Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Тема-седянка

Recommended Posts

Нуша Калчева

Боби, колко метра ти е ширината на парцела? И аз се сдобих с дворче и вече няма да се ровя в чужд /роднински/, Слава Богу!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Ди-диииии, какво бунгало човек, то цяла хасиенда! Стъклата какви са, бая голяма площ ми се виждат, как са захванати?

Според мен е сложил стъклото или стъклопакета и отпред и отзад го е притиснал с дъските. Направи си сам дограма:)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

Не знам дали това е правилното място

 

Имам прадядо на 92, веднъж в седмицата ходя при него да играем шах, т.е. няма склероза.

Днес ми каза отгледал съм ти разсад и ми даде това

 

 

Той твърди, че през войната така са правили !?

За сега се съгласи да ми го пази :)

 

Ако изрежа розичките с малка част от кочана на зелката и ги посадя в парника, /който още нямам /дали ще стане нещо? Надявам се на нещо различно от храна за кокошките :Д:Д

post-345-0-15702500-1487590522_thumb.jpg

post-345-0-45107900-1487590540_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Навсякъде е правилното място :) Питай дядо ти през войната каква е била следващата стъпка - ако това е разсада, какво са правили? Също ми е интересно как е постигнал този резултат, зелката къде е стояла, завита/отвита, при какви условия и тн.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

Питах го как да я посадя, той ми каза, че не помни :)

затова не му повярвах особено и попитах

за начина на получаване ще питам на следващата партия шах

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Навсякъде е правилното място :) Питай дядо ти през войната каква е била следващата стъпка - ако това е разсада, какво са правили? Също ми е интересно как е постигнал този резултат, зелката къде е стояла, завита/отвита, при какви условия и тн.

"Бърз начин за производството на голямо количество семена за кълнене: намерете (купете) поне 10-20 глави броколи (важна е бройката им, а не размера). Всички зелеви култури се вкореняват лесно, затова потопете във вода частта от стъблото, която е останала на главата (дори може да разделите главата на части (клонки), и да потопите основите им). Дръжте на топло и светло. Сменяйте водата през 1-2 дни. За около седмица ще се покажат коренчета. Засейте главите в почва и ги дръжте на топло за 10-15 дни, докато се вкоренят добре. След това ги дръжте за около месец при температура от 0-10 градуса, за да протече процеса на яровизация. Без този процес растенията ще цъфтят слабо, а може и изобщо да не цъфтят. Това е причината, поради която нашите овощни видове не се отглеждат в тропическите страни. От март до към юни тези растения могат да бъдат засадени на постоянното им място по схема 80 х 30 см.)."  

Това е от сайта  http://hobi-semena.com, листно зеле , сравняване на витамините при различните видове зеле и високото им съдържание в прорасналите семена на броколито.

post-130-0-73616400-1487608676_thumb.jpg

 Снимката е на стъбло от броколи натопено във вода преди седмица, само че май трябваше да натопя цялата китка, а аз я изядох :) . Сега остава да се надявам да пусне издънки от пазвите на листата. Наистина бързо пусна корени.

 

Може би ако човек иска да има не семена , а зелки ,може да не създава условия за яровизацията ? (става въпрос за обикновеното зеле от снимката на Саня ) Отрязване с част от кочана и слагане във вода за седмица, за да пуснат корени тези малките зелки.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Картофи, за Ру:

28487722613_036a6dd635_z_d.jpg

 

От чата:

 

Ру, картофите си стават при нас в смолницата. Друг е проблемът, че не ги поливаме и не е голям добива. Но ние ги слагаме основно за пресни, когато по пазара има само разни вносни или мега химизирани. Една година на гости бяхме, бе мирише ми нещо на аптека, завъртам се кат невестулка у кокошарник, кога подушвам тенджурата с пресни картофи, то от там. Не помя египетски ли бяха, турски ли, но явно бяха третирани с нещо против гниене след обиране, от което основно страдат картофите. И като извадиш картофа се освобождава място примерно за втора реколта краставички, царевица за бейби, че може и домати ако по-рано сколасаме.

 

Освен това, ние не ги копаем, не ги загърляме и на практика не ги плевим почти, защото са мулчирани и е трудно да се плеви така. Айде от тая година капка ще имат живот и здраве, но иначе са доста на самотек, затова и изобщо ги правим, щото е лесно.

 

Като имаш предвид, че това не е някой холандски хибрид, който вероятно ще даде много повече и по-едри картофи. Там казват, че 1:15-20 е добива, което е епично, от една гаца 10 кг семе - 200 кила картофи. Ние ядем много, със сигурност на 150 кила годишно, но проблемът е съхранението. Нямаме условия, иска си ровник. Майка ми рутинно правят по 200-250 кг картофи от едно съвсем малко парче от двора, едва ли е повече от 60-80 квм.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

А, забраих да напиша само, че семето за тия картофи в кофата е наше, от предната година. А нея година го взехме от един човек, който гледа картофи на самотек над Юндола - не са му едри и не дават много, но явно са свикнали на кофти условия, защото при нас раждат под такива буци, за които всички твърдяха, че тука НИЩО няма да порасте.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Черпя ви с този откъс от Бари Хюгарт (автор на три книги уникално фентъзи)

ДОМАШНАТА ГРАДИНА

Зад портата има пътека и тя трябва да се вие. В края на пътеката има външен параван и той трябва да е малък. Зад паравана има тераса и тя трябва да е равна. На терасата има цветя и те трябва да са ярки. Зад терасата има стена и тя трябва да е ниска. До стената има бор и той трябва да е стар. В подножието на бора има скали и те трябва да са с необикновена форма. До скалите има беседка и тя трябва да е скромна. Отвъд беседката има бамбукови храсти и те трябва да са нарядко засадени. Зад бамбука има дом и той трябва да е на завет. Встрани от дома трябва да има път и той трябва да е разклонен. Там, където се срещат няколко разклонения, трябва да има мост и той трябва да е труден за преминаване. В края на моста има дървета и те трябва да са високи. В сянката на дърветата има трева и тя трябва да е зелена. Над тревната площ има канавка и тя трябва да е тясна. В канавката тече ручей и той трябва да бълбука. Над ручея има хълм и той трябва да е назъбен. Отвъд хълма има равнина и тя трябва да е квадратна. В ъгъла на равнината има зеленчукова градина и тя трябва да е голяма. В градината има щъркел и той трябва да танцува. Щъркелът известява, че е пристигнал гостенин и той не трябва да се държи просташки. Когато гостенинът пристигне, му предлагат вино и той не трябва да се отказва от него. От виното гостенинът трябва да се напие, а пияният гостенин не бива да иска да се прибере у дома.

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Ей, че хубаво - някак ме сеща за "Вино от глухарчета" на Бредбъри.
Да ме прощавате за спама, но не се стърпях. Тази година сме в един прашен мегаполис, та ми дойде като глътка свеж въздух.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Отговарям тук, за да не спамя по Плановете на Теди. :)

Цитирам Георги

"Всъщност Гоблѐн е фамилията на френски индустриалец, който има тъкачна фабрика и прави такива масово."

Това е и "моята истина". Приятелката гобленарка точно това ми разказа, когато се заговорихме за гоблени за пръв път. Между другото, тя е като енциклопедия. Винаги има съпътстващи елементи, които те правят такъв или онакъв. :) Но спирам, за да не досаждам. На чаша кафе щеше да ми е доста по-трудно. :))) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване