Isa Bel

Нестандартни идеи и експерименти :)

99 мнения в тази тема

уау, Гого, сам ли направи всичко това ?

Две мандали !?

При положение, че не скубеш треви, не копаеш, не обръщаш, а само си рисуваш кръгчета и мяташ слама, не е кой знае каква работа. :)

Страшно е, когато започне сезонът и се иска поддръжка, Затова трупам колкото се може повече мулч, защото обхване ли ме тревата, зарязвам всичко.

Едната я нарисувах предишната година, а втората - миналата. Повечето работа беше по оградите, за да не влизат песовете да спят в доматите и да се къпят в езерцата. 

Саня хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това със сламата със сигурност ще го пробвам. А с какво покривате пътечките между лехите? Жена ми иска да ползва тревните смески (райграс), а аз се притеснявам да не плъзне и настрани.

Димо при мен пътечките между лехите са прави и лесно ги минавам с косачката - направих ги горе долу колкото широчината на косачката ... 

После ме налетя една крайна идея - която работи много добре стига да имаш доста излишен плат ... може и с чувалите за кафе - продават се на тънки цени ... 

направих само една пътечка така за пробата дали ще е добра идеята - ами тревата не наддигна плата и до края на есента си беше ок... 

post-335-0-22899300-1487883536_thumb.jpg

Абарис - за ягодите ... на око ръсих - наръси ги всичките и после можеш да ги проредиш - стига да поникнат добре 

Гого - какво си направил ти бе човек .... как успя да сътвориш толкоз полезни красоти ... аз търсих днес да намеря твоята градина но не успях /чайка завеяна съм / ... добре че пусна тука тия снимки че по снимките открих темата ти ... и защо ли я открих - натрупах една торба с комплекси  :huh:  :D  :D  :P

и ще ми разправя той че марулите ми били наредени красиво ... ми виж се ти бе - то не бяха рози, то не бяха цветя, конструкции, камъни, езеро ... прекрасни кучовци, пчелички - много ги обичам .... едва едва се подавам изпод масата да те аплодирам за стореното - Бравос Гого! - много ме радват такива хора като тебе .... и зех да изпитвам луди съмнения че бродиш из цветарския форум дегизиран ... тез цветя, тез чудесии - нимой то тъй ...  :ph34r:  :P

Гого и Саня харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-много работа се върши докато е сам човек, убедил съм се! На Гого градината не случайно краси ФБ страницата! Лошото е, че гаджетата нещо не се впечатляват от такива градини, в последните 100тина години :D

Димо, при нас пътечките са насипани дробени клони и слама, но тревясват яко - основно със живовляк! Тъй като не е тепсия като при Иза Бел, не може да се минава с косачка. Затова е удобно с тример, бензинов. Иначе не е проблем да затревиш, но препоръчвам да направиш микс от бяла и червена детелина, а не райграс.

Причината - детелината е азотофиксираща, много по-добре се държи при неполивни условия след първата година и с времето става по-добра, за разлика от райграса, който иска редовно торене и подсипване с нови семена. Също тъй, миксът от детелини ще ти осигури различни по размер растения и листа. Така дори като косиш ниско, под тримера/косачката ще ти остават по-малките детелинки. Препоръчвам и поне първата година да я оставиш да цъфне и хвърли семе.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

верно че това е неговата градина - сега ми светна - винаги съм мислила че тази градина не е в БГ ....

отчитам няколко грешки при посяването на марулите:

1. Извадих ги направо от караваната навън и ги засях /говоря за пробата преди 3-4 дни която направих/ ... листенцата бяха меки и 2-3 неща дадоха фира - котаците като минат през тях и ... 

поправка -  извадих разсадите в таблите навън за 3-4 дена ... и днес ги сях ... през това време са се аклиматизирали добре и листата не са меки а са свежи и твърди - направо си личи че са здрави растения ... 

2. Като сях преди няколко дни хартиените кутийки - слагах ги целите в земята ... но гледам че дъното на кутийките е по-плътно защото там хартията се свива на няколко пъти за да се образува дъно на чашката ... и си мисля че нежните коренчета няма да могат да я пробият лесно...

поправка - днес като ги сях махах дъното на кутийките - то се маха лесно защото е влажно ... даже видях коренчетата са стигнали до него ...

Направих няколко снимки за Гого - защото с него май работим в доста сходна посока - само дето той е светлинни години пред мен ...

Гого ето я хартията преди да слагам сламата - намокрена яко 

post-335-0-07033400-1487955923_thumb.jpg

после в тия чували взимам слама от стопанството - чувалите са огромни и като гледам май един такъв ми стига за 4 двойни лехи от моите 

post-335-0-18644500-1487955996_thumb.jpg

като напълня със слама отново мокря яко да се слегне 

post-335-0-50893500-1487956091_thumb.jpg

и понеже ме пита - колко време ще се разгради колко ката слагам и т.н.

ето една снимка където миналата есен тествах 1 лист от хартията и слама отгоре - при цветята

това е в момента - трева не е изникнала много ... така че се надявам 1 лист от хартията и сламата да ми изкара лятото

post-335-0-74303700-1487956243_thumb.jpg

ей тез две двойни лехи ги запълних с марули днес

post-335-0-06212900-1487956390_thumb.jpg

утре ще набуча лук около марулите в едната и чесън в другата - пак около марулите - да използвам мястото

естествено специално за наш Гого ще има пак цветни лехи с марули /този път шахматно/

post-335-0-75842900-1487956498_thumb.jpg

обрах на кейла изсъхналите листа и ето до къде го е докарал милият при тез -20С

/изкарва си отдолу нови листа/

post-335-0-96724600-1487956554_thumb.jpg

това е зокума след като го отвих

post-335-0-05079200-1487956708_thumb.jpg

листата са сухи - да видим дали ще изкара нови

post-335-0-24154400-1487956760_thumb.jpg

ох и накрая като видях - доматите станали метър - реших да наслагам колчета

post-335-0-25308000-1487956976_thumb.jpg

:P

rururu, Гого и alys харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Боби, аз естествено ще попитам Гугъл но може би ти ще подскажеш от къде най-изгодно да купя семена за бяла и червена детелина.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Боби, при мен от 5-6 години, откак го имам райграса, до сега не съм му мятал допълнително семена и никога не съм го торил. А е засят върху изкопна пръст. :) 

Бях си засял цялата овощна градина с бяла детелина. Първата година я поливах и се развиваше добре, та чак я косих няколко пъти. За жалост, под дърветата, които са през 3 метра, слънце почти няма под тях. За 3-та поредна година, само там, където е на слънце, само там цъфтеше, а уж за пчелите я посях. Миналата година не ми се занимаваше да я поливам и от плътен килим, изсъхна. Надявам се да е останало нещо живо от нея, за да я възобновя тази година. Червена нарочно не слагам, защото няма с какво да ми помогне с пчелите. Нашите имат къси хоботчета и не могат да точат нектар от нея.

В Пловдив цената на детелината е изгодна. Не поня колко беше, но на фона на тия пакетчета дето продават по няколко грама, не се замислих да купя 2 кг. Смесих с пясък, разхвърлях и валирах с тежка циментова тръба метър и нещо, с около 30-40 см диаметър. Нужен бил контакт с почвата, за да се развива. После всеки ден поливах, да вардя семената от мравките. За седмица покара.

Бела :) .. На мен мястото ми е голямо и не мога да се заигравам така с подробности като теб, изпипвайки всеки детайл, или просто си добра с фотоапарата да хващаш каквото и както трябва. :)

Аз работя едно през гьотери, със замах, защото искам да виждам, че съм направил нещо, за да не се обезкуражавам. Не съм на никакви години пред теб. Мандалата ми сега ще започне третата си година.

Много добре правиш, като описваш поправките си. За мен са полезни. Най-трудната задача в градината ми е самото засаждане на културите. Едно по едно, дупчи, мокри, вади, тъпчи, запълвай, поливай, заривай...

Хартията, която ползваш, опитвайки се да си представя оригиналния й цвят, май е бял, а това ще рече, че е офсетова хартия. Има малко химикали в нея, ама не е болка. Пак добре, че не е хромова. :) Гледам, че няма печат по нея. Ако я взимаш специално, то най-малко обработваната хартия, която ползват в печатниците за бюджетни книги е обемната хартия. Жълтеникава, с ниска плътност. Пак добра идея ми даде. Ако закъсам за кашони, по-добре да сложа от хартията, отколкото без нищо. 

Сламата, която слагаш, ми се струва, че може и повече. Само се опитвам да си представя как точно я тъпчеш в чувалите и я пренасяш.. :Д
При мен от голямата бала, вадя филии по 2-3-4 пърста и така я настилам. Хем с количката я пренасям, тъпкана до горе и пак ми се вижда много работа, а това с чувала... Добре би било да се види :Д Ама друго си е със сламата а? - едно шаренко такова :ДД

Браво за зокума! Гледам, нищо му няма, не е усетил тези ниски температури... Май ще експерименнтирам с някой по-малък. Ама пък беше писала, че малките са по-неустойчиви, пък големите не са за прежалване.. :) ммм...

Сега ако ми кажеш, че и колчетата за разсадите си дялаш с ножката....

п.с.: нямам акаунт и не съм влизал в цветарски форуми. Не ми се става ловджия. Ама да обясня - съсед си пада по цветята и приятелите му го бъзикали, че е обратен, заради тях, та станал ловджия. :ДД

alys хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз се радвам че детелинките /и белите и червените/ са саморасли у нас и стават все повече .... по принцип докато ги има тях и жълтурчетата не кося изобщо ... искам да ми прилича на поле ... ще ми се много и макове да има ... ама едва ли ще тръгнат ако ги ръся така в тревата  :wacko:

post-335-0-06254700-1487968667_thumb.jpg

post-335-0-50753500-1487968716_thumb.jpg

post-335-0-57806500-1487968711_thumb.jpg

има и саморасли вероники

post-335-0-29661900-1487968694_thumb.jpg

post-335-0-48763100-1487968699_thumb.jpg

а иначе с това се оправям в двора за косенето

и един майстор ковач ми направи "детска" коса - и с нея кося понякога - даже ми е по-приятно 

post-335-0-65634200-1487968705_thumb.jpg

Гого аз тази година променям тактиката ... миналата много се юрках сама - че и цветя и зеленчуци ... имах 2-3 седмици през лятото в които ме болеше нон-стоп сърцето ... в един момент се замислих - че кой ме гони и какво ще стане ако това не поникне ... нали все пак градината съм я захванала да ми е приятно а не да се съсипя в нея ... тази година ще се опитам да правя всичко с внимание, спокойно и бавно пък колкото толкова и каквото стане ... искам да имам повече време да я усещам - а не да се бъхтя в нея

Хартията е купена от книжарница - сива е - най-простата опаковъчна хартия ... не я взимам от печатницата ... ще я снимам отблизо и ще ти я покажа - или ще питам колегите каква е ...

сламата пренасям от тук /стопанството на селото/ 

post-335-0-74101700-1487969756_thumb.jpg

виждаш ли колко много слама има нападала на земята ... хората там трябва да я събират ... та като им казах за какво ми трябва слама ми казаха да си събирам от земята в чували и няма да я плащам - ще им помагам в почистването все едно .... чувалите в които я взимаме са огромни - диаметъра е около 70-80 см и висок към 1,20м - тъпчем вътре колкото можем повече

иначе сламата много ми харесва - като допир, като мирис ... направо се разтапям - днес като работих с нея ми миришеше на поле на свобода .... харесва ми цвета - като слънцето ... харесва ми как изглеждат зелените растения на жълтия фон ... ти много добре ми усети мисълта в предишните постове - искам някакси хем да е естествено хем да е подредено красиво...

фотоапарата - хех - ами аз съм се срастнала с него ... той е моят начин да говоря ... от няколко години съм луда по макрото - чак рамото си блокирах   :D ... аз затова се шегувах с теб че трябва да ти дойда на гости да снимам бубите в хотела ... 

зокумите - и малкият изглежда със същите сухи листа като големия - непремено ще ги снимам и двата като се запролети и ще ви ги покажа - дано да изкарат нови листа

alys хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Димо, купих онлайн мисля че бяха по 3 кг тобри на цена около 15 лв/кв. Опитах се да намеря мейла сега, но уви, то ще да е било през 2011 или нещо такова, не успях...

Боби, при мен от 5-6 години, откак го имам райграса, до сега не съм му мятал допълнително семена и никога не съм го торил. А е засят върху изкопна пръст. :)

А на Мърводолските ливади стана точно обратното. Описал съм преживяването в една от първите теми на форумите. Сянката не пречи особено на детелината, поне не при нас.

В последните 2 години нещо няма мераклии за поддръжка на голямата ливада и тя почна мощно да деградира. Тревата жълтее, вехне, съхне, гние, не расте добре. За щастие по някакъв начин прелитнаха там семена детелина и в момента, дори с нулева поддръжка, само там, където има детелина, е здраво и зелено през цялата година (без зимата де).

пп: За да не се чудите какво правя в 3 сутринта на форумите - на щерката й излизат 2 кътника :blink:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет сладури ... !!!

аз сега да пиша ли ... B)  да не пиша ли ... ?

ама айде да пиша   :rolleyes: - то не е много интересно, но да влезе в темата като статистика ...

посят е чесъна и лука около марулите в сламата ... а след това извърших доста гламави неща /от които не се гордея особено/... преместих кейла, цвеклото, целината и .... не се смейте ... магданоза :ph34r:  :blink: ... ако питате и що ? - ами що ... щото мястото ми трябваше за нови посеви ... не че няма място бол /бол=много/ ... ама аз съм си рекла че туй си искам и това е ... троп!

та няколко дни изкоренявам здрави яки корени и ги посявам в една импровизирана градинка - ако не съм им навредила ще е добре - ще има още да ям от тях преди новите да станат ...

сега да кажа за морковите ... те са проявили масово нашествие - посяти са февруари 2016 и съм яла от тях цяла година ... изкараха си зимата добре покрити с агривелото и вчера като реших да си извадя каквото е останало - бях главозамаяна ... от де се зе толкоз морков .... 2 торби големи извадих ... и кво да ги правя - раздавах ... заравях в импровизираната градинка и в момента ям ... май ще съм на морковена диета идните дни  :unsure:

Днес посях нови магданоз и моркови /що ли като имам толкоз стари  :huh: / ... посях репички, спанак, рукола и копър ...

посях ги в нова експериментална леха - наподобяваща онези марули, репички и т.н. посяти в палети - виждали сте ги в нета ....

та аз понеже си имам дъски всякакви реших да си сглобя един палет 4 м ... и вътре насях всичко ... за проба ... след 15 дни пак ще посея - искам да е поетапно .... да не ми никнат наведнъж и да се чудя какво да ги правя...

ето как наредих дъските  

post-335-0-16002500-1488300797_thumb.jpg

като наръсих семената ги покрих със смес от кофата - а там има обогатена почва от магазина + тор от калифорнийски червеи ... 

туй то...

сега идва ред на граха, ягодите и картофите ... 

Гого хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бях се приготвила да чета повече и изведнъж гледам край на поста. :) Магданоз съм местила с буца почва и си расте безпроблемно на новото място.

Гого хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каква почва взимаш от магазина? Какво правиш преди да ги сееш на нови места нещата? Ореш ли, копаеш ли?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

*

Какво се крие под звездичака :D - "Абарис, мен ли питаш? Ако въпросът ти е към мене, то местих магданоз от едно място на друго в оранжерията. Купувала съм почва два пъти, с цел експеримент дали растенията ще се развиват по един и същи начин. Установих, че е добре да добавям агроперлит към градинската почва плюс оборски тор за разсадите."

Редактирано от alys

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Че Алис то малко ли беше над снимката ...  :D  :D  :D

надявам се всичко да тръгне - бая големи корени и буци местих  :lol: /луд умора няма/

обаче половин час мислих многозначително какво искаш да кажеш с това

мислих мислих и .... си викам - дали пък да не ида да преместя чесъна на Гого - по лесно ще да е ....

Абарис - на работа съм в момента - туй интервю дето си ми задал - ще ти отговоря подобаващо /потърпи/

Гого хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не издържам вече, исакм да сея картофиии!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мислих мислих и .... си викам - дали пък да не ида да преместя чесъна на Гого - по лесно ще да е ....

Ако получаваш известия по мейла за всяко ново мнение от тема, в която си писала, ще видиш какво е било. :Д

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами като няма "изтрий", винаги ползвам звездичката.

Гого, а когато редактирам по сто пъти, кое от мненията се чете в мейлите?

Мързеше ме да редактирам и изтрих за по-лесно. Абарис не ме питаше мене, а аз отговорих ни в клин, ни в ръкав. Та така. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Известието е веднага след пускане на оригиналното мнение. За редакциите няма известия.

alys хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Алис ама отговаряй аз за това пиша, да ми отговаряте.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Алис чувствай се "моторизирана" да отговаряш на всеки ...  :P .... обаче сега ме гризе - какво си написала? ей това женското любопитсво е по-зле от котешкото ...  :wacko:

Абарис ти картофите в Павел баня ли ги сееш? ... ми ти си ми съвсем наблизо - можем да спретнем една картофена седянка  :D

Гого - спиране на всякакви известия ми е първата работа  :P ...      

днес ми казаха че админите и модераторите по принцип във форумите можели да четат ЛС на всеки - верно ли е това ? и що за дивотия е ?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, принципно могат. Целият форум е изграден от текстова база данни, разделена логически по таблици, което съдържание за обикновен човек е много разхвърляно и непроследимо. Ако някой админ иска да чете личните съобщения, слага приставка към форума и от админ панела съвсем целенасочено може да чете личните съобщения на избран човек. Въпрос на етика и морал. Затова във форумите е добре да има минимум двама админа, за да няма такива своеволия. Аз лично в малки форуми никога не бих си позволил да пиша нещо лично. Често, на места, където социалният елемент е развит и хората си споделят лични неща, особено ако това са малки сайтчета, админите от скука или мания да защитават безценното си форумче, се ровят и следят всичко задкулисно.

Саня и alys харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Исабел, у Сливен съм ама гръбначето ми се нуждае от почивка на павел баня (не от копане а от много "умствен труд"). Това няма да попречи на картофената седянка, освен ако никога не успея да изкарам картофи от земята.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Върнах се "горе" и редактирах.

Гого хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

*

Какво се крие под звездичака :D - "Абарис, мен ли питаш? Ако въпросът ти е към мене, то местих магданоз от едно място на друго в оранжерията. Купувала съм почва два пъти, с цел експеримент дали растенията ще се развиват по един и същи начин. Установих, че е добре да добавям агроперлит към градинската почва плюс оборски тор за разсадите."

Тоест "почвите" и "торфовете" не ги бива? Поне тези които си ползвала? Защото има някакви дето струват бъбреци които вероятно стават за нещо.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При толкова земя не ми се купува. Струва ми се напълно излишно. Иначе сигурно са хубави и обогатени.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абарис, не е черно/бяло.

Ако си вземеш примерно профи форф за разсади, това е обеззаразен и обогатен субстрат с определена фракция. Знае се всичко за него, с други думи. Надежден е. Може да му се разчита. Не е особено устойчив - идва от далеч и е изчерпаем ресурс, а и струва някой лев.

Ако си вземеш примерно тор от ЧКЧ, не се знае какво ще излезе от вътре. При мен лани излезе кукувича прежда, да ви пази Гая от тая напаст по-преди пък пирей. Често тръгват и червеи в разсада, излюпват се. Плюсът е, че относително устойчив и богат тор, ползва се малко от него, а и не е особено скъп.

Ако си вземеш примерно градинска почва, не се знае почти нищо за нея. От кой макро и микро елемент има достатъчно, в повече или як недостиг? Дали няма буби, гъби, нематоди, камъни, буци, плевели, корени и тн в нея? Дали изобщо е подходяща за разсади (смолницата не е)? Много е устойчива, безплатна, но не винаги е подходяща.

Ти си човек експериментатор, направи си следната проба. Сложи семенце от нещо на памуче и виж колко голямо растение ще стане само в дестилирана вода, да елиминираме всякакви вносни вещества. Ще се изумиш, според мен. Семената имат голям запас. С други думи, ако не очакваш растението за разсад да стане особено голямо, на практика най-добре да не вкарваш вектори на проблеми в уравнението.

Така че добро и лошо зависи от гледната точка и контекста, трябва да се премислят нещата.

Това, което е направила Иза Бел в описанието си по-горе е тнар top dressing и е вид бавно подхранване. "Обогатена почва от магазина" не е особено конкретно, докато не разберем точно какво съдържа. Моят бюджет е ограничен и не мога да си позволя да купувам почва, която да наръсвам като top dressing - от нея трябва да сложиш много, за да има ефект. Ако ще ръся изобщо нещо, то е шепа ЧКЧ. Но и това не ръся, тъй като си правя по-богат самия микс за разсади.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ха ! .... Алис, ти как си върна мислите бе .... аз 5 мин. назад не мога да се сетя какво съм мислила ....  :P

тук обаче стана някакъв мини чат ... тоест тюрлю гювеч  :D

да караме по ред :

Абарис - купувам обогатената почва от голям магазин в града - утре ще снимам етикета спИцИално за теб 

за подготвянето на мястото - от миналата година съм оставила дъските в лехите ... като наддигна сега дъските отдолу е рохка почвата и можеш да я "разпениш" само с търмък, с плоскорез, с малка мотичка ...

имам още едно по-голямо място встрани - там миналата есен го фрезовахме и сега като гледам си е добре не му трябва повече ... направо ще сея ... 

за семената и сеенето - опитвам се да правя всичко простичко ... колкото по-малко хамалогии толкова повече време за наслада ... нищо не обработвам и не му мисля много ... купвам семена от магазини - на настроение  :wub: ... също взимам семена от растения и си ги запазвам в пликче а понякога директно като съм ги взела си ги засаждам в кутийка - така имам цветя изкарани и сегашните ми марулки също .... 

.... ох загубих си мислите ...   :unsure: ... та по-простичко Абарис - това ми е идеята за таз година ... не искам да се блъскам като миналата ... ако трябва ще посея само един брокул, един картоф, един домат, ама ми се ще като ги сея да ми е кеф и да не мисля още колко други ме чакат .... в общи линии се уча да живея, уча се на търпение /щото по принцип съм припряна и си патя от това/ ... тази година няма да мисля колко домата съм произвела и колко ще изям, а какво изпитвам докато ги отглеждам ... ще описвам всичко каквото правя ... проби, грешки, поправки ... 

а Сливен ей го дей на 100м от Казанлък ... седянка можем да си заформим - и току виж и другите дошли  :rolleyes:

Гого - туй много лоша работа с админите - спирам тогава да ти пиша на ЛС че Боби сигурно ги чете  :ph34r:  :D

/майтапа на страна наистина днес разбрах за това и се замислих - че какво ЛС е тогава ако някой отвън може да го чете - грозно ми е /

Боби ме подсети да кажа само че в земята като сея винаги слагам от КЧ и след това пръскам по листата с течен тор от КЧ - докато се развиват ... като говорех с жената от която купувам тора тя ми каза че от нея взимат доста еко производители и там често им правят изненадващи проверки ... та една такава фирма е пръскала марулите с течен тор и на другия ден са дошли да ги инспектират - не е имало нищо обезпокояващо в марулите ... та идеята за листно подхранване ми допада ... така подхранвам и разсадите - слагам в 5 литрова пръскачка 2 литра вода и 1 литър вода разредена с 10мл течен тор + 3-4 капки йод да не загниват корените + малко захар на око ...

за захарта и дрождите Боби е добре да обясни на Абарис .... щото Боби много добре се изразява научно - аз ще го напиша сигурно поетично  :huh: и нищо няма да се разбере

Алис, добре ли си разгърнах мисълта, че преди ти беше малко ?  :P

alys, Гого и Варела харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изабел, благодаря!

Isa Bel хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще чакам снимките на почвата, интересно ми е кой каква ползва. Даже мисля данаправя тема за купешките почви и да поискам мнение за една която купих от Джъмбо (то Джъмбо и почва сигурно достатъчно подсказва).

Аз може би има подобен подход, вероятно малко по стратегически. Гледам на градинарството като на изход към автономия, свобода и по приятен живот. Също ми е интерсно да наблюдавам нещата как се развиват и да търся точката на хармония с природата, извън нея хамалогията и постоянното чувство за недостих на нещо са неизбежни и доживотни (според мен).

Добре сте дошли в Сливен, може и на Карандила да ви заведа, на гора, кебапчета или да си направим огън! Или 3в1.

Боби, вече имам няколко различни почви и подготвям експериментите с разсад. Има ли такава практика гледане на разсад само на водна основа?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

отчитам се със снимки които съм обещала ...

първо хартията за Гого ...

докато я разгъна да я снимам една част от котаците дойдоха на инспекция  :D

post-335-0-54179000-1488386952_thumb.jpg

умишлено съм сложила бял лист да се види че е леко сива - жената в книжарницата ми каза че е амбалажна хатия - от онези където едно време завиваха продуктите в магазина 

ето тук в много близък план да се види структурата 

post-335-0-64689300-1488387149_thumb.jpg

за Абарис почвата:

post-335-0-32632100-1488387316_thumb.jpg

ето как изглежда вътре

post-335-0-01002800-1488387373_thumb.jpg

това ми е течният тор от КЧ

post-335-0-80450300-1488387451_thumb.jpg

post-335-0-58138200-1488387527_thumb.jpg

post-335-0-74495200-1488387552_thumb.jpg

марулките все още са цели

post-335-0-45725100-1488387647_thumb.jpg

като се има предвид къде си почиват котаците

post-335-0-20391100-1488387744_thumb.jpg

забравих да покажа моя "кръглоров" исках да си имам плоскорез и докато се чудех от къде да го взема ... бях решила да си го направя сама ... вместо плосък стана кръгъл и вместо да реже можеше да ровка - та с него си ровках почвата преди да реша да слагам дъските .... този ми е размер S ... имам и размер М   :D  :D

post-335-0-65982800-1488388719_thumb.jpg

post-335-0-45746300-1488388723_thumb.jpg

Алис много съм доволна ... и моя магданоз май ще преживее местенето ... вече е оперен и листата гледат нагоре  :rolleyes:

post-335-0-90439300-1488388955_thumb.jpg

post-335-0-57893200-1488388959_thumb.jpg

морковите и те са добре - листата им са свежи  / Боби и Гого - да не съм чула гък!  :P /

post-335-0-66263500-1488389064_thumb.jpg

post-335-0-58032200-1488389068_thumb.jpg

кейла и той е свеж като се има предвид че с него най-много се мъчих при местенето 

post-335-0-81526000-1488389331_thumb.jpg

май стана доста  :wacko: ... ама нищо - Алис да има да чете ...  :rolleyes:

Гого и alys харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Видели са от Isa и също местят това, което е оцеляло след зимата....

Isa Bel хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бел, как по-точно се работи с тази баданарка в градината? Забиваш острото в земята и си правиш вадички или..?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ааааааааа не !!!  :D  :D  Ру, с глас се смях на клипа - от де го изрови??? .... ми това съм аз ... с кейла ... ох много сте ми лудички тук в тоз форум .... :lol:

Гого - продължавам да се хиля ....  :lol:  :lol: - откачи ми се ченето  ... сега се замислих вадичките с баданарката са супер идея за лехички за моркови ... искаш ли да ти подаря един кръглоров за спомен от мен .... да си правиш вадички  :D  :D

ще трябва да направя инструкции във видеоклип ... но само ако интересът нарастне - за сега си само ти  :P

alys хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Начи като рекламист мога да ти обещая, че "кръглоров" e идеална марка за серия секс играчки, ако искаш да патентоваш. И домейна е свободен гледам...

След теслата и мечето за боядисване, вече очаквам да видя бразди за моркови и репички, направени с назъбена маламашка! Хм, това всъщност не е лоша идея...

Шегата настрана, радвам се, че се хващат нещата след интервенцията! След няколко месеца ще имаш страхотни цветове и семе от моркови със шепи! Ето ги нашите презимували моркови през юни (и праз):

28018061382_49de36f0a3_z_d.jpg

А ако имаш късмет, ще можеш да правиш макрота на тези красавци (които таргетират точно цъфтящите моркови и сродни - аз се изумих и изкефих, като научих за тая специализация, също както и плодовете на липата и божакравичките), при нас имаше десетки:

RedAndBlackStripedShieldBug.jpg

rururu и Гого харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

маламашката никак не е лоша идея ... само трябва да се сее през редчета че ще стане много нагъсто  :P 

/спомням си едно време в училище в часа по математика като поставеха задача за решение ... посочваха учениците един по един да си дават отговорите ... а мен ме оставяха най-накрая - щото моето решение все беше неочаквано ... учителя се замисляше и казваше - "Хм, странно е, но важното е че работи" - странните идеи са хубаво нещо - така се раждат иновациите  :P  /

за семената - точно това си мисля ... понеже преместената мини градинка е настрани и няма да ми пречи - ще ги оставя да пуснат семена ... за магданоза не бях много сигурна че ще се хване защото не го местих като Алис с цяло коренище а отделих само хубави коренчета ... те приличат на моркови с много дълги опашки - минали са под дъските и са стигнали до средата на пътечките - не знаех че магданоза пуска толкова дълъг корен ... та тези отделени от почвата корени наредих в една редичка в импровизираната градинка ... още на 2-рия ден магданоза беше вече живнал - но поливам всеки ден градинката докато се хване всичко добре.... миналата година бях оставила от същия магданоз за семе и стана висок близо метър - огромни храсти, пусна си цвета и тогава го навестиха купища от миризливките и един вид бръмбари, който незнам как се нарича на български иначе са soldier beetle - ето тези открих из снимките ми - че не ми се рови много:

post-335-0-70207300-1488441241_thumb.jpg

post-335-0-07062900-1488441239_thumb.jpg

буболяка, който ти си показал е от типа щитоносни - за съжаление пак не откривам на бг име ... напълно съм се отказала да ровя за буболечките инфо на български - нямаме кадърни ентимолози ли що ли - незнам ... та тази буба е Striped Shield Bug /Graphosoma lineatum/ - нещо като Раирана щитоносна буболечка  :D

а магданоза е онези високите храсти отсреща на снимката пред прасковите

post-335-0-17594800-1488441345_thumb.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забравих още нещо да напиша ...

вчера Гого като ме нарече Бел се сетих за нещо което чакам да видя - премиерата ще е този месец

ето трейлъра /хех, малко е розавко но пък е приказно :rolleyes: /

My dear Bel ....  :)

https://www.youtube.com/watch?v=7y02lpfDJ-8

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честита ни нова премяна! :) ... да изпробваме сега новият облик ....

до къде бях стигнала обаче ... мда - до сламата и до импровизираната градинка ... 

Сламата при мен е пълен провал ... котаците нямат с какво друго да си играят сега и се джаскат в нея и ровят .... прореждат марулите - струват им се нагъсто .... отиде ми цялото фън шуи на градината ..... минавам на "план Б" - дъски със слама - като поотрастнат нещата тогава засипвам сламата между дъските ... ей така

P2230819.thumb.JPG.3b44afc6ad99653345adef1cdc6ee300.JPG

P2230820.thumb.JPG.e3c122189d634f3e7700014d5599c927.JPG

съседката ми даде спанак - бейби спанак ... накъса го направо с коренчетата - изрично ме предупреди да го изям .... е как да го изям - то не е човешко ... с коренчетата ... посях го ... съседката ще се ядоса ... но ще и мине - знае че съм корава глава ....

P2320073.thumb.JPG.7beadbd30ffbb68adfeb17c76259c2aa.JPG

нагъсто е нали? .... и котките така мислят ....  отивам вчера и те ме посрещат още от вратата "ние ти помогнахме - спанака беше малко нагъсто - оправихме го" ... ех, дори не разбрах къде е откъснатия спанак ... 

погледнах в темата - посадила съм репичките, спанака и т.н. на 28 февруари ... на 8 март малките главици се подадоха ... поникнали са заедно репичките, спанака и руколата ... чакам магданоза, морковите и копъра ...

репичките :

P2320022.thumb.JPG.39835016dcdd5802ee64fc6818b752a1.JPG

P2320026.thumb.JPG.ada1cc76dee30b1ec887ea3ae8c882ac.JPG

спанака

P2320032.thumb.JPG.b8c2406f4e5556f625a6147302e2d8e9.JPG

и руколата 

P2320029.thumb.JPG.1be36fd8ed211884a37d24ef15821b12.JPG

ей така се лежи в сламата - после де са ми марулите ...

P2320040.thumb.JPG.3d70ac57828193cf43bf14bb52411aff.JPG

поне лука ще излезе ....

P2320035.thumb.JPG.93e66fc4b076607ac3c8cf408ff9ae58.JPG

Миналата събота и неделя заложих в караваната домати, краставици, чушки, броколи, кейл, цвекло, целина .... ох не помня всичко .... та исках само да кажа че явно таз температура сега която поддържа ел. одеало в момента е благодатна / около 18С/ и много неща са поникнали вчера - домати, краставици, цвекло, кейл, броколи ... и марулките - червената ... да има да попълвам където котаците са разредили ... /ще сложа снимки скоро/

морковите в импровизираната градина : /свежи ли са а? .... Ру, внимавай какво ще кажеш!!/ :D

P2320011.thumb.JPG.b5643502d0a5a3ae6cb875643eab47bf.JPG

Алис магданоза е добре - тръгна - ура! :D

P2320013.thumb.JPG.9d081739d5861f0d88e1edb7e8caa6e8.JPG

и кейла образува нови листа - значи е добре

P2320016.thumb.JPG.f150e42ce79caf57924da2d09def2e7b.JPG

Може да е импровизирана градинката - ама е градинка и най-важното е весела ....

В събота и неделя наредихме дъските където ще има посеви - другото и да се затреви не ме бърка .... но под дъските ще остане добре за сеене ... в ляво мястото е оставено за картофи а в дясно ще са конструкциите за боб и краставици ... грахът е засят в първата редичка дъски ... след дъските до дувара има място около 4-5 метра - там ще напускам тиквите, дините, пъпешите - да се разпростират на воля ....

ми това е моята дървена градинка ..... малко е необичайна ... но нали работи ....

P2310959.thumb.JPG.7d986f850a8433f1c6cfebb0dd0755ab.JPG

Имаше една жена в цветарския от Сибир ... тя ме подсети, че като бях малка мечтата ми беше да пренасям дървени трупи заедно с мъжете в Сибир .... не ме питайте защо - нямам никакво обяснение .... но сега като се замисля какво правя ? - пренасям и редя дъски в градината ... не съм много далеч от мечтата си :D

приятно е че задено с вас тази година ще проследим как ще се случват нещата

и много нацъфтели игличини има :

P2310985.thumb.JPG.812c1e05d34914fa07395f0ef019a6f0.JPG 

упс - простете това май беше за цветарския ... но нищо - нека да е свежичко и тук ...

Алис .... уморих се Алис .... толкоз снимки толкоз нещо .... заслужих ли тоз път "отличен 6" ? :P ... все за теб си мисля като пиша дълго - хехе

айде толкоз за сега ... после пак ...

alys, Гого, rururu и 1 друг харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер снимки!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дзак! :tounge_wink:

малко снимки да покажа от заложените семенца в караваната ... на 5 март сложих нови марулки /червени и зелени/, саксийни ягоди, кейл, броколи, патладжан /бял и син/, чушки, люти чушки, краставици, домати, цвекло, целина - при абсолютно еднакви условия /върху ел. одеало в кутийки с капаци/ ... на 4 ден /гледам си по снимките/ са поникнали цвеклото, краставиците, доматите, марулките, броколито и кейла ...

средно за деня температурата се пада така:

djkW7ui-XvfHlDN6tIpQuyvT8g7IIcDg7aYtBC8w

кутийките с капаци са ето такива - в един магазин тук ми ги събират от насипните сладки и разни тортички ... даже по тях все още има остатъци от торта - не съм ги мила .... на разсадите може пък да им хареса сладичко :)

aeYEtdLf6eeBG1Gg3L6U5bWIOtUmPBnWfSdjUgxT

горе долу под капаците е между 15-20 С /в зависимост колко е студено навън/

J8mVNMKXwldTK7YvmH8vk1KB4k5VDos01bqxvwlq

не гоня продукции, заложила съм всичко за да наблюдавам как растат, какво им е нужно, в какви условия се чувстват добре - тази година ще наблюдавам процесите в снимки - на момента ги пръскам с тази пръскачка на снимката а в шишето има смес от течен тор на КЧ ... туй е всичко - топло, светло, храна/тор/ и вода ... толкоз .... и най-важното колкото и да е изтъркано - любов - хех

вчера направих нови снимки и ето как се развиват - даже и чушките вече се подават /те по принцип малко по късно излизат/:

този праз ми е по-стар ама толкова красиво зелен е че не се удържам да го покажа

rTKxSwGbffg-D0EKHAaZH571GUpgNDHuFhcW-d3x

доматковците /току що окъпани/ - сорта е запазен от една жена на село вече 60 години го съхранява - на нашият си розов домат /много едри и вкусни стават/

8USKsBwDDL0_MGMUQyo0okzb7FcW-ps0SnMXVzL3

разни сортове краставици - гергана, салатни, деликатесни

a680dXHtA6fP9dmr2tOW7y8206ediQanpxuXIhl7

чушките се подадоха - изненадана съм в туй студено време как успяха толкоз бързо - те никнат обикновено към 20-тия ден а сега още на 10-тия се показаха

i4aQpv8buhPlWjCBUNXPVhclDPc7BE7kaME62-C-

това са онез злополучни домати от студа през зимата - ще ги бъде .... почнаха да се освестяват - сорт Ескимоси

iQA_cS9MmgNZ3qSAo2Pw8hEYG7sdow9c12g_Y78i

това е белият патладжан - и той малко по късно се появява - към 10-тия ден

BwHwcj87LTsCKpf1PfQnBBXBqAA6bK30LXK1jHTY

брокУла

39u3fqV4ce84e_koF4PZVG9MdRNihEpR7M957tbd

червената салатка - Лоло Роса изпревари зелената /ако зелената не поникне трябва да я залагам пак/

HUj3smjKvcjNMUCC6XDrzxS14u_d-iLY2cWkp26y

и ягодките се показаха още на 6-7 ден те са на Лактофол - ще ги наблюдаваме заедно как се развиват

Z5ajUC2hX_tMUcgxhQQNM-ygZWziNlLuUDymHJWF

а ако си мислите че съм спряла с местенето - цъ...

последно спасявах марулките от сламата ... както казах котаците ровят в нея и се излежават там ... стана ми жал за тях /за марулките не за котаците :D/ и преместих поне оцелелите 20 от 60.... 

изобщо годината тръгва доста гламаво с туй местене ... но дано поне всичко се развива добре ... и да са доволни растенията 

Нуша Калчева и Гого харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би трябва да преименуваме темата на "Зеленчукови портрети" :P

Шегата настрана, добре изглеждат нещата, явно ще трябва и ние да си купим каравана и ел. одеяло, за да си правим разсад преди април! Харесва ми, че не са издължени, което бих предположил, че ще стане при тази ниска осветеност и висока температура.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много полезни снимки Иса. През две седмици ли пръскаш с компостен чай  или винаги? Аз също имам ягоди но, твоите са станали много по бързо. Мисля, че са на три седмици моите без да ги топля и може би са малко по малки от твоите. И едва оня ден пръснах с компостен чай всичките разсади.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Боби то на мен вече ми е неудобно - таз тема имаше за цел само да представи идеята с дъските и да си ходя ... ама аз се задържах и то от Да се запознаем! премина в .... незнам вече - в градинарски албум/дневник ... :D  ... 

Между другото първата година бях пощуряла на тема дневници, теглих приложения за таблета и т.н. ... даже май още стои едно от тях ... но явно не ме бива много в тез дневници щото като почнаха да растат нещата забравих за всичко ... та сега като пиша тук и слагам снимки - използвам темата да видя кое кога е посято и как върви - за ориентация .... така хем на мен ми върши работа, хем и вие виждате всичко - взаимополезни сме си :)

За разсадите и аз си мислех че ще се издължат - виж колко ниско са все пак под прозорците ... миналата година ги бях сложила на маса точно до прозореца - обаче тогава се забелязва ефекта кривене ... постоянно трябва да въртиш чашките ... затова тази година реших да експериментирам като ги сложа ниско така - за сега растат поне прави а не килнати ... хубавото е че цялата каравана е с големи прозорци от 4-те страни + люка отгоре ... де да можеше и тавана да беше целият прозорец - ама .... аз затова съм сложила на от едната стена това фолио дето се слага на колите - че така се връща към разсадите цялата светлина .... ще ги наблюдаваме заедно и ще видим - много ми е интересно ...

а като се постопли ще ги вадя навън в едни малки парници - парниците ще облека с агривело да дишат /или както са на снимките правя дупки на найлона за проветряване/ а отгоре слагам стъкло - защото котките вече няколко пъти скачат в разсадите /като има стъкло скачат на него и седят там-да се препичат на топло/

ето такива:

xEirBeWW8Egf25QgUVhShWKbPohqy-lKRaLlxPLt

KpAr6YsPBpYFqJ7ERQ5qDUQWCZHI_Xig5dz6XOn1

така имат достатъчно светлина - но ще е по-късно като заякнат в караваната и се постопли навън

Абарис до сега слагах компостният чай направо в пръскачката но в по-разредено количество ... и си ги пръсках като забележа че са сухи .... но сега си го разредих в това шише както трябва - 1 към 150 - в около 2 л. вода слагам 10 мл течен тор така пише на опаковката а и сме си говорили с жената от която го взимам

P2310780.JPG

в момента смятам на седмица да поливам по малко с чая - тази пропорция е за листно торене ... което се прави на около 15-20 дни .... да видим как ще се чувстват така ... 

ягодите специално за тебе ги пуснах снимките защото знам че питаше преди ... сега заедно ще наблюдаваме как растат тези .... 

Изобщо тази година тактиката ми е "я стига си се филмирала толкова - по-леката я карай" ... та да видим ... почнах с великото местене - май ще ми гледате сеира :mrgreen:

rururu, Гого и Саня харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Якооо! Ако наистина това е тактиката ти за тази година, не мога да си представя какво ли ще е било в други години!

Което правиш в момента е около 33 пъти повече от онова, което правим ние. Според мен си е цял филм! :blush:

Но няма как, ако искаш страхотни резултати (и снимки), трябва да се положат усилия. А ако си ОК с каквито и да са резултати, дори и негативни да са, може и да не полагаш особени усилия!

За сравнение, ние не пулверизираме разсада с вода или листен тор или с каквото и да е, не го торим с нищо всъщност, не го въртим, не го местим, не го каляваме. Нямаме кутийки с капачета, няма ел подгряване, няма поръчкови мини външни парници с дупка за вентилация и стъклено легло за котки. Не местим растения според това къде им е удобно на котките. Не сме в градината всеки ден, нито през ден след работа, нито дори в двата почивни дни. Общо ни се събират около 1.5-2 часа съзнателна работа седмично, в добрите седмици. От които поне 1 час е обикаляне в кръг.

Разбира се, аз имам пример за (не)подражание. Моите вече покойни баба и дядо можеха да работят по 10-12 часа в градината 6 дни седмично в продължение на 7-8 месеца. И аз съм давал по някоя ръка... Та мисълта ми е, че зная какви чудеса могат да се получат, ако имаш времето и желанието за занимание! Заради което много ти се радвам, след времето няма по-ценен ресурс от мерака!

alys и rururu харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много живот има в снимките ти, Иса. Май затова си падаш по макрото, защото искаш да влезеш в него и да го усетиш.

Мини оранжерийката е много семпла, с тези тънки летвички и умното решение да се ползват тези ъгълчета. Мен съседът ме хвана да му правя една малка за разсадите му. Пратих го да ми купува дъски, едни сглобки, колонки, спънки... Кой да се сети, че може да се ползват метални ъгли. :Д

Компостен чай можеш и сама да си правиш :> Киснеш във вода компост с аериране на водата...24 ч. Добавяш мляко и захар и пръскаш. Или пък онази отваря от глухарчета и коприва..., но теб ще те е жал да късаш глухарчетата, сигурно ще тръгнеш да ги снимаш и да чакаш някоя пчеличка да кацне на тях :Д

Саня и alys харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Игликите как хубаво цъфтят! При мене са на фаза зелени листа. Не е по темата, но това много ме впечатли. И на мене само парници са ми в главата. Искам поликарбонатно преддверие на преддверието :grin:, но засега не ме огрява. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тез парници се правят за 5 мин. дето се вика ... летвички 2Х2 см ги има навсякъде, планките /ъгълчетата/ също - сглобяват се лесно и найлона също лесно се слага ... ние ги правихме миналата година, за да ги ползвам в караваната - но с агривелото таз година не ми бяха нужни, та ще вършат работа навън като дойде време ... :)

Алис, аз пък искам да изрежа тавана на караваната и да го направя стъклен :D ... ама ... и мен не ме огрява ...

Гого глухарчетата :P

e6400QX0tEJLanQ7OWS2mEN1kiSXrQVG4Lag42nJ

Oy4ny0VKWASP5bED9o7I4gS1Wgo5JfJe40Tbl7p-

Vh1PuGPzLgmexba2ojoQqNq1QS2abjkEcJ8kzX7A

не са ли приказни .... ммммм ....

Гого, Нуша Калчева и alys харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да го напавиш частично стъклен. Ако целия искаш да го правиш и да е здрав, ще тежи много и сигурно доста скъпо. Изобщо дали ще издържи караваната цял стъклен таван? Ще трябват цялостни конструктивни подобрения. От плексиглас може да е по удачно?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абарис той покрива може и от поликарбонат да бъде - не е задължително да е стъкло .... само дето въпросът не е "дали ще издържи караваната цял стъклен таван?" ..... а ... докога ще издържат нервите на мъжката половина у нас на всички мои "блестящи идеи" ... 

първо когато караваната ни стоеше на язовира исках тя да стане Къщичка на богомолка ... на ето тази:

zXcYVQZtT7U6Mmruqbsnb14kUQwPJcL0iyNrSgaZ

B648KFBD35mVnifW9Wq30TsUHQDOgkbp3mobhYtg

xs2gVAf9sSwjdc73TavMoTE0XmU4PSe8SwvMHleY

не е ли удивително извънземно ? 

този вид богомолки се срещат рядко в БГ - повече се срещат зелените ... идваше зима, тя беше оставила яйца някъде из гората и определено щеше просто да си иде от Земята ... щеше ми се да я задържа в караваната, да я храня с каквото намеря ... и напролет да я пусна .... но пък може би и в караваната нямаше да издържи на студа .... легло за котки мога да правя но как ли се прави легло за богомолка и ще спи ли една богомолка в легло ... е, не стигнах до там да си отговоря на тези въпроси, защото идеята ми бе посрещната със смръщени вежди ... повече не намерих от тез богомолки на язовира .... остана единствената ми среща с "извънземни" от този вид ....

та.... да се върнем на въпроса за стъкления покрив на караваната ... преди 2 дни просто дигнах щорите и на другия прозорец ... не исках да се вижда от пътя в караваната - щото циганите вършеят из такива изоставени къщи ... но .... ще карам на късмет .... ето как сега светлината идва от всички 5 прозореца /5-тият е люка на тавана/

0TLZy3OLTIoSD2OgJT6o1nNPgwLmc78UtgcOsduF

даже слънцето си ги огрява ... и забелязвам така стъблата растат прави ... 

китки и фитки на едно .... приказно място за писаните да се излежават до разсадите на слънце :)

ddH2_WgZVgI8a8lBJiJV48VtUoNt6AbTvXFTfp9q

ACFR_Av5kK6mYph2PkNfQu4I9ZvP7lMvMhPCYXTm

та така ... ако погледнем философски на нещата - всеки от нас си има нещо за което да се държи, за да не се отлепи от Земята и да се върне там от където е дошъл .... мисля че в момента тези малки "зелени косъмчета" ме държат здраво /каква ирония, нали/... да не забравим и онез космати, ушати бандити на заден план :D

и още едни приятелчета, които вчера едва се държаха да не ги отнесе вятъра ... дойдоха двете заедно и не се разделиха нито за миг ...

2017-03-19.jpg

2017-03-19.jpg

2017-03-19.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=zqiLQcL47KY

Евелина хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето една и от нашата градина, макар и без макро обектив на профи техника:

14014612990_2840959cb4_h_d.jpg

Евелина, Isa Bel и Нуша Калчева харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ехаааа - големи са образи тез богомолки - но едва ли ще видя пак ... тук ни навестяват зелените ... но дори и те не са чак толкова често срещани ... незнам дали знаеш че тез светлите имат мимикрия също като хамелеоните ... стават почти същите с това което ги заобикаля ... тази която открих съвсем не разбрах в началото че е богомолка - в първият момент я взех за шмугната пръчица из листата ... и понеже снимах мравки в тоз момент - трябваше ми нещо да разбутам листата ... присегнах се и взех въпросната пръчица .... :D ... и като се размърда в ръцете ми :astonished: :D ...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.