градината ... завит с агривело успява да презимува навън ... само на пролет ако има изсъхнали клонки ги махам ... избиват нови

2_idkUGzvfwOnHZG5I347mxwPFczj_c_CBf7m4aJ

и тъй като говорим напоследък за кестени ... заснех и великана ;)

l1RcW8k_6GhCMuFJ0f0hUGFIs0wq4hyNDePRGBlE

lglfPDjtw0qaHTY_bd2UXrGlCxwaMn6jo5pLfnp-

дано тези които са замислили да сеят кестени - успеят да отгледат растения и един ден внуците им да се радват на такива великани - както аз сега се радвам на тоз кестен, който моя пра дядо е садил на времето :)

....

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване