Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Isa Bel

Нестандартни идеи и експерименти :)

Recommended Posts

Любо Д

Изи, тези кестени вече ги сънувам :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

 

На 27.08.2018 г. at 10:56, Lyubomir Durankev написа:

Изи, тези кестени вече ги сънувам :D

ще станат Любо ... щом го искаш :)

днес се бяхме изтегнали с котаците на сянка под Великана, имаше силен вятър - все едно чуваш морски вълни се разливат в небето - красота ....  сетих се за един цитат от Ричард Бах:

"Никога не те спохожда желание, без да те споходи и силата, с която да го осъществиш." :)

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

ех живот .... живот .... :wub: .... с пълно тумбаче сладко се спи :)

orNUSZXyWhmlO_KqIaFAi0e9Z3DxDcWdbRdiD-wr

NNuxgA3WqJLKAE57z6lsJuhsqJIfeXXGauaxzEwW

моят малък герой .... преди 3 седмици го намерих изхвърлен в тревите близо до нашата улица ... с ударено ляво оченце, с огромен оток - не виждащо, уплашено и гладно ... беше по-малко от педя ... 

... питам се в кое време живеем и до кога хората ще продължават да изхвърлят животинки пред чуждите къщи - ей така за да си стоварят своите проблеми на съседа /щото е по-лесно така/ ... и безплатни кастрации има вече навсякъде и пак никой не си прави труда да поеме отговорност ... това се случва всяка година по няколко пъти ... и не е само с животинките ... с всичко е така в тази държава ... на моменти ми писва от безотговорното поведение на българина ... /толкова по темата - не ми се иска да задълбавам... :mellow:/

... хубавото е обаче, че монетата винаги има две страни ... първият ден когато видях тигърчето не успях да го прибера, защото се беше скрило в съседна изоставена къща ... повече не го видях - бяха минали 10тина дена ... мислих че може би вече не е живо ... когато един ден изхвърлиха поредното коте - бяло с оранжеви ивици ... отидох да му оставя храна там където го намерих и ... пред мен изскочи малкото тигърче ... отока си седеше така, но беше живо ... не виждаше добре и затова се криеше, но новото котаче излизаше на улицата и "молеше" за храна ... все едно то се грижеше за болното си другарче ... .... ... тогава видях другата страна на монетата ... открих на мястото, че някой оставя също храна като мен ... нямах представа кой оставя храна там, но чувството че НЕ СИ САМ в проблема е много мотивиращо ... занесох нови панички за храна и вода и ОСТАВИХ ЗНАК на другия човек че има още някой с него ... явно нито той нито аз можехме да приберем малките котачета, но поне можехме да ги храним там докато отраснат малко и си намерят пътя ... 

... само няколко дни след това ... намерих второто коте премазано на улицата ... съседка каза че тигърчето стояло дълго време до него и миело раните ... това бяло котаче излизаше на улицата за да "помоли" за храна, защото другото не виждаше ...  и така то стана жертва ... :(

... в такива моменти ми иде да се гръмна ... нито има приют където може да се оставят болни животни, нито има на кого да го дадеш ... как да пуснеш снимка на обезобразено котаче в соц. мрежи ... питах се също до къде е границата на търпимост на човека с когото живееш - колко още може да поеме от твоята лудост, преди да прекалиш .... ..... .... не можах да подмина и прибрах тигърчето в къщи ... погрижих се за раните и много скоро то почна да се превръща от грозно патенце в красив Тигър :)

Zd5pbk44hohDGvbHqhsvcMiJPktJrqBbjoYemIvW

с лявото оченце няма да може да вижда, но се справя много добре - ще стане смел красавец 

преди 4 години така бяха пуснали в двора ни друго обезобразено малко котаче .... стана голям красавец - Феликс:

Ag0Bu7rE6DnEV4kqByNOXlUyS3uNFxvNWa_G5DYo

пак виждаше само с едното оченце, но той "отгледа" тия малки палави "гъсеници" :D:

GdTEyj8q2jE2-fdVdRaoRLHihtleE3-nOsdiqjQR

wfnGNOUf-jVrQx94mSSd_0s4fF-syhR3TAJ2J-El

NLvRHB0s6npriUuD7Q0VGiqF-EeMkh4Vyx-xseeG

преди 2 години изхвърлиха Чочко до нас .... 

pw9BkrhLZ4KCK5MeU4AVysjp10XP68GdTfLtkOOw

малък бонбончо

vdCmIwMPqY8PS1UfhxJ2MuQxFyvzU22qsbRUUCq4

b67gdxptrbHaJ4uG-d6uxN4VcJGhnUGdPm7rh7K9

mBzGL_5mW2RGfVYkOcsD0BSJItqfvfDkwlrJUDQ5

AmeqNF5wdL8pzM4qzWLseHRNRxZOUj81UuuzBQtu

SUU5qE4Y3l-2qEjnKtAJU9GUczCnfoXltlF4dvn7

......... сега е ред на Тигърчето да опознава големия свят ... 

jMjbRDImSmoe9PcEvUm5Xl_Kw06KN58YuCJwGLoT

oABZvPqY01EDgePA0Dq39-haZZprG0vQoKM8-c1Q

.......... мнооооооого се отплеснах .... влязох да сложа снимки от градината ... стана тя каквато стана ... сега трябва да тръгвам за село ... май зарзаватите ще са следващ ден ;) ... това ще си остане едно "опашато" отплесване ....

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Много хубаво отплесване , макар и опашато. Пишеш свежо и забавно, а снимките ти са прелестни.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Миленка ;) ....

та да сложа все пак снимките от градината .... орди миризливки се забавляват в двора ....

Naho8-7fNfCy4P0pBk8IL_449iDHO0pImRKHLAJz

0aiKZ1ykj7R2VolsVuhd29rYOFBGdO-XbucjNewv

yE999dh2UfME3q-LpeEdApOoRMx04muB-UQgeHcv

-SbIlktN5UyLWLNEQciqG1ajBT2SkZB5dSuswZBa

6wZ5Ygi-aqiTXoG2uLNoAUJjoMOQ4IiuroIlf3-j

... обрах всичко

тази седмица ще почнем да чистим градината от високите треви ... после смятам да настеля фолиото - да стои през зимата ... искам да видя колко е устойчиво при различните температури .... това което ползвах вече 2-ра година не е мръднало през летните жеги ... ще го настеля за 3-та година като пътечки ... интересно ми е също ще има ли необходимост да се обработва земята под него - ще сея напролет без да го махам и разрохвам почвата отдолу... та да видим .... сега като го настеля ще насея зимни култури под агривело - надявам се фолиото да топли корените и луковиците под земята а агривелото листата над нея - та това също ще е опит 

... има бобче цъфтящо сега - от падналите на земята при събирането

snt40X1wNpyI64Hx4h6pn0AAq63cLk1Ixm3Z5xpx

и чушките цъфтят

p6zpeouaheVHFUte0qy1F5IUDMgxUVgErKOu72UJ

YNTPTsfc5LANAoHjERb8CWhckKdrZl4O4zsceg9Y

и домати има цъфтящи .... 

лютите чушки от Теди се оказаха доста вида :) 

42f3W6l6AmVSVmH4vEVkQhEA29nR1kKCgYhZS2-3

тези незнам дали са люти - тук им казват "рибки" и става страхотна туршия с тях:

4fAYPEy2Lo9GMKS22LOB_muLpiaj9CB7UsrB03MW

везаните вече червенеят

LyQni_PMK7tsE_kh4JYPjYxTtSutGIQpek_E48oR

а ситните ги забелязах чак като се зачервиха :D

3mCjPQlfdXQGWJi1QlkSuQyXK63BdC31kp8i7PX7

yag-KLn77FgxQAg4-r3TX2RR54vLu6YZWhwuV-mJ

i-X9ObzeN9LidF4SzX4SFWS0ac3Al9bo5PqdPmJq

G_lhpZUTU0tEHpSVJhKn_WH3bFHiOyFozmgJIbuz

а някой блажено дремеха до мен, докато аз обирах 

2DgYXtwxdyWMz22hCeNXTNSgTN7HrMO4dZjvgbtj

_NtTs_gJgFgOmDs2O8pahh7gBMb7fGeJuT6qEP9t

динята също я откъснах - май можеше още малко да седи, но нищо ...

N-hmxJYo5-6JxM_bwUOBnptmaaPh-nRdt9KuUx7A

снощи я срязах - червена и добре узряла, но не ми беше достатъчно сладка - следващата година ще насея различни видове ...

sCvdaKUx-PKIQFbWQvv20gE8YNYQ2jafTmt-6-9J

та .... така .... май това беше за тази година ... останаха само картофите и червеното цвекло да се приберат ...

и .... започва зимното пробно отглеждане :)

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

айде още едно отклонение :) /с препратка към детските ни спомени/

зимата почуква на вратата и снощи реших да извадя едно одеалце от раклата .... избрах си едно което наскоро ми подари една жена ... и ето какво намерих на него:

TRH3XMlP9fD-01ukPFSUsFmyOZy1EDmjoskmDdiH

хех .... нямам представа дали този комбинат съществува още, но одеалцето от него топли страхотно днес след толкова години :)

а това ме подсети за още нещо ... скоро Репичка ме пита с какво си готвим на село ... 

ето с какво:

KCAr6jcnrlfSa1idefhGrtv2Zs_1WB2sTP_AemiZ

помните ли ги? :) ... в тях ставаха най-вкусните кексове ... имаше ги почти във всяка къща ...

в града имам нови постъпления - мултикукъри и други ... но таз тенджерка си остава най-доброто попадение :D ... хляб, кекс, супи, баници и манджА  и т.н. - справя се с всичко перфектно :)

tW5BSxDEToqqPQCCF5feKJ1pXYTYxoI9-jnjuFAC

dwkVDNTPc6i8w3PvxXj4usx8AIYH2vYbK6Vmq3Hw

та така .... със спомените .... :)

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

О даа, разбира се, че помня електрическата тенджера. Мама готвеше невероятен "Мазен хляб", също и заек в кесия. Влача моята из цяла България вече 30 години. Сега съм я замъкнала на къщата, обаче още не съм пробвала дали работи - много странно дрънчи капакът, може да са прекъснати реотаните (почти десет години не съм включвала капака й).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мога ли плахо да предложа през 2019та тема, по почина в БГМАММА, когато една тема стане с размер на брахиозавър, да направим "Нестандартни идеи и експерименти 2" или "Нестандартни идеи и експерименти Отвръща на Удара" или нещо такова? В момента отварянето на темата ми навърта автоматично 22 мб трафик на телефона и няма да става по-добре. Бълдъря!

  • Харесвам 2
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Аз дори не смея да я отворя през телефона, но на бролзъра в компа я зарежда около минута :>

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Миленка и нашият капак дрънчи страшно въпреки че половинката 2 пъти го преправя и ремонтира в годините ... като сготвя само го слагам на огнеупорния плот в караваната и без много много местене :D ... та и вашият стига да работи няма да е проблем че дрънчи - важно е че готви страОтно :) 

 

Бобиту, как така плахо бе кака? - аз не та познавах кат таквоз дете :mrgreen:

ти сега уби сичко детско в мен - аз исках да отгледам титанозавър - а ти йок!

"Изито Отвръща на Удара" аресва ли ти :D :P ?

упс ... още 22 мб превъртЕ брояча .... :blush: ... /свивам се плахо в ъгълчето/ 

... ще я видим ние тая раУта :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

темата продължава тук: НИЕ II

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Полина

Здравейте! На една от първите ви снимки виждам детелина (картофи на фона на детелина). Тази детелина на всякъде в двора ли е или само в градинската част. Обмисляме да засадим бяла детелина в овощната и зеленчукова градини и между нея да направим зеленчуковите лехи. И търся мнение на хора, които имат вече опит с този подход - без оране, копане, плевене и пръскане да се постигне естествена хармония между растенията

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 6 минути, Полина написа:

Здравейте! На една от първите ви снимки виждам детелина (картофи на фона на детелина). Тази детелина на всякъде в двора ли е или само в градинската част. Обмисляме да засадим бяла детелина в овощната и зеленчукова градини и между нея да направим зеленчуковите лехи. И търся мнение на хора, които имат вече опит с този подход - без оране, копане, плевене и пръскане да се постигне естествена хармония между растенията

Здравей, @Полина, добре дошла.. Макар темата/ снимките да са на Изито @Isa Bel, ще скокна да отговоря, кат' пърле пред майка си ;)

Идеален план е използването на детелина, която освен, че си е самодостатъчна (защото е от семейство бобови и се "самонаторява") е доста добра покривна култура, която пълзи доста агресивно, но също така успешно задушава и измества многогодишните и едногодишните житните плевели като: 
балур (Sorghum halepense), видове овсига (Bromus ssp.), див овес (Avena fatua), зелена кощрява (Setaria viridis), сива кощрява (Setaria glauca), кокоше просо (Echinochloa crus-galli), кръвно просо (Digitaria sanguinalis), троскот (Cynodon dactylon), полска лисича опашка (Alopecurus myosuroides), пълзящ пирей (Agropyron repens), английски райграс (Lolium perenne), италиански райграс (Lolium multiflorum), едногодишна метлица (Poa annua).

@Боби Димитров от доста време сее = пилее семена чрез експлоатация на невръстен детски труд :D , така че и той може да потвърди.. 

@min-4o беше писал някъде, че тази година я тества и като покривна култура между доматите..

Всъщност може да пробваш с търсачката на форума с "детелина" и ако имаш време - да четеш наред ;) - https://bezmotika.com/search/?q=детелина&quick=1

Ще се радваме на снимки от местенцето ти :) 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Полина

Благодаря за отговора. Порових се из форума ви за детелини, но и довечера пак ще почета.

Много се радвам, че имате опит с този подход. Днес-утре ще ги посадим детелините, дано заглушим/намалим тръните и житните.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

При мен пътеките между лехите са с детелина и съм доволен. Наръсил съм и по други "диви" места - уж да се справя с троскота - има някакъв ефект, но не бих казал, че е много успешно... 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

@Полина детелината е из целия двор - на снимката е поникнала и между плочките ... но в зеленчуковите лехи използвам фолио за да спра плевелите ... опитвала съм много начини но плевели винаги има ... за мен фолиото върши най-добра работа - затова се спрях на него /писала съм в следващите теми НИЕ II и НИЕ III / :)

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

И за мен фолиото е перфектно за градината, макар и само по пътеките. Онзи ден валя та се скъса, всички само си надничат из градините ден-два, докато ние си действаме още щом дъжда спре. Фолиото винаги е сухо и кал няма. И бурени няма... :))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз пък току-що плевих морковите и съм много доволен от плевелните треви (чиито имена не знам). Пилетата също ;) Ако ги нямаше плевелите, това щеше да е в техен ущърб (на пилците). Иначе детелините бая терен превзеха при ягодите ми и това не е добре :)

Простете за офтопика. Не че и фолио не могат да ядат като се разнищи, но не е полезно :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Животни нямам, нито ще имам. Освен котките де, но тях ще ги има и след мен. :))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

Можете ли да споделите какво фолио използвате! Аз по нашите магазини виждам само нещо найлоново и някак не му се доверявам.

Бях си докарал от Украйна един топ черен нетъкан плат (агроволокно) но тук не го намирам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване