Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Тема-седянка

Recommended Posts

Боби Димитров

С надежда да умилостивим нашия най-ценен и опитен член-градинар Алис, пускам тази тема :) Сега съм сигурен, че ще се усещате раздвоени, кое къде да се пише, но това е животът :)

 

Прочее, ако нещата се пишат тук, особено по-сериозни заявки за дискусия, мога лесно да отделя мненията в нова тема по-после.

 

Айде да поведа аз хорото с чата, една рандъм снимка от нашата градина през зимата:

32312054092_b55451d4dd_o_d.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
post-54-0-79943200-1485514549_thumb.jpg
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

За снегоходките - много полезно нещо са, но вече си имам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Аз не съм доближавал градината, откакто наваля толкова сняг, но за да не остана по-назад и понеже за момента темата на Тема-седянка е Зимата - ето и от мен една снимка от разходката ни с моя помощник:

 

post-273-0-74399700-1485533805_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Как се казва помощникът ти, Ру?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Казва се Джорджи. Аз мисля съм пускал тук едно клипче как ми помага да копаем дупки за храсти... ;-) 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Алис е умилостивена. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Като ша се хвалим с кучетата си, ето и нашето.

32342065691_88fba76c3c_z_d.jpg

 

То не е наше де, нямам идея чие е, всъщност. Надявам се да е куче поне!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

@ rururu : днес беше Трифонов ден, което ме подсети, да подсетя Лозан, че е обещал лозички!

@ Лозан : Ру, в събота или неделя мисля да се поразходя до мястото, но ми се струва, че е раничко да зарязвам. Можеби към средата на месеца ще е по-благоприятно?!

@ Лозан : Имам и аз един въпрос: кога му е времето на разсада за марулки, които ще се гледат на открито?

@ rururu : и мен ме вълнува този въпрос за марулките, макар че си мислех направо на открито да ги засявам. за лозовите пръчки - нямам никаква идея, предполагам, че е рано - Алис да каже!

@ Лозан : Мисля, че с разсад се правят, но не виждам причина да не станат и при директно засяване.

 

За зарязване на лозе знам, че минималната температура трябва да е над 5 градуса (в деня на рязане). Но ще следя във форумите, има знаещи, ще дадат знак.

За марулките - стига да имате условия, сейте. Опитвала съм гъст разсад и нищо не се получи. Издължи се, не го проредих, после доста трудно тръгна. Най-вероятно е било студено и при разсада, и навън. Миналата година засях марули в оранжерията около 5 февруари. След това грижливо разсадих пак там на разстояние, както си трябва и в един момент трябваше да освободя мястото за доматите и краставиците и ги пресадих навън, а това е било в началото на април. Преместих и тези, които бях разсадила, засадих и от гъстия разсад - абсолютно всичко тръгна много добре в градината. Време е и тази година да сея, но още не мога да повярвам, че снегът се топи.

Сега погледнах, че питането е по-скоро за лозовите пръчки. Нашите ги садихме, когато нямаше сняг, времето позволяваше работа в градината и доколкото помня, пак беше през април. Ако зарязвате лозите по-рано, сигурно могат да се съхраняват пръчките някъде както калемите за овошките. Не знам. Имам засадени пръчки от тези, които сама съм рязала, но не съм си поставяла за цел да запомня кога е било. Факт е, че са се хванали. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Значи Лозан реже максимално късно, но все пак докато е в покой. Сега очевидно е много рано. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За рязането, по-добре е късно, отколкото рано, по нашите студени земи. На Мърводол редовно при резитба се вижда наченка на движение по пъпките - далеч не са се разпукали, но са набъбнали и покриващите люспи се раздалечават. Резултатът е, че на места отрязаното "плаче" час-два, но какво от това... някои от лозите са на 30+ години!

 

За марулите, има разлика между марули и салатки. Марулите са по-държеливи на студ. Но аз съм пробвал без никакво покриване и найлони, директно в земята и при всяко положение преди края на март няма никакво движение и то само ако е топло.

 

С други думи, в началото на април бих посадил директно за гъст разсад, който проскубвам на бейби за децата, а останалите не ги местя/пресаждам и така стават най-бързо. Пробвали сме и с разсад, но някъде в началото на март слагам разсада в неотопляема стая в офиса, защото ако е на топло се издължават страшно много тия марули и се кривят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Прочетох си един-два поста за рязането от мин. година - рязала съм асмата в края на февруари. И като си спомня силната слана в края на април, лошо ми става. Но и двата сорта родиха грозде после.

Миналата година по това време нямаше сняг, защото си спомням, че сях и грах навън. Ама сега ще поизчакаме.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Аз зарязвам моите лози през март, когато първите пъпки на по-ранобудните започнат да се разтварят.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Евгени, да пишеш като стане време за зарязване тази година, че ще преписваме от тебе. :) При тебе е по-топло, така че няма да сгрешим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Миналата година зарязвах на Трифон Зарезан, ама по стар ли, по нов стил ли?!?! Ама времето миналата година беше някво вносно такова, не кат тазгодишните балкански студове р'збир'ш'И. Ще почакам да се постопли, че то денем не стига до 5 градуса температурата, а нощем си е дет вика бай Емо - "кучи студ" :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Седя и си мисля: "Я да взема и аз да боцна някоя снимка от мястото през зимата"

Те го те и бунгалцето

Бунгало-бухал

ииии компостерът-хълмче, в който се засели невестулка и е разпробила отвори да "диша"компоста :)

отвореният ми компостер и дупките на обитаващата го невестулка

ей я и лозичката, паднала от едната страна, закрепена преди на фургона... сега трябва да мисля как да я оправям... :blink:

Лозето

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ди-диииии, какво бунгало човек, то цяла хасиенда! Стъклата какви са, бая голяма площ ми се виждат, как са захванати?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Бунгалцето е много красиво. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Така изглежда кучешкият ми двойник ;)

post-54-0-55950800-1486468782_thumb.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Положението днес, веднага като спря снега (гледка в посока Алис):

2017-02-19.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване