Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Абарис

Още един проблем за разрешаване при експериментите ми в домашни условя.

 

Засял съм лук и чесън от грудки (ако се наричат така). От начало тръгват добре на вид но, после като се издължат повече, листата им избледняват и даже се появяват нещо като жълтеникави петнапо тях. На единия лук повечето листа клюмнаха. Под избледняване имам предвид, че стават може би прекаленио светло зелени.

 

Засял съм експериментално и няколко картофа които станаха доста високи вече но, при тях за сега не забелязвам избледнявания и петна.

 

Какво не им стига според тези симптоми? Светлина, храна, топлина?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Картоф? Стига, ти се шегуваш! За лука от луковици - преполял си, според мене.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Не се шегувам. Мога ли да ги отпреполея?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Разкажи подробно при какви условия отглеждаш лука - в каква почва, колко често поливаш, температура, какъв е лукът (за глави или за зелено). Снимка? Не съм експерт. Но може някой да разпознае проблема. Не бях прочела внимателно, че има петна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Лука е в някаква кафява леко глинеста почва, събирах я между Елена и Стара Река. Има и чесън в същата почва. Има и няколко чесъна в универсална торфена смес които проявяват същите симптоми. Температурата варира от 10 до 20 градуса, няма допълнително осветление. Петната като ги огледах пак не са жълти а по-скоро бели, избледнели.

Лука е някакъв дребен, от магазин е и чесъна също. Взеха да покълват и ги боднах да видя какво ще стане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Има две основни причини според мен. Първата и най-важната е недостатъчната светлина. Зимата интензитета на слънцегреенето е много, много намален. Нямам време да изровя сега някоя графика, но в общи линии е 10-15% спрямо лятото в пика си. Като няма слънце, намалява фотосинтезата. Като намалее, няма нужда от толкова вода (или почти никаква вода). Например, ако простираш дрехи в стаята, влажността на въздуха може да е достатъчнаи да има нужда от вода 1-2 пъти месечно...

 

При всяко положение, дори и лятото, подгизнала почва трябва да се избягва. Затова и най-добре е саксиите да се поливат само отдолу, като се слага вода колкото да се абсорбира изцяло (да не остава нищо в паничката).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Да наливам вода в паничката? Няма ли да се изпари повечето преди да се абсорбира през дупка 1см диаметър?

 

Като бях в София ходих до магазина който намерих в нета ама беше затворено и на нито един телфон не ми отговориха. Днес след работа минах през един магазин за осветление тук ама имаше РЕВИЗИЯ. Утре смятам да взема една тръба GRO LUX 60см за 10лв.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

:) По написаното съдя, че не си гледал саксийни цветя много усилено :)

 

Ако саксията ти има само една дупка 1 см на дъното, това е много малко (освен ако не говорим за саксийка като чашка за кафе). Всяка що-годе нормална малка саксия с около 2 литра (15х10х15) има поне 4, най-вероятно 6 дупки. В паничката едва ли ще влязат повече от 250-300 мл вода, която почвата ще издърпа за 5 минути. За изпарение ще са нужни дни на стайна зимна температура :)

 

Тъй че гледаш като дръпне цялата вода, доливаш половин паничка и ако не я дръпне изцяло, спираш и другия път по-малко вода. Ако дръпне втората доза, слагаш трета и наблюдаваш и те така :) И изобщо трябва да се избягва това да се полива отгоре и в тоя процес да изтича отдолу вода и да се напълва паничката, защото всичко полезно изтича с водата...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Най-лесно е така да имаш зелен лук сега. В бурканите има само вода. Лукът (перата) се реже от като порасне, но продължава да си расте после и пак се реже. Така, докато има живот в него.

post-54-0-70904600-1483487555_thumb.png

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Значи, от 3 лука единия е с бледи листа, вече всичките клюмнали. Другите два са тъмнозелени, и трите са на едно място посети. Разликата е, че двата в по добро състояние ги посях по късно... и може би съм ги поливал по малко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване