Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Чушки / пипер

Recommended Posts

Bore

Тази година съм засадил два екзотични сорта люти чушлета - едните китайски, другите мадагаскарски. И двата пораснаха здрави и жизнени, но липсват каквито и да било наченки на цъфтеж. Къде може да е проблемът, някакви идеи?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Една от причините може да бъде значителната разлика между нощни и дневни температури.

Други причини могат да бъдат липсата на азот и недостатъчната светлина. Пиперът обича много влага, както и алкална почва. Не мога да степенувам по важност причините.

И преди да започне цъфтеж, почвата трябва да бъде обогатена с калий и фосфор (има ги в дървесната пепел), стимулиращи процеса на образуване на цветя.

Ако все пак се оформят пъпки, но падат, тогава вече става дума за болести.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bore

Някъде бях чел, че прекаленото наличие на азот може да е проблем за цъфтежа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Всичко, което е в повече, може да вреди. Тук вече ти си човекът - ако причина за липсата на цъфтеж не са температурните разлики, ако има достатъчно слънце и влага, то остава като причина какво си слагал, какво не си... Върни лентата назад и ще откриеш причината. Щом коментираш, че азотът вреди, си мисля, че вероятно си торил и ако си прекалил с азотни торове, не знам как да постъпиш... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bore
  • Тук е полупланинско и принципно амплитудите между ден и нощ са големи, но в последните седмици температурите са относително постоянни, доста по-топло е от обикновеното, тъй че не ми се вярва да е до температура. Светлината е на шест. Относно влагата -  доста е сухо тази година, но поливам почти всеки ден по малко. Евентуално тези сортове може и да искат по-обилно напояване, не знам... Торене не съм използвал - каквото Бог дал и вложил в почвата, това е...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Добре де, що не пробваш с малко пепел, компост, чай от курешки ... знам ли, да ги подсилиш с нещо. А добре ли изглеждат растенията? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Повдигам темата, защото си мисля, че някои вече са подхванали разсада, а други скоро ще се заемем и ще е полезно да споделяме (нов) опит.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Дървесната пепел вече трябваше да е поръсена, ма Дилмано! :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Никой не иска да сподели какво прави по въпроса за пипера...

А аз мисля вече да сложа по някое семенце за разсад.

Ако някой не извади аргументи против, смятам да се спра на 3 сорта сладък пипер:

- един, който от няколко години си го гледам и събирам семена (тръгна от @alys, но после се поомеша и вече не съм сигурен какво точно е, но ми харесва)

- SLONOVO UVO, който се надявам да даде едри, месести чушки

- Yolo Wonder - от него очаквам също сравнително едри и месести чушки, но камбести

Ако някой има опит с тези сортове и има аргументи да се откажа от тях - моля да ги изложи

Препоръки за други - също приемам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Преди време, за Слоновото ухо, комшийката каза, че нагарча нещо и категорично го отказва. Другите не ги знам. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Аз си купувам за ранен от един комшия, бял пипер в кофички. Много съм доволен, става седмици преди капията и няма обиране. Не са големи чушките, това е единственият кусур. 

Различен е от севрията, не са дълги чушките. 

Засаждаме и капия за зимнина да има, както и селски пипер за сушене и червен пипер. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

@Ру®, накиснах семена за едно денонощие, като във водата имаше и сок от алое. Вчера вечерта ги преместих да се рътят. Доматените семена ги обеззаразих във вода и алое 1:1. След това ги сложих да се рътят между тампончета за грим, като полях по малко разтвор на триходерма. След това ще ги засея в нещо като едновремешните ястъци в оранжерията и отгоре парниче от поликарбонат. Изкопах яма метър на метър, дълбока около 60 см. На дъното сложих неугнил оборски тор, после сено и тор (смесено), отгоре почвата, която изкопах, но горния слой и отгоре сипах малко угнил оборски тор. Полях с 3-4 кофи вода, завих с найлон и чакам де ми доставят парничето. Нивото на почвата навсякъде е еднакво. Парничето ще сложа върху ястъка. Нощно време ще завивам. Още не съм решила точно с какво (агривело, аеро фолио или двете заедно). Сега завивам с агривело в няколко ката и един пласт аеро фолио (върху найлона, който покрива ястъка). Меря температурата между найлона и горните завивки. Нощно време държи минимално между 9 и 11 градуса при -1 в оранжерията. През деня е ясно - дори при облачно време, температурата над ястъка е по-висока от околната. Ще разделя с пръстени от кофички за кисело мляко различните сортове и пипера.

Относно сортовете - в оранжерията сея Магарешки уши. Сега ще засея съвсем малко пробно едни кръгли камбички. За навън си сея от моя пипер.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

аз няма да си играя с рътене, киснене и подобни - смятам да нахвърлям по 15ина семенца в клетка на разсадна табла и докато не стане време за пикиране ще имам само една табла за допълнително осветяване. Очаквам да се получи нещо такова: 

image.png.0438f72d09313a974fccb2184ea9d01e.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 2 часа, Ру® написа:

Никой не иска да сподели какво прави по въпроса за пипера...

С радост ще споделя повече, когато му дойде времето. В нашия случай, това е април началото. Нямаме вътре място, нямаме лампи, нямаме топлостанция, оранжерия, ястък и прочее :) Тъй че всичко вън и затуй по-рано няма смисъл грам :) Като семе - ползваме наше събрано. Тип капия е, в нашите условия дава по 4-5-6 чушки на растение преди да ги убие сланата, но съм доволен, вкусни са като зелени печени, а за мен това е най-важното. Слонското ми нехаресва с надутия си размер. Майка гледаше едно време едни гладки камбички, суперски бяха за пълнене също, освен за туршия, това бих ти препоръчал.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Пипер засят на 16.02.

IMG_20220222_173918.thumb.jpg.9d5f56ce0abb58693a6180e418961d76.jpg

Вчера се показаха първите, днес поникналите стават все повече.

Семена от червена чушка купена някъде около Лесковац.

Редактирано от Ch Petrov
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

И моите, засяти преди седмица, започнаха да никнат.

20220223_204228.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Ден девети 

IMG_20220225_103917.thumb.jpg.fe6c54457bdbd9ea7183e6c192fa98c9.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Ден 16ти 

IMG_20220302_143726.thumb.jpg.e762183aaaa7fc24cca154a5b12b1e8b.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване